;
تفریح و سرگرمیحکایت

حکایت شنیدنی لاک پشت و مار | داستان از چاله درآمد داخل چاه افتاد!

داستان از چاله درآمد داخل چاه افتاد: کَلیله و دِمنه نوشته ویشنا سرما کتابی است از اصل هندی که در دوران ساسانی به زبان پارسی میانه ترجمه شد. کلیله و دمنه کتابی پندآمیز است که در آن حکایت‌های گوناگون (بیشتر از زبان حیوانات) نقل شده‌است. نام کتاب از دو شغال به نام «کلیله» و «دمنه» گرفته شده که قصه های کتاب از زبان آن ها گفته شده است. امروز با یک داستان جالب از کلیله و دمنه با شما همراه هستیم، حکایت لاک پشت و مار!

شاید بپسندید: تست هوش: کدومیکی از خانمای عصبانی همسر این مرد بیچاره است!؟

داستان از چاله درآمد داخل چاه افتاد

سنگ پشت (لاک پشت) در لاک خودش کز کرده بود و غصه مي خورد . نمي دانست با اين همه مصيبت و گرفتاري چه کند . چطور مي توانست تلافي کند و انتقام خود را از مار بگيرد ؟ خرچنگي که همان نزديکي در زير آب زندگي مي کرد ، وقتي صداي سنگ پشت و ناله هاي او را شنيد ، سرش را از آب بيرون آورد و به سمت سنگ پشت رفت.

چند ضربه به لاک او زد و گفت : ” همسايه سلام ! بيداري ؟ ” سنگ پشت سرش را از لاک درآورد : ” سلام . بيدارم . اما اي کاش خواب بودم و همه اين مصيبتها را در خواب ديده بودم .” خرچنگ گفت : ” چه شده ؟ چرا اين قدر ناراحتي ؟ ” سنگ پشت گفت : ” چه بگويم ، از دست تو که کاري بر نمي آيد.”

بیشتر بخوانید: افسانه گنج گمشده | قصه جوانی که در خواب نشانی گنجی را به او می‌گویند و او به دنبال گنج به راه می‌افتد!

داستان از چاله درآمد داخل چاه افتاد

پیشنهاد خرچنگ

خرچنگ گفت : ” شايد بتوانم کمکت کنم . پس همسايگي به چه درد مي خورد ؟ ” سنگ پشت گفت : ” آخر از دست اين مار ديوانه مي شوم . دوباره تخمهايم را خورده است . زورم به او نمي رسد ، نمي دانم چه کار کنم و کجا بروم ؟ او جلوي چشمهاي خودم ، آنها را يکي يکي مي خورد . ”

خرچنگ که بسيار ناراحت شده بود ، گفت : ” حق داري غصه بخوري ، درد کمي نيست . اما به نظر من از نشستن و غصه خوردن ، نه بچه هايت بر مي گردند و نه دردت درمان مي شود . من راه حلي به تو ياد مي دهم تا براي هميشه از شر آن مار خلاص شوي و با خيال راحت زندگي کني .

احتمالا بپسندید: کدومیکی از این خانم خوشکلا همسر واقعی این مرد هست!؟

لاک پشت حرف خرچنگ را گوش داد

لاک پشت که از اين حرف بسيار خوشحال شده بود ، گفت : ” چگونه ؟ ” خرچنگ گفت : ” در اين نزديکي راسويي را مي شناسم که تنها زندگي مي کند . مي داني که راسوها دشمن مارها هستند و عاشق ماهي ، خدا را شکر که اينجا هم ماهي زياد است . تنها کاري که تو بايد انجام دهي اين است که چند ماهي بزرگ بگيري ، بعد از جلوي لانه راسو ، ماهي ها را يکي يکي بگذاري تا به لانه مار برسي .

راسو بوي ماهيها را حس مي کند و به هواي خوردن آنها از لانه بيرون مي آيد و به لانه مار مي رسد . او را مي بيند و مي کشد . هم او يک دل سير غذا مي خورد و هم تو از شرّ مار راحت مي شوي . “سنگ پشت لبخندي از رضايت زد و خرچنگ را دعا کرد . خرچنگ هنگام خداحافظي گفت : ” از همين الان دست به کار شو ، تا مار گرسنه نشده و سراغت نيامده ، از شر او خودت را خلاص کن . ” بعد تیز تیز به طرف آب حركت كرد و مي خواست وارد آب شود که سنگ پشت از او پرسيد : ” نگفتي خانه راسو کجاست ؟ ”

شاید بپسندید: حاصل عبارت 8÷2(2+2)=؟ چند می شود | خیلی ها فکر کردن ساده است!

راسو مار را از بین می برد

خرچنگ سرش را برگرداند و گفت : ” پشت تپه بزرگ ، آنجا مي تواني به راحتي او را پيدا کني . “سنگ پشت دست به کار شد . به اندازه کافي ماهي گرفته بود و مي توانست راسو را به لانه مار بکشاند . پس ماهي ها را برداشت و به سمت تپه بزرگ به راه افتاد . به راحتي لانه راسو را پيدا کرد و همانطور که خرچنگ گفته بود ، ماهي ها را از لانه راسو تا لانه مار با فاصله گذاشت و در گوشه اي پنهان شد .

راسو با بوي ماهي ، سريع از لانه بيرون آمد و از ديدن ماهي بزرگ در مقابل لانه اش بسيار خوشحال شد ، آن را برداشت و خورد . بعد با تعجب چشمش به ماهي دوم افتاد و بعد ماهي سوم و همين طور به دنبال ماهي ها راه افتاد تا به لانه مار رسيد . آخرين ماهي درست در کنار لانه مار بود ، خواست آن را بردارد که مار بيرون آمد . راسو وقتي مار را ديد ، به طرفش حمله کرد تا مبادا ماهي را بخورد . جنگ آن دو شروع شد و سنگ پشت که آنها را از مخفيگاه تماشا می کرد ، دعا مي کرد که راسو مار را از پا درآورد .

سرانجام راسو مار زشت را کشت و ماهي آخر را هم خورد و به لانه اش بازگشت . با رفتن راسو ، لاک پشت به سراغ مار رفت تا از مرگ او مطمئن شود . وقتي که مطمئن شد ، با خيال راحت به سراغ تخمهايش رفت و آنها را از زير خاک بيرون آورد . زندگي براي او شيرين شده بود . راسو صبح روز بعد ، به اميد ماهي از لانه بيرون آمد ، اما هيچ خبري از ماهي نبود . طبق عادت ديروز همان مسير را رفت ، اما از ماهي خبري نبود . جلو لانه مار رسيد ، نه ماري بود و نه ماهي ، نااميد برگشت تا به خانه اش برود که چشمش به سنگ پشت و تخمهايش افتاد .

عاقبت لاک پشت

سنگ پشت که از همه جا بي خبر بود ، ديد که راسو به سمت تخمهايش مي رود . دويد تا شايد آنها را نجات دهد ، اما بي فايده بود . راسو زودتر رسيد و تمام آنها را خورد . سنگ پشت بر سرش مي زد و گريه مي کرد ، اما فايده اي نداشت . بايد از آنجا مي رفت . راسو راه آنجا را ياد گرفته بود و هر روز براي خوردن تخمها مي آمد . به اين ترتيب ، از چاله درآمده و به چاه افتاده بود . بايد از آنجا مي رفت ، اما لازم بود که قبل از رفتن ، خرچنگ را ببيند .

هر نفس آواز عشق می‌ رسد از چپ و راست

ما به فلک می ‌رویم عزم تماشا که راست

ما به فلک بوده‌ ایم یار ملک بوده‌ ایم

باز همان جا رویم جمله که آن شهر ماست

خود ز فلک برتریم وز ملک افزونتریم

زین دو چرا نگذریم منزل ما کبریاست

گوهر پاک از کجا عالم خاک از کجا

بر چه فرود آمدیت بار کنید این چه جاست

بخت جوان یار ما دادن جان کار ما

قافله سالار ما فخر جهان مصطفاست

بوی خوش این نسیم از شکن زلف اوست

شعشعه این خیال زان رخ چون والضحاست

“مولوي”

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

 

 

 

 

 

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: تست بینایی: چشمات تیز مثل عقاب باشه وزغ های مرداب را پیدا می کنی!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: چیستان: متعلق به شماست، اما افراد دیگر هم از آن استفاده می كنند!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: اگر تفاوت دو تصویر گربه های بازیگوش را پیدا کنی چشمات مثل شاهین تیزه!

 

 

 

برایتان جالب خواهد بود

بیشتر بخوانید: بیمار باندپیچی شده همسر زن گریون هست یا زنه توهم زده!؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا