;
تفریح و سرگرمی

حکایت جالب و شنیدنی از امثال و حکم مرحوم دهخدا با عنوان “حکایت بشنو و باور نکن”

حکایت بشنو و باور نکن: ضرب المثل‌ها زيرمجموعه فرهنگ مردم و يكي از عناصر مهم هويت‌ساز به شمار می‌روند و به دليل اهميتي كه در انعكاس فرهنگ مردم وجود دارد، مقوله‌ای بسیار مهم در هویت فردی و اجتماعی تلقی می‌شود. در مطلب امروز به حکایت جالب و شنیدنی که ضرب المثل گردیده است اشاره می گردد. با مطلب حکایت بشنو و باور نکن با مجله خبری چشمک همراه باشید.

شاید بپسندید: حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن از سری داستان های پند آموز کلیله و دمنه!

حکایت بشنو و باور نکن

در زمان‌هاي‌ دور، مرد خسيسي زندگي مي کرد. او تعدادي شيشه براي پنجره هاي خانه اش سفارش داده بود . شيشه بر، شيشه ها را درون صندوقي گذاشت و به مرد گفت باربري را صداکن تا اين صندوق را به خانه ات ببرد. من هم عصر براي نصب شيشه ها مي آيم .

از آنجا که مرد خسيس بود، چند باربر را صدا کرد ولي سر قيمت با آنها به توافق نرسيد. چشمش به مرد جواني افتاد، به او گفت اگر اين صندوق را برايم به خانه ببري ، سه نصيحت به تو خواهم کرد که در زندگي بدردت خواهد خورد.

باربر جوان که تازه به شهر آمده بود، سخنان مرد خسيس را قبول کرد. باربر صندوق را بر روي دوشش گذاشت و به طرف منزل مرد راه افتاد.

احتمالاً بپسندید: چشات قویه، پس ببین کدوم سیب گازخورده با بقیه فرق داره!؟

نصایح مرد خسیس

کمي که راه رفتند، باربر گفت: بهتر است در بين راه يکي يکي سخنانت را بگوئي.

مرد خسيس کمي فکر کرد. نزديک ظهر بود و او خيلي گرسنه بود. به باربر گفت : اول آنکه سيري بهتر از گرسنگي است و اگر کسي به تو گفت گرسنگي بهتر از سيري است، بشنو و باور مکن.

باربر از شنيدن اين سخن ناراحت شد، زيرا هر بچه اي اين مطلب را مي دانست. ولي فکر کرد شايد بقيه نصيحت ها بهتر از اين باشد.

همينطور به راه ادامه دادند تا اينکه بيشتر از نصف راه را سپري کردند. باربر پرسيد: خوب نصيحت دومت چه است؟

مرد که چيزي به ذهنش نمي رسيد پيش خود فکر کرد کاش چهارپايي داشتم و بدون دردسر بارم را به منزل مي بردم . يکباره چيزي به ذهنش رسيد و گفت : بله پسرم نصيحت دوم اين است، اگر گفتند پياده رفتن از سواره رفتن بهتر است، بشنو و باور مکن.

باربر خيلي ناراحت شد و فکر کرد، نکند اين مرد مرا سر کار گذاشته ولي باز هم چيزي نگفت.

احتمالاً بپسندید: حکایت فرزند باسواد چوپان که وقتی باسواد شد، کارش چندین برابر شد!

حکایت بشنو و باور نکن

احتمالاً بپسندید: اگر بتونی تو 5 ثانیه 3 تفاوت نوک اردکی ها رو پیدا کنی، نابغه ای!

پاسخ دندان شکن باربر به مرد خسیس

ديگر نزديک منزل رسيده بودند که باربر گفت: خوب نصيحت سومت را بگو، اميدوارم اين يکي بهتر از بقيه باشد. مرد از اينکه بارهايش را مجاني به خانه رسانده بود خوشحال بود و به مرد گفت : اگر کسي گفت باربري بهتر از تو وجود دارد، بشنو و باور مکن.

مرد باربر خيلي عصباني شد و فکر کرد بايد اين مرد را ادب کند بنابراين هنگامي که مي خواست صندوق را روي زمين بگذارد آنرا ول کرد و صندوق با شدت به زمين خورد، بعد رو کرد به مرد خسيس و گفت  اگر کسي گفت که شيشه های اين صندوق سالم است، بشنو و باور مکن.

از آن‌ پس، وقتي‌ کسي‌ حرف بيهوده مي زند تا ديگران را فريب دهد يا سرشان را گرم کند، گفته‌ مي‌شود که‌ بشنو و باور مکن.

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: معمای شناسایی شوهر: فقط باهوشا میتونن تو یه نگاه، شوهر واقعی این زن را شناسایی کنند!

 

 

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

شاید بپسندید: شاید عجیب باشد اما با انتخاب یکی از کوالاها میتونی بفهمی چقدر به خودت مطمئنی!؟

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

شاید برایتان جالب باشد: آزمون شناسایی نوزاد واقعی از عروسک: فقط یه تیزبین نابغه میتونه تو یه نگاه عروسک را بین نوزادا شناسایی کنه!

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی تازه به دوران رسیده: کدومیکی از این دو تا زن، تازه به دوران رسیده است؟

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

برایتان جالب خواهد بود: اگه نابغه ریاضی هستی این معادله را با یک حرکت درستش کن!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: آیا دقیق و تیزبین هستی، پس اشکال تصویر فوتبال آمریکایی رو تو 3 ثانیه پیدا کن!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: چه قدر منعطف و صبور هستی!؟یکی از منظره های غروب را انتخاب تا متوجه شوید!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: آیا می تونی 2 چوب کبریت را به نحوی حرکت بدی که معادله صحیح باشد؟

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

احتمالاً بپسندید: آدم تحلیلگر هستی یا خلاق!؟ برا دونستن، فقط یکی از چهار تا خونه را که به نظرت بهتره انتخاب کن!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: اگه هوش کارآگاهی بالا داشته باشی در یک نگاه می تونی دزد را شناسایی کنی!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: معمای شناخت والدین احمق: کدام یک از این پدر یا مادر، احمق تر و بی مسئولیت تر از دیگری است!؟

دیگر داستانها:

حکایت دشمنی گرگ و سگ و گربه و موش از سری داستان های کشور لتونی!

داستان لباس جدید پادشاه شاهکاری ادبی از ادبیات کشور دانمارک!

معمای ریاضی با چوب کبریت: ریاضی ات خوبه، پس معادله را با جابه جایی یک چوب کبریت درست کنید!

 اگه قدرت دید و دقت‌ات خوبه، پس 3 تفاوت تصویر سگ سمت راستی و چپی را پیدا کن!

ضریب هوشی خود را با حرکت دادن 1 چوب کبریت و منطقی کردن معادله آزمایش کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 3 =

دکمه بازگشت به بالا