;
تاریخ و تمدن

پاتریس لومومبا؛ نخست‌وزیری که قطعه قطعه و توسط اسید تجزیه شد!

پاتریس لومومبا: «پاتریس امری لومومبا» اولین نخست‌وزیر کشور جمهوریِ دموکراتیک کنگو در تاریخ دوم جولای ۱۹۲۵م به دنیا آمد. در جوانی کارمند ساده‌ اداره‌ پُست بود و به‌عنوان بازاریاب نیز فعالیت می‌کرد و همین شغل بود که باعث سفر به شهرهای مختلف کنگو و گفت‌وگو با مردم شد. او در مدت کوتاهی دوبار به زندان افتاد که نخستین‌بار به اتهام اختلاس بود و خودِ وی این اتهام را به دلایل سیاسی می‌دانست.

مرتبه‌ دوم به همان سببِ فعالیت‌های سیاسی بود که در راه استقلال کنگو انجام می‌داد؛ چرا که در این زمان کنگو مستعمره‌ پادشاهیِ بلژیک بود. به‌زندان‌افتادن «پاتریس لومومبا» احتمالاً نقش بسیار مهمی در شکل‌گیریِ افکار سیاسی و تندگراییِ او نسبت به دخالت آمریکا و بلژیک در امور کنگو داشت.

احتمالاً بپسندید: ده حقیقت عجیب و تا حدی دیوانه کننده درباره ژاپن!

پاتریس لومومبا

در ۳۰ ژوئن ۱۹۶۰م کنگو به‌صورت رسمی از بلژیک استقلال یافت و «پاتریس لومومبا» و حزب متبوعش پیش‌تر در انتخابات پارلمانی پیروز شده‌بود و وی به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد. در مراسمی که به مناسبت استقلال برگزار شد، برخلاف سایر سخنرانان که استقلال را موهبتی از سوی بلژیک می‌دانستند، «لومومبا» در سخنانی جنجالی از ظلم و چپاول بلژیک در دوران استعمار سخن گفت. «ژان ون لیرد» دوست و مشاور نزدیک «لومومبا» سال‌ها بعد درباره‌ این سخنرانی گفت: «پادشاه (بلژیک) از این سخنان برآشفت. مقام‌های بلژیک از آن لحظه به بعد از «لومومبا» قطع امید کردند. مردم کنگو می‌گفتند همین سخنرانی بود که سرِ «لومومبا» را عاقبت بر باد داد…!»

شاید بپسندید: 15 بهترین عکس نمادین که تأثیر شگرفی بر هنر عکاسی داشتند!

پاتریس لومومبا
مراسم استقلال کنگو در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۶۰م برگزار شد که در آن، لومومبا سخنرانیِ مذکور خود پس استقلال کشورش را ایراد کرد.

شاید بپسندید: از شایعه تا واقعیت: تصاویر ازدواج ایلان ماسک با رباتی به نام کاتانلا

مشکلات سیاسی داخلی

او در ماه‌های اول نخست‌وزیری‌اش دستور اخراج مستشاران و کارگزاران بلژیکی که هنوز در خاک کنگو حضور داشتند را داد، اما چون منابع این کشور برای بلژیک حیاتی بود، این دستور تا حدود زیادی نادیده گرفته‌شد. در همین اوضاع، در جنوب، یکی از دشمنان قسم‌خورده‌ «لومومبا» به‌نام «موسی چومبه»، استان کاتانگا را مستقل از دولت مرکزی اعلام کرد و خود را رئیس‌جمهور این بخش از کشور نامید!

استان کاتانگا که از معادن غنیِ مس، اورانیوم و طلا برخوردار بود، برای سال‌ها قطب اصلیِ درآمد و ثروت پادشاهیِ بلژیک و تأمین‌کننده‌ی اورانیوم برای برنامه‌های اتمیِ واشنگتن به‌شمار می‌رفت. بدون کاتانگا، کنگو در ردیف ممالک فقیر آفریقا به‌شمار می‌رفت. «لومومبا» برای آرام‌کردن امور کشورش از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل درخواست کمک کرد، اما این نیروها کاری از پیش نبردند. ژنرال «ایندارجیت رایکه» فرمانده‌ی وقت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در کنگو، بعدها گفته‌بود که با وجود اعزام او و نیروهایش به کنگو، بلژیکی‌ها عملاً اجازه‌ی هیچ‌گونه دخالتی به آن‌ها نمی‌دادند!

احتمالاً بپسندید: داستان ضرب المثل آشی برایت بپزم که یک وجب روغن رویش باشد !

دست دوستی پاتریس لومومبا به شوروی

«پاتریس لومومبا» که کم‌کم از برقراریِ نظم در کشور با کمک سازمان ملل متحد ناامید شده‌بود، این مرتبه از مسکو (پایتخت اتحاد جماهیر شوروی در آن‌زمان) درخواست کمک کرد؛ درخواستی که برای آمریکا و متحدانش عبور «لومومبا» از خط قرمز محسوب می‌شد! در اوج سال‌های جنگ سرد میان شورویِ کمونیستی و آمریکا، تمایل «لومومبا» به برقراریِ ارتباط با مسکو، گناهی نابخشودنی محسوب می‌شد؛ به‌طوری که سفیر آمریکا در کنگو حتی نام نخست‌وزیر را در مکاتباتش به «لومومباویچ» تغییر داد که طعنه‌ای به تمایلات چپ‌گرایانه‌ی «پاتریس لومومبا» محسوب می‌شد!

دولت او در این‌مدت دستخوش هرج‌و‌مرج و سازمان‌نیافتگی بود و تنها پس از ۶۷ روز ساقط شد. بنابر گزارش‌هایی که در سال ۲۰۰۰م منتشر شد، دولت «آیزنهاور» با حذف فیزیکیِ «لومومبا» موافقت کرده‌بود و برای این منظور مقدمات ترور او با خمیردندان زهرآلود فراهم شد، اما این نقشه عملی نشد.

احتمالاً بپسندید: عکس های قدیمی و جالب از حافظیه، زمانی که آرامگاه حافظ ضریح داشت!

پاتریس لومومبا
لومومبا پس از دستگیری

احتمالاً بپسندید: چند عکس رنگی شده از بازار رشت در دوره قاجار

پایان زندگی لومومبا

پس از سقوط «لومومبا»، وی حصر خانگی شد و مدتی بعد از حصر گریخت، اما با همکاریِ نیروهای بلژیکی به دشمن داخلی‌اش ژنرال «چومبه» سپرده‌شد.«چومبه»، «لومومبا» و دو نفر از وزرایش را به اعماق جنگل برد و جوخه‌ اعدام آن‌ها تحت امر افسران بلژیکی فراهم شد و آنان را در تاریخ ۱۷ ژانویه‌ی ۱۹۶۱م به رگبار بستند. اجساد را ابتدا دفن کردند، اما بعداً از قبر بیرون کشیدند و پس از قطعه‌قطعه‌کردن در اسید، سوزاندند!

شاید بپسندید: آزمایشگاه شیطانی فراموش شده ژاپنی ها در جنگ جهانی | آزمایش از طریق تجاوز و بارداری ناخواسته زنان!

«ژرار سئورت» افسر نظامیِ بلژیکی در این‌باره می‌گوید: وزیر کشور کاتانگا تماس گرفت و گفت: «شما کشته‌اید، شما هم جسد را سربه‌نیست کنید! برای من مهم نیست که چگونه این کار را می‌کنید. ما هم به دستور عمل کردیم؛ دو روز آن‌جا بودیم. کارهایی کردیم که حیوان هم چنین نمی‌کند. برای همین هم تا خرخره مشروب نوشیده بودیم تا زیاد متوجه آنچه انجام می‌دهیم، نباشیم!»

شهرهای گردشگری: شهرهای محبوبی که برای گردشگران خطرناک هستند!

براساس مدارکی که پس از سال‌ها منتشر شده‌است، دستگاه‌های امنیتیِ آمریکا و بلژیک در این ترور نقش داشتند. دولت بلژیک پس از روشن‌شدن این امر در سال ۲۰۰۲م رسماً از مردم کنگو عذرخواهی کرد. در ادامه تصاویری از دستگیری و اعتراضات به مرگ و یادبودهای «پاتریس لومومبا» را مشاهده می‌کنید.

شاید بپسندید: تبدیل شخصیت های کارتونی به صورت واقعی توسط یک هنرمند ترکیه ای!

شاید بپسندید:

12 عجیب ترین باورها و سنت های اروپائیان قرون وسطی که قطعاً نمی دانستید!

عکس هایی دیده نشده از زنان اقلیت های دینی در دوره قاجار + وضعیت اقلیت های دینی!

عکس های دیده نشده از جوانی ناصرالدین شاه با ژست های خاص!

تصاویر دیدنی از پیری ستارگان فوتبال با کمک هوش مصنوعی!

تبدیل شخصیت های کارتونی به انسان واقعی + نتایج فوق العاده جالب و زیبا است!

معیار زیبایی مردان و زنان در کشورهای مختلف با کمک هوش مصنوعی! + تصاویر

زیباترین زنان دنیا: ۸ ترفند جادویی زیبایی از کشورهایی که زیباترین زنان دنیا را دارند!

 سازه اُپوس از شاهکارهای شگفت انگیز معماری جهان در دبی!

مخترع تلفن همراه مارتین کوپر چرا مردم را مسخره کرد؟ او روزی چند ساعت از موبایل استفاده میکنه؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هشت =

دکمه بازگشت به بالا