;
تفریح و سرگرمی

حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ از سری داستان های پندآموز کلیله و دمنه!

حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ: کَلیله و دِمنه نوشته ویشنا سرما کتابی است از اصل هندی که در دوران ساسانی به زبان پارسی میانه ترجمه شد. کلیله و دمنه کتابی پندآمیز است که در آن حکایت‌های گوناگون (بیشتر از زبان حیوانات) نقل شده‌است. نام کتاب از دو شغال به نام «کلیله» و «دمنه» گرفته شده که قصه های کتاب از زبان آن ها گفته شده است.

پیام های اخلاقی و فرازهای ارزشمند، یکپارچگی داستان ها، تمثیل و توصیف و نثر زیبا، دلیل ماندگاری کلیله و دمنه محسوب می شود. امروز در بخش تفریح و سرگرمی چشمک داستانی زیبا و پند آموز از این کتاب گران سنگ را با مخاطبان خوب مجله خبری چشمک به اشتراک گذاشته ایم. با حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ با مجله خبری چشمک همراه باشید.

شاید بپسندید: حکایت شنیدنی و جالب دو همسایه و ترس از مرگ!| حتماً بخوانید!

حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ

مرد نادانی با چند تن از دوستانش به دزدی می رفتند. شبي از شب ها ،به خانه اي،به قصد دزدي وارد شدند.وقتي به بام خانه رسيدند،صاحب خانه ازصداي پاي آنها بيدار شد و پي برد که دزدها بربام خانه هستند. همسرش را بيدار کرد وبه آهستگي قضيه را به او گفت.

سپس گفت :من خود را به خواب مي زنم و تو با صدايي که دزدها،آن را بشنوندبا من شروع به سخن گفتن کن و از من به اصرار تمام بپرس وبخواه که براي تو شرح دهم که اين همه مال رااز کجا به دست آورده ام؟ زن پذيرفت وبا صداي بلندي ،که دزد ها که بر بام خانه بودند بشنوند،ازشوهرش پرسيدکه اين همه مال را از کجا بدست آورده اي؟

شاید بپسندید: حکایت آن ناشنوا که به عیادت همسایه خود رفت | از مثنوی معنوی مولانا

حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ

مرد پاسخ داد :از اين سوال بگذر که اگر واقعيت امر را به تو بگويم ،ممکن است کسي بشنود و راز من از پرده برون افتد. زن دوباره سؤال خود را تکرار کرد که مرد گفت:”اين همه مال از راه دزدي فراهم شده است.ومن در کار دزدي استاد تمام عياري بودم.

وردي داشتم و طريقه ي به کار بستن افسون آن را مي دانستم که شب هاي مهتابي در کنار ديوار خانه هاي ثروتمندان مي ايستادم وبا گفتن “شولم شولم” به هفت مرتبه،دست در روشنايي مهتاب مي زدم وبه يک حرکت خود را به بام خانه مي رساندم.

پس از آن بر روزن بام خانه مي ايستادم وباز با هفت بار گفتن “شولم شولم” از روزن بام،به کمک مهتاب وارد خانه مي شدم . پس از آن ،با گفتن شولم درهفت مرتبه ،تمام اشيا قيمتي وپول هاي موجود در خانه ،نزد من ظاهر مي شد.به اندازه اي که مي توانستم ،از آن پول ها و جواهرات برمي داشتم وسپس هفت بارمي گفتم “شولم” ودست در مهتاب مي زدم و خود را به بام خانه و از آنجا به کوچه مي رساندم وبه سلامت برميگشتم.

مرد ادامه داد:به برکت اين ورد و افسون ، نه کسي مي توانست مرا ببيند و نه گمان بدي در مورد من به کسي دست مي داد. کم کم ،اين همه ثروت ومکنت که مي بيني فراهم شد . اما هشيار باش که اين افسون “شولم شولم”راکسي ياد ندهي که زيان بسياري براي ما در پي دارد.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی عدد 139: اگه تیزبین باشی سریعاً عدد 139 رو میون اعداد پیدا می کنی!

رئیس دزدها دست به کار می شود!

دزد ها که تمام سخن هاي مرد صاحب خانه و همسرش را شنيدند، از آموختن افسون “شولم شولم” بسيار خوشحال شدند ومدتي بر بالاي بام توقف کردند تا اين که گمان کردند اهل خانه به خواب رفته اند. پس از آن سر دسته ي دزدها ،هفت بار گفت”شولم شولم”و پاي در روزن بام کرد.پاي بر روزن کردن همان وسقوط بر کف خانه همان.همين که سردسته ي دزد ها ، از روزن بام به به کف خانه افتاد.

صاحب خانه چوب دستي بزرگي برداشت وبه جان دزد نادان نگون بخت افتادو تا توانست بر سر و شانه هاي او ضربه زد. مرد صاحب خانه ،همان طور که با چوب دستي به سر و روي دزد مي کوفت ، مي گفت من يک عمر زحمت کشيدم وبا عرق جبين و کد يمين ،اين زندگي را ساخته ام، تو مي خواهي به يک شب از دست من بربايي.به من بگو که کيستي واين جا چه مي کني؟

دزد گفت :من آن غافل نادان ساده لوحم که افسون تو را براي بالا رفتن و پايين آمدن به کمک مهتاب ،شنيدم و باور کردم وزياده خواهي و ناداني ام مرا به اين روز انداخت. اکنون که پشت پاي اين حماقت خود را خورده ام،تو نيز لطفي کن و بگذار تا از اين خانه بگريزم و پشت سر خود را هم نگاه نکنم.

امیدوارم از حکایت دزد نادان و صاحبخانه زرنگ استفاده کرده باشید. شما همواره می توانید سوالات، بازی های فکری، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالاً بپسندید:اگه فکر می کنی آخر باهوشایی، بگو که چه کسی قرص های پیرزن بیمار را برداشته!؟

معمای تصویری چیست؟

معمای تصویری یک سرگرمی عالی برای کاربرانی است که وقت آزاد دارند و می‌خواهند از آن بهترین استفاده را ببرند. این چالش شامل یافتن یک شخص، حیوان، شی یا عدد در یک تصویر است. برخی محدودیت زمانی دارند و برخی نه. آنها همچنین به عنوان چالش ها، تست های تصویری، پازل های تصویری یا منطقی شناخته می شوند.

احتمالاً بپسندید: شاید کمی عجیب باشد، اما با انتخاب یکی از این گل ها متوجه میشی که برای موفقیت چی کم داری!؟

بازی های فکری و ورزش مغز

ورزش و ورزش منظم که نقش مهمی در کنترل بیماری هایی مانند قلبی عروقی، دیابت و فشار خون دارد، تأثیرات مثبتی بر مغز نیز دارد. ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، عملکرد سازنده تری در روابط انسانی ایجاد می کند و در عین حال زمینه را برای بالا بردن آستانه شادی فراهم می کند. ورزش منظم باید بخشی از زندگی باشد تا از بیماری های تخریب کننده عصبی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری شود. نباید فراموش کرد که یک فعالیت ذهنی با مهارت کامل، اساس یک فعالیت ورزشی است که به درستی انجام شده است.

احتمالاً بپسندید: فقط یه تیزبین میتونه تو یه نگاه عدد “292” را در میان 929 ها پیدا کنه؟ | فقط 15 درصد افراد موفق میشن!

بازی های فکری و زوال عقل

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که افراد مسن که به طور منظم در پازل کلمات و اعداد شرکت می کنند، مغز تیزتری دارند. هر چه بیشتر پازل بازی کنند، عملکرد مغزشان بهتر می شود. یک مطالعه نشان داد که انجام جدول کلمات متقاطع می تواند شروع زوال عقل را تا دو سال و نیم کاهش دهد.

شاید بپسندید: کدومیکی از این خانم خوشکلا، نامزد این مرد خوش تیپه!؟ | فقط باهوشا متوجه میشن!

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

شاید بپسندید: یه تیزبین واقعی می تونه تو 5 ثانیه 3 تا تفاوت عروس هلندی چپ و راست رو پیدا کنه!

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

احتمالاً بپسندید: تست قدرت بینایی با شیر: چند شیر آفریقایی را تو این عکس می بینی!؟ فقط تیزبین ها موفق میشن!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید:کدوم منظره نظرت رو جلب کرد تا بگم چه چیزی مانع پیشرفت‌ات هست و تو رو عقب نگه میداره !؟

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: کدوم یکی از افراد کافه یه قاتله!؟ | اگه پیداش کنی واقعا هوش پلیسی بالا داری!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

برایتان جالب خواهد بود: در آزمون شناخت مادر بی خیال، بگوئید که کدام مادر بی مسئولیت تر است!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

احتمالاً بپسندید: همین که تصویر رو دیدی چی چیزی رو درک کردی!؟| سریع بگو تا بگم دقیقاً چه جور آدمی هستی!؟

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: آزمون شناسایی اشکالات تصویر: اگر بتوانید در 7 ثانیه اشکالات این تصویر را پیدا کنی، نابغه ای!

برایتان جالب خواهد بود

 آزمون شناسایی زندانی بی گناه: ضریب هوشی بالای خودتو با پیدا کردن زندانی بی گنه، اثبات کن!

یکی از این دو زن در خطره، اگه ذهن کارآگاهی داشته باشی سریع تشخیص میدی!

 اگه تمرکزت بالا باشه خیلی سریع نکته اصلی تصویر را پیدا می کنی!؟

به نظرتون کدوم گربه ملوس تره!؟| جواب نتایج شگفت انگیزی را درباره شما افشا می کند!

 درونگرا و خجالتی هستی یا کاملاً اجتماعی و برونگرا!؟| یه تخم مرغ رنگی رو انتخاب کن تا بهت بگم!

احتمالاً بپسندید: تست شخصیت براساس انتخاب فنجان: یه فنجون را انتخاب کن تا بفهمی که چقدر جاه طلب هستی!؟

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا