;
تازه ها

حقایق جالب درباره سیب زمینی که قطعاً تاکنون نشنیده اید!

حقایق جالب درباره سیب زمینی: سیب زمینی از جمله سبزیجات غده ای است که در رژیم غذایی ساکنان جهان نقش ویژه ای را ایفا می کند. این نقش آنقدر گسترده شده است که جهان بدون سیب زمینی غیرقابل تصور است. این سبزی ریشه ای را همه می شناسیم، اما نکات و حقایق جالبی درباره این سبزی وجود دارد که احتمالا از آن بی خبر هستیم.

شاید بپسندید: از شایعه تا واقعیت: تصاویر ازدواج ایلان ماسک با رباتی به نام کاتانلا

حقایق جالب درباره سیب زمینی

امروز با شما هستیم با مطلبی تازه از مجله خبری چشمک، مقاله ای درباره حقایق جالب درباره سیب زمینی.

حقایق سیب زمینی

احتمالاً  بپسندید: نشانه های جذابیت شما برای دیگران: از کجا بفهمیم کسی از ما خوشش آمده یا نه!؟

منشأ پیدایش سیب زمینی از آمریکای جنوبی است!

بسیاری از مردم در سراسر جهان به اشتباه ایرلند را به عنوان منبع این غده فوق العاده همه کاره معرفی می کنند. در حالی که ایرلند فقط به شهرت جهانی سیب زمینی کمک کرده است. سیب زمینی در واقع از یک گیاه وحشی در منطقه ای که شمال غربی بولیوی و جنوب پرو را شامل می شود اهلی شده است. تا قبل از کشف قاره آمریکا توسط اسپانیا، سیب زمینی برای بقیه جهان کاملاً ناشناخته بود. در اواخر قرن شانزدهم توسط فاتحان اسپانیایی به اروپا آورده شد و در ابتدا با تردید به آن نگاه شد.

به هر حال سیب زمینی در رژیم های غذایی ممختلف جایچاه خاصی داشته و از گذتشه تا به امروز مورد توجه بوده است. اما به هر حال مطالب عجیب و خواندنی زیادی درباره این سبزی ریشه ای موجود است که در این مطلب به آن می پردازیم.

شاید بپسندید: نحوه تمیز کردن جواهرات در خانه: قوی ترین پاک کننده برای أنواع جواهرات را در خانه بسازید!

حقایق جالب درباره سیب زمینی

مردم حداقل 7000 سال است که سیب زمینی می کارند!

همانطور که گفته شد، سیب زمینی در بخش هایی از بولیوی و پرو اهلی شده است. در حالی که می دانیم این اتفاق بین 8000 تا 5000 سال قبل از میلاد رخ داده است، اولین شواهد باستان شناسی مربوط به مدت ها قبل است. این شواهد از Ancon، یکی از مکان‌های باستان‌شناسی مهم بدست آمده است. یعنی قبل از ورود اسپانیائی ها به پرو که قدمت آن به 2500 سال قبل از میلاد می‌رسد.

در این مکان باستانی، بقایای یک غده سیب زمینی مربوط به حدود 4500 سال پیش در میان آثار باستانی بی شمار دیگر پنهان شده بود!

شاید بپسندید: داستان زندگی غمناک عزت الدوله ملک نسا خانم همسر امیرکبیر!

حدود 4000 نوع سیب زمینی مختلف وجود دارد!

اگر انواع غیرتجاری را در نظر بگیرید، این فهرست شامل طیف گسترده ای از سیب زمینی های کشت شده در آمریکای جنوبی است که بسیار شبیه سیب زمینی هایی هستند که در دهه 1600 به اروپا آورده شدند. بقیه لیست شامل تمام ارقام مختلف سیب زمینی است که در 400 سال یا بیشتر از آن زمان توسعه یافته اند. در حالی که هزاران سیب زمینی مختلف وجود دارد، به طور کلی، تنها تعداد انگشت شماری در یک منطقه در دسترس است.

به عنوان مثال، در انگلستان، تنها 80 نوع یا بیشتر سیب زمینی وجود دارد که معمولاً در مقیاس تجاری بزرگ یافت می شوند.

شاید بپسندید: از بین بردن رسوب کتری و سماور با چند روش راحت و کاربردی!

حقایق سیب زمینی

هر نوع سیب زمینی برای غذای خاصی مناسب است

هر نوع سیب زمینی، مقدار متفاوتی نشاسته دارد. سیب زمینی با سطوح نشاسته بالاتر، مانند Russetبرای سرخ کردن به شکل سرخ کردنی و نوع قهوه ای برای پخته شدن در فر مناسب تر است.

سطوح پایین نشاسته در سیب زمینی ها حالت مومی به آن ها می دهد که آن ها را برای خوردن کامل در سالاد و خورش ها بسیار مناسب  می کند.یک سیب زمینی مومی که معمولاً در دسترس است، گونه انگشتی است. در صورت شک، از یک سیب زمینی همه منظوره استفاده کنید، که برای مقاصدی مانند آب پز کردن، برشته کردن، سرخ کردن و له کردن بسیار مناسب است!

معیار زیبایی مردان و زنان در کشورهای مختلف با کمک هوش مصنوعی! + تصاویر

سیب زمینی به خانواده تنباکو تعلق دارد.

بسیاری از مردم از شنیدن این موضوع که سیب زمینی به خانواده تنباکو و شب بو کشنده تعلق دارد شگفت زده خواهند شد. به نظر می رسد که خانواده Solanaceae بسیار گسترده است و شامل گیاهان زیادی است که ما فکر نمی کنیم با هم مرتبط باشند. این لیست شامل انواع خوراکی گیاهی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی و بادمجان است.

جالب خواهد بود: جنیفر لوپز با منتشر کردن این خبر حسرت برانگیز، حسابی روی شوهر سابقش را کم کرد!

نباید سیب زمینی سبز شده را بخورید!

هر چند خود قطعات سبز لزوما برای شما بد نیستند. وقتی سیب زمینی سبز شد، به این معنی است که در طول نگهداری در معرض نور خورشید قرار گرفته است. سپس اسپاد نور خورشید را به کلروفیل تبدیل می کند (این ماده شیمیایی است که گیاهان را سبز می کند.) اگر در یک سیب زمینی چند لکه سبز ایجاد شده باشد، نشانه آن است که با تولید نوروتوکسینی به نام سولانین سعی در محافظت از خود در برابر حیوانات گرسنه کرده است. البته این بدان معنا نیست که لزوماً باید سیب زمینی را که یک یا دو نقطه سبز شده است دور بریزید.

لکه های کوچک را می توان پوست کند یا جدا کرد، اما اگر بیشتر از آن وجود داشت، احتمالاً باید فقط سیب زمینی را دور بیندازید. اگر یک فرد بالغ فقط یک سیب زمینی سبز بخورد، حالت تهوع و سردرد در او ایجاد شود.

شاید بپسندید: بازسازی تصویر ابن سینا با کمک هوش مصنوعی!

حقایق جالب درباره سیب زمینی

در شرایط مناسب، سیب زمینی را می توان تا یک سال نگهداری کرد!

با این حال، انتظار نداشته باشید این مدت در خانه دوام بیاورند. نگهداری سیب زمینی برای چنین مدت طولانی نیاز به تجهیزات بسیار دقیق و یک انبار تجاری دارد. این طول عمر طولانی با نگهداری سیب زمینی در دمای 4 درجه سانتیگراد به دست می آید. اما به خاطر داشته باشید نباید آنها را در یخچال نگهداری کرد.

برای نگهداری سیب زمینی، باید گرد و خاک را از آن پاک کرد. سپس باید اجازه دهید سیب زمینی ها به خوبی خشک شوند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. سپس آنها را به مکان خنک می برند. وقتی بیرون آوردن آنها از انبار ، سیب زمینی ها باید به آرامی به دمای اتاق برگردند!

شاید بپسندید: هوش مصنوعی با ارائه این تصویر از هرم بزرگ مصر، عظمت اهرام مصر را لگدمال کرد!

اینکاها بیش از یک مورد استفاده از سیب زمینی داشتند.

این روزها تنها کاری که ما با سیب زمینی انجام می دهیم خوردن آن است. صادقانه بگوییم این تنها کاری است که واقعاً فکر می کنیم با آن ها انجام دهیم. اینکاها رابطه نزدیک تری با سیب زمینی داشتند و از آن برای درمان بیماری های جسمی مختلف استفاده می کردند.

مثلاً آنها یک درمان معمولی برای دندان درد داشتند و آن حمل کردن یک سیب زمینی با خود بود. اگر ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آنها درد می‌کرد، یک راه حل این بود که از آب گوشت باقی‌مانده حاصل از جوشاندن سیب‌زمینی استفاده کنند.

شاید بپسندید: چه کسی اولین بار از تلفن همراه در ایران استفاده کرد!؟ + تصویر اولین تلفن همراه در ایران

حقایق جالب درباره سیب زمینی

شاید بپسندید: شخصیت های دیزنی از جاسمین تا آریل در نژادی دیگر چگونه به نظر می رسند!؟

سیب زمینی با سیب زمینی شیرین ربطی ندارد.

شاید این رسوایی قرن است. تنها ارتباط بین این دو سبزی این است که آنها سبزیجات نشاسته ای هستند که در زیر زمین رشد می کنند. در حالی که سیب زمینی غده است، سیب زمینی شیرین فقط ریشه های بزرگ شده گیاه سیب زمینی شیرین است. آنها حتی از یک خانواده نیستند. سیب زمینی های شیرین متعلق به خانواده  Convolvulaceae هستند.

شاید بپسندید:  18 تصویر بازسازی شده از شخصیت سیمپسون ها توسط هوش مصنوعی!

سیب زمینی اولین سبزی بود که در فضا کشت شد!

دانشگاه ویسکانسین برای اولین بار در سال 1995 با ناسا برای دستیابی به این کشاورزی فوق العاده منحصر به فرد در جهان همکاری کرد. تیمی که در پشت این شاهکار قابل توجه بود، بریده هایی از یک گیاه سیب زمینی برداشت و نیمی از آنها را با شاتل فضایی کلمبیا به فضا فرستاد. نیمی دیگر به عنوان کنترل روی زمین باقی ماند تا تفاوت بین سیب زمینی های پرورش یافته در فضا و زمین را مشاهده کند. این آزمایش با موفقیت بزرگی همراه بود و هیچ تفاوت محسوسی بین دو نیمه وجود نداشت!

شاید بپسندید: تغییر جنسیت “ایلان ماسک” به روایت هوش مصنوعی+تصاویر

به هر حال چه دوست داشته باشید آنها را بجوشانید، له کنید یا به شکل خورش بپزید، سیب زمینی یک غذای واقعاً فوق العاده است. با توجه به تطبیق پذیری آن با هر مزاجی، جای تعجب نیست که میلیون ها نفر در سراسر جهان عشق مشترکی به این غده کوچک دارند.

شاید بپسندید: جمهوری اسلوجمستان؛ آیا نام این کشور را شنیده بودید!؟

جالب است

سازه اُپوس از شاهکارهای شگفت انگیز معماری جهان در دبی!

شاید بپسندید: تصاویر شبیه سازی شده از نقاشی ها و مجسمه های قدیمی با کمک هوش مصنوعی!

۱۱ ترفند ساده برای از بین بردن حشره برنج و حبوبات!

 عکس های دیده نشده از جوانی ناصرالدین شاه با ژست های خاص!

احتمالاً بپسندید: تصاویر دیدنی از پیری ستارگان فوتبال با کمک هوش مصنوعی!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام اگه سیب زمینی نبود قطعا مردم ایران تاحالا از گرسنگی مرده بودند چون ارزان هر چی می پزند ۹۰ درصد اون غذا سیب زمینی بقیه را هویجی تخم مرغی برنجی چیزی اونا که گیاه‌خوار نیستند ده درصد مرغ و مخلفات بقیه سیب زمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا