;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل دل به دل راه دارد!

ضرب المثل دل به دل راه دارد: در زمان هایی که هنوز جمعیت کمی از مردم اطلاعی از اسلام داشتند در یمن، شخصی به نام اویس – که به اویس بن عامر یا اویس قرنی مشهور است – زندگی می کرد که به خاطر آشنایی با چند تن از مسلمانان، به اسلام ایمان آورده بود. آوازه ی دینداری و علاقه ی اویس به اسلام و پیامبر (ص) شهره عام و خاص گشته بود.او مادر پیر و ناتوانی داشت که نمی توانست به تنهایی از عهده زندگی برآید و تمام کارهای روزمره ی او را فرزندش اویس انجام می داد.

شاید بپسندید: حکایت جالب ملانصرالدین و دزد کفش!

داستان ضرب المثل دل به دل راه دارد

علاوه بر نگهداری از مادر، به شغل شتربانی نیز مشغول بود، شتران را به بیابان می برد و به چریدن آنها مشغول می شد و از این طریق مزد شتربانی دریافت کرده و روزگار می گذراند. اویس با وجود مشکلات فراوان، همیشه در آرزوی دیدار پیامبر (ص) بود.

روزی تعدادی از یاران پیامبر به ایشان گفتند که اویس بسیار علاقمند به دیدار با شماست،اما به خاطر وضعیت مادرش توان خروج از یمن را ندارد.پیامبر نیز فرمودند: به اویس بگویید رسیدگی به مادر ناتوانش واجب تر است و همیشه به او احترام بگذارد.

ضرب المثل دل به دل راه دارد

پیام پیامبر(ص) به گوش اویس رسید و او نیز همیشه نزد مادر خود می ماند و کارهای او را انجام می داد، تا اینکه روزی توانست مادر خود را راضی کند که سه روزه به مدینه برود و در این مدت بتواند پیامبر(ص) را از نزدیک ببیند.مایحتاج سه روزه ی مادرش را تامین کرد و به همسایه های خود گفت که در این مدت مراقب مادر باشند تا زمانی که به یمن بر می گردد.

اسبی قوی را تهیه کرد و با اندکی بار و بنه، به سرعت به طرف مدینه به حرکت درآمد.بعد از گذشت مدتی به مدینه رسید، پس از رسیدن به مدینه سراغ پیامبر(ص) را گرفت و به خانه ی ایشان رسید، اما پیامبر در آن زمان در مدینه نبود و برای چند روز به شهر دیگری سفر کرده بودند.اویس ازاین اتفاق بسیار ناراحت شد، از طرفی بسیار دوست داشت که پیامبر(ص) را از نزدیک ببیند و از طرفی دیگر به مادر خود قول داده بود سه روزه به یمن بازگردد. در نهایت بدون اینکه بتواند پیامبر را ببیند به یمن بازگشت.

زمانی که پیامبر به مدینه بازگشت به یاران خود فرمود: بویی آشنا در شهر پیچیده.

یاران نیز گفتند : بله ! چند روز پیش اویس برای دیدار شما به مدینه آمده بود ولی چون که به مادرش قول داده بود که هر چه سریع تر به یمن بازگردد، مجالی برای درنگ در مدینه نداشت و به ناچار به یمن بازگشت. پیامبر فرمودند:اویس نزد من است، چه اینجا باشد چه در یمن.

سال ها گذشت و پیامبر در پایان عمر خود فرمودند بعد از مرگ من، یکی از پیراهن های مرا به اویس بدهید. بعد از رحلت پیابر(ص) چن نفر از مسلمانان، پیراهن ایشان را به نزد اویس برده و به او تحویل دادند.اویس با گریه پیراهن را قبولکرد.به او گفتند چرا گریه می کنی؟ اویس گفت : می دانم که رسشول خدا از دنیا رفته و شما به همین خاطر پیراهن او را برای من آوردذه اید.

یاران پیامبر گفتند: تو چگونه از رحلت ایشان خبر داشتی؟

شاید بپسندید: بر اساس احساسات تصمیم می گیری یا فکر کردن!؟ یک منظره را انتخاب کن تا بفهمی!

اویس گفت : درست است که در خانه کارهای مادرم را انجام می دهم و در بیابان ها برای روزی حلال تلاش می کنم و از کسی خبری ندارم، اما دل من از این واقعه باخبر است، دل من همیشه از پیامبر(ص) باخبر است.

گاه پیش آمده که با ابراز علاقه به شخصی،او نیز می گوید که چنین حسی نسبت به ما دارد یا اینکه به شخصی فکر می کنیم که از قضا همان لحظه او  نیز به ما فکر می کند.به طور کلی این ضرب المثل هنگامی به کار می رود که افرادی، علاقه ی فراوانی به یکدیگر دارند اما به خاطر مشکلاتی قادر به دیدار نیستند، اما همیشه به یاد یکدیگر بوده و از حال دل یکدیگر آگاه هستند.

شاید بپسندید: چیستان: کدام گل است که سه حرف آخرش عضوی از بدن است!؟

ضرب المثل دل به دل راه دارد

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: کدام درب، درب چهارم است؟ | به پرنسس کمک کنید تا از برجی که زندانی شده، فرار کند!

 

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: اگه باهوش و تیزبینی خون آشام را در تصویر شناسایی کن!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: اگه ریاضی ات خوبه، با پیدا کردن ارزش عددی موز،مرغ و تخم مرغ معادله آخر را حل کن!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: داستان شنیدنی عبای شوهر!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: درونگرایی یا برون گرا!؟ | اگه نمی دونی فقط بگو تا نگاه اول چی دیدی تا بهت بگم!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: با شناسایی شیر کوهی که در کمین گوزنه، اثبات کن قدرت دیدت مثل شاهینه!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: فقط افراد باهوش می تونند با جابجایی 1 چوب کبریت، معادله را اصلاح کنند!

 

 

برایتان جالب خواهد بود

شاید بپسندید: اگه تو نگاه اول اشکال تصویر رو بگی تیزبین و نابغه ای!

احتمالاً بپسندید: تنها افراد با ضریب هوشی بالا، مربع های تصویر را شناسایی می کنند!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا