;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید!

گاهی اوقات سعی میکنیم برای اینکه کاری یا مفهومی را به کسی به خوبی انتقال دهیم از مثال استفاده کنیم در واقع این مثال همان ضرب المثل می باشد که از قدیم الایام رایج بوده و بهترین شیوه برای رساندن مفهوم مورد نظر می باشد. همه  ضرب المثل هایی که ما در فرهنگمان از آن ها استفاده میکنیم ریشه ای در گذشته های کهن دارند که بسیار جالب هستند یکی از این ضرب المثل های پرکاربرد ضرب المثل دیوانه چو دیوانه بیاید خوشش آید است می باشد.

این ضرب المثل بیانگر این موضوع است که هر شخصی از اینکه با همفکر و هم سطح و همجنس خود همنشین باشد خوشنود و راضی می گردد و با او راحتر است. این ضرب المثل مصداق این معنی است که اینگونه اشخاص در هر موقعیتی می توانند با افراد هم سطح خود هم کنار بیایند.چرا که اشتراکات اخلاقی و رفتاری افراد سبب میشود که شخص زودتر به همجنس خود نزدیک شده و با او احساس رضایت کند. هیچ دو انسانی یافت نمیشود که باهم از هر لحاظ مشترک باشند حتی پدر و مادر ها هم با فرزندان خود در بعضی جهات دارای اختلاف هستند و شاید اشتراکات کمتری داشته باشند که در اینصورت باعث دور شدن آنها میگردد اما ممکن است دو فرد غریبه از لحاظ اخلاق و رفتار شبیه هم باشند و با هم اخت گرفته و سالهای متمادی در کنار هم روابط دوستانه ای داشته باشند. پس با ما همراه باشید تا با ریشه ضرب المثل “دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید” آشنا شوید.شاید بپسندید: داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن!

ضرب المثل دیوانه

ضرب المثل دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید

در زمان های خیلی دور در شهر ری، جنوب تهران امروزی کودکی متولد شد که نامش را محمد بن زکریای رازی گذاشتند. رازی در محضر استادان بزرگ زمان خود توانست به پزشک ماهری تبدیل شود و چون در کار طبابت تبحر داشت روز به روز بر معروفیت وی افزوده می شد تا جایی که لقب مشهورترین پزشک یونانی به نام جالینوس را به وی داده بودند. زکریا در طول حیات پر برکتش شاگردان زیادی را تعلیم و تربیت داده بود تا به بیماران زیادی کمک کنند. شاگردان زکریا به مهارت استادشان ایمان داشتند بنابراین به کارها و حرکات او توجه و دقت بیشتری می کردند و سخنانش را با دقت گوش میدادند تا بتوانند با آموزه هایشان طبیب با هوشی بشوند و بتوانند همانند استادشان در کارشان موفق باشند.

شاید بپسندید: باهوشا می تونن کوچکترین عدد ممکن رو با جابجایی دو چوب کبریت بدست بیارن!

داستان ضرب المثل دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید

شاید بپسندید:کدوم یکی از این افراد اولویت دارند که درمان شوند!؟ | پاسخ تان نکات جالبی را درباره تان روشن می کند!

یک روز وقتی که زکریای رازی از محل کارش بیرون می رفت تا به خانه اش برود شاگردانش که از وی سوال داشتند در مسیر رفتن وی به منزلش وی را آزاد نمی گذاشتند و در مورد تشخیص امراض و چگونگی درمان بیماریها مدام از او پرسش میکردند و زکریا تا حدودی که فرصت داشت پاسخشان را میداد. همانگونه که استاد و شاگردان در مسیر می رفتند ناگهان شخص دیوانه ای سر رسید و بدون توجه به صحبت زکریا با شاگردانش به طرف زکریا رفت.

شاگران متعجبانه به شخص دیوانه خیره شده بودند تا علت این رفتار وی را دریابند دو نفر از شاگردان زکریا که دارای تن و بدن قوی بودند خود را به استاد رساندند تا اگر شخص دیوانه قصد آزار استاد را داشت از او محافظت کنند.

فرد دیوانه نزد استاد آمد و دستش را دراز کرد تا با زکریا دست بدهد زکریا نیز با شخص دیوانه دست داد، سپس مرد دیوانه تلاش کرد تا با جملات بی سروته سخنی را به استاد بگوید اگرچه زکریا از حرف های مرد دیوانه چیزی نمی فهمید اما با دقت به حرف های او گوش می داد تا بتواند به مرد دیوانه جوابی بدهد چند دقیقه که گذشت شخص دیوانه تند تند بر ای زکریا حرف هایی میزد و بعد به همراه هم چند قدم راه رفتند.

مرد دیوانه سپس صورت استاد را بوسید و با او دست داد و خداحافظی کرد و از آنجا دور شد. شاگردان استاد که نظاره گر این منظره بودند بعد از ترک فرد دیوانه به سراغ استاد رفتند تا به ادامه صحبت های خود بپردازند ولی زکریا دیگر حواسش به شاگردانش نبود و هیچ جوابی به پرسش های آنها نمی داد و وقتی شاگردان اوضاع را اینگونه دیدند آنها هم سکوت پیشه کردند تا اینکه استاد به خانه اش رسید و شاگردانش خواستند با او خداحافظی کنند.

زکریا گفت کجا می روید من حالم بد است و شما باید به خانه ی من بیایید و دارویی برایم درست کنید و شاگردان دستور استاد را اطاعت کردند و به خانه ی وی رفتند. زکریا نام چند دارو را برایشان نام برد و از شاگردانش خواست با ترکیب آنها دارویی درست کنند شاگردان با تعجب به استاد نگاه میکردند که این دیگر چه نوع دارویی است؟

احتمالاً بپسندید: اطرافیان تو رو احساساتی می شناسند یا فرد قابل اعتماد!؟ | بگو اول چی دیدی!؟

استاد چه نیازی به این دارو دارد تا اینکه یکی از شاگردان از استاد سوال کرد که آیا این همان دارویی نیست که شما برای اشخاص دیوانه تجویز میکنید؟ زکریا که از ذکاوت و فراست شاگرد خوشش آمده بود گفت:مرحبا درست حدس زدی. شاگرد گفت اما استاد شما که دیوانه نشده اید پس این دارو را برای چه کسی میخواهید؟

زکریا گفت آن شخص دیوانه در کوچه به شما هیچ توجهی نمیکرد انگار فقط با من کار داشت او وقتی مرا دید خوشحال شد و از خوشحالی خنده از لبانش دور نمی شد پس حتما او فکر میکرد که در آن جمع من از همه شبیه تر به او هستم و فکر کرده که تنها من حرف های بی سرو ته و بی معنی او را میفهم و برای همین مستقیم به نزد من آمد پس من میخواهم قبل از اینکه کاملا دیوانه شوم پیشگیری کنم و پیش از اینکه کاملا جنون و دیوانگی مرا در برگیرد شروع به مصرف دارو کنم تا درمان بشوم.

احتمالاً بپسندید: فقط تیزبین ها میتونن بز کوهی که خودش رو میون صخره ها استتار کرده، شناسایی کنند!

دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید

شاید بپسندید: حکایت دو همسایه و ترس شان از مرگ!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید:اگه چشات مثل شاهینه، در یک نگاه جغد متفاوت تصویر را پیدا می کنی!

 

 

 

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: اگه باهوشی سریع بگو کدوم یکی ادای نقاشا رو در میاره!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

(ویدیو)تهیه بستنی جلو چشم مشتری با میوه‌های تازه، خیلی هم بهداشتی و خوشمزه!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: اگه تو یه نگاه گربه ای که داره نگات می کنه رو پیدا کنی، چشات مثل شاهینه!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید:چیستان: یک واژه بگوید که همه حروف در آن باشد!؟

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: چیستان جالب: پسر مادربزرگ و پدربزرگ شماست، اما عموی شما نیست!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: یکی از این دو مرد مدعی هست که بازیگره مرد هست، آیا درسته!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: فقط یه نابغه ریاضی میتونه این معادله را رمزگشایی و عدد گمشده را پیدا کند!

لینک های مرتبط

حکایت ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد!

کدام زوج یک قاتل فراری را در خانه خود مخفی کرده اند!؟

بیشتر بخوانید: تو تصویر ابتدا چی دیدی تا بگم آدم جاه طلبی یا حساس و گوشه گیر!؟

شاید بپسندید: داستان پندآموز مرد فقیر و بقال از سری داستان های هزار و یک شب!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا