;
فرهنگ و هنر

10 قدرتمندترین پرنسس های دیزنی چه کسانی هستند!؟

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی: شاید هر کدام از ما در دوران کودکی با دیدن فیلم های مختلف و ضعفی که ممکن است در شخصیت های کارتونی دیده می شد، ناراحت و عصبانی می شدیم. مجمموعه کارتون های دیزنی از جمله کارتون هایی ایت که همگی با آن آشنا هستیم. اما ممکن است گاهی با دیدن اعمال و رفتارهای قهرمانان فیلم کمی تا مقداری عصبانی شدیم. در این مطلب از سری مطالب فرهنگ و هنر مجله خبری چشمک شما می توانید قدرتمندترین پرنسس های دیزنی را از نگاه مختلف بشناسید. با ما همراه باشید.

احتمالاً بپسندید: حقیقت جالب درباره لباس پرنسس های دیزنی: چرا بیشتر آنها لباس آبی رنگ می پوشند!

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

اولین انیمیشن دیزنی که اولین پرنسس را تقدیم مخاطبان کرد، دختری کم‌رو و باوقار به نام سفیدبرفی بود که ترجیح می‌داد وسط جنگل زندگی کند تا با نامادری خبیثش. کم پیش می‌آید پرنسس‌های دیزنی دوشیزه‌های درمانده باشند، حتی در قصه‌هایی که پرنسس‌ها قدرت چندان قابل توجهی ندارند. اما واقعیت این است که در روایات دیزنی بسیاری از پرنسس‌ها مجبور شده‌اند پتانسیل واقعی خود را سرکوب کنند تا شاهزاده‌هایشان بدرخشند. به همین خاطر پرنسس قدرتمند دیزنی پدیده‌ای مدرن‌تر است.

احتمالاً بپسندید: اگر پرنسس های دیزنی در قرن 21 طراحی می شدند، چه شکلی بودند!؟

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

بنابراین این نگاه باستانی که زن لزوماً نباید قدرتمند باشد، دیگر در چند دهه‌ اخیر تا حد زیادی تغییر کرده و تقریباً از بین رفته است. شاید باید از جنبش‌های مدافع حقوق زنان از این بابت تشکر کرد. حالا دیگر بیشتر با پرنسس‌های مستقلی طرفیم که قهرمان شجاع و قوی قصه هستند. قدرت ذاتی که در پرنسس‌های دیزنی وجود دارد مخاطبان زیادی را از نسل‌های گوناگون تحت تأثیر قرار داده است ولی بعضی از آنها از سایرین قوی‌ترند.

احتمالاً بپسندید: معرفی زیباترین و محبوب ترین پرنسس های دیزنی+تصاویر

زیبای خفته در برابر طلسم جادوگر شرور تنها مدت کوتاهی مقاومت می‌کند

آورورا پرنسس «زیبای خفته» وقتی پری‌ها مسئولیت مراقبت از او را برعهده می‌گیرند تا او را از طلسم جادوگر شرور در امان نگه دارند، تبدیل به بریار رز می‌شود. او نسبتاً کمرو به نظر می‌آید اما ساکت بودنش را نباید به حساب ضعفش گذاشت.

شاید بپسندید: هنرمند فرانسوی به سبک زنان مدرن فرانسوی، پرنسس های دیزنی را بازسازی کرد!

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

آورورا با شوریدن در برابر «خاله‌هایش» و مجبور کردن آنها به افشای هویت سلطنتی او قدرتش را به رخ می‌کشد. آورورا برای مدت کوتاهی پیش از لمس کردن دوک نخ‌ریسی و رفتن به خوابی بی‌رؤیا وجهه‌ای از عمق عاملیت و قدرت خود را نشان می‌دهد. البته پیش از آنکه طلسم شیطانی از او قدرتمندتر عمل کند.

شاید بپسندید: 10 جالب ترین حقایق درباره فرهنگ مردم پرتغال !

سیندرلا از زمانه‌ خودش خیلی جلوتر بود

سیندرلا در خانه‌ی پدری‌‌اش از سوی نامادری خبیث و دختران خبیث‌ترش دائم مورد شدیدترین ظلم‌ها واقع می‌شود. اما او اجازه نمی‌دهد این ظلم او را از پای درآورد و به ورطه‌ی نومیدی و بدبختی بکشاند. بلکه برعکس سیندرلا با هر روز زندگی مثل شروعی دوباره برخورد می‌کند، بارقه‌ای از امید که او را در آن شرایط تاریک و غم‌انگیز که از کنترلش خارج است، گرم و زنده نگه دارد.

احتمالاً بپسندید: می دونستی که معنی اسم پرنسس های دیزنی به فارسی چی میشه+بخش اول

سیندرلا

یکی از ویژگی‌های شاخص سیندرلا استقلال اوست. با تمام شرایط پیچیده و مقررات سفت و سختی که برایش وجود دارد موفق می‌شود از چشمان همیشه مزاحم نامادری فرار کند و به کمک فرشته‌ی مهربان و موش‌های باوفا به مهمانی پسر حاکم برود، و آنجا با پسر حاکم این شاهزاده‌ی جذاب قصه‌ها ملاقات کند و بعد هم بی سر و صدا به خانه برگردد، بی آنکه آب از آب تکان بخورد و کسی بویی ببرد. این ویژگی واقعاً قابل ستایش است.

شجاعت بل «دیو و دلبر» دیو را تغییر می دهد

بل «دیو و دلبر» یکی از اولین پرنسس‌های دیزنی است که اهل کتاب و مطالعه است و این ویژگی را آشکارا داد می‌زند. او بی‌اندازه باهوش است و کتاب زیاد خوانده است، احتمالاً بیشتر از بخش اعظم روستایی که در آن زندگی می‌کند. در واقع این مترقی بودن بل با ماهیت محافظه‌کار روستا و ساکنانش در تضاد است.

احتمالاً بپسندید: بازسازی چهره مجسمه و نقاشی های معروف با کمک ابزارهای نوین گرافیکی!

بل در دیو و دلبر

او در خانواده‌ی سلطنتی به دنیا نیامده و هیچ علاقه‌ای هم به کسب ثروت و عناوین و القاب بی‌معنی بادآورده ندارد. شجاعت بل به اندازه‌ای دور از انتظار است که دیو را عمیقاً تحت تأثیر قرار می‌دهد و دگرگون می‌کند. اولش از منش نافرمانبر بل خوش‌اش نمی‌آید اما به مرور شیفته‌ی ثبات و صبر سرکش او می‌شود.

احتمالاً بپسندید: پرنسس های دیزنی هم بچه دار شدند+تصاویر بارداری پرنسس های دیزنی

آریل «پری دریایی» مثل پدرش قوی و شجاع است

آریل بیشتر از آستانه‌ی تحمل پدرش ماجراجو است. پادشاه تریتون از دخترانش انتظار دادرد در اندازه‌ی شأن و جایگاه خود رفتار کنند و نروند در آب‌ها پی ولگردی و خوشگذرانی. اما آریل دقیقاً همین کار را می‌کند و پدر و دختر هیچ متوجه نیستند که هر دو عین هم‌اند، تا پایان فیلم.

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

آریل شجاعانه به لانه‌ی ارسلا می‌رود و از او می‌خواهد برای بودن با عشقش که دوپایی روی زمین است، شاهزاده اریک، به او پا بدهد. البته که صدایش را در ازای دو پا می‌دهد و این لزوماً بهترین تصمیمی نیست که برای رسیدن به محبوب می‌توان گرفت اما اگر فرض را بر این بگذاریم که عشق او بسیار بزرگ و فداکارانه است شاید در دنیای کارتون بشود از این کارش گذشت. به هر روی، با اینکه آریل گاهی می‌تواند خل‌وضع و یاغی باشد اما بدون شک جسور و شجاع است.

شاید بپسندید: آشنایی با زوج های محبوب دیزنی+ شاهزاده های رویایی پرنسس های دیزنی!

تیانا در تبدیل کردن رؤیاهایش به واقعیت تواناست

در «پرنسس و قورباغه» تیانا از آن دسته افرادی است که برای سنجیدن عمق رودخانه هر دو پایش را در آب فرو می‌کند. به چه معنا؟ یعنی هر آنچه را دارد در یک کار به مخاطره می‌اندازد. دوست دارد خودش برای خودش کسی باشد، نمی‌خواهد آنچه از پیش تقدیمش شده جلو رؤیابافی او را بگیرد.

احتمالاً بپسندید: پرنسس های دیزنی به شکل واقعی تر چه جوری بودند!؟

تیانا

بنابراین با اینکه در واقعیت همه چیز دارد اما دست از رؤیای رستوران داشتن برای خودش برنمی‌دارد. او اصرار دارد که خودش با زور بازوی خودش پول در آورد نه اینکه از پدرش بگیرد. تیانا به قدری قوی است که می‌تواند خودش رؤیایش را از هیچ بسازد.

شاید بپسندید: اتفاق عجیب در اروپای 1518: مردمانی که به طاعون رقص گرفتار و تا سر‌حد مرگ رقصیدند!

پوکوهانتس از حق تمام موجودات دفاع می‌کند

پوکوهانتس به جان اسمیت یکی از درس‌های پایه‌ای بوم‌شناسی را یاد داد؛ که «در هر تخته‌سنگ و درخت و هر موجودی زندگی جریان دارد، روحی هست و نامی.» او چون با طبیعت زندگی کرده است می‌تواند زبان طبیعت را ترجمه کند. پوکوهانتس چراغ روشن قدرت و عدالت است و همیشه از حق آنها که زبانی برای سخن ندارند دفاع می‌کند، چه حیوانات باشند، چه گیاهان چه انسان‌های استعمارگری که به سرزمین او آمده‌اند.

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

موآنا جهان بهتری را در سر می‌پروراند

موآنا از بچگی آدم مستقلی بوده و البته مایه‌ی سرافکندگی پدر. موآنا با اینکه گاهی به خودش شک می‌کند اما به خاطر نگاه بازی که به زندگی و جهانی بهتر، جهانی که باید داشته باشیم نه آنچه به ما داده شده، دارد تافته‌ی جدابافته است و با دیگران فرق دارد.

شاید بپسندید: چشم بند دزدان دریایی: چرا چشم بند مشخصه اصلی دزدان دریایی است!؟

موآنا

او به سرعت مأموریتی را که از سوی اقیانوس به‌اش متحول شده می‌پذیرد و با رفتن به دنبال قلب گمشده‌ی تفیتی بالادستی‌هایش را دست می‌اندازد. اگرچه شجاعت موآنا ذاتی است اما در رابطه‌ی نزدیکش با اقیانوس است که تبدیل به شخصیتی قوی و باابهت می‌شود.

یاسمین برای شکوفا کردن توانایی‌هایش نیاز به چراغ جادو ندارد

جزمین قراردادهای دست و پاگیر جامعه را به زیبایی به چالش می‌کشد. او نمی‌پذیرد که پرنسس مطیع و سربه‌زیر مورد پسند خانواده و جامعه باشد و از قصر فرار می‌کند تا با مردم عادی نشست و برخاست کند. او با همین کار در یک روز چیزهایی را درباره‌ی مردم یاد می‌گیرد که پدرش در کل سلطنتش دانسته است.

شاید بپسندید: فینالیست های سال 2023 در بخش عکاسی کمدی حیات وحش+تصاویر

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

در نهایت جزمین آزادی‌اش را با قبول مسئولیت همه چیز و گرفتن اوضاع در دستان خودش به دست می‌آورد. او با خوش‌فکری و جسارت حق واقعی‌اش به تاج و تخت عقربا را به دست می‌آورد. علاء‌الدین برای دسترسی به توانایی‌هاش به غول چراغ جادو نیاز دارد اما جزمین بدون هیچ کمکی از چراغ جادو یا هر کس و چیز دیگر پتانسیل‌ها و توانایی‌های خودش را کشف و شکوفا می‌کند.

قدرت حقیقی السا عشق‌اش به آناست

جادوی یخی السا بدون شک یکی از قدرتمندترین توانایی‌هایی است که پرنسس‌های دارای قدرت دیزنی تا به حال داشته‌اند. توانایی‌های بی‌شمار او از به وجود آوردن معماری زیبا در قلعه‌ی یخی تا تغییر دادن وضعیت آب و هوا حقیقتاً بی‌مثال است. همین‌طور توانایی او در ویرانی هم بی‌انتهاست، به همین خاطر است که سعی می‌کند موهبتش را پنهان کند. با اینکه توانایی‌های جادویی او شگفت‌انگیز و منحصربه‌فرد است اما می‌توان گفت این عشق او به خواهرش آناست که قدرت درونی او را شکوفا می‌کند.

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

مولان ثابت‌ می‌کند که زنان از پس هر کاری برمی‌آیند

مولان قوانین جامعه را برهم می‌ریزد. او به جای آنکه زندگی بر طبق عرف زن بودن را انتخاب کند، خودش را به شکل یک مرد جا می‌زند و تصمیم می‌گیرد به جای پدرش به خدمت اجباری برود. شجاعت مولان بعد از این تصمیم به سرعت به محک گذاشته می‌شود اما او موفق می‌شود دشمنانش را فقط و فقط با شجاعت و بی‌پروایی شکست بدهد. او به هر قالبی دربیاید تجسم قدرت است.

قدرتمندترین پرنسس های دیزنی

او به این نگاه که زن‌ها را ضعیف‌تر از مردان می‌داند، دهن‌کجی و ثابت می‌کند که زن‌ها این توانایی را دارند که از پس هر کاری که مردان می‌کنند، برآیند.

 

جذابیت‌های دیزنی لند

تنوع فرهنگی

دنیای دیزنی لند با پرنسس‌های مختلف، به تنوع فرهنگی و جذابیت‌های مختلفی اشاره دارد. این تنوع باعث می‌شود که هر کودک به شخصیتی ارتباط برقرار کند که با ویژگی‌ها و زمینه‌ای که به آن مربوط است، هم‌دست و هم‌سر شود.

پرنسس های دیزنی وقتی متأهل شده

شاید بپسندید: وقتی پرنسس های دیزنی وارد عرصه تبلیغات در دنیای مُد می شوند+ بخش اول تصاویر

پیام‌های مثبت

پرنسس‌های دیزنی لند علاوه بر جذابیت‌های خود، پیام‌های مثبتی را نیز به کودکان منتقل می‌کنند. از ارادت به خانواده تا تلاش برای رسیدن به آرزوهای خود، این پیام‌ها به مخاطبان کوچک کمک می‌کنند تا ارزش‌های مهم زندگی را یاد بگیرند.

نقد و انتقادات

با وجود جذابیت‌های زیاد پرنسس‌های دیزنی لند، برخی از انتقادات نیز مطرح شده است. از جمله تصویری نمایشی از زنان در برخی موارد تا تبلیغ تصویر زنانه‌ای از زیبایی.

برایتان جالب خواهد بود: پرنسس های دیزنی متعلق به کدام کشورها هستند+بخش دوم

والت دیزنی

نتیجه‌گیری

دنیای پرنسس های دیزنی لند با داستان‌های شیرین، شخصیت‌های قوی و پیام‌های مثبت، همچنان در قلب کودکان و بزرگتران ادامه دارد. این داستان‌ها نه تنها سرگرمی را فراهم می‌کنند، بلکه ارزش‌های مهم زندگی را نیز آموزش می‌دهند.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

    1. درسته آفرین مریدان از همه قوی تره چه در مبارزه و چه در زندگی و نمیخواد آویزون سلطنت و مرد و ازدواج باشه و دوست داره آزاد باشه و به خطرناک ترین جاهای قلمرو بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا