;
سلامتدرمان خانگی

۱۰ روش جالب و موثر برای خلاص شدن از شر سکسکه!

سکسکه انقباضات اسپاسمودیک غیرارادی عضلات بین دنده ای است که دیافراگم و دیواره قفسه سینه را تشکیل می دهند و برای کمک به تنفس به دنده ها متصل می شوند. هر اسپاسم باعث هجوم هوا به داخل ریه ها می شود که باعث بسته شدن شدید تارهای صوتی و تولید صدای خشن می شود. اغلب اوقات، سکسکه به طور غیرمنتظره رخ می دهد و می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. در ارتباطات، تمرکز، غذا خوردن و به خواب رفتن اختلال ایجاد می کند. اولین حملات سکسکه در رحم مادر و در حدود هفته بیست و پنجم بارداری شروع می شود. سکسکه در بزرگسالان بسیار کمتر از کودکان است. در بخش سلامت چشمک به درمان سکسکه با ۱۰روش ساده پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: با تکنیک ۱-۲-۳-۴-۵  فورا اضطراب را از خود دور کنید!

علل سکسکه

سکسکه های معمولی معمولا جزئی هستند و جدی نیستند. اما اگر مزمن شود، باید شرایط زمینه ای بررسی شود. سکسکه های معمولی که همه آنها را تجربه کرده اند در هر سنی دیده می شوند. این یک بیماری خفیف است که نیاز به درمان خاصی ندارد.معمولا چند ثانیه طول می کشند. در حالی که سکسکه حاد ممکن است چند دقیقه تا ۴۸ ساعت یا سال ها طول بکشد و خود به خود متوقف شود. بر اساس کتاب رکوردهای گینس، طولانی ترین دوره سکسکه در تاریخ در چارلز آزبورن آمریکایی ثبت شده است. آزبورن در سال ۱۹۲۲ شروع به سکسکه کرد، اما درمان نشد و این سکسکه تا سال ۱۹۹۰ ادامه داشت. تخمین زده می شود که آزبورن ۲۰ تا۴۰بار در دقیقه سکسکه می کند که در مجموع بیش از ۴۳۰ میلیون بار است.

اگرچه علت سکسکه اغلب ناشناخته است امان گمان می رود که به موارد زیر مرتبط است.

۱.پرخوری به خصوص غذاهای تند

۲.خیلی سریع غذا خوردن

۳.مصرف زیاد الکل

۴.بلعیدن هوا با جویدن آدامس

۵. استرس بیش از حد یا بار عاطفی

۶.تحریک مری

بیشتر بخوانید: اگر کبد چرب دارید هرگز به این ۵ غذا لب نزنید!

درمان سکسکه

سکسکه مزمن

درمان سکسکه، در برخی موارد بسیار نادر، سکسکه ممکن است بیش از 48 ساعت طول بکشد یا به طور منظم عود کند. با ایجاد اختلال در غذا و خواب، کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. چنین سکسکه هایی ممکن است با یک بیماری همراه باشد. علل سکسکه مزمن متفاوت است و شامل موارد زیرمی شود.

۱.رفلاکس

۲.زخم معده یا گاستریت

۳.بیماری های عصبی

۴.مصرف برخی داروها برخی داروهای شیمی درمانی، بنزودیازپین ها، کورتیکواستروئیدها، باربیتورات ها، مورفین و داروهای بیهوشی

در صورت بروز سکسکه مزمن باید با پزشک متخصص مشورت شود. گاهی اوقات هیچ دلیلی پیدا نمی شود.

۱۰.روش موثر برای خلاص شدن از سکسکه

همیشه نمی توان انتظار داشت که سکسکه به خودی خود متوقف شود. به عنوان مثال، اگر نیاز به تماس اضطراری دارید یا در یک محیط آرام هستید، ممکن است بخواهید فورا سکسکه خود را متوقف کنید. در صورت بروز سکسکه می توانید یکی از روش های زیر را امتحان کنید.

۱.مانور والسالوا

این روش به نام آنتونیو ماریا والسالوا، پزشک ایتالیایی قرن هجدهم نامگذاری شده است. مانور والسالوا که یک تمرین شناخته شده برای علاقه مندان به غواصی است، به خصوص به تعادل فشار داخل گوش کمک می کند.

بینی خود را با انگشتان خود فشار دهید و به آرامی باد کنید تا گوش های تان باز شوند. این روش بر روی عصب واگ تأثیر می گذارد، نبض را کاهش می دهد و با تحریک عصب تحریک شده سکسکه را متوقف می کند.

بیشتر بخوانید: از بین بردن بوی بد دهان با ۱۰ روش خانگی آسان و موثر

۲.دیافراگم را فعال کنید

با باد کردن قفسه سینه نفس عمیق بکشید و سپس نفس خود را برای چند ثانیه در ریه ها نگه دارید. این تکنیک عصب فرنیک را تحریک می کند و سکسکه را متوقف می کند.

۳.در کیسه کاغذی نفس بکشید

درمان سکسکه، این تکنیک باعث افزایش دی اکسید کربن در خون می شود و سکسکه را متوقف می کند.

۴.تکنیک شیشه آب

در حالی که نفس خود را متوقف می کنید، یک لیوان آب بنوشید. برای تحریک عصب فرنیک، فرآیند تنفس را برای چند دقیقه متوقف کنید. سعی کنید یک لیوان آب با چانه خم شده به جلو بنوشید یا بینی خود را با دو انگشت فشار دهید، این نیز موثر است.

بیشتر بخوانید: رزماری درمان استرس و بیماری ها  + ۸ فایده شگفت انگیز آن

درمان سکسکه

۵.مردمک های چشم خود را فشار دهید

تکنیک کمتر شناخته شده فشردن کره چشم با انگشتان، عصب فرنیک را با کاهش ضربان قلب تحریک می کند. می توانید به آرامی کره چشم را بین انگشت شست و اشاره خود فشار دهید. مراقب باشید، آن را با درد فشار ندهید.

۶.لیمو یا شکر

یک لیمو را گاز بگیرید یا چند قطره شکر آغشته به لیمو را زیر زبان خود بریزید. اگرچه دقیقا مشخص نیست که چرا این روش سکسکه را متوقف می کند، اما روشی موثر است.

۷.ترس

درمان سکسکه، اگرچه علت ناشناخته است، اما یک شوک می تواند باعث ایست تنفسی لحظه ای و افزایش ناگهانی اکسیژن در خون شود.  بنابراین عصب فرنیک را تحریک می کند و سکسکه را متوقف می کند.

۸.تکنیک مکعب یخ

یک تکه یخ را روی شکم خود بمالید. تأثیر چشمگیر سرما بر دیافراگم و عصب فرنیک موثر است. سکسکه شما این گونه می تواند متوقف شود.

۹.به چیز دیگری فکر کنید

توجه خود را از سکسکه دور کنید. وقتی توجه خود را روی سکسکه های ناگهانی متمرکز نمی کنید، اهمیت سکسکه های شما کمتر می شود و در نهایت قبل از این که متوجه شوید از بین می رود.

۱۰.دیافراگم را فشار دهید

روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را به سمت سینه خود بیاورید. این موقعیت باعث می شود که ناحیه دیافراگم فشرده شود. این عصب فرنیک را آرام می کند و سکسکه شما از بین می رود.

بیشتر بخوانید: افراد با این ۱۲ مشکل هرگز نباید قهوه بنوشند، برای آن ها سم است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =

دکمه بازگشت به بالا