;
زندگیموفقیت

۱۱ عبارت و کلمه ای که هرگز افراد باهوش و زرنگ تو حرفهاشون استفاده نمی کنند!

کلمات ممنوعه: جملاتی وجود دارند که نمی توانید و نباید به آسانی در محل کار خود به زبان آورید. این عبارات قدرتی دارند که شما را بد جلوه می دهند. بدتر از همه این که اگر این کلمات گفته شوند، دیگر نمی شود کاری کرد. غالبا برخی از جملات و اظهار نظر های بی خود بیشترین آسیب را می زنند، اظهار نظرهایی که شما را در چشم دیگران نالایق و بدون اعتماد به نفس جلوه می دهند.

مهم نیست که چقدر با استعداد یا موفق هستید، عبارات خاصی وجود دارند که بلافاصله دید اطرافیان را نسبت به شما تغییر می دهند و باعث می شوند با نگاهی منفی به شما بنگرند.

این جملات آنقدر بار منفی دارند که در کوتاه مدتی روی افراد نیز تاثیر منفی می گذارند و باعث تضعیف جایگاه شغلی تان می شوند. بنابراین لازم است از این جملات دوری کنید. در این قسمت از بخش موفقیت تعدادی از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: ۶ عادتی که پول و ثروت را از شما دور می کند، برای ثروتمند شدن این عادت ها را حذف کنید!

۱.این عادلانه نیست

کلمات ممنوعه، همه ما می دانیم که زندگی عادلانه نیست. گفتن این که ” این عادلانه نیست یا این انصاف نیست” یعنی این که شما فکر می کنید زندگی قرار بود عادلانه باشد اما نیست و این گفته شما را فردی نابالغ و ساده لوح جلوه می دهد.

اگر می خواهید تصویر شما در نزد دیگران بد نباشد، لازم است به حقایق پایبند باشید، فردی مفید باشید و پای تعابیر خودتان را به میان نیاورید. به عنوان مثال:می توانید بگویید ” من متوجه شدم شما اون پروژه ی بزرگی که من دوست داشتم انجام بدم را به دیگری اختصاص دادید، میشه دلیل این تصمیم شما را بدونم؟ من دوست دارم بدونم چرا برای اون پروژه از نظر شما مناسب نبودم ؟”.

۲.همیشه همین گونه انجام می شود

تکنولوژی مدام در حال تغییر است و حتی ممکن است یک تکنولوژی در عرض 6 ماه به یک تکنولوژی منسوخ شود و قدیمی به حساب آید. بنابراین گفتن این جمله نه تنها شما را تنبل و مقاوم در برابر تغییر نشان می دهد، بلکه باعث می شود که رئیس از اینکه شما سعی ندارید خودتان را ارتقا دهید، تعجب کند. اگر همیشه کارها را به یک شکل تکراری انجام می دهید این بار مطمئن باشید که قطعاً یک راه بهتری وجود خواهد داشت.

احتمالاً بپسندید: از شایعه تا واقعیت: تصاویر ازدواج ایلان ماسک با رباتی به نام کاتانلا

کلمات ممنوعه

۳.مشکلی نیست

وقتی کسی از شما می خواهد کاری انجام دهید یا از بابت کاری سپاسگذار است، اگر در پاسخ به او بگویید” اشکالی ندارد یا مشکلی نیست ” این فکر به او القا می شود که انجام خواسته اش برای شما مشکل است. این باعث می شود آن ها احساس کنند گویی این کار را به شما تحمیل کرده اند.

کلمات ممنوعه، کاری که باید در عوض انجام دهید این است که به آن ها نشان دهید از انجام کار خوشحال هستید. جمله هایی چون ” من خوشحال می شوم این کار را انجام دهم ” یا ” موجب سرافرازی من است”، تفاوتی ظریف در بیان کلمات است که تاثیر بسیار زیادی روی افراد می گذارد.

احتمالاً بپسندید: ورزش مخصوص ژاپنی ها برای پیر نشدن و جلوگیری از میگیرن و آلزایمر!

۴.شاید این ایده احمقانه باشد / می خواهم یک سوال احمقانه بپرسم

این جملات بیش از حد انفعالی، اعتبار شما را از بین می برد. حتی اگر بعد از گفتن این عبارت ، یک ایده عالی را مطرح کنید، باز هم بیانگر این است که اعتماد به نفس کافی ندارید. همین اتفاق باعث می شود دیگران به شما اعتماد نکنند.

سعی کنید بدترین منتقد خودتان نباشید زیرا دیگران اعتمادشان را نسبت به شما ازدست می دهند. اگر در مورد موضوعی اطلاعی ندارید بگویید:” من الان در حال حاضر اطلاعات لازم رو ندارم، هر زمان این اطلاعات را به دست آوردم با شما صحبت خواهم کرد “.

احتمالاً بپسندید: فواید دراز کشیدن بر روی زمین: با خواندن این مطلب، خوابیدن روی تخت را رها می کنی!

۵.این کار فقط یک دقیقه زمان می برد

کلمات ممنوعه، گفتن این که “این کار فقط یک دقیقه طول می کشد ” مهارت های شما را کم جلوه می دهد و این احساس را ایجاد می کند که در انجام کارها عجله می کنید تا فقط سریع تمام شوند، مگر این که به معنای واقعی کلمه بخواهید این کار را واقعا در عرض 60 ثانیه به پایان برسانید. پس آزادانه بگویید که انجام دادنش زمان زیادی نمی برد اما جوری نگویید که تصور شود بی دقتی انجام می دهید.

۶.سعی می کنم

“سعی کردن ” نیز همانند” فکر کردن” آزمایشی به نظر می رسد و نشان دهنده این است که به توانایی تان برای انجام کار اعتماد ندارید. شما باید مالک تمام توانایی های خود باشید. اگر به شما کاری محول می شود، متعهد به انجام آن شوید یا اگر نمی توانید هیچ گاه نگویید سعی می کنم ! زیرا با گفتن این حرف، انگار قرار نیست خیلی هم تلاش کنید.

کلمات ممنوعه

 

۷.او تنبل / بی کفایت / احمق است

کلمات ممنوعه، اظهار نظر تحقیر آمیز درباره یک همکار جنبه مثبتی ندارد. اگر نظر شما درست باشد، همه آن را از قبل می دانند و بنابراین نیازی به بیان آن نیست. اگر نیز اظهار نظرتان نادرست باشد این شما هستید که در آخر احمق به نظر خواهید رسید.

همیشه افراد بی ادب یا بی کفایت در هر جایی وجود دارند و احتمال این وجود دارد که دیگران نیز مثل شما، این افراد را بشناسند. اگر توانایی کمک به پیشرفت یا حتی اخراج آن ها را ندارید، اظهار نظر در مورد آن ها چیزی نصیبتان نمی کند.

تلاش برای نشان دادن بی کفایتی دیگران، باعث می شود اعتماد دیگران نسبت به شما از دست برود، از طرفی زمانی خواهد رسید که افراد لایق تری درباره نالایقی شما اظهار نظر کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۲ عادت مشترک میلیاردرهای موفق که باعث پولدار شدن آن ها شده!

۸.این در شرح وظایف کاری من نیست

کلمات ممنوعه، این جمله طعنه آمیز باعث می شود به گونه ای خودتان را جلوه دهید؛ انگار که فقط برای دریافت حقوق ماهانه تان کار می کنید و کار دیگری را بدون دستمزد انجام نمی دهید. اگر امنیت شغلی برای تان اهمیت دارد پس این طرز فکر را کنار بگذارید.

اگر رئیس تان از شما می خواهد تا کاری را انجام دهید که احساس می کنید در موقعیت و جزء وظایف شما نیست، در صورتی که با اخلاقیات مغایرت نداشته باشد، بهترین حرکت این است که کار محول شده را با اشتیاق انجام دهید.

بعدا، با رئیس خود درباره نقش تان در محیط کار و این که آیا وظایف کاری تان نسبت به گذشته تغییر کرده است یا خیر، صحبت کنید. این کار شما و رئیس تان را قادر می سازد تا یک درک طولانی مدت از آنچه باید و نباید انجام دهید، داشته باشید.

۹.تقصیر من نیست

ایده خوبی نیست که تقصیر تان را گردن دیگری بیندازید. شما باید مسئول کار های خود هر چند کوچک، باشید. در غیر این صورت توضیحی واضح و دلسوزانه از آنچه رخ داده است بدهید. به حقایق پایبند باشید و به رئیس و همکاران تان اجازه دهید نتیجه گیری های خودشان را درباره اینکه چه کسی مقصر است داشته باشند.

لحظه ای که انگشت اتهام را سوی کسی دراز می کنید، همان لحظه ای است که آن ها درمیابند شما فردی هستید که مسئولیت کارهای خودش را به عهده نمی گیرد. این رفتار شما باعث عصبانیت دیگران می شود. برخی افراد از کار کردن با شما پشیمان می شوند و برخی دیگر وقتی اشتباهی رخ دهد، اول از همه شما را مقصر می دانند.

کلمات ممنوعه

۱۰.من نمی توانم

کلمات ممنوعه، افراد اغلب دوست ندارند ” من نمی توانم ” را بشنوند زیرا از نظر آن ها معادل ” من انجام نخواهم داد” است. اگر دلیل شما برای انجام ندادن کاری، نداشتن مهارت های لازم است بهتر است یک راه حل جایگزین ارائه دهید. پیش از این هم تاکید کردیم که به جای گفتن کاری که نمی توانید انجام دهید، از کار هایی سخن بگویید که توانایی انجامش را دارید.

به عنوان مثال:به جای ” من امشب نمی تونم تا دیر وقت بمونم” بگویید:”فردا صبح زود می تونم بیام، خوبه ؟ “. به جای ” من نمی تونم این محاسبات را انجام دهم ” بگویید:” کسی هست به من یاد بدهد ، تا دفعه بعد خودم انجام بدهم ؟ ”

۱۱.من از این کار متنفرم

آخرین چیزی که ممکن است دیگران در محل کار از شما بشنوند این است که از کارتان شکایت کنید و بگویید چقدر از آن متنفر هستید. با این کار، برچسب یک آدم منفی را به شما زده و از طرفی باعث تضعیف روحیه همکاران تان خواهید شد. رئیس تان مراقب چنین افرادی است که روحیه دیگران را تضعیف می کنند و برای آنان جایگزین های مشتاق و قدردانی را در نظر می گیرند.

سخن آخر

حذف این عبارات از گفتارتان، منافع زیادی را برای شما به همراه دارد به شرط آنکه عادت نگفتن آن ها را در خودتان تقویت کنید در غیر این صورت، آسیب زیادی به شما خواهند رساند.

بیشتر بخوانید: این زن توانست پولدارترین مرد جهان، جف بزوس را عاشق خود کند + عکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا