;
سلامتخواص گیاهان دارویی

 8 مهمترین خاصیت روغن سیاه دانه از کنترل فشار خون تا سلامت پوست و مو

سیاه دانه که به نام زیره سیاه نیز شناخته می شود، گیاهی است با دانه های ریز سیاه. زیره سیاه به طور منظم در شمال آفریقا، خاورمیانه و غرب آسیا رشد و نمو پیدا می کند. دانه‌های این گیاه به‌عنوان ادویه شفا بخش بسیار مفید هستند و با آویشن و دیگر گیاهان معطر می توانند طعم خاصی به انواع غذاها دهد. سیاه دانه بیش از 3000 سال است که بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما آدمها بوده و نقش ویژه ای در پزشکی ایفا می کند. امروز بخش سلامت چشمک با شماست با خواص درمانی روغن سیاه دانه که از کنترل فشار خون تا سلامت پوست و مو امتداد دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه رمضان براساس توصیه های ابن سینا!

روغن سیاه دانه

روغن به‌دست‌آمده از سیاه دانه به دلیل خواص مفید آن، در طب جایگزین استفاده می‌شود. محتویات روغن سیاه دانه به شرح زیر می باشد:

اگر روغن سیاه دانه را در رژیم غذایی خود قرار دهید، می توانید از اثرات مفید بسیاری بهره مند شوید. روغن ضد التهاب و ضد فشار خون در حال حاضر به راحتی در سوپرمارکت ها، داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی سالم در دسترس است.

بیشتر بخوانید: کمبود این 3 ماده مغذی باعث سفید شدن موها می شود

نحوه خرید و نگهداری روغن سیاه دانه

هنگام خرید به رنگ روغن و فرابکر بودن آن توجه ویژه ای داشته باشید. هر چه روغن سیاه دانه روشن تر باشد، اسیدهای چرب سالم بیشتری دارد. همچنین می توانید روغن سیاه دانه را به صورت کپسول به عنوان مکمل غذایی مصرف کنید.

روغن سیاه دانه را باید همیشه در مکانی تاریک و خنک و دور از نور نگهداری کرد تا محتوی و طعم آن حفظ شود. روغن سیاه دانه را می توانید در یخچال نگهداری کنید، زیرا در مقایسه با روغن های دیگر جامد نمی شود. مطمئن شوید که بطری روغن شما همیشه محکم بسته باشد. وقتی اکسید می شود و با هوا تماس پیدا می کند غلیظ می شود و مزه ترش می دهد.

در ادامه 8 اثر معجزه آسای روغن زیره سیاه دانه مورد بررسی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی کلم: 6 دلیل مهم که باعث می شود کلم را دوست داشته باشید!

خواص درمانی روغن سیاه دانه

اثر ضد التهابی

روغن سیاه دانه حاوی آنتی اکسیدان موثر تیموکینون است که نه تنها رادیکال های آزاد را خنثی می کند، بلکه دارای اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی نیز می باشد. در نتیجه، روغن سیاه دانه می تواند با التهاب در بدن مبارزه کند. ثابت شده است که به طور بالقوه برای تسکین درد در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید مفید است.

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان به طور کلی اثرات بسیار مثبتی بر سلامت سلول های ما دارند. رادیکال های آزاد از محیط، ترکیبات اکسیژن تهاجمی هستند که به سلول های بدن ما متصل می شوند و باعث اکسیداسیون در آنجا می شوند. این به سلول ها و DNA سلول آسیب می رساند. آنتی اکسیدان هایی مانند تیموکینون این رادیکال های آزاد بسیار واکنش پذیر را در بدن ما از بین می برند قبل از اینکه آسیبی به آنها وارد شود.

بیشتر بخوانید: کمبود این 3 ماده مغذی باعث سفید شدن موها می شود

از خواص درمانی روغن سیاه دانه: موی سالم و قوی

روغن به دست آمده از دانه های سیاه دانه به دلیل داشتن مواد مختلفی که دارد، برای استفاده خارجی و داخلی و برای موهای سالم و درخشان ایده آل است. این روغن سرشار از بیوتین است که به بدن ما برای تشکیل کراتین کمک می کند. این امر رشد موی سالم را تضمین می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند.

در حالی که ویتامین های B موجود در روغن سیاه دانه می تواند رشد مو را تقویت کند، ویتامین A به جلوگیری از ریزش مو و تقویت فولیکول های مو کمک می کند. روغن سیاه دانه زمانی که به عنوان بخشی از روتین ماساژ پوست سر استفاده می شود می تواند اثرات مفیدی بر سلامت مو داشته باشد. چند قطره روغن روی سر برای تغذیه پوست و مو با مواد فعال مغذی کافی است.

بیشتر بخوانید: فواید کپسول ویتامین E برای داشتن موهای پرپشت + جلوگیری از ریزش مو

فشار خون و سطح کلسترول را تنظیم می کند

در اولین مطالعات، اثرات مثبت احتمالی روغن سیاه دانه بر تنظیم فشار خون و سطح کلسترول مورد بررسی قرار گرفته است. محققان به این نتیجه رسیدند که اثر کاهش فشار خون توسط روغن سیاه دانه ممکن است.

همچنین مشخص شد که سطح کلسترول LDL مخرب شریان در خون کاهش یافته است. یک رژیم غذایی متعادل، از جمله روغن سیاه دانه، اثرات مفیدی بر سلامتی افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.

بیشتر بخوانید: 10 بهترین مواد غذایی سرشار از آهن که می توانند جایگزین گوشت شوند!

از گوارش سالم پشتیبانی می کند

اسیدهای چرب غیراشباع و بسیاری از مواد گیاهی ثانویه با اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی به ویژه برای شکایات گوارشی مفید هستند. اسانس سیاه دانه می تواند اثر آرام بخش و ضد عفونی کننده داشته باشد. علائمی مانند گاز معده، نفخ، اسهال یا گرفتگی معده را می توان با روغن سیاه دانه تسکین داد.

بیشتر بخوانید: فواید شگفت انگیز ترکیب سیر و عسل برای سلامت جسمی و جنسی مردان

از از خواص درمانی روغن سیاه دانه: فواید برای پوست

مواد فعال آنتی اکسیدانی موجود در روغن سیاه دانه با مبارزه با کانون های التهابی کوچک به سلامت پوست کمک می کند. بتاکاروتن که در روغن فراوان است و در بدن ما به ویتامین A تبدیل می شود، به ویژه برای تقویت سلول های پوست مفید است. اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 بافت و سلول های پوست را با اسیدهای لینولئیک مهم تغذیه می کنند و می توانند به شفاف شدن بافت پوست کمک کنند.

بیشتر بخوانید: فواید روغن میخک، از مسکن طبیعی ضد درد تا افزایش قوای جنسی در مردان

مزیت برای بیماران آسم

اسانس های موجود در روغن سیاه دانه تاثیر مثبتی بر برونش ها دارد. مطالعات ثابت کرده است که استنشاق روغن سیاه دانه اثرات ضد آسم دارد. نتایج این مطالعه امیدوارکننده است، اما نتایج هنوز نمایانگر نیستند. زیرا مطالعه تنها با 15 نفر انجام شده است. اگر می خواهید روغن سیاه دانه را خودتان استنشاق کنید، دو قاشق چای خوری روغن را به آب داغ اضافه کنید و بخارات تسکین دهنده آن را زیر حوله استنشاق کنید.

بیشتر بخوانید: 10 بهترین مواد غذایی سرشار از آهن که می توانند جایگزین گوشت شوند!

از از خواص درمانی روغن سیاه دانه: موثر بر قند خون

روغن سیاه دانه می تواند تاثیر مثبتی بر سطح قند خون داشته باشد. حد تاثیر آن در انسان تا  هنوز در مطالعات مقایسه ای مشاهده نشده است، اما شواهد نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل در دیابت باشد.

بیشتر بخوانید: 5 بهترین گیاهان دارویی برای بهبود عملکرد مغز و افزایش تمرکز و حافظه!

اثر ضد قارچی دارد

مواد آنتی اکسیدانی قوی مانند تیموکینون و تیمول موجود در روغن سیاه دانه نه تنها اثر ضد التهابی دارند، بلکه اثر ضد قارچی نیز دارند. این اثر ضد قارچی را می توان به عنوان مثال برای قارچ ناخن استفاده کرد.

حمام دست یا پا با آب ولرم و چند قاشق چای‌خوری روغن سیاه‌دانه، ماساژ روغن، یا پوشش‌ها و پدهای قوی با روغن می‌تواند به بهبود سریع‌تر عفونت‌های قارچی کمک کند. اثرات ضد قارچی روغن سیاه دانه در مطالعات مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید: فواید ترکیب شیر و دارچین برای سلامت جنسی مردان

بیشتر بخوانید: سردردها از بیماری های احتمالی شما خبر می دهند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا