;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل مثل خر در گل ماندن!

مثل خر در گل ماندن: ضرب المثل باعث می شود که در کمترین زمان، منظور را با استفاده از تعداد کمی از کلمات به طرف مقابل برسانیم. از طرفی خیلی از حرف‌ها را نمی توان به صورت رک و مستقیم زد. ضرب المثل‌ها باعث می شوند که بتوانیم به راحتی با استفاده از دو پهلو حرف زدن حرف خود را بزنیم.

بسیاری از ضرب المثل‌ها معنای دقیقی ندارند و وقتی با یک نفر صحبت کنیم، می‌توانیم به عنوان تمام کننده بحث از ضرب المثل استفاده کرده تا طرف مقابل به معنی آن فکر و از ادامه بحث خودداری کرد. به هر روی باید گفت که برای توصیف یک موضوع هیچ چیزی بهتر از ضرب المثل نیست. همچنین از مواردی که سبب جذاب شدن سخنان می شود به ضرب المثل نیز در کنار شعر اشاره کرد.

به این ترتیب هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان داستان ضرب المثل مثل خر در گل ماندن را برایتان بازگو کنیم.

داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است. در ادامه با وب سایت چشمک و داستان داستان ضرب المثل مثل خر در گل ماندن همراه باشید. داستان ضرب المثل مثل خر در گل ماندن نیز مانند بیش تر ضرب المثل های زبان پارسی بر گرفته از داستانی است که آن را با هم می خوانیم.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل برو کشکتو بساب!

ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

خری را در نظر بگیرید که صاحب آن به دلیل کسب پول، بار بسیاری روی آن گذاشته است و سپس راهی شهر می‌شوند. در وسط راه به گل برخورد کرده و درون آن گیر می‌کنند.

احتمالاً بپسندید: اگر 1=4، 2=16، 3=64، 4=؟ | باهوشا این معمای ریاضی را حل کنند!

مثل خر در گل ماندن

احتمالاً بپسندید: یکی از سه کودک تصویر پسر نیست و یک دختر بچه است، اما کدومیکیه!؟ فقط باهوشا متوجه میشن!

در این حال نه صاحب او توانایی دارد که خر و بار را نجات دهد و نه خر این قابلیت را دارد که بار و صاحبش را نجات بدهد. مفهوم این ضرب المثل نیز به چنین موقعیتی اشاره دارد که در آن هیچ کس قادر به انجام کاری نخواهد بود.

شاید بپسندید: دو تا خانم تصویر ادعا می کنند همسر اقای دامادن! به نظرتون راست میگن!؟

داستان ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

روزی روزگاری حکیمی بود که به دانسته‌های خود اطمینان داشت و همیشه به خود می‌گفت: من با استفاده از علم و دانش خود می‌توانم مریضی هر بیماری را تشخیص داده و سریعا مداوا کنم. از قضا روزی رسید که فردی بدحال و مریض را نزد او آوردند.

ولی نکته ماجرا اینجا بود که هیچکس از بیماری فرد مریض اطلاعی نداشت. حکیم که حال و روز بد مریض را دید دست به کار شد تا بتواند مریضی او را حدس زده و حالش را بهتر کند. ولی حکیم هرچقدر تلاش کرد قادر به فهمیدن مریضی او نشد و امکان مداوا را در این حالت نداشت.

شاید بپسندید:کدومیکی از این خانم خانما، همسر این آقای مافیاست!؟

افراد که بخاطر علم و دانش حکیم مریض را نزد او آورده بودند، زمانی که دیدند او نمی‌تواند جوابی به آن‌ها بدهد کمی به دانسته‌های حکیم شک کردند. به همین منظور فردی گفت: ای حکیم، تو که به دانسته‌های خود ایمان داشتی و همه جا از خود تعریف می‌کردی پس حال چه شده که نمی‌توانی بیماری او را تشخیص دهی؟

حکیم که پاسخی برای پرسش او نداشت سرش را پایین انداخت و گفت: بهتر است مریض را به نزد حکیم دیگری ببرید، چرا که من نمی‌توانم کاری برای او انجام بدهم. از آن پس زمانی که افراد می‌خواستند به فردی ناتوان اشاره کنند که توانایی حل کردن مشکلات و انجام امور خود را نداشت از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

احتمالاً بپسندید: چیستان: آن چیست که در رادیو و دریا مشترک و هردو آن را دارند؟

مثل خر در گل ماندن کنایه از چیست؟

۱- کنایه از گرفتار شدن در مشکلات و عدم توانایی حل آن مشکل.

۲- یک خری را تصور کنید که بار زیادی در پشتش قرار دارد. و با همین بار سنگین در گل گیر می کند. اینجا نه خودش می تواند خودش را از آن مهلکه نجات دهد نه صاحبش به تنهایی می تواند او را از گل بیرون آورد!

حالا کسی هم که مسئولیت های مختلفی قبول می کند و بار سنگینی را که نمی تواند تحمل کند به دوش بگیرد، می گوید مثل خر در گل گیر کرده ام! یعنی نه می توانم عقب برگردم نه جلو بروم!! حسابی در مخمصه گیر افتاده ام و پشیمانم.

احتمالاً بپسندید: چیستان سخت: اون چیه که همیشه پیش روت هست، ولی با هیچ عینک و ذره بینی نمی تونی ببینی!؟

۳- این ضرب المثل بار توهینی دارد و نباید آن را به کسی گفت! معمولا خود افراد وقتی از پس مشکلی بر نمی آیند به خودشان چنین توبیخاتی می گویند اما اگر کس دیگری همین ضرب المثل را برایشان به کار ببرد ناراحت می شوند. پس مراقب باشید!!

۴- کسی که در سخت ترین شرایط زندگی قرار گرفته و از هر طرف به او فشار می آید و گاهی مجبور به انجام کارهایی می شود که خودش هم راضی نیست، شبیه خر باربری تشبیه شده که در این اوضاع سخت و پیچیده با کوله بارش در گلی گیر کرده که از هر طرف می کِشندش نجات نمی یابد!!

۵- مثلا کسی در طول ترم درس نخوانده و شب امتحان کلی استرس می گیرد که چرا درس را نمی فهمم، این ترم حتما می افتم! و آه و ناله می کند و می گوید: چه اشتباهی کردم قبلا درس نخواندم تا الان مثل خر در گل گیر نکنم!

احتمالاً  بپسندید: باهوشا بگن!| چگونه ممکن است که زن تصویر روز دوشنبه در تصویر روز سه شنبه زنده است!؟

مثل خر در گل ماندن

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: چیستان: چه چیزی آنقدر شکننده است که گفتن نامش هم آن را می شکند؟

 

 

 

 

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

شاید بپسندید: اگه دقت و بینایی ات خوب باشه تو 10 ثانیه 3 تا اختلاف بین دو منظره رو پیدا می کنی!

تأثیر بازی های فکری بر مغز

کار بر روی یک پازل ارتباطات بین سلول های مغز را تقویت می کند، سرعت ذهن را بهبود می بخشد و روشی موثر برای بهبود حافظه کوتاه مدت است. پازل ها تولید دوپامین را افزایش می دهند، ماده ای شیمیایی که خلق و خو، حافظه و تمرکز را تنظیم می کند. وقتی معما را حل می کنیم، دوپامین با موفقیت آزاد می شود.

احتمالاً بپسندید: چیستان: آن چیست که همه آن را دارند!

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

احتمالاً بپسندید: چیستان: آن چه کلمه ای است که مردم به دنبالش هستند ولی از برعکسش دوری میکنند؟

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

شاید بپسندید:نابغه های باهوش: با شش عدد چوب کبریت 4 تا مثلث بسازید!

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

احتمالاً بپسندید:  اگه مقدار عددی گل ها را در معادله آخر پیدا کنی، باید گفت که نابغه ریاضیاتی!

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: ریاضی ات خوب باشه تو کمتر از 7 ثانیه، مقدار عددی میوه ها را بدست میاری!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: اگه فکر می کنی رو دست همه باهوشا زدی، با حرکت دادن 2 چوب کبریت 6 تا مربع درست کن!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: کدومیکی از این دو تا خانم، اتومبیلی که زیرپاشه سرقتی هست!؟ |پیرزنه یا زن جوان!؟

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: اگه تونستی اعداد 5 را تو 6 ثانیه پیدا کنی، حتما بخاطر دقت بالا برا خودت اسپند دود کن تا چشم نخوری!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: اگه هوش کارآگاهی داری، سریع بگو که کدوم یکی از این دو تا زن میتونه قاتل باشه!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: این تصویر از قرن هیجدهم است، آیا می توانید در آن اشیایی را پیدا کنید که با دوره تاریخی مطابقت ندارد!؟

دیگر داستانها

ضرب المثل ریگ به کفش داشتن!

داستان ضرب المثل شتری است که در خانه همه می خوابد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا