;
زندگیکودک و مادر

باهوش شدن کودک: ۷ رفتار والدین باعث می شود کودک باهوش تر و خلاق تر شود!

باهوش شدن کودک: همه والدین دوست دارند کودکی خوشحال، سالم، خلاص و باهوش داشته باشند تا به بهترین شکل ممکن در جامعه و آینده ی خود ظاهر شود. داشتن فرزند باهوش آرزوی دور از انتظاری نیست و چنانچه پیش از این هم در بخش کودک و مادر خواندید اقدامات متعددی می توان برای این هدف انجام داد تا بدون آنکه کودک را دچار زحمت خاصی کرده باشید از اون فردی باهوش و آینده دار بسازید. در این متن به شما از راه حل هایی که موجب افزایش هوش کودک می شود معرفی می کنیم، راه حل هایی که خود شما والدین در آنها دخیل هستید.

بیشتر بخوانید: رنگ چشم نوزاد: چگونه نوزاد چشم رنگی داشته باشیم؟ + ۹ حقیقت جالب

۷ رفتار و کار والدین که نتیجه اش داشتن فرزند باهوش است

۱.کودکان را به مستقل شدن تشویق کنید

باهوش شدن کودک، اگر کودکتان درگیر بستن بند کفشش است ممکن است بر حسب عادت کمکش کنید اما به فرزندانتان بیاموزید که مستقل باشند و کارهایشان را خودشان انجام دهند سعی کنند و شکست بخورند و دوباره سعی کنند. وقتی کودک کاری را خودش انجام میدهد استقلال او را جشن بگیرید و با این خوشحالی به او اهمیت مستقل بودن را انتقال دهید.

شاید بپسندید: فحاشی کودکان: با فحاشی و بد زبانی کودک مان چه کنیم + ۷ راهکار موثر

باهوش شدن کودک

شاید بپسندید: عادت های اشتباه زنان: ۱۴ عادت اشتباه زنان که زیبایی و جوانی شان را نابود می کند!

۲.به کودکان اجازه بازی دهید

باهوش شدن کودک، یکی از راه های تقویت هوش خلاقیت و استقلال کودک بازی است پس به کودکان اجازه بازی دویدن و اکتشاف را بدهید تا به بهترین شکل ممکن در جریان بازی توانایی ها و خلاقیت هایش شکوفا شود. اگر مدام به کودک بگویید دست نزن، ندو، میوفتی باعث می شوید کودکان بترسند و کار جدیدی را تجربه نکنند اما بازی به آنها اعتماد به نفس می دهد که در نوجوانی خطر کنند و به اهدافشان برسند.

احتمالاً بپسندید: رفتار والدین با کودک نافرمان: با کودک خودسر و نافرمان چگونه برخورد کنیم تا عادت های منفی اش را کنار بگذارد؟

۳.موفقیت کودکانتان را جشن بگیرید

باهوش شدن کودک، جشن گرفتن موفقیت کودکان محرک خوبی برای پیشرفت آنهاست پس اگر کودکتان موفق به رنگ آمیزی عکس، بستن بند کفش یا تمام کردن پازل شد به او نشان دهید که به داشتن آنها افتخار می کنید. این حس تشویق منتقل شده از شما به او برایش بی نهایت ارزشمند است و به او قدرت انجام کارهای سخت تر و پیچیده تر را خواهد داد.

احتمالاً بپسندید: چرا شوهرم حرفاشو بهم نمیگه +  ۶ راه حل ساده و موثر!

باهوش شدن کودک

۴.تلاش های کودکان را حمایت کنید

باهوش شدن کودک، تلاشهای بچه ها را حمایت کنید و فراموش نکنید که این شما هستید که باید آنها را حمایت کنید تا در شرایط مختلف انگیزه ی ادامه ی کارشان را داشته باشند. مهم نیست نتیجه عمل چیست مهم کمک به پیشرفت کودکان است، به طوریکه کودکان متوجه خوب از بد شوند.

بیشتر بخوانید: اشتباهات والدین در مورد تربیت فرزندان: ۳ اشتباه رایجی که همه والدین در پرورش فرزندان خود مرتکب می‌شوند!

۵.به صداقت کودکان جایزه دهید

باهوش شدن کودک، یکی از ویژگی های تحسین برانگیز در هر کودکی صداقت و شجاعت بیان حرف راست است پس اگر فرزندتان صادقانه موضوعی را به شما در میان گذاشت او را به شکل واقعی تشویق و با کلمات مثبت در او حس ارزشمندی صداقت را ایجاد کنید. وقتی کودکان کار ستودنی انجام می دهند از آنها با جایزه ای البته کوچک تقدیر کنید برای آنها توضیح دهید که وقتی پر از صداقت هستند و وظیفه شان را به طور کامل و بهتر انجام میدهند، در این شرایط کودک متوجه ارزش صداقت خواهد شد.

شاید بپسندید: ۱۰ قانون والدین در گذشته که امروز برای ما عجیب و خنده دار است!

۶.به کودکان آزادی دهید

آزادی دادن به کودکان ممکن است سخت باشد اما به آنها اجازه دهید خودشان انتخاب و اشتباه کنند چراکه این مهم ترین بخش آموختن استقلال هوش و خلاقیت است. اگر کودکان عادت دارند روی دیوار نقاشی بکشند تخته ایی برای آنها تهیه کنید و اجازه دهید روی آن نقاشی بکشند، با این کار شما مسیر بهتر را برایش فراهم کرده اید و او را از آزادی و لذت نقاشی کشیدن محروم نساخته اید.

احتمالاً بپسندید: به دست آوردن قلب مرد: با این ۹ ترفند جدید قلب مغرور ترین مردا رو هم به دست می یاری!

باهوش شدن کودک

۷.به کودکان احترام گذاشتن را بیاموزید

باهوش شدن کودک، به کودکان یاد بدهید که به والدین و دیگران احترام بگذارند، مثلا اگر هرکدام از شما والدین با تلفن صحبت می کنید کودکان باید بدانند که نباید بین صحبت ها تداخل ایجاد کنند و خودشان باید کارهای شان را انجام دهند و به کس دیگر تکیه نکنند این برای آینده آنها بسیار مفید است. با همین یک مورد کوچک انها در مرحله ی اول احترام با حریم دیگران و در مرحله ی دوم وابسته نبودن بیش از حد به دیگران را آموخته اند.

باهوش شدن کودک، شاید این چند مورد به ظاهر ساده باشند اما باید بدانید که همین موارد به ظاهر ساده راهکارهایی است که سال ها است والدین هوشمند در سرتاسر دنیا برای رشد و پرورش کودکانی باهوش و مستقل استفاده می کنند.

شاید بپسندید: مشکلات بینایی کودکان: چرا کودکان در سنین بسیار پایین دچار مشکلات بینایی می شوند؟

باهوش شدن کودک

بیشتر بخوانید

نشانه های کودک تیز هوش: ۷ نشانه مطمئن که کودک شما یک نابغه است

شاید بپسندید: چگونه کودکم را رئیس و مدیر تربیت کنم + ۷ توصیه طلایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا