;
تفریح و سرگرمی

حکایت آموزنده الاغ و پیرمرد

حکایت های آموزنده علاوه بر اینکه سرگرم کننده هستند، می توانند نکات اخلاقی و تربیتی ارائه دهند. در داستان امروز نیز ما شاهد یک داستان خوب با نتیجه عالی هستیم. با حکایت آموزنده الاغ و پیرمرد با چشمک همراه باشید.

بیشتر بخوانید: حکایتی جالب از کتاب کلیله و دمنه: حکایت مردم هیزم شکن و چاه آب!

حکایت آموزنده الاغ و پیرمرد

روزی روزگاری در یک آبادی دور، کشاورزی به همراه خانواده در مزرعه خود زندگی می کرد.این کشاورز الاغ پیری داشت که کارهای مزرعه خود را به همراه او انجام می داد. یک روز به صورت اتفاقی، الاغ به درون چاهی که آبش خشک شده بود، افتاد. کشاورز تلاش کرد که الاغش را از درون چاه خارج کند!

فکرهای مختلفی برای بیرون آوردن الاغ کردند، اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که برای اینکه الاغ کمتر زجر بکشد، درون چاه را با خاک پر کنند. این گونه الاغ زودتر می میرد و مرگ تدریجی در چاه او را اذیت نخواهد کرد.

مردم آبادی جمع شدند و به سرعت سطل های پر از خاک را به درون چاه می ریختند. اما الاغ مرتب خاک ها را از روی بدن خود می تکاند و خاک زیر پای او قرار می گرفت. بدین ترتیب الاغ می توانست بر روی خاک ها بایستد.

روستایی ها به تصور خود در حال زنده به گور کردن حیوان بودند و الاغ نیز با پر شدن خاک درون چاه، به سمت بالا آمدن حرکت می کرد. بدین ترتیب الاغ به دهانه چاه رسید و اسباب حیرت روستایی ها شد.

نتیجه اخلاقی : مشکلات، مانند تلی از خاک بر سر ما می ریزند و ما همواره دو انتخاب داریم: اول اینکه اجازه بدهیم مشکلات ما را زنده به گور کنند و دوم اینکه از مشکلات سکویی بسازیم برای صعود!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

دیگر داستانها:

حکایت دزد پررو و درخت خرما

حکایت بهلول و مرد کفشدوز شیاد

داستان ملا نصرالدین و غاز یک پا

بار کج هیچ گاه به مقصد نمی رسد: داستان الاغ سخت کوش  و بز حسود

ملا نصرالدین و دیگی که فرزند به دنیا آورد!

حکایت مرد حکیم و حاکم شهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا