;
تفریح و سرگرمی

حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن از سری داستان های پند آموز کلیله و دمنه!

حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن: کَلیله و دِمنه نوشته ویشنا سرما کتابی است از اصل هندی که در دوران ساسانی به زبان پارسی میانه ترجمه شد. کلیله و دمنه کتابی پندآمیز است که در آن حکایت‌های گوناگون (بیشتر از زبان حیوانات) نقل شده‌است. نام کتاب از دو شغال به نام «کلیله» و «دمنه» گرفته شده که قصه های کتاب از زبان آن ها گفته شده است.

پیام های اخلاقی و فرازهای ارزشمند، یکپارچگی داستان ها، تمثیل و توصیف و نثر زیبا، دلیل ماندگاری کلیله و دمنه محسوب می شود. امروز در بخش تفریح و سرگرمی چشمک داستانی زیبا و پند آموز از این کتاب گران سنگ را با مخاطبان خوب مجله خبری چشمک به اشتراک گذاشته ایم. با حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن با مجله خبری چشمک همراه باشید.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناخت بیگانه در مترو: اگه دقت‌ات بالا باشه تو یه نگاه، بیگانه واگن مترو رو شناسایی می کنی!

حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن

در روزگاران دور ، بازرگاني بود که روغن، خريد و فروش مي کرد . همسايه اين بازرگان ، يک درويش فقير و ساده بود. آن درويش، هيچ کار و حرفه اي و در نتيجه هيچ درآمدي نداشت، ولي در صداقت و شرافت و خوش قلبي، زبانزد خاص و عام بود. بازرگان که خيلي ثروتمند بود و به صداقت و پاکي همسايه اش خيلي اعتقاد داشت، هميشه به درويش کمک مي کرد .

بازرگان در هر معامله اي که سودي مي برد، مقداري روغن براي درويش مي فرستاد. درويش که به ساده زيستن عادت کرده بود، هميشه مقدار کمي از آن روغن را مصرف مي کرد و بقيه آن را در يک کوزه بزرگ، ذخيره مي کرد. وقتي که کوزه پر شد، با خود گفت: من به اين همه روغن احتياجي ندارم. بهتر است که اين روغن ها را به کسي بدهم که به آن بيشتر از من محتاج است. ولي هيچ کدام از همسايه ها به روغن احتياجي ندارند. پس اين روغن ها را کجا ببرم؟ به چه کسي بدهم ؟

شاید بپسندید: چه کسی در این مراسم ازدواج دروغ می گوید، کشیش یا آقای داماد!؟

درویش برای روغن ها تصمیم می گیرد!

درويش کم کم نظرش را عوض کرد و با خودش فکر کرد و گفت: اگر يک کوزه روغن را به کسي هديه دهم بي فايده است. روغن خيلي زود مصرف مي شود. علاوه بر اين، ولخرجي و دست و دلبازي کسي انجام مي دهد که يک کاري يا درآمد مشخصي داشته باشد. مگر من چه چيز از بقيه کم دارم؟ چرا نبايد ازدواج کنم و بچه داشته باشم؟ بهتر است که اين کوزه روغن را بفروشم و با پول آن دست به کاري بزنم و درآمد مشخصي داشته باشم. بنابراين مي توانم هر روز به ديگران کمک کنم.

خوب! بگذار ببينم چقدر روغن در کوزه است؟ فرض کنيم 15 کيلو ، چقدر ارزش دارد ؟ فرض کنيم 200 سکه ارزش داشته باشد. خوب، اگر اين کوزه روغن را بفروشم، با پول آن مي توانم 5 تا گوسفند ماده بخرم. الان فصل تابستان است و پوست هندوانه و برگ کاهو به وفور يافت مي شود. علاوه بر اين، مزارع پر از علف است و مي توانم گوسفندها را براي چرا به آنجا ببرم.

اگر ظرف شش ماه هر گوسفند ماده دو تا بچه بياورد، در آن صورت پانزده گوسفند خواهم داشت. مقداري علف نيز براي زمستان آنها خشک مي کنم. شش ماه بعد، گوسفندانم بره هاي بيشتري به دنيا مي آورند. فرض کنيم هرکدام يک بره به دنيا بياورد، در اين صورت 20 گوسفند خواهم داشت. گوسفندانم را يکي دو سالي نگه ميدارم و سپس تعداد آنها به اندازه يک گله مي شود و بعد از آن شير و ماست و پنير و کره و خامه و پشم و کود گوسفندانم را مي فروشم.

راست مي گويند که گوسفند حيوان مفيدي است. بعد از آن، خانه اي با تمام تجهيزات مي خرم و مثل آدم هاي ثروتمند مشهور مي شوم و مي توانم با يک دختر از خانواده نجيب ازدواج کنم.

احتمالاً بپسندید:معمای شناسایی اشتباه مراسم عروسی: کدامیک از این دو عروس، همسر واقعی آقای داماد است!؟

حکایت درویش خیالباف و کوزه روغن

احتمالاً بپسندید: حکایت فرزند باسواد چوپان که وقتی باسواد شد، کارش چندین برابر شد!

خیالبافی درویش برای ازدواج

چند ماه بعد از ازدواج ، خداوند به ما يک اولاد مي دهد . هيچ فرقي نمي کند که دختر باشد يا پسر/ مهم تربيت صحيح بچه هاست. من نهايت سعي خود را به کار مي بندم تا بچه هايم را به خوبي تربيت کنم. وقتي پيرتر شدم و احساس کردم که ديگر نمي توانم به همه کارها رسيدگي کنم يک چوپان و يک خدمتکار استخدام مي کنم تا از گوسفندها نگهداري کند، به آنها غذا بدهد، شير آنها را بدوشد و کارهاي خانه را انجام دهد.

بچه هايم در اين سنين، خيلي شيطان و شوخ هستند . وقتي بچه ام شش ساله شد ، ممکن است خيلي شوخي کند و گوسفندهايم را زخمي کند و به آنها صدمه بزند . حتي ممکن است بخواهد که بر پشت گوسفندي سوار شود. البته بچه ام هنوز نمي داند که گوسفند حيواني نيست که بتوان بر پشت آن سوار شد. وقتي بچه ام دست به چنين کاري زد، خدمتکار بايد با نرمي و مهرباني به او بفهماند که نبايد بر پشت گوسفند سوار شد، ولي ممکن است که خدمتکار از اين کار بچه ام عصباني شود و او را لت و کوب کند.

هرچند که بچه نبايد بر پشت گوسفند سوار شود، ولي دوست ندارم که ببينم بچه ام غمگين و ناراحت است. اگر روزي خدمتکار بخواهد دست روي بچه من بلند کند با همين چوب دست محکم بر فرق سرش مي زنم. درويش ساده دل که در رؤياهاي خودش گم شده بود و داشت به چطور تنبيه کردن خدمتکارش فکر مي کرد، چوب دست را بلند کرد و محکم روي کوزه روغن زد. کوزه شکست و همه روغنها روي سر و صورت و لباسهاي درويش ريخت. در همان لحظه، درويش خيالباف از رؤياي خودش بيرون آمد و فهميد که تفاوت بزرگي بين حقيقت و رؤيا و افکار پوچ وجود دارد.

درويش، خدا را شکر کرد و با خودش گفت:  چه خوب شد که به جاي خدمتکار، کوزه روغن را تنبيه کردم. وگرنه اگر با اين شدت بر سر خدمتکار مي زدم تا آخر عمر، سر و کارم با دادگاه و قاضي و زندان بود.

 

احتمالاً بپسندید:اگه چشات مثل شاهینه، 3 تفاوت گربه بامزه سمت چپ و راست رو تو 5 ثانیه پیدا کن!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: معمای شناسایی شوهر: فقط باهوشا میتونن تو یه نگاه، شوهر واقعی این زن را شناسایی کنند!

 

معمای تصویری چیست؟

معمای تصویری یک سرگرمی عالی برای کاربرانی است که وقت آزاد دارند و می‌خواهند از آن بهترین استفاده را ببرند. این چالش شامل یافتن یک شخص، حیوان، شی یا عدد در یک تصویر است. برخی محدودیت زمانی دارند و برخی نه. آنها همچنین به عنوان چالش ها، تست های تصویری، پازل های تصویری یا منطقی شناخته می شوند.

شاید بپسندید: شاید عجیب باشد اما با انتخاب یکی از کوالاها میتونی بفهمی چقدر به خودت مطمئنی!؟

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

احتمالاً بپسندید: حکایت خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو !

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

احتمالاً بپسندید: حکایت گربه را باید دم حجله کشت، یک جکایت جالب و شنیدنی

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

برایتان جالب خواهد بود:اگه در یک نگاه دانش آموزی رو که داره تقلب می کنه، شناسایی کنی یه نابغه تمام عیار هستی!

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

احتمالاً بپسندید: آدم تحلیلگر هستی یا خلاق!؟ برا دونستن، فقط یکی از چهار تا خونه را که به نظرت بهتره انتخاب کن!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: اگه قدرت دید و دقت‌ات خوبه، پس 3 تفاوت تصویر سگ سمت راستی و چپی را پیدا کن!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید:اگر نابغه ریاضی هستی با حرکت دادن یه چوب کبریت یه معادله صحیح ریاضی بدست بیار!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

احتمالاً بپسندید: معمای ریاضی با چوب کبریت: ریاضی ات خوبه، پس معادله را با جابه جایی یک چوب کبریت درست کنید!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: آیا قلباً آدم نوع دوستی هستی، کافیه بگی که در نگاه اول تو تصویر چی دیدی!؟

دیگر داستانها:

حکایت دشمنی گرگ و سگ و گربه و موش از سری داستان های کشور لتونی!

 آیا می تونی 2 چوب کبریت را به نحوی حرکت بدی که معادله صحیح باشد؟

یکی که وضع مالی خوبی نداره وارد یه رستوران گرون شده، اگه دقت‌ات بالا باشه سریع متوجه میشی!

داستان لباس جدید پادشاه شاهکاری ادبی از ادبیات کشور دانمارک!

آیا دقیق و تیزبین هستی، پس اشکال تصویر فوتبال آمریکایی رو تو 3 ثانیه پیدا کن!

تنها عده کمی که قدرت بینایی و دقت بالا دارند، خرگوش کوهی تصویر را پیدا می کنند!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. واقعا خیالبافی خیلی کاره بیخودیه و آدمو از زندگیه واقعیش میندازه.ایکاش توی مدرسه راه های مقابله با این چیزارو بهمون یاد میدادن.توی مدرسه خیلی چیزارو باید یادمون میدادن،،،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا