;
زندگیکودک و مادر

رفتار والدین با کودک نافرمان: با کودک خودسر و نافرمان چگونه برخورد کنیم تا عادت های منفی اش را کنار بگذارد؟

رفتار والدین با کودک نافرمان: هیچ وقت متوجه معنی فرزندِ خودسر نمی شوید، مگر این که والدین یکی از همین بچه ها باشید. این بچه ها اغلب مصمم و لجباز هستند و هر کاری که دلشان بخواهد را انجام می‌ دهند و گاهی اوقات ویژگی‌ های منفی شخصیتی آن ها بیشتر است و والدین باید حواس شان را جمع کنند که چگونه با آن ها رفتار کنند. در این قسمت از بخش کودک و مادر در این باره توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: رنگ چشم نوزاد: چگونه نوزاد چشم رنگی داشته باشیم؟ + ۹ حقیقت جالب

بچه خود سر چه رفتاری دارد؟

رفتار والدین با کودک نافرمان، بچه خودسر حس زیادی از استقلال را در خودش دارد و این حس از همان دوران کودکی با او همراه است. او اعتماد به نفس بالایی دارد و به خودش خیلی مطمئن است. همیشه عقاید محکم و سفت و سختی دارد و روی چیز هایی که می‌ خواهد پافشاری می‌ کند و سعی دارد به محیط اطراف توجه نکند و فقط به خواسته خودش فکر کند.

شاید بپسندید: ۱۰ قانون والدین در گذشته که امروز برای ما عجیب و خنده دار است!

راهکار هایی برای رفتار با بچه های خودسر

رفتار والدین با کودک نافرمان، چنانچه شما هم جزو والدین بچه های خودسر هستید پس نیاز دارید، راه رفتار صحیح با این افراد را بدانید.

احتمالاً بپسندید: به دست آوردن قلب مرد: با این ۹ ترفند جدید قلب مغرور ترین مردا رو هم به دست می یاری!

رفتار والدین با کودک نافرمان

۱.احترام و همراهی خود را نشان دهید

اگر یک بچه خود سر دارید، باید به او نشان دهید که قرار نیست تدافعی عمل کنید. شما درخواست های او را می شنوید، به او احترام می گذارید و او را درک می کنید. پس مجبور نیستید که همیشه سر او فریاد بکشید یا رفتار عجیب و غریبی از خودتان نشان دهید. باید فرزندتان را مطمئن کنید که مقابل او نیستید، بلکه در کنارش هستید و به عقاید و خواسته‌ هایش احترام می گذارید.

احتمالاً بپسندید: چرا شوهرم حرفاشو بهم نمیگه +  ۶ راه حل ساده و موثر!

۲.به او گوش دهید

رفتار والدین با کودک نافرمان، بسیار مهم است که به حرف های فرزندتان گوش دهید. بچه های خودسر از این که ببینند دیگران به حرف هایشان گوش نمی‌ دهند و آن ها را جدی نمی‌ گیرند، عصبانی و کلافه می شوند. باید سعی کنید به حرف های آن ها گوش دهید، با آن ها صحبت کنید، تبادل نظر داشته باشید و برای یکدیگر منطق و استدلال بیاورید.

بیشتر بخوانید: فحاشی کودکان: با فحاشی و بد زبانی کودک مان چه کنیم + ۷ راهکار موثر

۳.محرک ها را شناسایی کنید

به رفتار فرزند خود دقت کنید و ببینید چه چیزی باعث می‌ شود که عصبانیت او تحریک شود و چه چیزی باعث ایجاد جر و بحث بین شما می شود. زمانی که این محرک‌ ها را تشخیص دهید، می توانید آن ها را تا حد زیادی کنترل کنید و مانع ایجاد جر و بحث شوید و در نتیجه شرایط آرام تری ایجاد می گردد و احتمال لجبازی فرزندتان هم کاهش پیدا می‌ کند.

شاید بپسندید: عادت های اشتباه زنان: ۱۴ عادت اشتباه زنان که زیبایی و جوانی شان را نابود می کند!

۴.یک روتین مؤثر پیدا کنید

رفتار والدین با کودک نافرمان، معمولا روتین خواب می تواند بهترین عامل برای جلوگیری از لجبازی فرزند باشد. زمان خاصی را در طول روز پیدا کنید که فرزندتان به بیشترین حد لجبازیاش می‌ رسد و سعی کنید که در آن تایم، با او جر و بحث نکنید. سعی کنید که در محیط خانه یک روتین منظم برای غذا خوردن و خوابیدن داشته باشید و همگی به آن پایبند بمانید تا فرزند بتواند ریتم بدن خودش را بشناسد و از حالت تعادل خارج نشود.

شاید بپسندید: مشکلات بینایی کودکان: چرا کودکان در سنین بسیار پایین دچار مشکلات بینایی می شوند؟

رفتار والدین با کودک نافرمان

۵.کمی به او قدرت کنترل بدهید

رفتار والدین با کودک نافرمان، هنگامی که فرزند احساس کند که می تواند شرایط را کنترل کند، در نتیجه قدرت پذیرش در او بالاتر می‌ رود و صبور تر می شود، زیرا می‌داند که دیگران به تسلط و قدرت او نیاز دارند‌ و همین باعث می شود که لجبازی نکند و بهتر با شما رفتار کند.

شاید بپسندید: چگونه کودکم را رئیس و مدیر تربیت کنم + ۷ توصیه طلایی

۶.روی حل مسئله تمرکز کنید

رفتار والدین با کودک نافرمان، شاید بخواهید فرزندتان را به خاطر لجبازی اش تنبیه کنید؛ اما بهتر است که به دنبال حل مسئله و علت ریشه ای باشید و ببینید که چه عاملی باعث لجبازی او شده است. زمانی که نکته و مسئله اصلی را پیدا کنید، قطعاً از لجبازی فرزندتان هم کم می کنید.

بیشتر بخوانید: باهوش شدن کودک: ۷ رفتار والدین باعث می شود کودک باهوش تر و خلاق تر شود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =

دکمه بازگشت به بالا