;
خواص گیاهان داروییسلامت

درمان تپش قلب با داروی گیاهی + دلایل تپش قلب

درمان تپش قلب با داروی گیاهی: heart palpitations  مشکلی است که در آن فرد احساس می کند قلبش سریع، لرزان و یا کوبنده، می تپد در واقع تپش به انقباض و انبساط قلب یا به عبارتی به باز و بسته شدن قلب گفته می شود. تعریف دیگری که برای تپش قلب به کار میرود احساس آگاهی فرد از تپش قلبش است.

افراد مختلف تپش قلب را به صورت های مختلفی تجربه می کنند. تپش قلب می تواند حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن را به شما منتقل کند. گاهی ممکن است حس کنید که قلب تان یک ضربان را جا می اندازد یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب را به شکل ضربان هایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنند و برخی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارند. در بخش سلامت درمان تپش قلب با داروی گیاهی و دلایل آن بررسی شده است.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های قلبی: ۸ میوه شگفت انگیز برای سلامت قلب و بیماران قلبی!

کدام تپش قلب خطرناک است؟

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، معمولا تپش قلب هایی خطرناک هستند که به صورت حمله ای اتفاق می افتند و نه به خاطر اضطراب، دویدن و… در تپش قلب های مهم از لحاظ کلینیکی معمولا فرد در حالت نشسته بدون اینکه هیچ مشکل و استرس ی داشته باشد یک دفعه دچار حمله تپش قلب می شود و همزمان با آن ممکن است افت فشار پیدا کند و چشمانش سیاهی رود. اما نباید به صرف اینکه فرد مبتلا به تپش قلب این علائم را نداشته باشد، بگوییم وضعیتش اصلا مهم نیست.

ممکن است تپش قلب علت مهم یا غیرمهمی داشته باشد. برای مثال برخی از بیماران دچار کم خونی هستند یا اینکه استرس و اضطراب دارند و همین باعث می شود ضربان قلب شان تندتر بزند اما آنها فکر می کنند به تپش قلب مبتلا هستند. همچنین مشکلات تیروئید ی و مشکلات دریچه ای قلب هم ممکن است باعث ایجاد تپش قلب شود، برخی از تپش قلب ها ناشی از حالت آریتمی هاست.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، در این حالت، کانونی در داخل قلب شروع به حملات غیرطبیعی می کند. به عبارت دیگر ریتم طبیعی سینوسی قلب را به دست می گیرد و به صورت خودمختار شروع به حمله تپش قلب می کند. برخی از آریتمی ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می کنند..

شاید بپسندید: 10 مهترین فواید تخم مرغ آب پز که قطعاً سلامتی شما را تضمین می کند!؟

روش تشخیص تپش قلب خطرناک

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، برای اینکه مشخص شود تپش قلب از نوع مهم است یا خیر می توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد می تواند از دستگاه Holter Monitoring استفاده کند. به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل می کند و بعد او به منزل می رود و تا 24 ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت می شود.

بیمار باید در لحظاتی که احساس می کند تپش قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامت گذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی می کند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.

احتمالاً بپسندید: کم خوابی و خطر مرگ: ۹ بلایی که کم خوابی سرتان می آورد!

دلایل تپش قلب

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. بعضی مواردِ تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی گردند. وقتی دهلیزها به اندازه ی کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشوند، برای اینکه به آهنگ معمولی و صحیح خود برگردند لحظه ای بیشتر استراحت می کنند.

گاهی اوقات دلیل ابتلا به ضربان قلب قابل یافتن نیست، دلایل معمول تپش قلب شامل:

۱.واکنش های شدید عصبی همچون استرس و اضطراب، شک و یا ترس

۲.ورزش شدید

۳.مصرف کافئین موجود در چای، قهوه، شکلات و نوشابه های مشکی

۴.مصرف نیکوتین

۵.تب و کم آبی بدن

۶.قند خون پایین

۷.کم خونی

۸.تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی، بارداری و یا یائسگی

۹.مصرف داروهای سرماخوردگی که حاوی پزودوافدرین (pseudoephedrine) اند.

۱۰.مصرف بعضی از داروهای استنشاقی بیماری آسم که حاوی محرک هستند.

۱۱.داروهای مسدود کننده بتاو ضد احتقان ها (decongestants).

۱۲.مواد مخدر همچون آمفتامین ها و کوکائین

بیشتر بخوانید: قاتل خاموش: ۴ نشانه نادر بیماری قلبی که نمی دانستید!

درمان تپش قلب با داروی گیاهی

احتمالاً بپسندید: اگر هر صبح ناشتا یک لیوان آبلیمو گرم بنوشید چه اتفاقی می افتد!؟ | فواید نوشیدن آبلیمو در ناشتا

محرک های تپش قلب عبارتند از:

۱.کم خونی

۲.تیروئید پرکار

۳.بارداری

۴.یائسگی

۵.سوزش سردل یا رفلاکس اسید

۶.استرس، خشم یا وحشت

۷.کم آبی

۸.کمبود پتاسیم

۹.نیکوتین

۱۰.ورزش

۱۱.ایستادن برای مدت طولانی

۱۲.بلعیدن

۱۳.تب

۱۴.قند خون پایین

۱۵.مصرف زیاد کافئین ، الکل یا شکلات

۱۶.افتادگی دریچه ی میترال

۱۷.مواد مخدر و داروهایی مثل کوکائین، آمفتامین، قرص های لاغری، برخی دارو های سرفه و سرماخوردگی، بعضی آنتی بیوتیک ها، هورمون تیروئید، دیگوکسین و داروهای درمان آسم ؛

شاید بپسندید: خبر بد برای دوست داران گوجه سبز: کسانی که گوجه سبز با نمک می خورند در خطر بزرگی هستند!

دلیل تپش قلب ناگهانی چیست؟

۱.درمان تپش قلب با داروی گیاهی، استرس

۲.ورزش

۳.سیگار کشیدن

۴.مصرف کافئین

۵.مصرف دارو یا در موارد خاص برخی بیماری ها

” تپش قلب در برخی موارد خاص نگران کننده است (گاهی نشانه آریتمی قلبی است) اما در اکثر موارد مشکل جدی وجود ندارد ”

چه افرادی دچار تپش قلب می شوند؟

شما ممکن است در خطر ابتلا به تپش قلب باشید، اگر

به شدت استرس و اضطراب و یا سایر مشکلات روانی دارید.

به پرکاری تیروئید مبتلا هستید.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، سابقه ابتلا به سایر بیماری های قلبی همچون آریتمی قلبی، نارسایی قلبی و یا سکته قلبی دارید.

داروهای محرک مانند داروهای آسم و سرماخوردگی مصرف می کنید.

” فراموش نکنید که تقریبا در درصد بالای مبتلایان به این مشکل تپش قلب حاصل :قلب (تپش قلب می تواند حاصل استرس و اضطراب، ورزش، سیگار کشیدن، مصرف کافئین، مصرف دارو یا در موارد خاص بدلیل بعضی از انواع بیماری ها رخ دهد ”

چه زمانی باید نگران شد؟

قلب انسان در روز حدود 100 هزار بار می زند. انسان های سالم هیچگاه به این فکر نمی کنند که با چه سرعت و نظمی این ضربان انجام می شود. در واقع عدم احساس کار قلب، این خادم ساکت و همیشگی، جزئی از احساس خوب و زیبای زندگی و زنده بودن است. به همین دلیل وقتی کار قلب خود را احساس می کنیم یا در نوار قلبی متوجه می شویم که قلب مان گاهی خارج از نوبت یعنی تندتر یا آرام تر می تپد، دچار ترس و وحشت می شویم. مهم این نیست که ضربان قلب تند، یواش یا بی نظم باشد.

اگر اختلال ریتم آنقدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بیهوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه ، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد باید زنگ خطر را به صدا درآورید و به پزشک مراجعه کنید.

قلب زنان تندتر می زند

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، کندی ریتم قلب زیر 60 ضربه در دقیقه «برادی کاردی» و ضربان بالای 100ضربه در دقیقه «تاکی کاردی» نام دارد. منشا آریتمی می تواند در دهلیزها یا بطن های قلب باشد. بین زنان و مردان در ابتلا به بیماری آریتمی قلبی تفاوت کلی نمی توان قائل شد.

براساس آمار می توان گفت زنان نسبت به مردان هنگام آرامش، ضربان قلب شان بالاتر است. زنان کمتر دچار بیماری تنگی عروق قلب می شوند اما فاکتورهای به وجود آورنده اختلالات ضربان قلب درآنان موثرتر است. اختلالات ضربان قلب در زنان بیشتر اوقات دلیل هورمونی دارد. زنان جوان بیشتر در زمان عادت ماهانه یا کم خونی دچار تاکی کاردی می شوند و زنان مسن تر در زمان یائسگی.

 درمان تپش قلب با داروی گیاهی

همه تپش قلب ها خطرناک نیستند

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، تپش قلب احساسی است که تنها خود بیمار می تواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمی تواند به بیمار خود بگوید که شما تپش قلب دارید، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می آید. حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسی های پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبیعی قرار دارد.

ضربان قلبمان باید چقدر باشد؟

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، ضربان قلب یکی از نشانه های حیاتی یا شاخص های مهم سلامت می باشد. برای اندازه گیری و بررسی آن ، میزان دفعاتی که در یک دقیقه قلب می تپد استفاده می کنند.

سرعت ضربان قلب به علت های مختلفی همانند ورزش کردن ، تهدیدات ایمنی و لحظات احساسی و عاطفی متفاوت است. ضربان قلب در زمانیکه شما استرس دارید به حداکثر میزان می رسد.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، در حالیکه ضربان معمولی قلب تضمین نمی کند که شما سالم هستید ، ولی یک معیار مهم و مفید برای شناسایی طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت است.

حقایقی در مورد ضربان قلب

ضربان قلب ، تعداد دفعاتی که ضربان قلب در یک دقیقه تپیده می شود ، اندازه گیری می شود.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، پس از سن 10 سالگی ، تعداد ضربان قلب هر شخص باید بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه باشد. تعداد دفعات ضربان قلب در افراد به دلیل سن و سال متفاوت است. تنها سرعت قلب مهم نیست و در کنار سرعت تپش قلب ریتم ضربان قلب نیز مهم است و اگر ریتم ضربان قلب نامنظم باشد می تواند نشان دهنده خطرات جدی در اشخاص باشد.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، در ایالات متحده یک نفر از 4 نفر به دلیل مشکل قلبی می میرد. بنابراین نظارت برمیزان ضربان قلب در هرروز برای افراد میانسال و کهن سال بسیار امری جدی است و می تواند شما را از خطرات جدی در امان نگه دارد.

نماد نرخ ضربان قلب

ضربان قلب میزان چربی قلب را در 60 ثانیه می سنجد. قلب یک عضو عضلانی در مرکز قفسه سینه است . زمانیکه قلب می تپد ، خون حاوی اکسیژن را پمپاژ می کند و آنرا در تمام بدن جریان می دهد . بنابراین کار قلب پمپاژ خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی به سایر اعضای بدن می باشد.

به عنوان مثال در برخی شرایط مانند ترسیدن ، غافلگیر شدن و … مقداری آدرنالین در خون ایجاد می شود که باعث تسریع تعداد ضربان قلب می شود.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، نرخ ضربان قلب هم دقیقا مشابه ضربان قلب می باشد ، زیرا انقباض قلب نیز می تواند باعث افزایش فشار خون در رگ ها شود.

در نتیجه نبض یک روش سریع اندازه گیری مستقیم ضربان قلب می باشد.

برای درمان تپش قلب چه کنیم؟

۱.پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید

۲.ورزش منظم برای قلب مفید است و شما را از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نجات می دهد.

۳.ورزش منظم برای درمان تپش قلب

۴.اسطوخودوس مصرف کنید

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، حمام گیاهی با چند قطره روغن اسطوخودوس سیستم عصبی را آرام می کند. با آرام ماندن سیستم عصبی، احتمال مضطرب و وحشت زده شدن نیز کاهش می یابد. این گیاه تاثیر قابل توجهی بر فشار خون و ضربان قلب بالا دارد. گفته می شود روغن اسطوخودوس سطح فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند.

درمان تپش قلب با داروی گیاهی

۲.از نوشیدن قهوه خودداری کنید

در بین برخی افراد نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و کولاها و حتی شکلات سیاه باعث بروز تپش قلب می شود و یا آن را تشدید می کند.

۳.ملاس مصرف کنید

کم خونی یکی از بزرگ ترین دلایل تپش قلب است که با ملاس قابل درمان است. 1 قاشق غذاخوری ملاس را با یک فنجان آب مخلوط کنید و بنوشید.

که 2 قاشق چایخوری ملاس و سرکه ی سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید. یکی از این دو روش را به صورت روزانه دنبال کنید تا تپش قلب تان درمان شود.

۴.آب سرد بنوشید

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، محققان کشف کردند افرادی که قبل از ورزش آب سرد نوشیدند، ضربان قلب پایین تری داشتند. بلعیدن آب باعث می شود مری به قلب فشار وارد کند و کمک می کند ریتمش را بازگرداند. در مورد تپش قلب بالا، پاشیدن آب سرد روی خود می تواند سریع ضربان قلب را کاهش دهد، زیرا سیستم عصبی را شوکه کرده و ضربان قلب را منظم می سازد.

۵.سیر

سیر فواید بسیاری برای سلامتی دارد. سطح فشار خون و کلسترول را پایین می آورد و عروق مسدود شده را پاک می کند. لخته ی خونی شریان را مسدود می کند و با کاهش خون سرشار از اکسیژن باعث آسیب زدن به ماهیچه ی قلب می شود. باید هر روز یک حبه سیر خام را همراه با یک قاشق روغن زیتون و کمی نمک بخورید تا قلب تان را سالم نگهدارد.

 ۶.سنبل الطیب

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، ریشه ی این گیاه در درمان تپش قلب موثر است. سنبل الطیب اعصاب را آرام ساخته و خواب را بهبود می دهد. در برخی موارد، نامنظمی ضربان قلب به دلیل عدم ارتباط بین مغز و قلب رخ می دهد. این گیاه محرک، اعصاب قلب تان را آرام ساخته و ضربان آن را به حالت طبیعی برمی گرداند. می توان آن را به صورت کپسول، تنتور، یا چای مصرف کرد. چای حاصل از جوشاندن ریشه ی سنبل الطیب در آب به مدت 10 -15 دقیقه می تواند ضربان قلب را پایین بیاورد. البته زنان باردار نباید این گیاه را مصرف کنند. فقط در موارد تپش قلب خفیف، باید استفاده شود.

۷.دارچین

درمان تپش قلب با داروی گیاهی، یک قاشق چایخوری پودر دارچین و یک قاشق چایخوری عسل را با هم ترکیب کنید. طی چند روز، روزی یک بار از این ترکیب استفاده کنید.

یا می توانید پودر دارچین را به چایی که هر روز می نوشید اضافه کنید و علاوه بر خوش طعم کردن آن به سلامت قلب تان کمک کنید.

بیشتر بخوانید: مردان هر شب یک لیوان شیر و دارچین بنوشند!| خواص ترکیب شیر و دارچین برای مردان که نمی دانستید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا