;
تفریح و سرگرمیحکایت

حکایت ضرب المثل زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد: در حکایت های دور آمده است در یکی از شب های سال، دزدی برای به دست آوردن چیزی، در همه جای شهر پرسه می‌زد و همینطور که نگاهش را برای به دست آوردن چیز با ارزشی تیز کرده بود ناگهان چشمش به ابریشم بافی افتاد که مشغول دوخت یک پارچه ارزشمند بود.

شاید بپسندید: حکایت ضرب المثل شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه!

حکایت زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

ابریشم باف بسیار با مهارت بود و همه نقش‌های زیبا و هنری را در طرح خود به کار می‌برد. دزد با دیدن این صحنه ها با خود گفت: نباید این فرصت را از دست بدهم باید منتظر بمانم تا ابریشم باف از کار خود خسته شود و به خواب برود آن وقت ابریشمش را بدزدم.

مرد دزد با هزار حیله و نیرنگ وارد کارگاه ابریشم باف شد و نگاه خود را بر روی هنر ابریشم باف گره زده بود.

شنید که ابریشم باف زیر لب با خود زمزمه می‌کرد: ای زبان! از تو پناه می‌خواهم و یاری می‌طلبم که دست از سر من برداری و سر من را در تن نگهداری!

وقتی که کار بافت پارچه ابریشمی تمام شد مرد ابریشم باف آن را داخل دستمال زیبایی پیچید و با خود به خانه برد تا صبح زود آن را به وزیر هدیه بدهد. دزد نیز صبح زود بیدار شد و به دنبال مرد صنعتکار راه افتاد.

مرد ابریشم باف برای اهدای هدیه خود به بارگاه وزیر رفت و پارچه را تقدیم وزیر کرد. حاضرین از زیبایی هنری ابریشم و کار دست ابریشم باف به حیرت افتادند. سپس وزیر پرسید ای انسان لایق، تو که بر این جامه نهایت زحمت را کشیده ای بگو که چه استفاده و کاربردی می‌توان برای این پارچه در نظر گرفت؟

شاید بپسندید: درونگرا هستی یا اجتماعی، یکی از سگا رو انتخاب کن تا شگفت زده بشی!

زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

احتمالاً بپسندید: عمراً اگه بلد بودی شلوار جین رو اینطوری تو چوب لباسی قرار بدی!+ویدیو

مرد در جواب گفت: دستور بدهید تا زمان مردنتان این پارچه را نگه دارند، تا آن روز این پارچه زیبا را به بالای تابوت شما وصل کنند.

وزیر از این سخن مرد ناراحت و عصبانی شد و دستور داد تا پارچه را آتش بزنند و مرد را به زندان بیندازند و زبانش را نیز از حلقومش بیرون بکشند.

در همین هنگام، دزد که مرد ابریشم باف را تعقیب کرده بود و در بارگاه وزیر حضور داشت، از این دستور وزیر خنده اش گرفت.

این خنده از چشم وزیر دور نماند. پس پیش مرد دزد آمد و علت خنده را پرس و جو کرد.

دزد گفت: اگر قول بدهی مجازاتم نکنی داستان را برایت تعریف می‌کنم. وزیر به مرد اطمینان داد که با او کاری نخواهد داشت.

پس مرد دزد جریان را برای وزیر تعریف کرد. وزیر وقتی این ماجرا را شنید به اطرافیانش گفت: خیاط بیچاره گناهی نکرده است. اما تندی زبانش باعث شد با او چنین برخوردی کنم.

سپس فرمان داد تا او را از زندان بیرون بیاورند و به او بگویند که از این به بعد مراقب حرف زدنش باشد.

و در آخر گفت: کسی که به حرف‌هایی که از دهانش خارج می‌شود کنترل و اعتمادی ندارد برایش بهتر است که ساکت و کم حرف بماند. و گر نه: زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد.

شاید بپسندید: اگه زبر و زرنگی بگو که زن یا مرد جوون، کدومیکی باعث تصادف رانندگی شده!؟

معنی ضرب المثل زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

۱- یعنی اگر سخن نامناسبی به کار ببریم، گرفتار می‌شویم. چنانکه شاعر می فرماید: هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

۲- سکوت کردن و حفظ زبان یکی از سخت ترین کارها است! به عبارتی اگر انسان بتواند در موقعیت های مختلف زندگی پیش از آن که سخنی بگوید کمی فکر کند وعاقبتش را پس از بر زبان راندن آن کلمات در نظر بگیرد. متوجه می‌شود که آیا در آن موقعیت، سخن مفیدی گفته است یا دردسر ساز!

شاید بپسندید: با حل معمای قتل مرد تصویر اثبات کن که لیاقت استخدام شدن در FBI داری!

۳- برای کسانی به کار می برند که تهمت می زنند یا باعث ایجاد اختلاف بین دو نفر می شوند، راز کسی را فاش می سازند، نسنجیده هر کلمه ای را بر زبان می آورند، دروغ می گویند و یا حتی سخنی می گویند که موجب بدگمانی دیگران به خودش می شوند از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

۴- سر سبز بر باد دادن کنایه از گرفتار شدن فردی است که به سبب سخن نابجای خویش جان خود را به خطر انداخته است.

۵- یعنی روح و جانت را با کنترل زبانت در آسایش قرار بده!

۶- عاقبت آدم پر حرف را با به کار بردن این ضرب المثل نشان می‌دهند.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل شندرغاز (چندرغاز) نمی ارزه!

زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

شاید بپسندید: ویدیو+ ببینید نهنگ قاتل چه جوری کمر فک دریایی رو خرد و خمیر می کنه!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

برایتان جالب خواهد بود: کدام تصویر عشق واقعی را منعکس می کند!؟ | پاسخ به پرسش، شخصیت شما را افشا می کند!

 

 

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: چیستان: آن چیست که هر چیز و هر کس آن را دارد!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: با پیدا کردن عدد بعدی در تصویر اثبات کن که یه باهوش نابغه ای!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: داستان جالب ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: شخصیت شناسی از روی جوراب: با نگاه به جوراب طرف مقابلت او را بشناس که چجور آدمیه!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: اگه دقت‌ات بالا باشه، اشتباهی که در ترتیب اعداد هست را در یک نگاه متوجه میشی!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

 احتمالاً بپسندید: ماری که می خواست هزارپا بخوره، خودش طعمه هزارپا شد + فیلم

لینک های مرتبط

حکایت ضرب المثل روغن ریخته را نذر امامزاده کرده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =

دکمه بازگشت به بالا