;
تفریح و سرگرمیحکایت

حکایت شتر را خواستند نعل کنند، قورباغه هم پايش را بلند کرد !

حکایت شتر را خواستند نعل کنند، قورباغه هم پايش را بلند کرد: هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان حکایت شتر را خواستند نعل کنند، قورباغه هم پايش را بلند کرد را برایتان بازگو کنیم.

داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است. در ادامه با وب سایت چشمک و حکایت آنچه تو از رو می خوانی من از بَرَم همراه باشید.

شاید بپسندید: حکایت آنچه تو از رو می خوانی من از بَرَم !

حکایت شتر را خواستند نعل کنند

روزي بود، روزگاري بود. در روزگاران گذشته ، جمعيت زيادي در جايي جمع شده بودند. هر کس از آنجا عبور مي کرد ، جلو مي رفت تا ببيند چه خبر است. اين بود که تعداد افرادي که جمع شده بودند، هر لحظه بيشتر و بيشتر مي شد.

چه اتفاقي افتاده بود؟ داستان از اين قرار بود که شترباني تصميم گرفته بود شترش را نعل کند . شتربان مي گفت : ” من با اين شتر براي ديگران بار مي برم و با پولي که از بارکشي به دست مي آورم ، زندگيم را مي گذرانم. مي ترسم پاهاي شتر، توي اين رفت و آمدهاي زياد آسيب ببيند و زخمي شود. به همين دليل تصميم گرفته ام به پاهاي شترم نعل بکوبم که مشکلي پيش نيايد.”

يکي مي گفت : ” مگر شتر هم مثل اسب و الاغ است که پاهايش را نعل کني ؟”

ديگري مي گفت : ” ما که تا به حال نديده ايم کسي پاي شترش را نعل بکوبد.”

يکي ديگر مي گفت : ” بابا ! سُم شتر هم مثل سم اسب و الاغ است ، اگر نعل نداشته باشد ، زخمي مي شود.”

شاید بپسندید: اگه میخای خودت رو بهتر بشناسی، یه الگوی یین و یانگ را انتخاب کن!| نتایج شگفت زده ات می کنه!

حکایت شتر را خواستند نعل کنند

بیشتر بخوانید:فکر می کنی خیلی چشات قویه، پس تفاوت های تصویر مرد و میمون بازیگوش امتحان کن!

اما صدايي هم جواب مي داد : ” سُم شتر نرم است . مثل سم اسب و الاغ نيست. سري را که درد نمي کند دستمال نمي بندند . شتري که بدون نعل هم بار مي برد ، نيازي به نعل ندارد، هر کس حرفي مي زد، اما مهم اين بود که شتر حاضر نبود چهار تا نعل فلزي را با ميخ هاي آهني به پاي نازنينش بکوبند. به همين دليل، سنگيني هيکل بزرگش را روي چهار تا پايش انداخته بود تا کسي نتواند پاهاي او را از زمين بلند کند و بالا بگيرد تا نعلبند بتواند به آن ها نعل بکوبد.

گفت و گوي جمعيتي که دور شتر و شتربان جمع شده بودند و مقاومت شتر، همچنان ادامه داشت.

قورباغه اي که در آن دور و برها، زندگي مي کرد، صداي جمعيت را شنيد. از جايي که بود بيرون آمد و از لا به لاي پاهاي مردم عبور کرد و خودش را به شتر رساند. مدتي منتظر ماند و به حرف هاي اين و آن گوش داد تا فهميد که موضوع از چه قرار است بعد، ناگهان، جستي زد و به بالاي کوهان شتر پريد. همه با ديدن قورباغه تعجب کردند و خنديدند.

کمي بعد ، قورباغه گفت : ” بابا! اين شتر بيچاره فکر مي کند که نعل کوبي درد دارد اين است که پاهايش را از روي زمين بلند نمي کند. حال که اين طور است، من پايم را بلند مي کنم. پاي مرا نعل کنيد تا شتر ببيند نعل کوبي درد ندارد.”

همه قاه قاه به ناداني قورباغه خنديدند. شتر هم که ديد او خودش را وارد معرکه کرده، تکاني خورد و قورباغه را از روي کوهانش به زمين انداخت. بعد هم براي اينکه از شر آدم هايي که دور و برش جمع شده بودند راحت شود، جفتکي انداخت و از آنجا دور شد.

احتمالاً بپسندید: یه شکل را انتخاب کن تا نکته های جالبی را درباره خودت بفهمی! | این تست خیلی عجیبه!

کاربرد ضرب المثل حکایت شتر را خواستند نعل کنند

از آن به بعد ، وقتي آدم آگاه و با تجربه اي از قبول کاري سر باز مي زند، اما فردي که از گرفتاري هاي کار خبر ندارد، براي انجامش داوطلب مي شود، مي گويند: ” شتر را مي خواستند نعل کنند، قورباغه هم پايش را بالا گرفت.”

احتمالاً بپسندید: آیا دیگران شما را یه آدم صادق می دونند!؟ | فقط بگو تو نگاه اول تو تصویرچی دیدی، تا جواب رو بفهمی!

حکایت شتر را خواستند نعل کنند

احتمالاً بپسندید: مایکل برای دیدن همسرش یک قرار عاشقانه ترتیب داد اما نامزدش با خواهر دوقلوش اومد، نامزدش کیه!؟

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی مادر پسربچه: مادر پسربچه کدوم یکی از این دو زن هست!؟ پری دریایی یا زن شناگر!؟

 

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

احتمالاً بپسندید: اگه قدرت دیدت مثل عقاب باشه، 3 تا تفاوت بین دو تصویر پلنگ را پیدا می کنی!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: اگه تونستی تو 10 ثانیه تفاوت های تصویر دو گاومیش را پیدا کنی، برا خودت حتما اسپند دود کن!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی مادر و دختر واقعی:تو تصویر دو نفر واقعاً مادر و دختر نیستند،کدومیکی!؟

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

احتمالاً بپسندید: تشخیص مارهای پنهان شده در این تصاویر دقت و تیزبینی بالا لازم داره،آیا شما مارها را پیدا می کنید!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: با کمک تست شخصیت براساس انتخاب مسیر رانندگی، میتونی خودت رو بهتر بشناسی!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

برایتان جالب خواهد بود: 15 شی در این آزمایشگاه پنهان شده است، به داروسازها کمک کنید تا آنها را پیدا کنند؟

دیگر داستانها

حکایت پا را از گلیم خود درازتر کردن!

حکایت ماستمالی کردن!

حکایت زورش به خر نمی رسد پالانش را می گیرد!

تا حالا بهت گفتن چه ویژگی مثبتی داری، اکه نگفتن یه منظره رو انتخاب کن تا ما بهت بگیم!

احتمالاً بپسندید: فقط چشم عقابیا می تونن 888 را بین 808 ها در 6 ثانیه پیدا کنند؟ فقط 10 درصد افراد موفق میشن!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا