;
زندگیکودک و مادر

کودک و دیدن برخی صحنه ها: این ۶ صحنه نامناسب را هرگز نباید کودک تان ببیند!

کودک و دیدن صحنه نامناسب: بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی ریشه در دوران کودکی دارند. محیطی که کودک در آن زندگی کرده و رشد می نماید، شیوه رفتار و تربیت فرزندان، دیدن برخی صحنه ها و… تاثیر بسیار زیادی بر تکامل و سلامت او خواهند داشت.

روحیه کودکان مانند بزرگسالان تکامل نیافته و آنها روحیه لطیف و حساسی دارند، بنابراین دیدن برخی تصاویر و صحنه ها بر روی کودک تاثیر فراوان گذاشته و ممکن است کودک را دچار مشکلاتی مانند ترس، افسردگی، اضطراب و… نماید. در این بخش از کودک و مادر به شما والدین گرامی توصیه می کنیم بیشتر مراقب کودکان خود (به خصوص کودکان زیر ده سال) باشید و اجازه ندهید آنها صحنه های زیر را ببینند.

بیشتر بخوانید: ۸ رفتار والدین که کودک را باهوش و خلاق می کند!

۱.ذبح حیوان

کودکان به هیچ عنوان نباید ذبح یک حیوان را ببیند زیرا تفکر کودکان عینی است و در اثر مشاهده اینگونه صحنه ها به این نتیجه دست خواهند یافت که به راحتی می توان جان موجود دیگری را گرفت. مشاهده اینگونه رفتارها، حیوان آزاری را در کودک نهادینه می کند.

کودک و دیدن صحنه نامناسب، یکی دیگر از عوارض دیگر مشاهده این صحنه ها توسط کودکان، کابوس های فراوان و شب ادراری است، کودکان اتفاق خوب و بد طول روز خود را بصورت خواب در ذهن خود بایگانی می کنند و همین امر موجب می شود کودک در صورت مشاهده این صحنه ها با کابوس های فراوانی در طول شب مواجه شود.

شاید بپسندید: متولدین این ماه ها عاشقان و دلباخته های زیادی دارند!

یکی دیگر از عوارض مشاهده قربانی کردن حیوان، ترس و هیجان شدید است که او نمی تواند این احساسات را مدیریت نماید، ترس و هیجان شدید عوارضی مانند سردرد، لکنت زبان، شب ادراری، ترس از خون، عدم تکلم را در کودک ایجاد می کند.

کودک و دیدن صحنه نامناسب، اگر قرار است حیوانی قربانی شود، بهتر است در مکان بهداشتی و به دور از چشم کودکان این امر صورت گیرد. از والدین گرامی خواهشمندیم اجازه ندهند که کودکانشان صحنه قربانی کردن یک حیوان را ببینند. بعد از 13 سالگی تفکر استدلالی در فرد رشد می کند و می تواند اینگونه رفتارها و اقدامات را درک کند.

برایتان جالب خواهد بود: ۷ راز پنهان افراد خوش شانس

کودک و دیدن صحنه نامناسب

احتمالا بپسندید: کاهش وزن و از بین بردن چربی شکم با ۲۰ روش سالم و ساده تا عید نوروز!

۲.مراسم تدفین یا ختم

متاسفانه برخی کودکان به دلیل سهل انگاری والدین، جسد بی جان اطرافیان خود را مشاهده کرده و این تصویر تا سالیان سال همراه آنان خواهد ماند. کودکان نباید دفن شدن یک انسان و یا اطرافیان خود مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ و… را ببیند زیرا درکی از مفهوم مرگ و درکی از برگشت ناپذیری افراد فوت شده ندارند و موجب ترس از دست دادن پدر و مادر می شود.

کودک و دیدن صحنه نامناسب، حضور کودک در مراسم ختم و تدفین که اغلب در کشور ما بسیار عاطفی برگزار می شود، باعث افزایش سطح اضطراب در آنها می شود و می تواند میزان وابستگی کودک را به اطرافیان افزایش دهد و باعث بروز اختلال هایی مانند شب ادراری، ناخن جویدن و… شود پس به هیچ عنوان کودک را به مراسم تدفین یا ختم نبرید.

بیشتر بخوانید: اگه دختر داری، باید این ۹ مساله مهم رو بدونی!

۳.صحنه هایی از خودکشی

بسیاری از ما والدین با به وجود آمدن برخی از مشکلات در زندگی، درباره خودکشی صحبت می کنیم و همسر خود را به این طریق تهدید می کنیم و اصلا حواسمان نیست که این حرف در نزد کودک بازگو شده است. گاهی نیز در نزد کودک فیلم هایی را می بینیم که در آن صحنه هایی از خودکشی وجود دارد. کودکان به این صحنه ها فکر می کنند و تمایل به خودکشی افزایش می یابد پس بچه ها نباید صحنه هایی از خودکشی مانند طناب دار و… را ببینند و باید حواستان به فیلم هایی که با کودک می بینید، باشد.

کودک و دیدن صحنه نامناسب، کودکی که به مرحله تهدید به از بین بردن خود می کند، شدیدا مضطرب و آسیب دیده است پس هرچیزی که به خودکشی مربوط می شود را جدی بدانید و هرگز با غفلت و بی محلی با آن برخورد نکنید.

شاید بپسندید: این مواد غذایی خوشمزه رو اگه شب مصرف کنید مانع خواب راحت شما میشه!

۴.دعوای شدید و زد و خورد

یکی از صحنه هایی که کودکان هرگز نباید ببیند، دعوای شدید و زد و خورد بین والدین است زیرا مشاجره والدین بر فرزند به صورت کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی بروز می کند و این کار سبب می شود او از پدر یا مادر خود متنفر شود.

کودکانی که در معرض منازعات شدید، مداوم و طولانی مدت والدین خود قرار می گیرند، می توانند به افرادی تهاجمی، متخاصم و خشن بدل شوند. مشاجرات والدین بر پرورش مهارت های عاطفی و اجتماعی و حتی عملکرد تحصیلی او نیز تاثیر می گذارد، پس خواهش می کنیم جلوی کودک خود اینکار را نکنید.

بیشتر بخوانید: جذب شدن مرد به زن: هر مردی جذب این ۵ ویژگی یک زن می شود!

کودک و دیدن صحنه نامناسب

شاید بپسندید: متولدین این ماه ها عاشقان و دلباخته های زیادی دارند!

۵.فیلم های ترسناک

روح کودکان بسیار لطیف است و دیدن صحنه های ترسناک، دلخراش، ناراحت کننده، یا صحنه هایی که به نوعی آزاردهنده باشند ممکن است تا مدت ها فکر آنها را مشغول کرده، یا حتی بر اشتها و خواب آنها اثر سوء بگذارد. کودکان تفاوت بین خیال و واقعیت را به خوبی تشخیص نمی دهند، بنابراین فیلم های ترسناک روی کودکان تاثیر زیادی بر آنها می گذارد.

کودکانی که فیلم های ترسناک تماشا می کنند ممکن است، دچار مشکلاتی مانند استرس ، کابوس های شبانه، شب ادراری، از خواب پریدن و حتی گریه های ناشی از دیدن خواب های وهم آلود شوند و رفتارهای پرخاشگرانه یا خشونت آمیزی را از خود نشان دهند، زیرا قادر به درک عواقب آن در جهان واقعی نیستند.

شاید بپسندید: مجرد ماندن: ۴ مهم ترین آسیب و تاثیر منفی مجرد ماندن که نمی دانستید!

۶.صحنه های تصادف

کودک و دیدن صحنه نامناسب، متاسفانه بسیاری از ما ایرانی ها بعد از دیدن صحنه تصادف به آنجا رفته و همراه کودک خود این صحنه را دیده و به کنکاش ماجرای تصادف می پردازیم. دیدن صحنه تصادف برای کودک جالب نیست و این تصویر در ذهن او حک می شود و عواقب جبران ناپذیری را در او ایجاد می کند پس والدین گرامی اگر کاری از دست شما ساخته نیست و نمی توانید کمکی به مصدومان تصادف کنید، هرگز برای تماشای این صحنه همراه کودک خود نایستید و فقط با اورژانس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: مقابله با افسردگی: ۸ نکته آسان و موثر برای درمان سریع افسردگی

 

 

برایتان جالب خواهد بود

بیشتر بخوانید: عادت های افراد موفق | اگر این عادت ها را دارید قطعا در زندگی آدم موفقی هستید!

شاید بپسندید: ۴ کاری که همه زنان چینی بعد زایمان انجام میدن!

احتمالا بپسندید: خجالت و کمرویی: با ۵ راهکار ساده از شرش خلاص شو!

بیشتر بخوانید: روش ختم مجرب سوره کوثر برای کسب ثروت و پول !

شاید بپسندید: دعای باز شدن بخت دختر + موثرترین سوره جذب خواستگار فوری!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا