;
دانش

اطلاعات جالب درباره پرچم کشورهای جهان، معانی و سمبل و … که قطعاً تاکنون نمی دانستید!

اطلاعات جالب درباره پرچم کشورهای جهان: ممکن است فکر کنید که غیر از شناسایی کشورها با پرچم شان، چیزهای زیادی برای دانستن در مورد پرچم ها وجود ندارد، اما آنها می توانند بسیار پیچیده تر و جالب تر از آن چیزی باشند که ما فکر می کنیم.به راحتی می توان به یک پرچم نگاه کرد و از رنگ ها، شکل ها و الگوهای آن لذت برد، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا پرچم ها به روش خاصی ساخته می شوند؟

شاید بپسندید: ده حقیقت عجیب و تا حدی دیوانه کننده درباره ژاپن!

اطلاعات جالب درباره پرچم کشورهای جهان

در این مطلب از سری مطالب دانش مجله خبری چشمک 10 حقیقت جالب و خارق العاده در مورد پرچم کشورهای جهان آورده شده است که باعث می شود شما بیشتر به دانستن درباره پرچم ها علاقمند شوید.

نپال تنها پرچمی در جهان را دارد که مربع یا مستطیل نیست

آیا می دانستید که پرچم نپال مربع یا مستطیل نیست؟ این باعث می شود که تنها پرچمی در جهان باشد که چهار ضلعی نیست. این پرچم از دو شکل مثلثی تشکیل شده است. این پرچم در سال 1962 رسماً پرچم نپال شد. پرچم دارای پس‌زمینه قرمز زرشکی است که نشان‌دهنده شجاعت است و نوار آبی نماد صلح است. دو نماد در هر مثلث، از خورشید و یک هلال و خورشید وجود دارد.

شاید بپسندید: 20 واقعیت جالب و عجیب درباره کشور کره شمالی که کمتر از آنها باخبریم!

نپال

تنها دو پرچم مربع شکل در جهان وجود دارد.

درست است؛ از 193 پرچم مستقل جهان، 190 پرچم مستطیل شکل هستند، تنها سه پرچم متفاوت هستند. یکی از سه پرچم نپال همانطور که در بالا ذکر شد با اشکال مثلثی آن است، اما دو پرچم دیگر سوئیس و شهر واتیکان مربع شکل هستند.

در این زمینه اولاً همه فکر نمی کنند که شهر واتیکان یک کشور باشد، اما در واقع کوچکترین کشور شناخته شده در جهان است. پرچمی که برای شهر واتیکان استفاده می شود در 7 ژوئن 1929 به تصویب رسید. این یکی از دو پرچم مربع شکل جهان است و نیمی زرد یا طلایی و نیمی سفید است. در قسمت سفید که در سمت راست پرچم قرار دارد، تاج واتیکان وجود دارد.

دومین پرچم مربعی جهان، پرچم سوئیس است که اغلب با پرچم صلیب سرخ اشتباه گرفته می شود. این یک مربع قرمز با یک صلیب سفید در وسط است. این پرچم از سال 1889 توسط سوئیس استفاده می شود. پرچم نشان دهنده آزادی و افتخار است، صلیب سفید نشان دهنده مسیحیت و پس زمینه قرمز نماد خون از دست رفته برای حفظ ایمان مردمان این سرزمین است.

احتمالاً بپسندید: نحوه پرورش لیمو در گلدان در 4 مرحله عملی

نمادهای استفاده شده بر روی پرچم ها معمولاً معنای خاصی دارند.

نمادهای جهانی زیادی وجود دارد که در پرچم ها استفاده می شود.هر پرچمی یکی ندارد، اما پرچم‌هایی که دارند معمولاً یکی از موارد زیر را نشان می‌دهند. خورشید، ماه، ستاره، صلیب، مثلث و مربع. برخی از این نمادها برای هر کشور معانی مهمی دارند.

به عنوان مثال، ژاپن به عنوان “سرزمین طلوع خورشید” شناخته می شود، بنابراین آنها یک شکل دایره ای در وسط پرچم خود دارند که نشان دهنده خورشید است.

ستاره و هلال ماه

به عنوان نمادی بر روی پرچم ها، اولین بار توسط امپراتوری عثمانی استفاده شد، اما اکنون توسط بسیاری از کشورهای اسلامی مانند آذربایجان، ترکیه، تونس و مالزی استفاده می شود. ستاره و هلال ماه نماد شناخته شده ای است که نشان دهنده اسلام است. بسیاری از کشورهایی که از این دین پیروی می کنند، تمایل دارند از آن بر روی پرچم خود استفاده کنند.

شاید بپسندید:میلیاردرهای زاغه‌ نشین، از ایلان ماسک تا بیل گیتس|تبدیل میلیاردرها به افراد فقیر با هوش مصنوعی!

صلیب

این در بسیاری از پرچم‌ها ظاهر می‌شود و اغلب به مذهب پیوند دارد تا مسیحیت را نشان دهد. این را می توان روی پرچم انگلستان، گرجستان (کشور)، نروژ، سوئد و دانمارک مشاهده کرد. همچنین صلیب نوردیک وجود دارد که بر روی تمام پرچم های اسکاندیناوی یافت می شود که همچنین نشان دهنده مسیحیت است. نمادهای دیگری نیز برای نشان دادن مسیحیت استفاده می شود، اما صلیب رایج ترین مورد استفاده است.

حیوانات

برخی از کشورها از پرنده ملی خود بر روی پرچم های خود برای انعکاس میراث کشورها استفاده می کنند، مانند پرچم اکوادور که دارای پرنده ای از رشته کوه های آند به نام کندور است. کشورهای دیگر از حیواناتی دیگر مانند شیر برای نشان دادن شجاعت و قدرت استفاده خواهند کرد.

احتمالاً بپسندید: اگر هر صبح ناشتا یک لیوان آبلیمو گرم بنوشید چه اتفاقی می افتد!؟ | فواید نوشیدن آبلیمو در ناشتا

پرچم اکوادر

همچنین کشورهایی هستند که از حیوانات خیالی نیز استفاده می کنند، مانند پرچم ولز که یک اژدها بر روی آن قرار دارد و پرچم آلبانی که یک عقاب دو سر بر روی آن قرار دارد.

احتمالاً بپسندید: 9 جالب ترین حقایق در مورد کوکاکولا که قبلا نمی دانستید!

رنگ‌هایی که برای پرچم‌ها استفاده می‌شود اغلب با تاریخ کشور پیوند دارد.

بیشتر پرچم‌های جهان از رنگ‌های مشابهی استفاده می‌کنند، آنهایی که اغلب رنگ‌های اصلی هستند، قرمز، آبی و زرد، اما برخی از آنها منحصربه‌فرد نیز هستند. در اینجا چند معانی از آنچه پرکاربردترین رنگ ها می توانند در پرچم ها نشان دهند، آورده شده است.

قرمز

قرمز می تواند با چیزهای بد مرتبط باشد، و این اغلب چیزی است که در پرچم ها نشان می دهد. پرتغال از قرمز برای نشان دادن خون از دست رفته در جنگ برای حفظ کشور خود استفاده می کند، در حالی که مراکش از قرمز برای نشان دادن شجاعت و قدرت مردم کشور استفاده می کند. آنها هر دو نشان می دهند که مردم در طول تاریخ رنج کشیده اند، بنابراین این مهم است که آنها بر روی پرچم خود نشان داده شوند.

آبی

ممکن است برخی از شما فکر کنید که رنگ آبی نمایانگر آسمان یا اقیانوس بر روی پرچم ها است. گاهی اوقات ممکن است چنین باشد، اما استفاده از رنگ آبی نیز می‌تواند معنای عمیق‌تری داشته باشد و نماد آزادی و صلح باشد.

زرد یا طلایی

این رنگ نشان دهنده ثروت و انرژی است، زیرا این می تواند به خورشید مرتبط باشد.

شاید بپسندید: مسکن های طبیعی: کدام مسکن های طبیعی برای کدام دردها استفاده می شوند؟

سبز

در بیشتر پرچم ها، رنگ سبز نشان دهنده طبیعت غنی یک کشور یا کشاورزی آن است، اگرچه می توان از آن برای نماد امید و جوانی نیز استفاده کرد.

مشکی

این به طور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما در صورت استفاده، می توان از آن برای نماد میراث قومی، شکست دشمنان یا عزم یک کشور استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای نماد مرگ و سوگواری استفاده کرد.

بنفش نادرترین رنگی است که روی پرچم استفاده می شود.

غیر معمول ترین رنگی که می توان روی پرچم یافت، بنفش است. فقط روی دو پرچم دنیا استفاده می شود! بنفش اغلب نشان دهنده حق امتیاز یا ثروت است، بنابراین ممکن است تعجب آور باشد که امروزه در پرچم های بیشتری از آن استفاده نمی شود. می توان آن را روی پرچم نیکاراگوئه و پرچم دومینیکن یافت.

احتمالاً بپسندید: 5 شگفت انگیزترین حقایق جالب در مورد تابلو مونالیزا

اطلاعات جالب درباره پرچم کشورهای جهان

دلیل اینکه این دو کشور تنها دو کشوری هستند که از این رنگ استفاده می کنند این است که رنگ بنفش در طول تاریخ همیشه گران بوده و دستیابی به آن دشوار بوده است. هر دو پرچم تا اواخر دهه 1900 ساخته نشدند، به این معنی که دسترسی به رنگ‌ها بسیار آسان‌تر از صدها سال پیش بود که اکثر پرچم‌های دیگر طراحی شدند. این بدان معناست که هر دو کشور می توانند از رنگ با هزینه کمتر و کار کمتر استفاده کنند.

پرچم بلیز بیشترین رنگ را در بین پرچم های دنیا دارد.

پرچم‌های زیادی با طرح‌های پیچیده وجود دارند که رنگ‌های زیادی را شامل می‌شوند و می‌توان ادعا کرد که پرچم‌های رنگارنگ زیادی وجود دارد که نمی‌توان دقیقاً گفت کدام رنگارنگ‌تر است. با این حال، پرچم بلیز در مجموع دارای 12 رنگ است که آن را به پرچم با بیشترین رنگ تبدیل می کند.

پرچم آبی است، با یک دایره سفید در وسط که حاوی یک تاج است، و نوارهای قرمز رنگ در بالا و پایین پرچم وجود دارد. تاج در مرکز دو انسان را نشان می دهد که ابزاری را در دو طرف یک نشان در دست دارند. یک درخت در پس زمینه، یک طرح گل و یک بنر با متن وجود دارد. این پرچم در 21 سپتامبر 1981 به تصویب رسید.

احتمالاً بپسندید: در خانه یک کرم دور چشم سه کاره بسازید: این کرم خانگی باعث رفع چین و چروک، خطوط ریز و حلقه های تیره چشم می شود!

دانمارک قدیمی ترین پرچم جهان را دارد.

پرچم‌ها صدها سال است که مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما با توسعه کشورها همیشه در حال تغییر هستند. با این حال، پر استفاده ترین پرچم کشور در جهان پرچم دانمارک است. پس زمینه قرمز با یک نوار سفید منفرد از وسط به صورت افقی برای اولین بار در سال 1625 استفاده شد و هنوز هم به همان شکل است.

با این حال خود طرح در سال 1219 ایجاد شد. در دانمارک به عنوان Dannebrog شناخته می شود که به “پارچه دانمارکی” ترجمه می شود.

سودان جنوبی دارای جدیدترین پرچم جهان است.

جدیدترین پرچم جهان پرچم سودان جنوبی است. در 9 جولای 2010 به تصویب رسید. پس از پایان جنگ داخلی دوم آنها ساخته شد. با این حال، این پرچم در سال 2005 طراحی شد، اما تا زمانی که سودان جنوبی در سال 2011 استقلال پیدا کرد، رسمی نشد.

این پرچم از رنگ های سبز، قرمز، سیاه، آبی و نماد ستاره زرد تشکیل شده است. این پرچم دارای سه نوار افقی است، یک مثلث آبی در سمت چپ با یک ستاره زرد در وسط. برای سودان جنوبی، رنگ قرمز نشان دهنده خونریزی برای کشورشان برای به دست آوردن استقلال، رنگ سبز نشان دهنده طبیعت و ثروت طبیعی کشورها از زمین و رنگ سیاه نشان دهنده مردم است. رنگ آبی نماد رودخانه نیل است و ستاره زردی که در آن قرار دارد نشان دهنده وحدت است. بین هر رنگ نوارهای سفید وجود دارد که نشان دهنده صلح است.

شاید بپسندید: فواید نوشیدن آب لیمو: ۲۴ معجزه نوشیدن آب لیمو با شکم خالی که نمی دانستید!

سه نوع مختلف از گروه های پرچم وجود دارد.

ممکن است فکر کنید که هر پرچمی منحصر به کشور خود است، اما الگوها و رنگ های ثابتی وجود دارد که می توانیم در کشورهای مرتبط مشاهده کنیم. همانطور که قبلاً اشاره کردیم کشورهای اسلامی اغلب از ستاره و هلال ماه برای نشان دادن اعتقادات مذهبی خود استفاده می کنند، اما پیوندهای بسیار بیشتری مانند اینها در سراسر جهان وجود دارد.

3 دسته اصلی وجود دارد که برای گروه بندی کشورهایی که از رنگ های مشابه در پرچم های خود استفاده می کنند استفاده می شود.

رنگ های پان اسلاویک

این پرچم‌های کشوری هستند که از قرمز، سفید و آبی استفاده می‌کنند و در اروپای شرقی قرار دارند. آنها زمانی توسط اتحاد جماهیر شوروی متحد شدند، اما از زمان به دست آوردن استقلال آنها پرچم های خود را با استفاده از همان رنگ ها ایجاد کردند.

این کشورها عبارتند از کرواسی، چک، روسیه، صربستان، اسلواکی و اسلوونی.

رنگ های پان آفریقایی

پرچم‌های کشور در این دسته فقط از قرمز، زرد و سبز استفاده می‌کنند و همگی آفریقا هستند. کشورهای این دسته عبارتند از بنین، کامرون، جمهوری کنگو، اتیوپی، غنا، گینه، گویان، مالی، موزامبیک، سنگال، توگو، زامبیا و زیمبابوه.

رنگ های پان عرب

این دسته از پرچم هایی تشکیل شده است که فقط از سفید، قرمز، سبز و سیاه در پرچم های خود استفاده می کنند. این کشورها معمولاً در خاورمیانه مستقر هستند و آنها عراق، اردن، کویت، سودان، سوریه، امارات متحده عربی و صحرای غربی هستند.

چهار پرچم در جهان وجود دارد که دارای تصویر سلاح گرم است.

پرچم موزامبیک اسلحه گرم را نشان می دهد. ممکن است به پرچم‌ها نگاه کنید و فکر کنید که آنها تاریخ یک کشور را از طریق انتخاب رنگ، نمادها و اشکال نشان می‌دهند. اما برخی از پرچم‌ها هستند که از سلاح گرم برای نماد جنگ یا دعواهایی که قبل از رسیدن به صلح پشت سر گذاشته‌اند استفاده می‌کنند.

بسیاری از آنها مواردی مانند تبر، تیر، توپ، شمشیر، خنجر، سپر، نیزه و غیره را در نشان یا تاج خود خواهند داشت، اما تنها 4 پرچم دارای سلاح گرم هستند.

موزامبیک

پرچم موزامبیک یک AK-47 را به تصویر می کشد که روی آن یک کتیبه کشاورزی روی یک کتاب صلیب شده است. پرچم موزامبیک در 1 می 1983 به تصویب رسید و استفاده از تفنگ نشان دهنده دفاع و هوشیاری کشور است.

پرچم موزامبیکپرچم موزامبیک

گواتمالا

پرچم گواتمالا دو تفنگ متقاطع را در پشت طومار نشان می دهد که برای آنها نشان دهنده تمایل آنها برای دفاع از خود به عنوان یک کشور است. پرچم گواتمالا در سال 1871 به تصویب رسید.

هائیتی

نمایش سلاح گرم بر روی پرچم هائیتی با موزامبیک و گواتمالا بسیار متفاوت است. به جای عبور از تفنگ ها، آنها به عنوان یک جایزه در بالای یک تپه سبز معرفی می شوند. این نماد استقلال آنهاست و از 1986 از این پرچم استفاده می کنند.

احتمالاً بپسندید: ۸ نکته جالب در مورد کراش دخترای ترک و ایرانی، بوراک اوزچیویت از زبان خودش!

بولیوی

در نهایت، بولیوی است که به طور ماهرانه ای دو اسلحه گرم متقاطع در پس زمینه دارد. این نشان می دهد که تفنگ های متقاطع، که مشابه گواتمالا، نشان دهنده تمایل کشورها برای دفاع از خود است. این پرچم در سال 1851 به تصویب رسید

همانطور که می بینید قسمت های زیادی وجود دارد که یک پرچم را تشکیل می دهد، انتخاب رنگ برای نشان دادن تاریخ کشور، استفاده از نشان ها، نشان ها یا نشان ها و حتی شکل.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا