;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل جنگ زرگری به راه انداختن!

جنگ زرگری به راه انداختن: احتمالاً بیشتر شما ضرب‌المثل « جنگ زرگری به راه انداختن » را شنیده‌اید، ولی شاید تعداد کمی از افراد ریشه‌ این ضرب‌المثل را بدانند. در این مقاله درباره‌ ریشه‌ تاریخی این ضرب‌المثل خواهیم گفت.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ!

داستان ضرب المثل جنگ زرگری به راه انداختن

در قدیم هر صنفی در بازار راسته‌ای داشت. مانند راسته‌ى فرش فروش‌ها و یا راسته‌ى زرگرها. مغازه‌ها معمولاً بدون هرگونه چفت و بست و دری رو به روی هم قرار داشتند و نگهبان امنیت را تأمین می‌کرد.

وقتی زرگری می‌دید مشتری‌ای پولدار و بی‌خبر از قیمت‌ها وارد مغازه‌اش می‌شودو خواهان طلا یا سنگی قیمتی است معمولاً قیمت را چند برابر نرخ واقعی اعلام می‌کرد. در همین حین که مشتری با شوق به کالا نگاه می‌کرد، فروشنده به زرگر رو به رویش به نحوی اطلاع می‌داد که خود را وارد ماجرا بکند.

زرگر دوم نیز با شنیدن قیمت بسیار بالای کالا با حالتی خیر‌خواهانه به مشتری گوشزد می‌کرد. خلاصه دعوایی ساختگی به راه می‌افتاد و مشتری از خیر خرید از زرگر اول می‌گذشت و وارد مغازه‌ى زرگر دوم می‌شد. زرگر خیرخواه نیز قیمتی کمتر از قیمت اول به او می‌گفت. آن قیمت باز هم چند برابر ارزش واقعی کالا بود اما خریدار به دلیل اعتماد پوچی که به زرگر دوم داشت قطعه‌ى طلا را بدون پرس‌و‌جو خریداری می‌کرد.

دو زرگر در نهایت سود را بین خود تقسیم می‌کردند. مشتری در هر صورت ضرر می‌کرد و مغازه‌دارها سود می‌بردند.

احتمالاً بپسندید: آدم جاه طلبی یا قانع | برای پاسخ کافیه یکی از درختان تصویر را انتخاب کنی!

داستان ضرب المثل جنگ زرگری به راه انداختن!

شاید بپسندید: کدومیکی از این خانم خوشکلای شبیه هم، همسر واقعی مرد تصویره!؟

کاربرد ضرب المثل جنگ زرگری به راه انداختن

شادروان عبدالله مستوفی، نویسنده‌ دوران قاجار، درباره‌ جنگ زرگری گفته است: «تظاهر به مشاجره در صورتی که هیچ‌یک از طرفین خواهان جنگ و دعوا نیستند.»

بنابراین امروزه هر‌گونه مشاجره و دعوای مصلحتی را که برای گول‌زدن فرد سوم دربگیرد «جنگ زرگری» می‌گویند.

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: تست هوش: اگه خیلی باهوشی، سریع بگو عدد وسط دایره چی میشه!؟

 

 

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید:معمای هوش: کی بچه گربه رو دزدیده !؟

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: ماهیت واقعی خود را کشف کنید: درون گرا هستید یا برون گرا؟

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: سرباز مخفی که در کمین سرباز اصلی است را پیدا کن!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: آزمون قدرت دید: آناناس در کجای تصویر است!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: محافظه کاری یا ماجراجو؟ انتخاب یکی از گل های سفید پاسخ را افشا می کند!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: یکی از درخت های پائیزی را انتخاب کن تا بفهمی آدم احساسی هستی یا منطقی!؟

 

 

 

برایتان جالب خواهد بود

شاید بپسندید: فقط افراد تیز 3 تفاوت تصویر تعمیرکار را پیدا می کنند!

احتمالاً بپسندید: افسانه های مغرب زمین: داستان دختر آسیابان که پوشال کاه را به طلا تبدیل می کرد!

شاید بپسندید: گرگی را که در کمین بزهاست را شناسایی کنی، چشات مثل عقابه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا