;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل دست کسی را توی حنا گذاشتن!

دست کسی را توی حنا گذاشتن: امروز هم با یکی دیگز از داستان های بخش تفریح و سرگرمی چشمک با شما همراهیم. با ریشه شرب المثل دست کسی را توی حنا گذاشتن.

شاید بپسندید: حکایت پادشاه و شاهینی که پرواز نمی کرد!

داستان ضرب المثل دست کسی را توی حنا گذاشتن

در زمان های قدیم، لوازم آرایش و زیبایی مانند امروز وجود نداشته، به همین دلیل مردم برای آراستن و زیبایی از حنا برای دست و پا، موی سر و ریش و سبیل خود استفاده می کردند.

دست کسی را توی حنا گذاشتن

شاید بپسندید: یکی از گربه ها یه تفاوت جزئی با بقیه داره که فقط یه تیزبین متوجه میشه

روش حنا بستن به این صورت بود که مردان و زنان به حمام می رفتند و در شاه نشین حمام، یعنی جایی که پس از خزینه گرفتن در آن محل دور هم می نشستند و هر یک مشغول انجام دادن کاری می شدند، حنا را در آب حل می کردند و در یکی از گوشه های شاه نشین و دور از آب به صورت مربع بر زمین می نشستند و دلاک حمام ابتدا موی سر و ریش و سبیل آن ها را حنا می بست و سپس دست و پای شان را در حنا می گذاشت.

شخصی که به دست و پا هایش حنا بسته شده بود مجبور بود چند ساعت در آن گوشه ی شاه نشین بنشیند و تکان نخورد تا دست و پا، مو های سر و ریش و سبیلش کاملا رنگ بگیرد و حداقل تا هفته دیگر که مجددا به حمام می آمد رنگ حنا دوام بیاورد.

در این چند ساعت که این خانم ها یا آقایان دست و پای شان توی حنا بود چون نمی توانستند از آن گوشه شاه نشین تکان بخورند ناگزیر باب صحبت را با یک دیگر باز می کردند و ضمن قلیان کشیدن با اشخاصی که می آمدند و می رفتند و یا کسانی که مثل خود شان دست و پا توی حنا داشتند از هر دری سخن می گفتند و اتفاقات طول هفته را با شاخ و برگ و طول و تفصیل برای یک دیگر تعریف می کردند.

شاید بپسندید:آیا تفاوتی بین دو تا تصویر دخترک را می بینی! | فقط آدمای تیز متوجه 3 تفاوت میشن!

کاربرد ضرب المثل دست کسی را توی حنا گذاشتن

ضرب المثل “ دست کسی را توی حنا گذاشتن” زمانی به کار می رود که شخصی شما را با وعده و سخن وادار به انجام کاری کند، اما دقیقا در حساس ترین لحظات خود را کنار بکشد و شما تنها بمانید.

در این صورت در وضعیتی قرار می گیرید که هیچ کاری از دست تان بر نمی آید و اصطلاحا در این شرایط نه راه پس دارید و نه راه پیش.

متاسفانه برخی آگاهانه دست به این کار می زنند و از روی کینه و دشمنی انسان را در شرایطی قرار می دهند که کاملا مستاصل شده و هیچ راه چاره ای برای رهایی از وضعیت پیش آمده نداشته باشد.

اما برخی نیز تنها از روی نادانی باعث به وجود آمدن این مشکل برای افراد دیگری می شوند، به همین علت ضروری است در تمامی کار ها با افراد دانا و قابل اعتماد مشورت کرده و تنها به داشته ها و توانایی خود مان متکی باشم.

در واقع متکی بودن به خود، انسان را وادار می کند که کار ها و برنامه هایش را بر اساس توانایی های خود برنامه ریزی کرده و به سر انجام برساند و بدین ترتیب نیازمند کسی نباشد.

با توضیحاتی که درباره حنا بستن داده شد به خوبی می توان متوجه رابطه و شرایط به کار بردن این ضرب المثل شد، به همین دلیل در مواقعی که شخص کاری از دستش بر نیاید ضرب المثل ” دست کسی را توی حنا گذاشتن ” درباره او به کار برده می شود.

شاید بپسندید:فقط یه نابغه میتونه “بابانوئل قلابی” را که در واقع یک دزد است را شناسایی کند!

دست کسی را توی حنا گذاشتن

شاید بپسندید: میخای خودت و اطرافیانت رو بهتر بشناسی، پس این تست شخصیت رو از دست نده!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالاً بپسندید: چیستان: خطرناک و وحشی است اما اگر وارونه اش کنید رام می شود!

 

 

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید:اگه سیب متفاوت رو تو یه نگاه تشخیص بدی، دقت و دیدت عالیه!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید:حکایت شاه و دو غلام زرخریدش!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: حکایت سلمان کر و شعبان کر از مثنوی معنوی

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

احتمالاً بپسندید: اگه باهوشی باید تو یه نگاه، چیزی که این تصویر کم داره رو شناسایی کنی!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

مطالب مرتبط

داستان پیرمردی که خرشانس بود، اما خودش رو خرشانس نمی دونست!

 با 4 حرکت چوب کبریت، 2 مربع ایجاد کنید، به طوری که یکی از آنها درون دیگری باشد!؟

احتمالاً بپسندید: فقط تیزبین ها می توانند 3 تفاوت تصویر دختر در حال خرید را شناسایی کنند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =

دکمه بازگشت به بالا