;
بیماری هاسلامت

زانو درد: ۱۰ علت اصلی زانو درد و درمان های موثر برای از بین بردن درد آن

زانو درد: زانو یکی از مهم ترین مفاصل بدن و همچنین یکی از آسیب پذیرترین قسمت های بدن است. استخوان‌هایی که با مفصل زانو در تماس هستند به راحتی می‌شکنند یا از جای خود جدا می‌شوند و غضروف‌ها و رباط‌ها کشیده، پاره یا آسیب می‌بینند. برخی از آسیب های زانو به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند، مانند برخی از دردهای زانو. برخی از آسیب ها ممکن است به اندازه ای شدید باشند که نیاز به جراحی یا سایر مداخلات پزشکی مانند پارگی رباط صلیبی یا شکستگی داشته باشند.

به عنوان مثال، در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا آرتریت زانو، مشکل زانو می تواند مزمن باشد. در این موارد، درد به آرامی ایجاد می‌شود و ادامه می‌یابد و درمان معمولاً تنها با درمان طولانی‌مدت امکان‌پذیر است. در بخش سلامت به مهم ترین علت زانو درد و درمان آن پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: 8 ماده غذایی که باعث التهاب مفاصل می شود

۱۰ علت اصلی و درمان زانو درد

۱.حرکات شدید

این یکی از رایج ترین انواع درد ناشی از فشار اضافه به زانو است. این درد معمولا هنگام استفاده از حرکات شدیدی که بدن به آن عادت ندارد، رخ می دهد. موقعیت هایی مانند بالا رفتن از پله های متعدد به طور همزمان، اسکی یک بار در سال، یا دویدن یا پیاده روی طولانی مدت می تواند باعث این نوع درد شود.

زانو درد، این درد معمولا با استراحت و یک کرم ضد التهابی درمان می شود یا پس از چند روز تسکین درد از بین می رود. در مواردی که از بین نرود، احتمال آرتروز وجود دارد.

۲. آرتروز

این بیماری در نتیجه یک بیماری خودایمنی ایجاد می شود که به صورت آرتریت، فشار بیش از حد یا در برخی موارد درد قدامی زانو ظاهر می شود که باید توسط روماتولوژیست درمان شود. این درد را می توان به طور موثر با پمادها، قرص ها یا تزریقات ضد التهابی مختلف درمان کرد.

۳.ساییدگی غضروف

غضروف زانو با افزایش سن از بین می رود. اگر ساییدگی به حد معینی برسد، غضروف دیگر بین استخوان ها بالشتک ایجاد نمی کند و شرایطی مانند درد و محدودیت حرکت ممکن است رخ دهد.

زانو درد، مصرف یا تزریق داروهای تقویت کننده غضروف برای درمان ساییدگی غضروف توصیه می شود، در موارد بسیار شدید ممکن است نیاز به تعویض زانو باشد.

بیشتر بخوانید: درمان درد عضلانی با ۱۰ بهترین غذای حاوی منیزیم

زانو درد

۴. آسیب دیدگی داخلی زانو

آسیب های رباط صلیبی و دیسک به ویژه در بین اسکی بازان، رزمی کاران و بازیکنان توپ رایج است. محل درد زانو بستگی به این دارد که کدام یک از دیسک های داخلی و رباط های صلیبی زانو آسیب دیده باشد. در موارد شدید در صورت پارگی رباط صلیبی حتی امکان ایستادن وجود ندارد و درد شدیدی در زانو ایجاد می شود. با این حال، با آسیب خفیف تر و عضلات قوی ساق پا، تنها درد زانو ممکن است رخ دهد.

زانو درد، در چنین مواردی، استفاده از تست های تصویربرداری برای تعیین این که آیا آسیب به جراحی نیاز دارد یا خیر، مهم است. اگر جراحی لازم نباشد، در بیشتر موارد از فیزیوتراپی برای جلوگیری از نقص دائمی زانو یا الگوی راه رفتن استفاده می شود.

۵.پاچنبری

کلاب فوت یک بیماری شایع است که به معنای قوس عرضی یا طولی کف پا است. کلاب فوت می تواند موقعیت مفاصل را در سرتاسر بدن به ویژه مچ پا، زانو و باسن تغییر دهد. به همین دلیل، درد می تواند در هر سه مفصل ایجاد شود و خم شدن زانو نیز می تواند دردناک شود.

راه حل این مشکل در درجه اول درمان پای پرانتزی است که در کوتاه مدت با فوت پرانتزی و در دراز مدت با فیزیوتراپی فوت پرانتزی قابل حل است. مهم است که پای پرانتزی را درمان کنید، زیرا حرکت مفاصل در موقعیت اشتباه می تواند باعث آسیب طولانی مدت یا درد مداوم شود.

۶. تنش عضلانی

در برخی موارد پس از یک بار سنگین یا حتی یک حرکت بد، عضلات پشت ران آسیب دیده و کشیده می شوند. این نوع موقعیت‌ها باعث زانو درد می‌شوند، اما معمولاً در یک طرف اتفاق می‌افتند و مربوط به یک حرکت بد یا آسیب هستند.

زانو درد، عضله آسیب دیده باید بانداژ شود، استراحت کرد و با کرم ضد التهاب درمان شود. اگر چنین شکایتی ظرف چند روز برطرف نشد، باید با متخصص مشورت شود.

۷.کیست بیکر

کیست بیکر کیستی است که در خم زانو واقع شده است که منجر به پری خم زانو می شود و در برخی موارد می تواند دردناک باشد. در بیشتر موارد، این یک وضعیت بی ضرر است. کیست بیکر از فتق کپسول مفصل زانو ایجاد می شود و رشد آن اغلب با التهاب مفصل زانو همراه است.

کیست بیکر می تواند بسیار بزرگ باشد و باعث ایجاد شرایطی مانند فشار و گاهی اوقات التهاب در هنگام کشیدگی شود. و باعث درد بیشتر زانو می شود. اکثر کیست های بیکر بی ضرر هستند، اما اگر آزاردهنده یا ملتهب شوند، باید با پزشک متخصص مشورت شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مسکن های طبیعی برای درد: این ۱۰ مسکن طبیعی فورا عمل می کنند

زانو درد

۸.واریس

در برخی موارد، وریدهای واریسی سطحی روی پاها مستعد التهاب هستند. ایستادن طولانی مدت، رکود لنفاوی در پاها، کار ناکافی وریدهای عمقی می تواند باعث التهاب وریدهای سطحی شود. واریس تا بالای زانو باعث درد خم شدن زانو می شود. این معمولاً به صورت دسته ای طولانی، باریک، متورم و دردناک از عروق روی پوست ظاهر می شود.

۹. ترومبوز سیاهرگی عمقی

ترومبوز ورید عمقی در پاها ممکن است در ابتدا به صورت درد در هنگام خم شدن زانو ظاهر شود. بیماران فوریت این مشکل را درک می کنند، زیرا اغلب با درد کششی قوی همراه است که به پایین ساق پا تابیده می شود، باعث ایجاد مشکل در راه رفتن می شود و با خمیازه کشیدن تشدید می شود. اگر مشکوک به ترومبوز ورید عمقی هستید، باید فورا برای کمک به اورژانس مراجعه کنید.

۱۰.التهاب عصبی

زانو درد، در موارد نادر، التهاب اعصاب پاها (سیاتیک) نیز ممکن است در ابتدا به صورت زانو درد ظاهر شود. درد معمولاً به سرعت به پاها گسترش می یابد و اغلب با کمردرد رخ می دهد. در صورتی که مصرف چند روزه داروهای ضدالتهاب مؤثر نباشد، لازم است با پزشک متخصص مشورت شود.

بیشتر بخوانید: گیاهان دارویی ضد درد: ۴ گیاه موثر برای تسکین درد با اثر آنتی بیوتیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا