;
خواص گیاهان داروییسلامت

با کمک این چای گیاهی علاوه بر کاهش وزن قابل توجه، سلامت خود را حفظ کنید+زمان و نحوه مصرف

خواص چای ترش : این چای علاوه بر آنتی آکسیدان های بالا، فواید احتمالی بسیاری دارد. چای ترش، مخصوصا به روند کاهش وزن، کاهش رشد باکتری و سلول های سرطانی کمک کرده و باعث بهبود سلامت قلب و کبد می شود. این چای به صورت عصاره و بیشتر به عنوان دمنوش، مورد استفاده قرار می گیرد. این دمنوش طعمی ترش دارد و به صورت گرم یا سرد قابل نوشیدن است. در ادامه این مطلب بخش سلامت مجله خبری چشمک با خواص چای ترش در مجموعه خواص گیاهان دارویی همراه باشید.

بیشتر بخوانید: دلیل افطار کردن با خرما در ماه رمضان حیرت انگیز است!

جالب خواهد بود: با این میوه ها و دمنوش ها، چربی خون خود را کنترل و درمان کنید+نحوه مصرف

خواص چای ترش

به گزارش عصر ایران به نقل از دکتر بهشتیان، هیبیسکاس صدها گونه مختلف دارد که با توجه به منطقه و آب و هوای محل رویش، با هم متفاوند، اما معمولا از این گیاه برای تهیه چای ترش استفاده می شود. تحقیقات، نشان دهنده فواید بسیار زیاد چای ترش هستند، از جمله خواص چای ترش عبارتند از کاهش فشار خون، کاهش رشد باکتری و حتی کمک به کاهش وزن.

سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به محافظت از بدن در برابر ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد، کمک می کنند؛ رادیکال های آزاد می توانند به سلول های شما آسیب برسانند.

یکی از خواص چای ترش، آنتی اکسیدان های قوی آن است که می تواند از آسیب و بیماری ناشی از تجمع رادیکال های آزاد جلوگیری کند. یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به سندرم مارفان، یعنی اختلالی که روی بافت پیوندی اثر می گذارد، نشان داد که مصرف عصاره چای ترش باعث کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش سطح آنتی اکسیدان خون می شود.

نتایج مشابه در یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که عصاره چای ترش به محافظت از بدن موش های در برابر آسیب سلولی کمک می کند. با این حال، در این مطالعات به جای چای ترش، دوزهای غلیظی از عصاره آن مورد استفاده قرار گرفته است. برای مشخص شدن تاثیر احتمالی چای ترش بر انسان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

جالب خواهد بود: رفع کسالت و خستگی با این میوه ترش و خوشمزه!

بیشتر بخوانید: آبمیوه برای دیابتی ها ضرر داره ؟

خواص چای ترش

به کاهش فشار خون کمک می کند.

یکی از مهمترین و شناخته شده ترین خواص چای ترش، تاثیر احتمالی آن بر کاهش فشار خون است. فشار خون بالا به مرور زمان باعث افزایش فشار روی قلب شده و آن را ضعیف می کند. فشار خون بالا همچنین باعث افزایش خطر بیماری قلبی می شود. مطالعات متعددی نشان داده اند که خواص چای ترش موجب کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.

در یک مطالعه کوچک، ۴۶ بیمار مبتلا به فشار خون بالا، چای ترش یا دارونما مصرف کردند. پس از یک ماه، آن هایی که چای ترش نوشیده بودند، نسبت به گروه دارو نما، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کم تری داشتند .

بطور مشابه، بررسی پنج مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که خواص چای ترش بصورت میانگین و به ترتیب باعث کاهش ۷.۵۸ میلی متری جیوه و ۳.۵۳  میلی متر جیوه در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شده است . در حالی که خواص چای ترش به طور طبیعی و بدون ایجاد عوارض به کاهش فشار خون کمک کند، مصرف آن برای کسانی که در حال استفاده از دارو برای درمان این بیماری هستند مناسب نیست، زیرا ممکن است با این داروها تداخل داشته باشد.

احتمالا بپسندید: سبزی که کبد چرب را درمان می کند!

شاید بپسندید: مصرف این ادویه شکم و پهلو را لاغر می کند!

به بهبود میزان چربی خون کمک می کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که خواص چای ترش، علاوه بر کاهش فشار خون می تواند به کنترل چربی خون نیز کمک کند. در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۹، ۶۰ نفر از بیماران مبتلا به دیابت، چای ترش یا چای سیاه مصرف کردند. پس از یک ماه، آن هایی که چای ترش مصرف کرده بودند، شاهد افزایش سطح کلسترولHDL   (خوب)  و کاهش سطح کلسترول کلی، کلسترول LDL  (بد) و تری گلیسیرید بودند.

یک مطالعه قدیمی تر در سال ۲۰۲۲  روی افراد مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که مصرف روزانه ۱۰۰ میلی گرم عصاره چای ترش می تواند باعث کاهش کلسترول و افزایش کلسترول HDL شود. مطالعه در سال ۲۰۲۲ نشان داد که خواص چای ترش، نسبت سایر انواع چای یا دارونما، میزان کلسترول LDL را به طور موثرتری کاهش می دهد. با این حال، سایر مطالعات نتایج متناقضی درباره خواص چای ترش برای کلسترول خون نشان داده اند.

درواقع، بررسی ۷ مطالعه با مجموع ۳۶۲ شرکت کننده نشان داد که خواص چای ترش تاثیر قابل توجهی بر کاهش کلسترول یا تری گلیسیرید ندارد. بیشتر مطالعاتی که فواید چای ترش بر چربی خون را نشان می دهند، محدود به افراد مبتلا به بیماری های خاص، مانند سندرم متابولیک و دیابت است. برای مشخص شدن فواید احتمالی چای ترش بر میزان تری گلیسیرید و کلسترول خون باید مطالعات بیشتری روی افراد جامعه انجام شود.

جالب خواهد بود: اگر این علائم را دارید، بدنتان دچار کمبود منیزیم شده است!؟

بیشتر بخوانید: مضرات خوردن برنج: ۶ خطر جدی زیاده روی در خوردن برنج که نمی دانستید!

از خواص چای ترش: کمک به سلامت کبد

کبد شما عملکردهای متعددی دارد، از جمله تولید پروتئین ها، ترشح صفرا و تجزیه چربی، که برای سلامت کلی بدن ضروری است. جالب است بدانید که مطالعات نشان داده اند، خواص چای ترش به تقویت سلامت کبد و عملکرد موثر آن کمک می کند. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۴، روی ۱۹ فرد مبتلا به چاقی نشان داد که مصرف عصاره چای ترش به مدت ۱۲ هفته باعث بهبود کبد چرب می شود. این وضعیت ناشی از تجمع چربی در کبد است که می تواند باعث نارسایی کبد شود .

همچنین، یک مطالعه روی موش ها، خواص احتمالی عصاره چای ترش در محافظت از کبد و کاهش علائم آسیب کبدی را نشان داد. در سال ۲۰۲۲، یک مطالعه روی موش هایی که رژیم غذایی پر چرب داشتند نشان داد که مصرف عصاره چای ترش، وضعیت کبد چرب آن ها بهتر کرده است. با این حال، همه این مطالعات برای بررسی خواص عصاره چای ترش انجام شده اند. بنابراین، برای بررسی خواص چای ترش بر سلامت کبد انسان باید مطالعات بیشتری انجام شود.

جالب خواهد بود: میوه‌ های مضر برای کبد چرب کدام‌اند؟

احتمالا بپسندید: علل کاهش تستوسترون در مردان | هفت عادت روزانه که به طور موثر تستوسترون را افزایش می دهد!

خواص چای ترش

می تواند به کاهش وزن کمک کند

اگرچه نوشیدن دمنوش‌های گیاهی به تنهایی منجر به کاهش وزن نمی‌شود، اما به طور غیرمستقیم به شما کمک می‌کند تا این چربی‌های اضافی را کاهش دهید. این موضوع درست نیست که بگوییم افزودن یک چای به رژیم غذایی راز کاهش وزن است اما بی‌تاثی هم نخواهد بود. مهم نیست چقدر چای می‌نوشید، سبک زندگی و رژیم غذایی شما به همان اندازه در رسیدن به لاغری و تناسب اندام مهم هستند.

شما می‌توانید با یک روال روتین برای رسیدن به تناسب اندام همراه با فعالیت بیش از یک تا دو ساعت در روز به نتیجه عالی برسید. جدای از این، همیشه از یک رژیم مفید سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، چربی‌های سالم و غلات کامل پیروی کنید.

مطالعات متعددی نشان می دهند که خواص چای ترش می تواند به کاهش وزن و محافظت از بدن در برابر چاقی کمک کند. در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۴، ۳۹ شرکت کننده که اضافه وزن داشتند، عصاره چای ترش یا دارونما مصرف کردند. پس از ۱۲ هفته، افرادی که عصاره چای ترش مصرف کرده بودند شاهد کاهش وزن، چربی بدن، شاخص توده بدنی و نیز کاهش نسبت دور کمر به دور لگن بودند.

یک مطالعه روی حیوانات، نتایج مشابهی داشت و نشان داد که عصاره چای ترش میتواند با جلوگیری از ذخیره چربی ها به کاهش وزن و اشتها کمک کند.

شاید بپسندید:  ۷ دمنوش معجزه گر برای پایین آوردن قند خون بیماران دیابتی!

احتمالا بپسندید: این میوه‌ خوشمزه خون را رقیق می کند!

حاوی ترکیباتی است که می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.

چای ترش سرشار از پلی فنول ها است؛ ترکیباتی که دارای ویژگی های قدرتمند ضد سرطانی هستند. مطالعات آزمایشگاهی، نتایج چشمگیری در ارتباط با اثرات احتمالی عصاره چای ترش روی سلول های سرطانی نشان می دهند. در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره چای ترش، رشد سلول سرطانی را مختل کرده و حالت تهاجمی سرطان دهان و سلولهای پلاسما را کاهش داده است. یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که عصاره برگ های چای ترش از گسترش سلول های سرطانی پروستات جلوگیری می کند.

همچنین، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که عصاره چای ترش و ترکیبات آن از رشد سایر سلول های سرطانی، از جمله سرطان سینه، معده و پوست جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید که در این مطالعات آزمایشگاهی از مقادیر زیادی عصاره چای ترش استفاده شده است. برای بررسی تاثیرات احتمالی چای ترش بر سرطان باید تحقیقات بیشتری روی انسان ها انجام شود.

شاید بپسندید: چگونه از دارچین برای تقویت مو استفاده کنیم+نحوه تهیه ماسک و مصرف

احتمالا بپسندید: برای درمان دیابت و کلسترول بالا، این خوراکی را در رژیم غذایی خود قرار دهید!

کاهش رشد باکتری ها

باکتری ها میکروارگانیسم های تک سلولی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند برونشیت، ذات الریه و عفونت های مجاری ادراری شوند. برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که چای ترش علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی، می تواند به محافظت از بدن در برابر عفونت های باکتریایی کمک کند.

در واقع، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره چای ترش میتواند با مهار کردن باکتری های کولی از بروز علائمی مانند گرفتگی عضلات، نفخ و اسهال جلوگیری کند. مطالعه آزمایشگاهی دیگری نشان داد که عصاره این گیاه با هشت سویه باکتریایی مقابله کرده و به اندازه برخی داروها که برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شوند، موثر است.

با این حال، هیج مطالعه انسانی درباره اثرات آنتی باکتریایی چای ترش انجام نشده است، بنابراین، هنوز مشخص نیست که این خواص چه عملکردی روی بدن انسان دارند.

دمنوش چای ترش

طعم خوب و سهولت در آماده سازی

چای ترش، علاوه بر فواید زیادی که برای سلامت بدن دارد، خوش طعم بوده و به راحتی می توان آن را در منزل آماده کرد. برای درست کردن چای ترش، برگ های خشک آن را در یک قوری ریخته و سپس آب جوش را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید ۵ دقیقه دم بکشد، سپس از صافی رد کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید. در صورت تمایل می توانید چای ترش را با یک طعم دهنده شیرین بنوشید.

چای ترش، طعم ترشی دارد و بصورت گرم یا سرد قابل نوشین است بنابراین، اغلب آن را با عسل شیرین می کنند یا با اضافه کردن مقداری آب لیموترش، ترشی آن را متعادل می کنند.

مقدار مصرف چای ترش برای لاغری

طبع چای ترش سرد و خشک است و برای لاغری باید دو بار در صبح و شب نوشیده شود. این دمنوش را باید به مدت ۱۰ روز متوالی استفاده کنید. پس از گذشت ۱۰ روز باید یک وقفه پنج روزه ایجاد کنید و سپس مجدداً به همان شیوه قبل یعنی دوبار روزانه صبح و شب به میزان یک فنجان میل نمایید.

توجه کنید که چای ترش به خاطر طبع سردی که دارد منجر به سستی و رخوت بدن خواهد شد بنابراین از زیاده روی در مصرف آن اجتناب کنید. بنابراین شاید تنها مضرات چای ترش استفاده بی‌رویه آن باشد که می‌تواند منجر به علائم ذکرشده گردد. به عنوان نکته آخر باید بگویم که چای ترش به تنهایی نمی‌تواند باعث لاغری شود. بنابراین در کنار این چای باید حتماً تحرک کافی و فعالیت بدنی داشته باشید تا فرایند لاغری سرعت بخشیده شود و منجر به تقویت سیستم ایمنی بدنتان گردد.

چه زمانی چای ترش بنوشیم؟

ممکن است صبح و بعد از ظهر به صورت روزانه یک فنجان چای ترش مرغوب میل کنید. ولی برای به دست آوردن نتایج بهتر، قبل از جلسه تمرین و ورزش‌های روزانه، بهتر است یک یا دو فنجان چای ترش بنوشید. از نوشیدن چای سبز، ترش و… در شب خودداری کنید؛ زیرا کافئین موجود در آن حس هوشیاری را تحریک می‌کند و خوابیدن را دشوار خواهد کرد. همانطور که گفته شد، همین امر در مورد چای زرد، چای سفید، چای اولانگ و چای سیاه نیز صادق است. برخی از افراد ممکن است دو ساعت قبل از خواب چای ترش و… بنوشند تا از اختلالات خواب احتمالی جلوگیری کنند. با این حال، نوشیدن چای پیش از رفتن به رختخواب ممکن است برای همه مفید نباشد.

در مورد نوشیدن چای در صبح، باید بگوییم که اگر معده حساسی دارید بهتر است از نوشیدن این نوشیدنی با معده خالی خودداری کنید. برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی گوارشی پرهیز از این چای در شب بهتر است.

چه چای و چه قهوه، هرگز روز خود را با کافئین شروع نکنید! این نوشیدنی‌ها عدم تعادل بین سطوح اسیدی و قلیایی معده ایجاد می‌کنند. ممکن است در طول روز شما را دچار مشکل کند. سعی کنید در صورت تشخیص کم خونی از نوشیدن چای همراه با وعده‌های غذایی خودداری کنید زیرا در جذب آهن اختلال ایجاد خواهد کرد.

اگر مشکلات کبدی دارید، بهتر است نوشیدن چای را به بعد از غذا موکول کنید. بنابراین، آیا باید بلافاصله بعد از غذا چای مصرف کرد؟ نه، اینطوری به تناسب اندام نخواهید رسید. در عوض، مقداری فاصله زمانی برای هضم غذا در نظر بگیرید. فرد باید حداقل یک ساعت فاصله بین وعده غذایی و مصرف چای داشته باشد. با این حال، استفاده از دمنوش‌های گیاهی برخلاف چای معمولی، درست بعد از غذا به عنوان یک نوشیدنی نسبتاً ایمن برای بدن توصیه می‌شود.

 

برایتان جالب خواهد بود

جالب خواهد بود: درمان نفخ شکم: این گیاه نفخ شکم را فوری درمان می کند!

بیشتر بپسندید: ۱۵ خواص بی نظیر دمنوش رازیانه برای سلامت و زیبایی!

شاید بپسندید: این ۱۴ خوراکی بدون آنکه متوجه شوید، میل جنسی تان را نابود می کند!

یسشتر بخوانید: درمان فشار خون بالا با بهترین داروی گیاهی از نظر طب سنتی!

احتمالا بپسندید: بد کار کردن کبد: این علائم ظاهری نشان می دهد که کبد شما دچار مشکل جدی شده!‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا