;
درمان خانگیسلامت

رژیم قلیایی: ۲۵ موادغذایی قلیایی که باید برای تعادل طبیعی بدن مصرف کنید

رژیم قلیایی: اگر می خواهید بدن خود را قلیایی کنید، باید بدانید که کدام غذاها اثر قلیایی بر بدن دارند. اصل اساسی این است که می توانید هر غذایی را بدون نگرانی از اسیدی شدن آن بخورید، اما برخی از آنها قلیایی تر از بقیه هستند. برای رسیدن به PH قلیایی نیازی نیست فقط غذاهای قلیایی بخورید. برخی از غذاهایی که می خورید باید اسیدی باشند، اما همیشه سعی کنید غذاهای طبیعی و کامل مانند سبزیجات، میوه ها یا غلات کامل را انتخاب کنید. در بخش سلامت ۲۵ مواد غذایی قلیایی معرفی شده است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی سالم: آیا رژیم غذایی شما سالم است؟ + ۱۰ نکته موثر

آیا رژیم قلیایی سالم است؟

رژیم قلیایی یک رژیم غذایی مبتنی بر اصول اثبات شده و اثبات نشده است. تئوری این است که برای بازیابی یا حفظ تعادل pH بدن، غذاهای اسیدی را با غذاهای قلیایی جایگزین کنید.

موادی وجود دارند که بدن را اسیدی می کنند. اینها پروتئین، فسفات و گوگرد هستند. کلسیم، پتاسیم یا منیزیم عوامل قلیایی هستند. گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، الکل و بیشتر غلات غذاهای اسیدی هستند. برخی از میوه ها، دانه های روغنی، حبوبات و بیشتر سبزیجات اثر قلیایی دارند. همچنین غذاهای خنثی مانند چربی های طبیعی، نشاسته و قندهای طبیعی وجود دارد.

رژیم قلیایی, اعتقاد بر این است که رژیم غذایی قلیایی سلامت را بهبود می بخشد و به درمان بیماری های جدی مانند سرطان کمک می کند. خوردن غذاهای قلیایی بسیار سالم است زیرا افراد را به خوردن غذاهای طبیعی، سالم و فرآوری نشده گیاهی تشویق می کند. اما باید توجه داشت که برخی از اسیدها مانند اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب برای بدن اهمیت ویژه ای دارند.

PH چقدر باید باشد؟

این یک پایه مهم برای یک رژیم غذایی قلیایی است. مقدار pH نشان می دهد که یک چیزی چقدر اسیدی یا قلیایی است و بین ۰ تا ۱۴ اندازه گیری می شود. مقدار ۰ تا ۷ اسیدی، ۷ خنثی و مقدار ۷ تا ۱۴ قلیایی یا به عبارت دیگر باز است.

با این حال، مقدار pH در بدن انسان متفاوت است. برخی از قطعات دارای شیمی قلیایی هستند در حالی که برخی دیگر دارای شیمی اسیدی هستند. به عنوان مثال، اسید کلریدریک در معده وجود دارد و در نتیجه اثر شیمیایی اسیدی لازم برای هضم غذا دارد. خون همیشه قلیایی است، بنابراین خون اسیدی حتی می تواند منجر به مرگ شود. غذا PH خون را تغییر نمی دهد، اما می تواند در اثر برخی بیماری ها یا تغییرات جدی اسیدی شود.

غذاهای قلیایی سالم

اگر فکر می کنید رژیم غذایی شما نامتعادل است و غذاهای اسیدی زیادی مانند گوشت، لبنیات، غذاهای فرآوری شده یا الکل می خورید و غذاهای قلیایی مانند سبزیجات، میوه ها، حبوبات را ناکافی می دانید، می توانید مصرف مواد غذایی قلیایی خود را افزایش دهید.

۱.بادام

رژیم قلیایی, این آجیل خوشمزه تقریباً در لیست همه غذاهای سالم قرار دارد و همچنین یک غذای قلیایی است. به رشد ماهیچه ها کمک می کند، کلسترول را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند. برای تاثیرگذاری آن نیازی به خوردن مقدار زیاد آن ندارید، اما همچنان می توانید از آن به عنوان یک میان وعده عالی برای همراه داشتن در هر جایی و خوردن بین وعده های غذایی استفاده کنید.

۲.آمارانت

افراد زیادی در مورد این نوع غلات از نظر مصرف نمی دانند. این غلات در هر رژیم غذایی قلیایی مناسب است. علاوه بر اثر قلیایی بودن، حاوی مقدار زیادی پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای سلامتی است.

۳.کنگر فرنگی

کنگر فرنگی اغلب به سالاد اضافه می شود یا در سس ها مخلوط می شود و دلایل زیادی وجود دارد که چرا در رژیم غذایی روزانه گنجانده شده است. به عنوان مثال یکی از این موارد این است که به دلیل ترکیب شیمیایی قلیایی،PH بدن را بالا می برد. سرشار از آنتی اکسیدان است، کبد را تمیز می کند و به هضم غذا کمک می کند. به همین دلیل است که یک سالاد مخلوط با تعداد زیادی برگ سبز و یک مشت کنگر فرنگی می تواند یک انتخاب عالی باشد.

رژیم قلیایی

۴.آروگولا

رژیم قلیایی, این سبزی با برگ سبز تیره باید مصرف شود. آروگولا اغلب در رژیم های سم زدایی گنجانده می شود زیرا قلیایی کننده است. این گیاه فوق العاده سالم سرشار از ویتامین A و کلسیم است. کلسیم اغلب با محصولات لبنی مرتبط است، اما بسیاری از سبزیجات نیز یک منبع جایگزین عالی برای کلسیم هستند.

۵.مارچوبه

مارچوبه یکی از قوی ترین سبزیجات قلیایی کننده است. اما این تنها دلیل سالم بودن آن نیست. همچنین حاوی آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی و بسیاری از مواد سم زدا است. مارچوبه همچنین دارای اثر ضد پیری است، بنابراین دلایل زیادی برای وارد کردن آن در رژیم غذایی وجود دارد.

۶.آووکادو و روغن آووکادو

این میوه سبز خامه ای سرشار از انواع مواد مغذی مفید است و در تمام لیست های غذایی سالم قرار دارد. آووکادو سرشار از پتاسیم و چربی های سالم است، بنابراین علاوه بر قلیایی کردن، می توانید با مصرف آن فواید دیگری نیز پیدا کنید. همچنین می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. می توانید روغن آووکادو را با روغن های غیر قلیایی یا حتی اسیدی دیگر مخلوط کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی سالم در هوای سرد: ۵ مواد غذایی که باید در زمستان بخورید

۷.ریحان

رژیم قلیایی، شاید ندانید که حتی گیاهان یا ادویه جات ترشی جات می توانند بر PH بدن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، ریحان قلیایی می شود و دارای خواص مفید دیگری مانند محتوای فلاونوئید است که به بهبود بدن کمک می کند.

۸.چغندر

اثر قلیایی چغندر نیز مهم است. چغندر همچنین حاوی بتالین است، یک ماده مغذی گیاهی نادر با اثرات ضد سرطانی. می توانید از آن به عنوان پیش غذا، در سالاد، اسموتی استفاده کنید یا حتی از آن براونی درست کنید. مهم است که آن را تازه بخرید و سپس در خانه بخارپز کنید، زیرا به این ترتیب محتوای مواد مغذی آن حفظ می شود.

رژیم قلیایی

۹.کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از سبزیجات مغذی و سالم است که جایگاه مهمی در سفره های ما دارد. با پختن در فر یا بخارپز کردن، می توانید به سرعت از آن یک غذای خوشمزه تهیه کنید.

۱۰.کلم بروکسل

رژیم قلیایی، کلم بروکسل از تجزیه ناشی از سایر غذاهای اسیدی جلوگیری می کند و در نتیجه به برقراری و حفظ تعادل pH بدن کمک می کند. همچنین مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است که آن را به یک ماده عالی برای هر وعده غذایی تبدیل می کند. بهتر است آن را تازه بخرید و در خانه بخارپز کنید.

۱۱.گندم سیاه

رژیم قلیایی، گندم سیاه همچنین اغلب در لیست های غذایی سالم ذکر می شود زیرا فاقد گلوتن است. این برای کسانی که به گلوتن حساسیت دارند بسیار مفید است. همچنین یک غذای قلیایی است، بنابراین می توانید بدون نگرانی از اسیدی شدن معده آن را بخورید. این یک منبع شگفت انگیز پروتئین است و همچنین حاوی مقدار زیادی آهن است.

۱۲.کلم

علاوه بر قلیایی بودن، به پیشگیری و درمان برخی سرطان ها نیز کمک می کند. همچنین دارای محتوای فیبر بالا و محتوای کالری کم است، بنابراین می توان آن را در اکثر رژیم های غذایی مصرف کرد.

۱۳.هویج

رژیم قلیایی، هویج برای چشم مفید است، اما قلیایی کننده نیز هست. این باعث می شود تا دو برابر سالم تر و یک غذای بسیار خوشمزه باشد. علاوه بر فیبر و پتاسیم، حاوی ویتامین های زیادی است که آن را به یک ماده مغذی بسیار مفید تبدیل می کند.

۱۴.گل کلم

رژیم قلیایی، به خانواده کلم بروکلی و کلم بروکسل تعلق دارد و دارای اثرات مشابهی برای سلامتی از جمله قلیایی کردن است. حاوی مقدار زیادی فیبر است و منبع عالی ویتامین C است. تهیه آن نیز بسیار آسان است، اما خاصیت قلیایی آن بیشتر به صورت خام یا کمی بخارپز می باشد. اگر می خواهید مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید، حتی می توانید از آن به عنوان جایگزین برنج استفاده کنید.

۱۵.کرفس

رژیم قلیایی، حتی اگر به طعم آن علاقه ای ندارید، باید کرفس را دوست داشته باشید. علاوه بر این که یک سبزی قلیایی عالی است، کالری کمی دارد و حاوی بسیاری از مواد مغذی مفید است.

۱۶.چیا

رژیم قلیایی، نمی توانید تصور کنید که این دانه های ریز چقدر ارزش غذایی دارند یا چقدر بر تعادل pH بدن تأثیر می گذارند. دانه چیا را می توان تقریباً در هر دستور غذایی استفاده کرد.

۱۷.پیازچه

از آنجایی که این غذا اغلب مصرف نمی شود، ممکن است به این فکر کنید که چگونه می توانید آن را در سفره خود قرار دهید. خاصیت قلیایی دارد و همچنین دارای محتوای غذایی خوبی است. پاشیدن پیازچه روی سیب زمینی انتخاب خوبی است. همچنین می توانید آن را به سوپ، مخلفات یا سالاد اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: رزیم غذایی مناسب سلامت قلب: برای داشتن قلبی سالم، رژیم غذایی دوستدار قلب را جدی بگیرید!

رژیم قلیایی

۱۸.گشنیز

اگر می خواهید غذا را شیرین کرده و همچنین آن را قلیایی کنید، گشنیز عالی است. گشنیز همراه با قلیایی کردن، سطح کلسترول و هضم را نیز بهبود می بخشد. استفاده از آن در هنگام آشپزی بسیار آسان است و حتی می توانید آن را در گلدان پنجره ای در منزل بکارید.

۱۹.نارگیل

رژیم قلیایی، نارگیل یکی از آن مواد غذایی طبیعی است که تقریباً هر قسمت آن برای چیزی مفید است. آب نارگیل، شیر نارگیل و گوشت نارگیل همگی دارای مزایای سلامتی ثابت شده از جمله اثر قلیایی هستند. برای بهترین اثر مصرف گوشت نارگیل تازه، آب نارگیل یا روغن نارگیل توصیه می شود.

۲۰.کلم

کلم علاوه بر داشتن اثر قلیایی قابل توجه، در فهرست غذاهای ضد سرطان نیز قرار دارد. ویتامین A آن بالاست و ویتامین ها و مواد معدنی دیگری نیز دارد، بنابراین مصرف آن بسیار توصیه می شود.

۲۱.خیار

رژیم قلیایی، یکی دیگر از مواد غذایی که باید در یخچال باشد خیار است. این ماده غذایی قلیایی است و دارای آب زیادی است که یک سبزی مرطوب کننده واقعی است. برای بهترین اثر، پوست آن را نیز مصرف کنید.

۲۲.زیره سبز

رژیم قلیایی، بسته به نوع غذایی که می‌پزید، می‌توانید از زیره در آشپزخانه به روش‌های مختلفی استفاده کنید. اگر اغلب از آن استفاده می کنید، آن را به درستی انجام می دهید، اگر با آن آشنا نیستید، وقت آن است که به آن عادت کنید. این ادویه‌ای است که به مقابله با اثرات غذاهای اسیدی کمک می‌کند، بنابراین وقتی با سبزیجات قلیایی خورده می‌شود، می‌تواند اثری مضاعف داشته باشد.

۲۳.قاصدک

هم گل و هم ریشه قاصدک بسیار سالم هستند. قلیایی کننده و همچنین سم زدایی و کاهش دهنده فشار خون است.

۲۴.بادمجان

بادمجان یک سبزی همه کاره است که هر بار که خرید می کنید باید در سبد شما باشد. قلیایی‌کننده است و از آن دسته خوراکی‌هایی است که می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید بخورید. کالری کمی دارد، شما را سیر نگه می دارد و به حفظ تعادل pH بدن کمک می کند.

۲۵.لوبیا سبز

رژیم قلیایی، لوبیا سبز یک سبزی بسیار محبوب است و با هر وعده غذایی مناسب است. این سبزی علاوه بر خاصیت قلیایی، دارای خواص بسیار خوبی از جمله فیبر بالا، ویتامین C، پتاسیم، آهن و کلسیم است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن: مراقب باشید! قبل و بعد از تمرین چه بخوریم؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نه =

دکمه بازگشت به بالا