;
تازه ها

این کشورهای اروپایی بیشتر جمعیتشان زن هست!

جمعیت زنان در کشورهای اروپایی: همانطور که جمعیت جهان همچنان در حال رشد و پیری است، جمعیت شناسی کشورها نیز راه خود را در ذهن آگاهی عمومی مردم ایجاد کرده است. سن به همراه نرخ تولد محور اصلی این گفتگوها است. با این حال، تفاوت های بین جنسیت ها اغلب نادیده گرفته می شود.

احتمالاً بپسندید:  آلودگی هوا: در این هوای آلوده این چیزا را بخورید تا سالم بمانید!

جمعیت زنان در کشورهای اروپایی

ده ها کشور وجود دارند که در میانه عدم تعادل جنسیتی قرار دارند که در آنها یک جنس از دیگری بیشتر است. در حالی که مردان در بسیاری از کشورها بیشتر هستند، اما در برخی دیگر از کشورها تعداد زنان از مردان بیشتر است. عوامل مختلفی همچون جنگ، فرهنگ، سیاست و ژنتیک سبب ایجاد این تفاوت ها می شود. در این مطلب از سری مطالب تازه ها و فرهنگ و هنر مجله خبری چشمک به بررسی جمعیت زنان در کشورهای اروپایی پرداخته شده است.

ارمنستان – 54.97٪

بلاروس – 53.90٪

اوکراین – 53.71٪

لتونی – 53.68٪

روسیه – 53.55٪

لیتوانی – 53.07٪

گرجستان- 52.98٪

پرتغال – 52.82٪

استونی – 52.57٪

در ادامه به معرفی این کشورها و دلیل جمعیت بیشتر زنان در کشورهای اروپای شرقی پرداخته ایم.

شاید بپسندید: تیلور سوئیفت خواننده آمریکایی پس از شکست پوتین، شی جین پینگ و باربی شخصیت سال 2023 TIME شد+عکس

ارمنستان – 54.97٪

ملت باستانی ارمنستان در قرن بیستم تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. حکومت شوروی و جنگ با همسایگانشان بر مردم ارمنستان تأثیرات زیادی بر جای گذاشته است.  کمبود مردان در ارمنستان تا حد زیادی به تحولات جنگ جهانی اول بر ارامنه متکی است. سوابق مختلف نشان می دهد که در جنگ ها قربانیان اصلی را مردان تشکیل می دهند.

آشفتگی های اقتصادی این کشور نیز سبب مهاجرت مردان ارمنی در جستجوی کار شده است. امروزه جوامع ارمنی قابل توجهی در سراسر جهان وجود دارد. روسیه، فرانسه و ایالات متحده همگی دارای جمعیت زیادی ارمنی هستند.

شاید بپسندید: واکنش اعراب به حنگ غزه به روایت هوش مصنوعی+عکس

جمعیت زنان در کشورهای اروپایی

بلاروس – 53.90٪

بلاروس که هنوز زخم های گذشته خود را به همراه دارد، یکی از تاریک ترین داستان های تاریخی اروپای شرقی را دارد. منطقه ای که روزی به بلاروس تبدیل می شد در مرز آلمان نازی قرار داشت و در طول جنگ دوم با ویرانی کامل روبرو شد. بیش از یک چهارم کل جمعیت بلاروس در جریان جنگ کشته شدند. بلاروس یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست. استانداردهای زندگی در این کشور پایین و چشم اندازهای اقتصادی آن اندک است. این امر بسیاری از مردان جوان را وادار به فرار به سایر نقاط اروپا کرده است.

شاید بپسندید: اقیانوس سرپوشیده نیروی دریایی آمریکا برای تمرین+تصاویر

اوکراین – 53.71٪

با وضعیت کنونی اوکراین، با ادامه جنگ و افزایش تلفات، شکافی که بین مردان و زنان وجود دارد احتمالاً افزایش بیشتری خواهد یافت. علیرغم وضعیت بد در اوکراین مدرن، تعداد کم مردان از مدت ها قبل موضوعی بوده است که قبل از شروع جنگ فعلی بین روسیه است. بسیاری از مورخان موافق هستند که جنگ جهانی دوم آنقدر برای جمعیت مرد اوکراین ویرانگر بود که هنوز به سطح قبل از سال 1941 بازنگشته است.

شاید بپسندید: اگر این ویژگی ها را داری قطعاً یک نابغه باهوشی!

لتونی – 53.68٪

این نابرابری جنسیتی به دلیل خطرات متعدد خودساخته است که بیشتر در بین مردان این کشور یافت می شود. مصرف مشروبات الکلی و سیگار کشیدن در مردان لتونی بسیار بیشتر است. این فعالیت ها به بیماری های متعددی مانند بیماری های قلبی و سرطان می انجامد. امید به زندگی برای مردان لتونی در حدود 68 سال است در حالی که برای زنان 10 سال بیشتر یعنی 78 سال است. نرخ خودکشی نیز در میان جمعیت مردان بسیار بالاتر است.

شاید بپسندید: واقعیت زندگی گربه ها: آیا گربه ها 9 جان دارند!؟

روسیه – 53.55٪

روسیه نیز مانند همسایه خود اوکراین، می تواند بخشی از این اختلاف جنسیتی را به تأثیر مخرب جنگ جهانی دوم نسبت دهد. اتحاد جماهیر شوروی بیشترین آسیب را دید.

مردان روس نیز مانند استونی و لیتوانی بیشتر دوست دارند که قربانی اعتیاد به الکل شوند. این مسئله پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 1990 بدتر شد. در 30 سال گذشته بیشتر جمعیت مردان روسیه اثرات طولانی مدت نوشیدن زیاد و مصرف روزانه سیگار را احساس کرده اند.

شاید بپسندید: روز زن و روز مادر: ۱۰ ایده جذاب و ارزان برای هدیه روز مادر و زن!

لیتوانی – 53.07٪

لیتوانی نیز مانند پسرعموهای بالتیک خود در لتونی، از همان رفتارهای خود ویرانگر جمعیت مرد خود رنج می برد. میزان مصرف الکل و سیگار کشیدن در بین مردان این کشور بسیار بالا است. سیگار کشیدن در این بخش از جهان به قدری رایج است که بیش از یک سوم مردان لیتوانیایی به طور روزانه سیگار می کشند و بسیاری دیگر به طور معمولی مصرف می کنند. مقامات بهداشتی لیتوانی عدم مصرف سیگار را یکی از اولویت های اصلی خود قرار داده اند. مردان لیتوانیایی نیز برای یافتن موقعیت بهتر به سایر نقاط اروپا مانند آلمان یا انگلیس مهاجرت می کنند.

گرجستان- 52.98٪

گرجستان کشور کوچکی است که تنها 3.7 میلیون نفر جمعیت دارد. از این تعداد، حدود 52.98 درصد زن و 47.02 درصد دیگر مرد هستند. گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورهای مسیحی در جهان است و سابقه طولانی در مبارزه برای آزادی خود از تهاجمات بی شمار همسایگان قدرتمندی مانند روسیه و ترکیه داشته است.

علاوه بر این، فرصت‌های اقتصادی کم،  بسیاری از ساکنان مرد را تشویق می‌کند تا به دنبال شغل در جاهای دیگر باشند که منجر به نرخ بالای مهاجرت می‌شود. در نهایت، مرگ و میر تنها عامل عدم تعادل بین جمعیت مرد و زن است. مانند بسیاری از کشورهای دیگر در این لیست، مصرف الکل و سیگار، در کنار «فعالیت‌های پرخطر» مقصر هستند.

احتمالاً بپسندید: گیاهانی که خوش شانسی می یاره: ۱۱ گیاه آپارتمانی که میگن خوش شانسی و ثروت میاره!

پرتغال – 52.82٪

افزایش تعداد زنان در پرتغال از سال 2010 با افزایش برابری جنسیتی نیز همزمان شده است. علیرغم این پیشرفت ها برای زنان، اقتصاد پرتغال در دهه گذشته دچار مشکل شده است و در نتیجه بسیاری از مردان پرتغالی برای آینده ای بهتر کشور را ترک کرده اند. رایج ترین مکان برای نقل مکان برای مردان پرتغالی، برزیل و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. افزایش جمعیت زنان نیز به دلیل امید به زندگی کمتر مردان پرتغالی است. مردان پرتغالی به طور متوسط 78 سال عمر می کنند در حالی که همتایان زن آنها 84 سال عمر می کنند.

استونی – 52.57٪

مانند دیگر کشورهای اروپای شرقی در این فهرست، استونی همچنان از درگیری خود در جنگ جهانی دوم همراه با مجموعه ای از مسائل بهداشت عمومی مرتبط با مصرف زیاد الکل و سیگار رنج می برد. مردان استونیایی به طور متوسط سالانه 17.5 لیتر الکل مصرف می کنند که بیش از دو برابر زنان این کشور است.

جمعیت زنان در کشورهای اروپایی

استونی همچنین دارای یکی از بالاترین نرخ های خودکشی در اروپا با حدود 12.2 در هر 100000 است و مردان تقریباً پنج برابر زنان استونیایی خودکشی می کنند. سالانه نزدیک به 11000 نفر استونی را ترک می کنند تا به طور دائم در کشورهای دیگر مستقر شوند یا به طور موقت کار کنند. بیشتر این مهاجران مردانی هستند که به دنبال چشم انداز اقتصادی بهتری هستند.

احتمالاً بپسندید: با این تکنیک سلفی های جذاب و متفاوت بگیر!

سخن آخر

بیشتر عواملی که باعث نابرابری تعداد مردان و زنان در این کشورها شده است یا از تاریخ سیاه یا شرایط بد زندگی ناشی می شود. جنگ ها، فقر، سوء مصرف مواد و خودکشی اگر این روندها کند نشوند، احتمال زیادی وجود دارد که جمعیت این کشورها برای همیشه تغییر غیرقابل جبرانی داشته باشند.

 

 

 

برایتان جالب خواهد بود

بیشتر بخوانید: تشخیص زعفران اصل با تقلبی با ۱۴ ترفند ساده

احتمالاً بپسندید: بازی رایانه ای و موبایلی ساخت ترکیه با سبقت از کندی کراش به سودآورترین بازی موبایلی جهان تبدیل شده است!

شاید بپسندید: دسرهای خوشمزه شب یلدا: این ۱۷ دسر و کیک شیک رو یخچالی و فوری درست کن!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا