;
تفریح و سرگرمی

حکایت ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن!

حکایت ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن: هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان حکایت ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن را برایتان بازگو کنیم.

داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است.معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن، یعنی شخصی که ادعا می‌کند بار علمی و اطلاعات زیادی دارد، در حالی که وقتی در جمع حرفی می‌زند و دیگران از او سوال می‌کنند، نمی‌تواند جوابشان را بدهد و آن‌ها می گویند که این شخص چیزی در چنته اش ندارد. تا آخر مطلب حکایت حکایت ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن با ما همراه باشید.

شاید بپسندید: حکایت ضرب المثل گاو بی شاخ و دم!

حکایت ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

در زمان‌های قدیم مردم معمولا از کلمه چنته بسیار استفاده می‌کردند، چرا که قصد آن‌ها مخفف کردن کلمه بود چند تا یا چندتایی یعنی همان چنته است. وسیله‌ای مانند یک خورجین از جنس قالیچه‌های کوچک یا بزرگ ساخته می‌شد و دری برای بسته شدن آن می‌گذاشتند و جاهای مختلف برای جادار بودن و گذاشتن وسایل بیشتر در کنار و بالای آن از جنس چرمی می‌دوختند.

مثلا اگر مسافران سواره بودند این چنته ها را به شکاف زین و یا جلوی پالان اسب یا قاطر می‌بستند. قلیان کش‌ها هر تنباکویی را نمی‌کشیدند و به داشتن چنته علاقه خاصی داشتند و لوازم قلیان کشی را به همراه چنته با خود می‌بردند. فردی به نام جامی وقتی جوان بود در دوران شاهرخ در سفر خود با افرادی مثل سعدالدین کاشغری و علی قوشچی که از مشاهیر علامه و محقق بود ملاقات کرد.

می‌گویند قوشچی در حالی که به رسم ترکان چنته‌ای حمل می‌کرد به محضر جامی آمد و چند مسئله که برایش مشکل بود از او سوال کرد؛ با اینکه جواب دادن به آن سوالات بسیاری وقت می‌برد اما جامی تمام سوالات را بدون تأمل جواب می‌داد و قوشچی از آن همه فضل جامی متحیر مانده و سکوت اختیار کرد.

جامی وقتی سکوت قوشچی را دید اشاره به چنته‌اش کرد و در قالب طنز گفت: مولانا دیگر چیزی در چنته ندارند. از آن پس چون از زبان جامی این حرف بیان شد به مرور زمان بر سر زبان‌ها افتاد و مردم از آن به عنوان ضرب المثل استفاده می‌کردند.

شاید بپسندیدحکایت ضرب المثل شاخ و شانه کشیدن!

چیزی در چنته نداشتن

شاید بپسندید: اگه همین که تصویر را دیدی و متوجه حیوان درون تصویر شدی، بینایی ات مشکلی نداره!| فقط تقلب نکنید!

مفهوم ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

خیلی‌ها با چندتا کتاب خواندن و فیلم دیدن خود را از نظر اطلاعات کامل می بینند و فکر می کنند اگر ثروت داشته باشند همه چیزشان درست است و همه چیز دارند. در صورتی که با شخصیت و روشن فکر بودن از مادیات و پولدار بودن خیلی بهتر است. چرا که پول، چیزی به اطلاعات فرد اضافه نمی‌کند و به قول ضرب المثل طرف باید چیزی در چنته‌اش داشته باشد.

احتمالاً بپسندید: با پیدا کردن کله سگی که با بقیه متفاوته تیزی ات رو امتحان کن!

اگر از نظر اطلاعات چیزی کم دارید می توانید کتاب بخوانید و فیلم ببینید. در جامعه امروزی به دلیل شرایط بد اقتصادی خیلی از افراد فقیر و تنگ‌دست هستند و زندگی کردن برایشان سخت است و شخصی که زندگی آن‌ها را می‌بیند، می گوید این‌ها چیزی در چنته شان ندارند و در وضع مالی خوبی به سر نمی برند.

شاید بپسندید:قابل توجه باهوشا: با توجه به تصویر، چه کسی وزن بیشتری را تحمل می کند!؟

معنی و کاربرد ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

  1. معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن، یعنی شخصی که ادعا می‌کند بار علمی و اطلاعات زیادی دارد، در حالی که وقتی در جمع حرفی می‌زند و دیگران از او سوال می‌کنند، نمی‌تواند جوابشان را بدهد و آن‌ها می گویند که این شخص چیزی در چنته اش ندارد.
  2. معنی چنته: یعنی توبره یا کیسه چرمی ای که بر دوش انداخته و ابزار و آلات کار را در آن می ریختند.
  3. وقتی به کسی می گویند: چیزی در چنته اش ندارد، با توجه به موقعیت سخن می توان معنی این کنایه را فهمید:
  4. هنگامی که کسی همه اخبار را به گوش دیگران رسانده و حالا از سوالات جدیدی که می پرسند اطلاعی ندارد، وقتی این کنایه را به او می گویند یعنی او دیگر بی اطلاع است.
  5. اگر به کسی که از لحاظ مادی در وضع سختی به سر می برد بگویند یعنی چیزی در بساطش نیست و تنگدست است.
  6. اگر دارایی های دیگری همچون علم و خرد و فهم عمیق و … نداشته باشد، گفتن این کنایه، اشاره به محروم بودن شخص از این نعمت های معنوی است. حتی اگر خیلی هم پولدار باشد ولی بی سواد باشد می گویند: فلانی از این مسائل سر در نمی آورد. چیزی در چنته اش نیست. بیش از این از او مپرس که فایده ای برایت نخواهد داشت!

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی صاحب آثار هنری: به نظر شما این آثار متعلق به کدامیک از این سه هنرمند است؟

چیزی در چنته نداشتن

احتمالاً  بپسندید: چند حیوان در این تصویر وجود داره!| قدرت بینایی ات رو با پیدا کردن حیوانات مخفی تصویر ارزیابی کنید!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالا  بپسندید: اولین چیزی که می بینی نشون می ده که اهل تحلیل و منطقی یا احساس و تخیل!؟

 

 

 

 

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

شاید بپسندید: داستان کشاورز و خر بیچاره از سری داستان های پندآموز ادبیات فارسی!

 بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: اگه دقت ات بالاست، تفاوت های این تصویر زیبای هیزم شکن را در 10 ثانیه پیدا کن!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی اختلاف خرمن: اگه 6 تا اختلاف خرمن سمت راست و چپ رو پیدا کنی، خیلی تیزی!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: نکته سنج و باهوشا بگن: مرد تصویر با کدومیکی از این خانم خوشکلا عروسی می کنه!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید:اگه هوش و نبوغ ات مثل هرکول پوآروست، باید بگی کدومیکی از این دو تا زن تظاهر می کنه خیلی پولداره!؟

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

احتمالاً بپسندید: حکایت ضرب المثل رفته آب خنک بخوره!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید:فقط کسایی که دقت‌اشون بالاست میتونن 5 تا تفاوت رو تو تصویر سگ بامزه پیدا کنند!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

برایتان جالب خواهد بود: تا حالا فکر کردی نقطه قوت‌ات چیه!؟ یه درخت رو انتخاب کن تا ما بهت بگیم!

دیگر داستانها

ریشه ضرب المثل قمپز در کردن!

حکایت من نوکر سلطانم نه نوکر بادمجان!

داستان ضرب المثل شریک دزد و رفیق قافله!

بازی ریاضی با چوب کبریت: با حرکت دادن دو چوب کبریت، یک معادله صحیح درست کنید!

تیز و دقیق باشی سه تا تفاوت تصویر اردک و جوجه هاش رو تو برکه پیدا می کنی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا