;
تازه هاترفندهای زندگی

شستن کفش در ماشین لباسشویی  + راهنمای کامل 

شستن کفش در ماشین لباسشویی: اگر کفش‌های شما بیش از حد کثیف یا بدبو شده اند، ممکن است بتوانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بشویید و تمیز کنید. قرار دادن کفش‌ها در ماشین لباسشویی مطمئناً یک راه آسان برای تمیز کردن آن‌هاست، اما قبل از شستن کفش در ماشین لباسشویی، باید نحوه قرار دادن آن‌ها در این دستگاه و چگونگی انجام دادن این کار را بدانید. دستورالعمل‌های مراقبت از کفش خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا مواد آن‌ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند یا خیر. برای بررسی دستورالعمل‌های مراقبت از کفش تا انتها با این مطلب ترفندهای زندگی همراه باشید، چراکه در آن چند نکته هوشمندانه برای شستن کتانی درون ماشین لباسشویی آورده شده است.

بیشتر بخوانید: از بین بردن بوی بد فاضلاب سینک با چند روش خانگی ساده!

مراحل شستن کفش در ماشین لباسشویی

تفاوتی نمی‌کند برای چه هدفی کفش را می‌پوشید، زیرا تحت هر شرایطی به شستشو نیازمند است. شستن کفش‌ در ماشین لباسشویی کار سختی نیست، اما نیاز به آماده سازی دارد. این آمادگی شامل مراحلی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

بیشتر بخوانید:زمان نگهداری انواع مواد غذایی پخته و خام در یخچال!

احتمالا بپسندید: نحوه نگهداری ادویه ها و سبزیجات خشک | راههای شناخت خراب شدن ادویه ها و سبزیجات خشک!

مرحله اول: توجه به نوع مواد کفش

شستن کفش در ماشین لباسشویی، ابتدا باید دستورالعمل‌های مراقبت و تمیز کردن انواع کفش‌ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که روش شستن کفش در ماشین لباسشویی شامل حال کفش یا کفش‌های شما می‌شود. چراکه در میان انواع مختلفی از کفش‌ها، مواردی هستند که از چرخش ماشین لباسشویی جان سالم به در می‌برند و مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آید. بارزترین مثالی که می‌توان بدان اشاره کرد، کفش‌های کتانی با رویه پارچه‌ ای است. بنابراین شستن کتانی درون ماشین لباسشویی کار چندان سختی نیست.

شاید بپیندبد: از بین بردن بوی بد مرغ با چند ترفند ساده مخصوص سرآشپزها!

مرحله دوم: بهره‌ مندی از کیسه مشبک لباس

برای آسان تر و صحیح تر شدن روش شستن کتانی درون ماشین لباسشویی، می‌توانید از یک کیسه مشبک لباس که محکم بسته می‌شود، استفاده کنید، زیرا برای شستن کفش در ماشین لباسشویی مناسب است و از چرخش شدید آن در ماشین لباسشویی و آسیب زدن به دستگاه جلوگیری می‌کند.

شاید بپسندید: جمع کردن مو از روی فرش و موکت با ۸ ترفند ساده!

شستن کفش در ماشین لباسشویی

 

مرحله سوم: خارج کردن گل و لای اضافی از کف کفش

شستن کفش در ماشین لباسشویی، اگر کف کفش شما دارای گل و لای اضافی است، از یک برس نرم مانند مسواک، آب گرم و صابون برای پاک کردن آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک خلال دندان نیز برای پاک کردن مواد زائد از مناطق تنگ استفاده نمایید. هر چه کفش را با دقت تر تمیز کنید، می‌توانید خاک و آلودگی بیشتری را از بین ببرید. پس از پاک شدن کثیفی‌ها، می‌توانید با استفاده از یک پارچه یا برس نرم آلودگی‌های روی کفش را نیز پاک کنید.

جالب خواهد بود: خانه تکانی عید: ۹ ترفند مهم خانه تکانی سریع و فوری عید قدم به قدم

مرحله چهارم: شستشوی دستی کفی کفش

فراموش نکنید که در ابتدای تمیز کردن انواع کفش‌ باید بندها و کفی‌های آن‌ها را خارج کنید. نکته بعدی که باید در نظر بگیرید، این است که کفی‌ها را با دست به وسیله یک برس یا پارچه نرم با کمی آب و صابون بشویید. کفی‌های کفش خود را باید با دست بشویید، مگر اینکه بخواهید دستورالعمل خاصی را دنبال کنید. شستن کفی‌ها با ماشین لباسشویی می‌تواند آن‌ها را مملو از آب کند، به این معنی که ممکن است خشک شدن آن‌ها چند روز طول بکشد.

شاید بپسندید: پیش از سال نو این ۴۱ وسیله را از خانه دور بریزید!

بیشتر بخوانید:سر و وضعی که عربستانی ها برای نیمار ساختن+عکس

مرحله پنجم: استفاده از حوله‌های قدیمی برای شستشوی کفش

شستن کفش در ماشین لباسشویی، اگر قبلاً شستن کفش‌ها را امتحان کرده‌ باشید، قطعاً می‌دانید که می‌تواند کمی سر و صدا داشته باشد، بنابراین باید برای کم کردن صدا کفش را با حوله بپوشانید. به طوری که باید کیسه مشبک لباس را که حاوی کفش است، در حوله‌های قدیمی و چند بار شسته شده بپیچید و به همراه آن‌ها داخل ماشین لباسشویی قرار دهید تا نه تنها به تعادل بار دستگاه، بلکه به جلوگیری از ضربه زدن کفش‌ها به درام در طول شستشو کمک کنید. با این کار همچنین از کفش‌های مورد علاقه خود محافظت و به حفظ وضعیت آن‌ها نیز کمک می‌کنید. ضمناً مطمئن شوید که حوله‌ها قدیمی باشند، چراکه حوله‌های جدیدتر ممکن است رنگ اضافی انتقال دهند و کفش‌های شما را در حین مراحل شستشو لکه‌ دار کنند.

مرحله ششم: شستن کفش در ماشین لباسشویی

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که شستشوی گرم انجام دهید، اما بهتر است از چرخه آب سرد (دمای ۳۰ درجه) ماشین لباسشویی استفاده کنید، زیرا آب گرم چسبی که اجزای کفش را به هم متصل نگه داشته است، تخریب می‌کند. ضمناً صحیح تر است که کفش‌ را با چرخه ملایم ماشین لباسشویی بشویید و کوتاه ترین برنامه ممکن را برای آن تنظیم نمایید. بنابراین اگر کفش‌هایتان در یک کیسه لباس مشبک در یک چرخه سرد و ملایم شسته شوند، بعید است علاوه بر خود، به ماشین لباسشویی نیز آسیب برسانند.

جالب خواهد بود: تمیز کردن فرش ماشینی بدون شست‌وشو با این ۵ روش ساده خانگی!

احتمالا بپسندید: پوست میوه ها را دور نریزید | کود پوست میوه گیاهان آپارتمانی شما را شاداب می کند+نحوه تهیه

مرحله هفتم: خشک کردن کفش

شستن کفش در ماشین لباسشویی، وقتی چرخه شستشو کامل شد و به پایان رسید، کفش‌ها و بندهای آن را از ماشین لباسشویی و کیف مشبک لباس خارج کنید، آن‌ها را در مکانی گرم قرار دهید و بگذارید تا در هوای آزاد خشک شوند. البته این را فراموش نکنید که قبل از تعویض بند یا کفی، باید صبر کنید تا کفش‌ها کاملاً خشک شوند. فرآیند خشک شدن ممکن است چند ساعت یا حتی یک شب طول بکشد، بنابراین از قبل برنامه‌ ریزی کنید تا از پوشیدن کفش‌های مرطوب خود خودداری نمایید. باور کنید که این کار اصلاً با احساس خوبی همراه نیست. هنگامی که همه چیز خشک شد، کفی‌های خود را دوباره در کفش‌هایتان قرار دهید و بندها را ببندید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن خانه برای مهمان سرزده در ۳ مرحله‌ی سریع و آسان!

شستن کفش در ماشین لباسشویی

بهترین راه خشک کردن کفش‌ها

ایده خوبی است که کفش‌های خود را در هوای آزاد خشک کنید. در صورت امکان، کفش‌های خود را در محلی قرار دهید که نور خورشید زیادی دریافت کنند، چراکه این امر می‌تواند به روند خشک شدن آن‌ها سرعت ببخشد.

شستن کفش در ماشین لباسشویی، خشک کردن آن‌ها در هوای آزاد بسیار اصولی تر است، پس استفاده از خشک ‌کن توصیه نمی‌شود، زیرا اگر با دستگاه خشک کن این کار را انجام دهید، دمای بالای آن قطعاً برای زیره کفش و سایر مواد آن خوب نخواهد بود، همچنین با ذوب شدن مقداری از چسب کفش، آن را آسیب پذیر می‌کند. برای تسریع فرآیند خشک شدن، جذب رطوبت اضافی و اطمینان از حفظ شکل کفش‌ها، آن‌ها را با روزنامه توپی‌ شکل یا انواع پارچه‌ها و یا حتی چند جفت جوراب پر کنید.

شاید بپسندید: این چیزا برا ما عجیبه، اما تو ژاپن خیلی عادیه | حقایق جالب درباره ژاپن

از چه مواد شوینده ای برای شستن کتانی استفاده کنیم؟

برای شستن کتانی درون ماشین لباسشویی باید مواد شوینده لباس را به دستگاهتان اضافه کنید اما فراموش نکنید که میزان آن باید از مقداری که برای لباس‌های کامل در هر بار استفاده می‌کنید، بسیار کمتر باشد، ضمن اینکه باید از مایع لباسشویی استفاده نمایید، به این معنی که در هنگام شستن کفش در ماشین لباسشویی هرگز نباید از پودر استفاده کنید، زیرا پودر شوینده اگر به درستی حل نشود، ممکن است در کفش گیر کند. این نکته را نیز فراموش نکنید که نباید از نرم کننده پارچه برای کفش خود استفاده کنید، زیرا ممکن است بقایایی را بر جای بگذارد که قابلیت جذب کثیفی بیشتری را خواهند داشت.

اگر کفش یا کفش‌های شما بدبو هستند، بد نیست از یک ضدعفونی کننده لباس به همراه مواد شوینده معمولی خود استفاده کنید، چراکه ضدعفونی‌کننده‌ها، باکتری‌ها و در نتیجه هر گونه بو را از بین می‌برند. آن‌ها معمولاً در طول چرخه آبکشی اضافه می‌شوند، اما با این حال در صورت شک داشتن، برچسب دستورالعمل‌های خاص شستشو برای مراقبت را بررسی کنید. برای کمک به مقابله با بو، می‌توانید از شب قبل داخل کفش خود جوش شیرین نیز بپاشید.

شاید بپسندید: رفع بوی سوختگی از غذا با ۹ ترفند ساده که نمی دانستید!

آیا هر کفشی را میتوان با ماشین لباسشویی شست؟

شستن کفش در ماشین لباسشویی، همانطور که بسیاری از کفش‌ها برای شستشوی ماشینی مناسب هستند، برخی از انواع آن‌ها نیاز به تمیز کردن دستی و یا مراقبت‌های تخصصی دارند. کفش‌های ساخته شده از موادی مانند بوم، نایلون، پنبه و پلی استر، معمولاً برای شستن در ماشین لباسشویی بی‌ خطر هستند، چراکه این مواد بادوام هستند و با مواد شوینده لباسشویی آسیب نمی‌بینند.

این در حالی است که کفش‌های تولید شده از موادی مانند چرم، جیر، لاستیک و وینیل را نباید در ماشین لباسشویی قرار داد. ضمناً اگر کفش‌های شما از مواد ظریفی مانند ابریشم ساخته شده ‌اند یا دارای منجوق، گلدوزی، پولک دوزی یا سایر تزیینات هستند، باید آن‌ها را نزد متخصص کفش ببرید تا در حین تعمیر و تمیز کردن، آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

بیشتر بخوانید: جمع کردن مو از روی فرش و موکت با ۸ ترفند ساده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 19 =

دکمه بازگشت به بالا