;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتاده !

داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتاده: داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است. در داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتاده از سری مطالب سرگرمی تلاش می شود به داستان این ضرب المثل معروف بپردازد. با وب سایت چشمک همراه باشید.

هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتاده را برایتان بازگو کنیم.

همیشه وقتی می خواهند کسی را مورد خطاب قرار دهند که خیلی خودش را می گیرند ، می گویند از دماغ فیل افتاده است اما ریشه این ضرب المثل برمی گردد به قصه توفان نوح. در ادامه به داستان این ضرب المثل معروف خواهیم پرداخت.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است!

داستان ضرب المثل از دماغ فیل افتاده

حضرت نوح،پیامبر خدا بود و به امر پروردگار کشتی بزرگی ساخت و از هر حیوان یک جفت در کشتی گذاشت وبه امر پروردگار، همراه با مردم پرهیزگاری که به او ایمان آورده بودند،سوار کشتی شد. چون خداوند می خواست  گناهکاران  را عذاب کند و حضرت نوح به همه گفته بود که به زودی باران شدیدی می بارد و کشتی را با خود می برد و هرکس در خشکی بماند، گرفتار سیل و طوفان خواهدشد.عده ای از بت پرستان و بدکاران حرفش را قبول نکردند و سوار کشتی نشدند و در آب های خروشان غرق شدند و به سزای کارهای بدشان رسیدند.

جالب خواهد بود: کدومیکی از این خانمای خوشکل، همسر آقای خوش تیپه!؟

ضرب المثل از دماغ فیل افتاده

احتمالاً بپسندید: یکی از آدمای داخل رستوران مسافر زمان است، کدومیکی هست!؟

اما مؤمنان با پیامبر خدا(نوح)در کشتی نشستند کشتی به مدت  شش ماه روی آب ها سرگردان بود.در این مدت، حیوانات با فضولات خود باعث کثیفی و آلودگی کشتی شده بودند.بوی بدی هم از این  فضولات به مشام می رسید و مردم را آزار می داد.پیروان حضرت نوح به او گفتند:«ای پیامبر خدا، فکری به حال این فضولات و آلودگیها بکنید،از این بوی بد جانمان به لب رسیده و داریم خفه می شویم.»

حضرت نوح  دست  به دعا برداشت  و از خداوند خواست تا راهی برای از بین بردن این آلودگیها به او نشان بدهد.خداوند از او خواست تا دستی به پشت فیل بزند.حضرت نوح این کار را کرد و از درون بینی فیل، خوکی بیرون آمد و شروع  به خوردن کثافات و فضولات نمود و کشتی تمیز شد ومردم راحت شدند.

اما شیطان که در کشتی پنهان شده بود، دستی به  پشت خوک زد و از بینی خوک موشی بیرون جست  و شروع کرد به زاد و ولد و تعداد موشها زیاد شد.آنها با جویدن کشتی و دزدیدن خوراکیها به مردم آزار می رساندند.حضرت نوح به امر خدا دستی بر روی شیر مالید و شیر عطسه ای کرد و گربه ای از دماغش بیرون پرید و موشها را گرفت و خورد و مردم  را از شر آنها نجات داد.

اما این که در مورد مردم خودخواه می گویند از دماغ  فیل افتاده، چون فیل حیوان بسیار بزرگی است و هیکل درشتش حتی شیر را هم می ترساند پس اگر چیزی مثل یک خوک هم از دماغش بیرون بیفتد،می تواند باعث غرور آن خوک شود.

شاید بپسندید: نحوه گرفتن فال ابجد: فال تان را ببینید و از اتفاقات خوب و بدی که در انتظار تان است با خبر شوید!

کاربرد ضرب المثل از دماغ فیل افتاده

با نقل  این داستان، این ضرب المثل هم برای مردمی که بیخود و بی جهت برای دیگران قیافه می گیرند و فخرفروشی می کنند، ساخته شد تا بدانند که از دماغ فیل افتادن هرگز باعث برتری حیوانی مثل  خوک نمی شود.افاده و غرور بیجا و فخرفروشی به دیگران هم هرگز دلیل بهتر بودن یک انسان نیست، بلکه نشانه ی نادانی و ضعف اخلاقی شخص می باشد.

به صورت خلاصه این ضرب المثل در این مواقع کاربرد دارد:

۱- این ضرب المثل در مورد افراد از خود متشکر و از خود راضی به کار می رود که به دیگران فخر می فروشند.

۲- یعنی خود را دست بالا گرفتن.

۳- به این معنی است که آدمی چیز خاصی ندارد اما مدام خودش را برتر حساب می کند.

۴- کسی که خود خواه و مغرور است.

۵- خیلی ناز می کند و متکبر است.

احتمالاً بپسندید: از زندگی‌ات راضی هستی یا نه!؟ میخای بدونی یه عکس رو انتخاب کن!؟

ضرب المثل از دماغ فیل افتاده

احتمالاً بپسندید: صاحب اسب دختر خانما هستن یا پسر جوون!؟ | فقط باهوشا متوجه میشن!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: برای داشتن یک تعطیلات عالی به چه چیزی واقعاً احتباج داری!؟ دیدن یه فیلم یا مهمونی رفتن یا ….!؟

 

 

 

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

احتمالاً بپسندید: چیستان: دختری در خانه ایی تاریک که نه نور دارد، نه لامپ و نه شمع کتاب می خواند. چطور امکان دارد؟

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: چیستان:  آن چیست که انگشت شصت و چهار انگشت را دارد، اما دست نیست!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

احتمالاً بپسندید: داستان ضرب المثل آشی برایت بپزم که یک وجب روغن رویش باشد !

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

چیستان جالب: اگر در مسابقه دومیدانی از نفر دوم عبور کردید، در چه مقامی قرار می گیرید!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: حکایت خنده دار ملا نصرالدین و غاز یک پا!

دیگر داستانها

داستان ضرب المثل شتر دیدی ندیدی!

چیستان جالب: آن چیست که شیرین است و طعم ندارد، سنگین است و وزن ندارد!؟

احتمالاً بپسندید: 3 تا اختلاف تصویر بوقلمون سرخپوست را پیدا کن! | نابغه ها در کمتر از 8 ثانیه پیداشون می کنند!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. خب مگه قبل طوفان از هر حیوان یک جفت نبرده بود سوار کشتی؟ این چرت و پرتا چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا