;
خانواده و زناشوییزندگی

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم؟ + دلایل و راهکارهایی برای درک ابراز علاقه عملی آنها!

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم: شنیده‌اید می‌گویند مردها از راه چشم عاشق می‌شوند و زن‌ها از راه گوش؟ باور کنید یا نه، تأثیر جمله «دوستت دارم» روی همسرتان گاهی از هزاران هدیه گران‌قیمت و عمل عاشقانه بیشتر است. نگفتن این جمله هم بسیار مشکل‌ساز و تنش‌زاست. مردها معمولا این نکته را می‌دانند، پس چه چیزی باعث می‌شود در برابر گفتن این ۲ کلمه مقاومت کنند؟ در بخش خانواده و زناشویی به دلایل و رهکارهایی برای درک عشق واقعی مردها پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: آقایان بخوانند: ۱۴ رازی که خانم‌ها می خواهند شما حتما بدانید!

چرا گفتن دوستت دارم برای مرد سخت است؟

۱. در گذشته آسیب دیده و اثرش هنوز پابرجاست

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، اگر منتظرید جمله «دوستت دارم» را از زبان همسرتان بشنوید، بد نیست نگاهی به گذشته‌اش بیندازید. بسیاری از مردها به‌خاطر آسیب‌ها و دل‌شکستگی‌های قبلی این جمله را ناخودآگاه از ذهنشان بیرون کرده‌اند. اتفاقاتی مثل تجربه زندگی مشترک ناموفق یا خیانت همسر سابق ابراز احساسات و علاقه کلامی را برای مردان دشوار می‌کنند، چون دردهای روابط ناموفق قبلی را برای آنان زنده می‌کند. در واقع فرار از این جمله دیوار دفاعی آنان در برابر دل‌شکستگی‌ها و آسیب‌های آینده است.

احتمالاً بپسندید: نشانه های عدم علاقه مرد به زن: این ۱۲ رفتار مرد ثابت می کند که او دیگر شما را دوست ندارد!

۲. از احساسات شما به خودش مطمئن نیست‌

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، یکی از عواملی که شریک زندگی‌تان را از گفتن دوستت دارم بازمی‌دارد، مطمئن‌نبودن به پاسخ شماست. برای بعضی از مردها ابراز عشق جسورانه بدون اینکه بدانند طرف مقابل چه واکنشی نشان می‌دهد کمی ترسناک است. همین ترس باعث می‌شود که تا از احساسات طرف مقابل مطمئن نشده‌اند، این جمله را به زبان نیاورند.

بیشتر بخوانید: عشق زن به مرد: ۹ نشانه که شما عاشق یک مرد بالغ شده اید نه یک پسر بچه لوس!

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم

احتمالاً بپسندید: خاطرات پایان رابطه عاشقانه: پس از پایان یک رابطه عاطفی با خاطرات آن چه کنیم؟

۳. درگیری‌های شخصی دارد

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، شاید مردی که پیش رویتان نشسته است درگیر مشکلات و مسائل مهمی باشد، مثلا:

درگیر مشکلی خانوادگی باشد؛

پروژه‌ای کاری ذهنش را مشغول کرده باشد؛

نگران سلامتی یکی از دوستان یا آشنایان باشد.

تا زمانی که مرد با مشکلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، شاید نتواند علاقه‌اش را به زبان بیاورد.

احتمالاً بپسندید: شما آمادگی ازدواج ندارید، اگر این ۸ نشانه‌ را دارید!

۴. نمی‌خواهد احساساتش را بروز بدهد

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، احساس می‌کنید مرد زندگی‌تان از شما فاصله گرفته و فهمیدن احساساتش سخت شده است؟ اگر تاکنون به شما نگفته است که دوست‌تان دارد، شاید نمی‌خواهد احساسش را بروز بدهد. مثلا بعضی افراد نمی‌توانند احساسات واقعی خود را با شریک زندگی‌شان در میان بگذارند، چون:

نمی‌خواهند ضعیف یا آسیب‌پذیر به نظر برسند؛

بلد نیستند احساسات خود را بروز بدهند؛

از بچگی احساساتشان را بروز نداده‌اند و به این وضعیت عادت کرده‌اند.

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم،اگر مرد زندگی شما کمی ساکت و تودار است، طبیعی است که ابراز احساسات محبت‌آمیز برایش سخت باشد. مردهای کم‌حرف اغلب برای ابراز علاقه کلامی با مشکل مواجه می‌شوند.

برایتان جالب خواهد بود: تنفر مردان از زنان قوی: چرا برخی از مردان از زنان قوی متنفرند + ۵ دلیل عجیبی که نمی دانستید!

۵. هنوز آماده ابراز علاقه نیست

در همه روابط عاشقانه، زوج‌ها پا‌به‌پای هم حرکت نمی‌کنند. روابط با سرعت‌های مختلف پیش می‌روند و هیچ جدول زمانی مشخصی برای ابراز احساسات عاشقانه وجود ندارد. ممکن است طرف مقابل هنوز آمادگی ابراز علاقه را نداشته باشد. برخی از افراد بعد از چند ماه به این نقطه می‌رسند و برای برخی دیگر حتی ۱ سال طول می‌کشد.

احتمالاً بپسندید: دلایل شکست روابط عاطفی: به این ۵ دلیل روابط عاطفی بیشتر شکست می خورند

۶. خیال می‌کند به‌روش خودش ابراز علاقه کرده است

حتی اگر شنیدن دوستت دارم برای شما پر از معنی و مفهوم باشد، باید بپذیرید برخی از مردها ترجیح می‌دهند به‌جای ادای این ۲ کلمه جادویی، عشق و فداکاری خود را در عمل به همسرشان نشان بدهند. شاید هر روز از محل کار با شما تماس بگیرد و حالتان را بپرسد، برایتان هدیه بگیرد و برایتان وقت بگذارد. همه اینها غیرمستقیم نشان‌دهنده عشق و احساسات همسرتان به شما هستند و می‌توانند به‌اندازه جمله دوستت دارم ارزشمند باشند.

بیشتر بخوانید: رنگ مورد علاقه‌تان در مورد انتظارات عشقی و عاطفی شما از فرد مقابل چه می گوید!

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم

چطور با مردی که نمی‌گوید دوستت دارم کنار بیاییم؟

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، اگر اطمینان دارید که همسرتان شما را دوست دارد و فقط قادر به ابراز این علاقه نیست، خودتان دست‌به‌کار شوید و با راهکارهای این بخش سعی کنید همسرتان را بهتر بشناسید و امنیت رابطه را بیشتر کنید.

احتمالاً بپسندید: دلیل شکست رابطه عاطفی: ۱۰  دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی می‌شود

۱. از خودتان بپرسید چرا شنیدن این جمله برایتان مهم است

قبل از اینکه دغدغه شنیدن دوستت دارم کل ذهنتان را پر کند، از خودتان بپرسید چرا ابراز علاقه کلامی تا این اندازه برایتان اهمیت دارد.

خیالتان را راحت می‌کند؟

فکر می‌کنید واژه‌ها مهم‌ترین ابزار علاقه و عشق ورزیدن هستند؟

این جمله را کم شنیده‌اید و دنبال جبرانش هستید؟

برای اینکه راحت‌تر کنارآمدن با آنچه ناراحت‌تان، دنبال ریشه ناراحتی بگردید و به صدای قلبتان گوش دهید.

احتمالاً بپسندید: مردی که قصد ازدواج ندارد: ۷ نشانه که مرد مورد علاقه تان قصد ندارد با شما ازدواج کند!

۲. ابراز علاقه عملی او را ببینید و بپذیرید

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، مردی که نمی‌تواند علاقه‌اش را کلامی ابراز کند، اما سعی می‌کند به‌روش‌های دیگر نشان دهد چقدر عاشق شماست، شایسته تشویق است.

به‌جای اینکه عبوس و ناراحت شوید یا قهر کنید، به او بگویید که متوجهید چقدر دوست‌تان دارد حتی اگر گفتن این جمله برایش سخت باشد. هرچه بیشتر او را مهربانانه حمایت و تشویق کنید، راه ریسک‌کردن و ابراز وجود را برایش هموارتر کرده‌اید.

۳. به تفاوت «نمی‌توانم» با «نمی‌خواهم» توجه کنید

مردی که نمی‌تواند بگوید دوستت دارم، ممکن است از طردشدگی بترسد و شاید روزی یاد بگیرد آشکارا علاقه‌اش را ابراز کند. البته ممکن است مردی که نمی‌گوید دوستت دارم، این تصمیم را آگاهانه گرفته باشد. مثل تفاوت کسی که می‌گوید «من نمی‌توانم شنا کنم» با کسی که می‌گوید «نمی‌خواهم شنا کنم». یکی نشان می‌دهد که فرد شناکردن بلد نیست و دیگری نشانه بی‌علاقگی فرد به شناکردن است.

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، اگر مرد زندگی شما ترجیح می‌دهد احساساتش را ابراز نکند، حتی با اینکه می‌داند نگفتن این جمله به شما صدمه می‌زند، به‌جای اینکه دنبال راهی برای کنارآمدن با این مشکل باشید، به این فکر کنید که چنین رابطه‌ای ارزش حفظ‌کردن دارد یا نه.

شاید بپسندید: روش های بهبود روابط عاطفی: ۵ روشی که امسال رابطه عاطفی شما را بهبود می بخشد

۴. تعهد و فداکاری خود را به‌روش‌های غیرکلامی ابراز کنید

عشقتان را به‌روش‌های خلاقانه‌ ابراز کنید. همان‌طور که شما منتظرید از زبان او دوستت دارم بشنوید، شاید مرد هم منتظر است عملی از شما ببیند که حاکی از عشق و علاقه باشد. راه‌های زیادی برای فهماندن عشق و علاقه به طرف مقابل هست، پس چرا خودتان را به همین چند کلمه محدود می‌کنید؟

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم

۵. روی جنبه‌های مثبت رابطه تمرکز کنید

ممکن است احساس کنید اینکه مردتان نمی‌تواند احساساتش به شما را بیان کند مانع ادامه رابطه شماست، اما به‌نظرتان منطقی است تمام ویژگی‌های مثبت او را نادیده بگیرید و به‌خاطر این مشکل حل‌شدنی به رابطه‌تان پایان بدهید؟ شاید بهتر باشد با دید بازتری به جنبه‌‌های مثبت رابطه خود نگاه کنید.

۶. کتاب‌های مفید بخوانید

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم، مطالعه کتاب‌های مفید در زمینه بهبود کیفیت رابطه عاطفی کمک می‌کند از نقطه‌نظر خود دور شوید و از منظر دیگری به ابراز علاقه نگاه کنید. شاید به این نتیجه برسید که چطور روی خودتان تمرکز کنید، مسئولیت احساسات‌تان را بپذیرید و به‌جای تلاش برای تغییر همسرتان، زبان ابراز علاقه او را یاد بگیرید.

در نهایت، شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید با کسی زندگی کنید که در بیان احساساتش مشکل دارد یا خیر. ممکن است لازم باشد مدت‌ها صبر کنید تا او آمادگی ابراز علاقه کلامی را به‌ دست آورد و حرف‌هایی را به‌ زبان بیاورد که انتظار دارید. تصمیم بگیرید شنیدن دوستت دارم برای شما شرط ادامه رابطه‌ است یا خیر.

سخن آخر

شاید اگر زنان دلیل مقاومت مردان در برابر ابراز علاقه کلامی را بدانند، این‌قدر روی شنیدن دوستت دارم پافشاری نکنند و بیشتر بتوانند به مرد زندگی خود کمک کنند این ۲ کلمه ساده را به‌ زبان بیاورد. امیدواریم شما خانم‌های عزیز با استفاده از توصیه‌های این مطلب، با ذهن بازتری به مقوله ابراز علاقه مردان نگاه کنید و به‌جای اینکه از رابطه خود ناامید شوید، دنبال دلیل مشکل و راه‌حل آن بگردید.

حالا شما به ما بگویید چطور این مشکل را حل می‌کنید. به‌نظرتان چه دلایل دیگری هست که مرد نمی‌گوید دوستت دارم؟ مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما در قسمت کامنت ها هستیم.

بیشتر بخوانید: عشق اول: چرا زنان هیچ وقت نمی توانند عشق اول خود را فراموش کنند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا