;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن!

داستان ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن:حمزه ميرزا حشمت الدوله در آغاز 1275 والي خراسان و سيستان شد . در آن وقت ميرزا محمد قوام الدوله پدر معتمدالسلطنه و جد وثوق الدوله و قوام السلطنه وزير خراسان بود.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته!

داستان اول ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن

حمزه ميرزا حشمت الدوله در آغاز 1275 والي خراسان و سيستان شد . در آن وقت ميرزا محمد قوام الدوله پدر معتمدالسلطنه و جد وثوق الدوله و قوام السلطنه وزير خراسان بود. او و حشمت الدوله براي راندن ترکمنها از سرخس و مرو مامور شدند . سرانجام در 1276 سرخس ومرو را گرفتند ولي در اثر مسامحه و اختلاف نظر قوام الدوله با حشمت الدوله شکست سخت بر قواي دولت وارد شد و بسياري از سپاهيان ايران کشته شدند و بسياري ازمردم مرزنشين به اسارت رفتند و پس از آن ديگر دولت ايران بر مرو تسلطي نيافت.

شاید بپسندید: داستان مردی که در حمام زنانه کار می کرد!

ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن

در سال 1301 قمري ( 1884 ميلادي ) عليخان اف افسر روسي مرو را از طرف امپراطوري تزاري متصرف وبراي هميشه ضميمه خاک روسيه شد.

حشمت الدوله و قوام الدوله به تعليمات شاه توجهی نکرده بودند و در اثر راحت طلبي و مسامحه سرانجام کارشان به شکست منتهي شده است . گفتني است که حشمت الدوله چند سال مغضوب و بيکار بود و قوام الدوله هم گذشته از بيکاري و مغضوب بودن وقتي وارد تهران شد به دستور شاه کلاه کاغذي بر سر اوگذاشته بر الاغ سوارش کردند و در حالي که در محاصره چند سرباز بود وي را گرد شهر گردانيدند و مسئول شکست قشون ايران را در مرو به اين صورت به مردم معرفي کردند.

شاید بپسندید:  آدم بی خیالی یا جدی، فقط بگو کدام منظره قشنگتره تا به جواب برسی!

اما داستان دوم ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن

نادرشاه افشار بعد از فتح هندوستان مجداد تاج سلطنت را بر سر محمد شاه هندی گذاشت، بدین ترتیب که تاج سلطنت محمد شاه را که به چند میلیون جواهر مرصع و مزین بود برداشته، برسر خود نهاد و تاج خود را که ساده و در جوف آن نعل پاره ها برای حفظ سر، از خطر شمشیر گذاشته شده بود و قیمتی نداشت برسر محمد شاه گذاشت، از قضا کلاه نادر آنقدر گشاد بود که تا بینی محمد شاه زیر کلاه پنهان شد.

و این گونه بود که «فلانی سر فلانی کلاه گذاشت»، «فلانی کلاه فلانی را برداشت» و «فلانی کلاه گشادی سرش رفت» و مانند آن ورد زبانها شد.

شاید بپسندید: کدومیک از این سه زن تنها، متهم فراری را تو خونه اش پنهون کرده!؟

کاربرد ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن

عبارت مثلي بالا در مورد افراد فريب خورده به کار مي رود . کسي که به علت عدم توجه يا سادگي مرتکب اشتباه و متحمل زيان و ضرر شود در اصطلاح عامه گفته مي شود : کلاه سرش رفت و يا به عبارت ديگر کلاه سرش گذاشتند .

چون ميزان فريب خوردگي زياد باشد صفت گشاد را هم اضافه کرده مي گويند : کلاه گشادي سرش رفت . در ادوار قديميه يکي از انوع مجازاتها اين بوده است که به مقصر لباس ناموزون مي پوشانيدند و کلاه دودي مضحکي بر سرش مي گذاشتند آن گاه وي را پياده يا سواره و گاهي به طور وارونه بر مرکوب دوره مي گردانيدند تا مردم از آن وضع مضحک و توهين آميز عبرت گيرند و دست به اعمال ناشايست نزنند.

يک وقتي مقصود اين بود که مقصر را فقط تحقير و تخفيف کنند تا به مقام و منزلتش غره نشود. در اين صورت لباس وارونه و کلاه ناموزون براي تنبيه و مجازاتش کفايت مي کرد اما چنانچه گناه مقصر به ميزاني بود که لازم مي آمد عبرت الناظرين شود در چنين مورد قبل از آنکه مجازات نهايي را اعمال کنند لباس عجيب و غريب بر تنش مي پوشانيدند و کلاه گشادي که از آن زنگوله و دم روباه بسياري آويخته بودند محتسبان بر سرش مي گذاشتند تا در ميان جمعيت که در حين دوره گرداني مقصر ازدحام مي کردند کاملاً شناخته شده مورد ملامت و سخريه واقع شود.

احتمالاً بپسندید: معمای ریاضی چالشی که بیش از ۵۰ میلیون بار منتشر و ذهن هزاران نفر را درگیر کرد (+عکس)

ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن

احتمالاً بپسندید: چیستان: آن چیست که خار دارد اما گل ندارد!

چون افراد فريب خورده در نزد دوستان و همکاران به علت سادگي و ساده لوحي زود شناخته مي شوند لذا ضرب المثل بالا را در مورد آنان به کار مي برند .وقتي ميزان فريب خودگي زياد باشد صفت گشاد راهم به کلاه داده و مي گويند : در اين معامله کلاه گشادي سرش رفته است.

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: آزمون ریاضی: آیا می توانید معادله ریاضی 91-22÷2+6-45÷5= را در 10 ثانیه حل کنید؟

 

 

 

 

 

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: داستان وزیر باهوش پادشاه که از عالم آخرت زنده به نزد پادشاه بازگشت!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید:داستان بهرام گور و کنیزکی به نام گل اندام!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: با پیدا کردن ارزش عددی کاج و بابانوئل و عصا، مجموع عددی معادله آخر را پیدا کن!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید:اگه چشات مثل عقاب باشه میان گربه های بامزه، قورباغه را پیدا می کنی!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: اگه 3 تا تفاوت تصویر راکون را پیدا کنی، خیلی دقیق و تیزی!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: مثل هرکول پوآرو زرنگ باشی تو یه نگاه می فهمی کی جمله رو روی تخته نوشته!؟

برایتان جالب خواهد بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا