;
تفریح و سرگرمیحکایت

حکایت ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن!

ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن: کامران میرزا نایب السلطنه یکی از فرزندان ناصرالدین شاه بود که بسیار مورد توجه و محبت پدر قرار می گرفت، توجه شاه به کامران میرزا در حدی بود که هنگام خروج ناصرالدین شاه از شهر تهران یا مسافرت به خارج از کشور سمت نیابت سلطنت را به کامران میرزا واگذار می کرد به همین دلیل لقب نایب السلطنه به او داده بودند.

شاید بپسندید: حکایت مرد نابینای نکته سنج که قماربازان شهر را ضربه فنی کرد!

حکایت ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن

کامران میرزا در زمان حیات ناصرالدین شاه مدت طولانی حاکم شهر تهران بود به همین دلیل تعدادی نایب برای خود انتخاب کرده بود تا مسئول اجرای قانون در شهر باشند، نایب ها نیز برای جلب نظر کامران میرزا هر کدام خود را به شکل و قیافه خاصی در آورده بودند تا مردم را به وحشت انداخته و مجبور به اطاعت از قوانین کنند.

یکی از نایب ها شخصی به نام نایب غلام بود که او را نایب عنتری نیز صدا می کردند چون مدتی میمون داشت. نایب غلام هیکل بسیار درشت، ریش مشکی و سبیل پر پشتی داشت و به خاطر شکل و قیافه اش بیش تر از دیگران جلب توجه می کرد اما از بخت بد او یک نقص بزرگ داشت نایب غلام فقط یک تای سبیل بیشتر داشت و همیشه هم به خاطر این مشکل دچار رنج و عذاب بود.

در یکی از روز ها کامران میرزا در حال عبور از صف های نایب های دار الحکومه بود که چشم اش به سبیل نایب غلام افتاد و خنده اش گرفت و گفت: نایب غلام، آن طرف سبیلت کجاست؟

شاید بپسندید: اگه خیلی تیزی چهره ای از الکساندر همیلتون که با دو چهره دیگر متفاوته رو شناسایی کن!

ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن

احتمالاً بپسندید: اگه تو یه نگاه جغد شاخدار را پیدا کنی، دقت ات مثل عقابه!

همه از این جمله ی کامران میرزا خنده شان گرفت نایب غلام هم کمی سرخ شد و از خجالت سرش را پایین انداخت تا از نگاه و تمسخر دیگران در امان باشد.

زمانی که کامران میرزا از آن جا دور شد بلافاصله نایب غلام جمع را ترک کرد و خود را به آرایشگاهی رساند که صاحب آن آشنایی قبلی با او داشت و با تهدید از او خواست یک طرف سبیلش را فورا پر کند.

صاحب آرایشگاه هر چه توضیح داد و التماس کرد که این کار در زمان کم ممکن نیست و حداقل چند روزی زمان می برد تا او سبیل مناسبی پیدا کند که با آن طرف سبیلش جور باشد، نایب غلام نپذیرفت و اسلحه اش را بیرون کشید و روی خواسته خود پا فشاری کرد.

آرایشگر بیچاره از دیدن اسلحه ترسید و به گریه افتاد زیرا کارش ریش تراشی بود و تا به حال ریش و سبیل نچسبانده بود، نایب غلام کمی فکر کرد و گفت: مقداری از ریش مرا قیچی کن و به سبیلم بچسبان.

آرایشگر با ترس قیچی را گرفت اما دستش می لرزید و نمی توانست کار کند، نایب غلام که تحمل نداشت و عصبانی شده بود قیچی را با عصبانیت از دست آرایشگر گرفت و جلوی آینه رفت و مقدار زیادی از ریش خود را قیچی کرد و سپس به دست آرایشگر داد، او هم برای خلاص شدن از دست نایب غلام با عجله موها را به یک طرف سبیل او چسباند.

نایب غلام با خوشحالی به طرف دار الحکومه راه افتاد تا دوباره در صف نایب ها قرار گیرد اما در راه هر کسی او را می دید از شکل و قیافه ی او خنده اش می گرفت زیرا اگر چه سبیل او پیوند خورده بود اما ریشش ناقص شده بود.

کم کم کامران میرزا از راه رسید و نایب ها و حضار دار الحکومه طبق معمول هر روز به احترام او صف کشیده و نایب ها با چماق های نقره ای به حالت خبردار ایستادند.

شاید بپسندید: کمی عجیب است اما با انتخاب یکی از این گربه ها می توانید خود واقعی خود را کشف کنید!

نایب غلام که فکر می کرد ظاهر خوبی به خود گرفته بیش تر از دیگران سینه جلو داده و مشتاق بود تا کامران میرزا از سبیل های جدیدش تعریف کند.

زمانی که کامران میرزا به جایی که نایب غلام ایستاده بود، رسید از دیدن سبیل های پیوند و ریش قیچی شده او به شدت خنده اش گرفت و گفت: نایب غلام این چه ریختی است برای خودت درست کرده ای؟ آن دفعه سبیل تو یک طرفه بود حالا ریش هایت؟

میرزا احمد دلقک کامران میرزا که در آن جا حضور داشت با صدای بلند گفت: قربان، نایب غلام از ریش گرفته به سبیل پیوند کرده است!

صدای خنده همگان بلند شد و این ماجرا تا مدت ها نقل محافل تهران بود تا این که به مرور به صورت ضرب المثل در آمد.

شاید بپسندید:اگه نکته تصویر رو در یک نگاه شناسایی کنی، در تیزبینی دست کمی از شرلوک هلمز نداری!

ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن

شاید بپسندید: چیستان: دو نفر در خیابان به همدیگر می رسند اولی پسر دومی است در حالی که دومی پدر اولی نیست. این دو چه نسبتی با هم دارند!؟

کاربرد ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن

ضرب المثل “از ریش به سبیل پیوند زدن” کنایه از کار های عبث و بیهوده ای است که هیچ منفعتی برای انسان ندارد. گاهی به جای استفاده درست از زمان و توانایی هایی که داریم تمام وقت خود را صرف کار هایی می کنیم که نه تنها منفعتی برای مان ندارد حتی ممکن است ضرری هم متوجه ما کند مانند وقتی که شخصی از ریش قیچی کرده و به سبیل پیوند دهد.

ضروری است به خود یاد آوری کنیم که عمر انسان و فرصتی که خداوند برای زندگی به انسان بخشیده است بسیار گران بهاست پس بایستی از آن به نحو احسن استفاده کنیم و به جای پرداختن به کار های بیهوده قدم مثبتی برای زندگی خود و دیگران بر داریم.

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالاً بپسندید: قابل توجه با هوشا: عدد گم شده را در 10 ثانیه پیدا کن!

 

 

 

 

 

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

شاید بپسندید:فقط یه چشم عقابی میتونه چنگالی که با بقیه فرق داره رو شناسایی کنه!

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

شاید بپسندید: چیستان: آن چیست که یک لایش نمی رسد ولی دولایش می رسد!؟

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: اگه تو یه نگاه گربه ای که داره نگات می کنه رو پیدا کنی، چشات مثل شاهینه!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: 3 تفاوت دو تصویر سگ خالدار را پیدا کن و اثبات کن چشات هیچ مشکلی نداره!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: فیل دومی کجای تصویره!؟ | بینایی ات مشکلی نداشته باشه پیداش می کنی

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: حکایت ضرب المثل شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: چه انتظاری از زندگی داری!؟ اگر هنوز مطمئن نیستی بگو اول تو تصویر چی دیدی!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: باهوشا می تونن کوچکترین عدد ممکن رو با جابجایی دو چوب کبریت بدست بیارن!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: معنی خط عشق کف دست شما، چه می گوید!؟ | تست شخصیت با خطوط کف دست

لینک های مرتبط

حکایت فرار از مرگ: داستان مردی که از دست عزرائیل فرار کرد!

شاید بپسندید: آدم عملگرا هستی یا گوشه گیر و منزوی، یکی از سایه ها را انتخاب کن تا بفهمی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =

دکمه بازگشت به بالا