;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل کلاهت را قاضی کن!

حکایت ضرب المثل کلاهت را قاضی کن :داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است. در حکایت ضرب المثل کلاهت را قاضی کن از سری مطالب سرگرمی تلاش می شود به پدیده حرص و طمع و نیز بدعهدی پرداخته شود. حرص و بدعهدی که ممکن است همه چیز را از بین ببرد. با وب سایت چشمک همراه باشید.

هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان حکایت ضرب المثل کلاهت را قاضی کن را برایتان بازگو کنیم.

شاید بپسندید: حکایت تجارت بوق حمام می کند!

داستان ضرب المثل کلاهت را قاضی کن

مرد خوب و بی آزاری در شهری زندگی می کرد، یک روز که مرد در خانه نشسته بود ماموری از طرف قاضی شهر به سراغ او آمد و گفت: از تو شکایت شده و مسافری ادعا کرده که تو از او هزار سکه گرفته ای و پس ندادی.

مرد بیچاره که از همه جا بی خبر بود سراسیمه گفت: کدام مسافر و کدام سکه؟

مامور گفت: من این ها را نمی دانم چند روز دیگر به دادگاه بیا و تمام ماجرا را برای قاضی توضیح بده، او حکم می کند که تو گناهکاری یا بی گناه.

مرد سراسیمه و نگران به سراغ همسرش رفت، همسر مرد که این حال او را دید ماجرا را پرسید.

مرد گفت: ماموری به سراغم آمده و مرا به دادگاه فرا خوانده و می گوید از مسافری هزار سکه گرفته و پس نداده ام.

زن برای دلداری شوهرش گفت: اما تو بی گناهی خودت که این را می دانی.

احتمالاً بپسندید: یکی از این 3 دانش آموز حاضر در کلاس، انسان نیست!؟ کدومیکی هست، چرا!؟

 کلاهت را قاضی کن

شاید بپسندید: حکایت چه کشکی چه پشمی؟

مرد با ناراحتی گفت: بله، این را من و تو می دانیم اما من تا به حال به دادگاه نرفته ام و نمی دانم آن جا چه بگویم شاید زبانم بند بیاید و نتوانم از خود دفاع کنم، در این صورت گناهکار شناخته می شوم.

همسر مرد گفت: نگران نباش و به خدا توکل کن، اکنون به اتاق برو و در تنهایی با کلاه خود حرف بزن، فکر کن کلاه تو همان قاضی دادگاه است و هر حرفی که در دادگاه می خواهی بزنی به کلاهت بگو و آن قدر تمرین کن تا سخن گفتن در دادگاه برایت آسان شود.

مرد حرف همسرش را قبول کرد و به اتاق رفت و در را پشت سرش بست، آن وقت کلاهش را در بالاترین قسمت اتاق گذاشت و با احترام شروع کرد به سخن گفتن.

” جناب قاضی ، من این مرد را نمی شناسم و تا به حال او را ندیده ام، باید هم نشناسم چون مسافر و غریب است، اما اگر او مرا می شناسد، بگوید پدر من کیست، پدر بزرگ من کیست، من اهل کجا هستم و چند فرزند دارم؟ اگر پولی به من داده ، کی داده و کجا داده ، برای چه کاری به من پول داده ؟ قرض داده ؟ برای کسب و کار و تجارت داده؟ آیا سندی دارد؟ آیا کسی دیده که او پول به من داده؟ پس اگر جوابی ندارد، به اهالی شهر بگوید که چرا این حرف ها را درباره من زده و آبرویم را برده است؟ ”

حرف زدن با کلاه باعث شد مرد به خود مسلط شده و اعتماد به نفس پیدا کند.

شاید بپسندید: 3 تا تفاوت تو تصویر دخترک خندان هست، که فقط افراد باهوش متوجه میشن!| خیلی تیزی اونا را پیدا کن!

چند روزی گذشت و زمان دادگاه فرا رسید، مرد که آماده این روز بود به دادگاه رفت، با حضور مرد شاکی و قاضی دادگاه شروع شد.

قاضی به مرد بی گناه اشاره کرد تا اگر سخنی در دفاع از خود دارد بگوید، مرد هم تمام آن حرف هایی که در چند روز گذشته با کلاهش تمرین کرده بود را با قاضی در میان گذاشت.

در انتها قاضی رو به مرد شاکی کرد و گفت: در مقابل سخنان این مرد جوابی داری؟

مرد شاکی گفت: این مرد درست می گوید و حق با اوست اما من چون در این شهر غریب بودم او را به جای یک نفر دیگر اشتباه گرفته ام.

قاضی هم از مرد بی گناه دلجویی کرد و او را به خانه فرستاد.

همسر مرد که در خانه منتظر بود با رسیدن شوهرش، چهره خوشحال او را دید و پرسید: در دادگاه چه اتفاقی افتاد؟

مرد گفت : تمام ماجرا را برای قاضی تعریف کردم و او فهمید که من بی گناهم.

همسرش لبخندی زد و گفت : دیدی گفتم کلاهت را قاضی کن.

شاید بپسندید:آدم جاه طلب هستی یا آرام و بی خیال، میخای مطمئن بفهمی این تستو انجام بده!

کاربرد ضرب المثل کلاهت را قاضی کن

ضرب المثل کلاهت را قاضی کن یعنی خودت طرف مقابل را هم در نظر بگیر و انصاف را درباره ی او رعایت کن.

این ضرب المثل به ما یاد آوری می کند که همیشه حق به جانب نباشیم و زمانی که اختلافی درباره ی یک موضوع با اطرافیان پیدا می کنیم حقوق آنان را نیز در نظر بگیرم زیرا ممکن است گاهی طرف مقابل توانایی گرفتن حق خود را نداشته باشد اما اگر ما به وجدان خود رجوع کرده و کمی انصاف داشته باشیم می توانیم با رعایت حقوق خود و دیگران اختلاف پیش آمده را حل و فصل کنیم.

هم چنین وقتی میخواهند به کسی بگویند کاری را پیش خودت سبک و سنگین و یا ارزیابی کن نیز از این ضرب المثل استفاده می کنند، این سنجش باعث می شود تا آن چیزی که مصلحت است را انجام دهیم.

احتمالاً بپسندید: فقط یه تیزبین واقعی میتونه تو یه نگاه تفاوت تصویر کمک به پیرزن سمت چپ و راست را تشخیص بده!

ضرب المثل کلاهت را قاضی کن

احتمالاً بپسندید: آیا آدم مستقل و آزاد اندیشی!؟| کافیه یه پروانه رو انتخاب کنی تا بفهمی!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: چه کسی خون آشام نیست!؟| افراد باهوش در یک نگاه متوجه میشن!

 

 

 

تأثیر بازی های فکری بر مغز

کار بر روی یک پازل ارتباطات بین سلول های مغز را تقویت می کند، سرعت ذهن را بهبود می بخشد و روشی موثر برای بهبود حافظه کوتاه مدت است. پازل ها تولید دوپامین را افزایش می دهند، ماده ای شیمیایی که خلق و خو، حافظه و تمرکز را تنظیم می کند. وقتی معما را حل می کنیم، دوپامین با موفقیت آزاد می شود.

شاید بپسندید:داستان ضرب المثل آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته!

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

شاید بپسندید: آیا می توانید ارزش عددی پروانه و سنجاقک را در 10 ثانیه پیدا کنید؟

 بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

احتمالاً بپسندید: با پیدا کردن کله سگی که با بقیه متفاوته تیزی ات رو امتحان کن!

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: چیزی که تو نگاه اول تو تصویر دیدی رو ببین تفسیرش چیه!؟ شگفت زده میشی!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

احتمالاً بپسندید: داستان ضرب المثل برو کشکتو بساب!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید:یکی از این خانم خوشکلا همسر آقای رئیسه، فقط باهوشا میتونن تو یه نگاه تشخیص‌اش بدن!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

احتمالاً بپسندید: این خانم خوشکله از طبقه سی ام یه ساختمان سقوط کرد، اما آسیبی بهش نرسید،چطور ممکنه!؟

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

احتمالاً بپسندید: 5 تا تفاوت بین این دو تا سنجاب بامزه وجود داره | دقت ات بالا باشه میتونی پیداشون کنی!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

احتمالاً بپسندید: یکی از این سه گدا تبدیل به یک زامبی شده، سریع شناسایی کنید تا انسان های کمتری را آلوده کند!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: آزمون شناسایی متوفی در سینما: کدومیکی از افراد حاضر در سالن سینما فوت کرده است!؟

دیگر داستانها

حکایت ضرب المثل خوشی زیر دلش زده!

ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن!

گه رمزگشای خوبی هستی، پس عددی که باید جایگزین علامت سوال شود را پیدا کن!

حکایت ضرب المثل گاو بی شاخ و دم!

کدومیکی از این رنگا رو می پسندی!؟| یکی را انتخاب کن تا بفهمی چی تو رو با بقیه متفاوت می کنه!؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا