;
زندگیکودک و مادر

رنگ چشم نوزاد: چگونه نوزاد چشم رنگی داشته باشیم؟ + ۹ حقیقت جالب

رنگ چشم نوزاد: هر پدر و مادری دوست دارد تا نوزادش زیبا و با هوش باشد. به خصوص رنگ چشم نوزاد یکی از مسائلی است که مادرها بیشتر به آن فکر می کنند. بسیاری از مادران ترجیح می دهند تا چشم نوزادش رنگی باشد. در مطلب امروز بخش کودک و نوزاد، بررسی کرده ایم که چه چیزی بر رنگی شدن چشمان نوزاد تاثیر می گذارد و چگونه چشم جنین رنگی می شود. با چشمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: افزایش قد در کودکان: با این ۱۱ مواد غذایی قد کودک تان را افزایش دهید!

۹ حقیقت جالب در مورد رنگ چشم نوزادان

۱.عوامل موثر در تعیین رنگ چشم جنین

رنگ چشم نوزاد، ژن رنگ تیره بر رنگ روشن همیشه غالب است. ژن قهوه ای بر ژن سبز و آبی غالب است؛ سبز بر آبی غالب است و آبی نهفته است.

به دلیل غالب بودن رنگ چشم قهوه ای ، اگر فردی دارای دو ژن قهو ه ای و یا یک ژن قهوه ای ، یک ژن آبی باشد ، رنگ چشم او قهوه ای می شود.

در صورتی رنگ چشم کودک آبی می شود که پدر و مادر هر دو دارای چشم آبی باشند و کودک ژن رنگ چشم آبی را از هر دو والد دریافت کند.

رنگ چشم کودک سبز خواهد بود اگر کودک ژن رنگ چشم سبز را از هر دو والد بگیرد یا یک ژن آبی و یک ژن سبز دریافت کند.

شاید بپسندید: فحاشی کودکان: با فحاشی و بد زبانی کودک مان چه کنیم + ۷ راهکار موثر

رنگ چشم نوزاد

۲.رنگ چشم جنین در بارداری

رنگ چشم در کودکان مختلف متفاوت است برخی از کودکان دارای رنگ چشم آبی یا سبز و برخی دیگر دارای رنگ چشم قهوه ای هستند. با این حال عامل اصلی تعیین رنگ چشم در نوزادان ژنتیک و وراثت است و رنگ چشم نوزاد ، به رنگ چشم هر دو والدین بستگی دارد.

رنگ چشم نوزاد، رنگ چشم یک ویژگی فیزیکی است که توسط جفت شدن ژن های پدر و مادر مشخص می شود و هر کودک از هر یک از والدین اش ۵۰ درصد مواد ژنتیکی رنگ چشم را به ارث می برد. دو ژن گرفته شده از پدر و مادر می توانند به هم شبیه یا از هم متفاوت باشند.

۳.چگونه چشم جنین رنگی می شود

در چشم بافت پوششی به نام عنبیه وجود دارد که دارای رنگدانه های مشکی و کوچکی به نام ملانین است . رنگ چشم به وجود و پراکندگی ملانین بستگی دارد به صورتی که اگر این رنگدانه ها پراکنده باشند رنگ چشم تیره و اگر پراکندگی رنگدانه ها کم باشد چشم روشن می شود.

رنگ چشم نوزاد، چند ژن تعیین کننده رنگ چشم هستند که برخی از آنها تاثیر گذار تر از بقیه می باشند. یکی از ژن های اصلی تعیین کننده رنگ چشم ژن OCAZ است که با رمز گذاری پروتئینی با عنوان P ملانین تولید می کند و موجب رنگی شدن چشم می شود.

تاثیر گذاری این ژن بر رنگ چشم ۷۴ درصد است. تحقیقات جدید نشان داده جهشی کوچک در OCAZ تولید ملانین عنبیه را محدود می کند وسبب می شود رنگ چشم آبی شود اما اگر فعالیت این ژن کاملا محدود گردد رنگ چشم فرد قرمز می شود و فرد دچاربیماری زالی می گردد.

رنگ چشم نوزاد

۴.نقش وراثت در تعیین رنگ چشم جنین

از ژن های فرعی دیگری که تاثیر کمتری در تعیین رنگ چشم دارند ژن های Eycl1، Eycl2 و Eycl3 هستند که موجب بروزرنگ های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه ای، بلوطی و … در افراد می شوند.

۵.دو چشم با دو رنگ متفاوت

رنگ چشم نوزاد، شاید شما نیز افرادی را دیده باشید که رنگ چشم هایشان با یکدیگر متفاوت است ، برخی از این افراد خاص بودن رنگ چشم هایشان را دوست دارند ولی برخی دیگر این حالت را نمی پسندند و به همین علت از لنز استفاده می کنند.

۶.چرا رنگ دو چشم برخی از افراد متفاوت است

این اختلال در انسان ها نادر است و به علت جهش ژن و متفاوت بودن میزان ملانین موجود در هر یک از عنبیه ها است . این اختلال می تواند ارثی و یا به علت مصرف برخی داروهای خاص که مقدار رنگدانه در هر یک از چشم ها افزایش یا کاهش می دهند ؛ باشد. این اختلال متفاوت بودن رنگ چشم ها با یکدیگر ،در حیوانات رواج بسیاری دارد.

۷.آیا رنگ چشم جنین تغییر می کند؟

رنگ چشم نوزاد، اکثر نوزادان با چشم های آبی متولد می شوند به این دلیل که کمی زمان برای تولید ملانین رنگدانه لازم است و شما نمی توانید دقیق رنگ چشم های کودک را تا شش ماهگی تعیین کنید. زیرا در این مدت مقدار ملانین کاهش یا افزایش می یابد.

رنگ چشم نوزاد

۸.رنگ چشم جنین چه زمانی ثابت می شود

درجهان رنگ چشم های متفاوتی وجود دارد اما در برخی نقاط جهان برخی رنگ چشم ها نسبت به بقیه بیشترند مثلا در اروپا رنگ بلوطی یا خرمایی بیشتر است و در کشورهای آمریکایی ، هند و ترکیه رنگ های چشم روشن مانند سبز، آبی و طوسی فراوانی بیشتری دارند اما رنگ غالب در سراسر جهان رنگ قهوه ای مایل به مشکی است.

۹. نحوه بروز تغییرات در رنگ چشم جنین

رنگ چشم نوزاد، اگروالدین هر دو دارای چشم قهوه ای باشند، ۷۵٪ احتمال دارد که کودکشان چشم قهوه ای شود.

اگروالدین هر دو دارای چشم آبی باشند، ۹۹٪ احتمال دارد که کودکشان چشم آبی شود.

اگروالدین هر دو دارای چشم سبز باشند، ۹۹٪احتمال دارد که کودکشان چشم سبز شود.

بیشتر بخوانید: افزایش باروری با تغذیه: این ۱۰ غذای شگفت انگیز قدرت باروری شما را افزایش می دهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هشت =

دکمه بازگشت به بالا