;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد!

حکایت ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد: هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان حکایت ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد را برایتان بازگو کنیم.

داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است. در ادامه با وب سایت چشمک و حکایت ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد همراه باشید. ”حکایت ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد“ نیز مانند بیش تر ضرب المثل های زبان پارسی بر گرفته از داستانی است که آن را با هم می خوانیم.

شاید بپسندید: حکایت ضرب المثل رفته آب خنک بخوره!

داستان ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد

در زمان های قدیم رسم بوده که سه روز قبل از عید قربان شتر ماده ای را با انواع گل ها، سبزه ها و پارچه های رنگارنگ زینت داده و در شهر می گرداندند. جمعیت زیادی از هر طبقه اجتماعی به دنبال این شتر راه می افتادند و عده ای نیز برای او طبل و نقاره و شیپور می‌ زدند و سخنان دینی و شعر های مذهبی می ‌خواندند.

شاید بپسندید: دقت و تمرکزت رو با پیدا کردن 3 تا تفاوت تصویر کودک و اسباب بازی اش ارزیابی کن!

شتری است که در خانه همه می خوابد

احتمالاً بپسندید: یکی از افراد زیر از یک جواهر فروشی در یک مرکز خرید الماس دزدیده،او را شناسایی کنید!

شتر از هر جا که می گذشت مردم دور آن جمع می شدند و کسانی که آرزو یا نیتی داشتند به شتر نزدیک شده و مقداری از پشم آن را می چیدند و اعتقاد داشتند که این پشم برای آن ها خوش یمن خواهد بود، آن ها پشم ها را به عنوان حرز بازو و گردن برای خود و کودکان شان استفاده می کردند.

یک شخص ریاست این مراسم را بر عهده ی می گرفت و چند نفر نیز به عنوان دستیار که هر کدام دارای القاب خاصی بودند در کنار این فرد مراسم را اداره می کردند.این مراسم که به آن شتر گردانی می گفتند به مدت سه روز انجام می شده است و شتر گردان ها به در خانه ی هر یک از اعیان و اشراف که می رسیدند شتر را در آن جا به زانو در می آوردند و از صاحب خانه با توجه به میزان مقام و ثروتش پول یا جنس گران قیمتی را می گرفتند و سپس به در خانه ی دیگری می رفتند.

شاید بپسندید:با انتخاب یکی از سنگ ها، خود واقعی‌ات را کشف کن! آیا برای کشف شخصیت درونی‌ات آماده ای؟

در سومین روز همه ی مردم دور این حیوان جمع شده و هر کدام با چاقو و دشنه به جان او می افتادند و ضربه ای را بر بدن پاره پاره اش می زدند و قسمتی از گوشت حیوان نگون بخت را در حالی که هنوز با چشمانی وحشت زده به اطراف می نگریسته، برای خود بر می داشتند.

این مراسم موجب پیدایش ضرب المثل هایی مانند، “شتر را کشتند” به معنی تمام شدن کاری، “فلانی شتر قربانی شده است” یعنی: هر کس او را به طرفی می‌ کشد، یا به معنی اینکه دور او را گرفته و اهمیت زیادی به او می دهند اما در پایان نابودش می کنند و هم چنین “شتر را در منزل فلانی خوابانده اند” یعنی: غائله را به گردن او انداخته اند، شده است.

ضرب المثل های ذکر شده با گذشت زمان تغییر کرد و به شکل های گوناگون مورد استفاده قرار گرفت که از همه مشهور تر ضرب المثل ” شتری است که در خانه همه می خوابد” است، این ضرب المثل کنایه از مرگ و میر می باشد، زیرا مرگ دیر یا زود سراغ همه می آید و تمام موجودات عالم به هر حال باید روزی طعم آن را بچشند.

احتمالاً بپسندید: عاشق پیشه ای یا کلن به عشق بی باوری!؟ فقط به تصویر نگاه کن و بگو اول چی دیدی!؟

حکایت شتری است که در خانه همه می خوابد

آن شتری که قبل از مرگ به زیبا ترین شکل آراسته شده بود و بسیار فریبنده جلوه می کرد مانند غرور و زیاده طلبی در دنیای مادی است که دوام زیادی نخواهد داشت و بعد از مدت کوتاهی رنگ نیستی و نابودی به خود خواهد گرفت پس عاقلانه است که به جای دل بستن به ظواهر زود گذر دنیا به یاری یک دیگر بشتابیم و تا می توانیم دست نیازمندی را بگیریم تا بدین ترتیب آرامش و رضایت درونی را به خود و دیگران هدیه دهیم.

احتمالاً بپسندید: چقدر دقیق و نکته بین هستی!؟ با پیدا کردن سگی که با بقیه متفاوته دقت ات رو امتحان کن!

کاربرد ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد

ضرب المثل “شتری است که در خانه همه می خوابد” یعنی این مسئله که بیش تر مواقع منظور مرگ است برای همه پیش می آید. این ضرب المثل در مواردی استفاده می شود که می خواهیم به شخصی تذکر دهیم که شرایط همیشه یکسان نمی ماند و عمر جاودانه نیست و مرگ بالاخره برای همه ی انسان ها اتفاق می افتد.

گاهی نیز برای تسلی دادن به بازماندگان شخصی که فوت شده است از ضرب المثل “شتری است که در خانه همه می خوابد” استفاده می کنیم. موقعیت هایی نیز وجود دارد که شخصی از این ضرب المثل به عنوان مقدمه ای برای دادن خبر فوت استفاده می کند، شخص شونده با شنیدن ضرب المثلی که همه ی ما منظور و معنی آن را به خوبی می دانیم حساب کار دستش می آید و آگاهی پیدا می کند که باید منتظر شنیدن خبر فوت یکی از عزیزانش باشد.

احتمالاً بپسندید: اگه باهوشی سریع بگو که آیا زن تصویر، مادر کودک بیمار است!؟

شتری است که در خانه همه می خوابد

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

 

 

 

 

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

احتمالاً بپسندید: آنچه ابتدا در تصویر می بینید ضعف اصلی ات در زندگی را آشکار می کند!

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

شاید بپسندید: یه مسیر رو برای پیاده روی ات انتخاب کن تا بگم موقع شکست و مشکلات چیکاره ای!؟

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

شاید بپسندید: اگه زبر و زرنگی بگو کدومیکی از این 3 زن، همسر دکتره است!؟

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: بیمار باندپیچی شده یه زنه یا یه مرد!؟ | دکتر داره راست میگه یا خانم توی اتاق!؟

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید:داستان ضرب المثل هرچه کنی به خود کنی!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

احتمالاً بپسندید: فقط 15 درصد افراد میتونن تو 10 ثانیه عددمناسب رو به چای علامت سوال پیدا کنند!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: اگه تونستی اعداد 5 را تو 6 ثانیه پیدا کنی، حتما بخاطر دقت بالا برا خودت اسپند دود کن تا چشم نخوری!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید:آیا به محیط اطراف دقت کافی داری؟ | کافیه بگی با نگاه اول به تصویر، چی دیدی تا به جوابت برسی!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: یکی تو فروشگاه سرقت انجام داده، به نظر شما کدومیکی از این 3 زن سارق هست!؟

دیگر داستانها

ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن !

حکایت بیلش را پارو کرده (ضرب المثل)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا