;
خانواده و زناشوییزندگی

دوام رابطه عاشقانه: اگر این ۸ مهارت را یاد بگیری برای همیشه رابطه عاشقانه پایدار داری!

دوام رابطه عاشقانه: روانشناسان می گویند احساس شادی و رضایت در رابطه عاطفی به عوامل کلیدی ای بستگی دارد که به یادگیری و تمرین نیاز دارند. در حقیقت این عوامل مهارت هایی هستند که باید پرورش یابند، امری که صبر زیادی می طلبد. به گفته ی روانشناسان، عادت های دیگری هم هستند که به حفظ احساس رضایت در رابطه عاطفی کمک می کنند. در ادامه درباره ی این عادت ها و مهارت های مهم و ضروری صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: دروغ گفتن مرد به زن: مردان به این ۷ دلیل به زنان دروغ می گویند!

۱. همدلی

همدلی یعنی آنکه بتوانید خود را جای فرد مقابل تان بگذارید و بازخوردی هم به او داشته باشید، مثلاً از او حمایت کنید یا دلداری اش دهید، و یا باهم شادی کنید یا غصه بخورید. پس از چند سال زندگی با یک شخص ممکن است فکر کنید که همدیگر را خوب می شناسید. با این حال، این امر می تواند مانع شکل گیری حس همدلی در رابطه عاطفی شود.

احتمالاً بپسندید: مهمترین رفتار زنان که اگر چه برای مردان آزار دهنده است، اما می تواند یک نعمت باشد!

رابطه عاشقانه

برای جلوگیری از این مشکل، تمرین همدلی کنید. سعی کنید خودتان را جای شخص دیگری بگذارید. چشمان خود را ببندید، شخصیت فرد و شرایطی که در آن قرار دارد را تجسم کنید و سعی کنید تصور کنید که چه احساسی باید داشته باشد. نظری که خودتان درباره ی آن مشکل دارید را فراموش کنید و سعی کنید احساسات آن شخص را بفهمید. این کار به شما امکان ابراز همدلی می دهد، مهارتی که برای داشتن یک رابطه عاطفی شاد و سالم بسیار مهم است.

احتمالاً بپسندید: متولدین کدام ماه‌ها برونگراترین و درونگراترین آدم‌ها هستند؟

۲. درک عاطفی

دوام رابطه عاشقانه، مهارت همدلی که در نکته ی قبلی از آن صحبت شد می تواند شما را به درک عاطفی برساند. منظور این است که این مهارت که بتوانید خود را جای کس دیگری بگذارید، نه تنها برای وقت هایی که آن شخص به دردسری افتاده، بلکه برای زمانی که مشاجره ی شدیدی میان تان درگرفته هم مهم است.

درست است، در حین دعوا کمتر کسی می گوید: «تو حق داری چنین حسی داشته باشی و برای من قابل درک است». شاید تصور کنید گفتن چنین جمله ای ممکن است وضع را بدتر کند اما اینگونه نیست. برعکس، این کلمات می توانند معجزه کنند. شریک عاطفی تان متوجه می شود که شما احساساتش را درک می کنید و علیرغم ناراحتی خودتان، احساسی که او دارد را می پذیرید. این کار شریک عاطفی تان را آرام می کند و احساسات منفی اش را از میان می برد.

برایتان جالب خواهد بود: ترس از مدرسه: والدین موفق با ترس کودک شان از مدرسه این گونه برخورد می کنند!

دوام رابطه عاشقانه

۳. نشان دادن توجه و احترام

همه ی ما ممکن است اهمیت نشان دادن توجه و احترام خود به یکدیگر با انجام کارهای کوچک را دست کم بگیریم. روابط عاطفی اغلب گرفتار یک چرخه ی باطل می شوند؛ یکی از طرفین رابطه خود را ناراحت نشان می دهد و طرف دیگر رابطه هم همین کار را تکرار می کند و همه ی این ها در نهایت به درگرفتن دعوایی جدی می انجامد. در چنین وضعیتی، نشان دادن توجه خود، با یک بغل، خرید یک دسته گل یا درست کردن شامی خوشمزه می تواند به آرام شدن وضع و قطع این چرخه کمک کند.

دوام رابطه عاشقانه، البته اگر شریک عاطفی تان را رنجانده باشید، نشان دادن توجه و احترام چیزی را حل نمی کند. اما اگر وضع هنوز آنقدرها بد نشده باشد، می توانید روی این روش حساب باز کنید.

احتمالاً بپسندید: درخواست ازدواج مرد از زن: درخواست ازدواج از دختر متولد کدوم ماه سخت تره؟

۴. همفکری

بعضی زوج ها آنچنان به همدیگر عادت می کنند که مانند هم‌خانه ی یکدیگر می شوند، به طوری که هر کسی مشغول زندگی خودش می شود. در چنین حالتی، بعضی افراد بیشتر اوقات هنگام تصمیم گیری، نظر شریک عاطفی شان را به کلی نادیده می گیرند.

دوام روابط عاشقانه

دوام رابطه عاشقانه، و این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. این رفتار به احتمال زیاد به مشاجرات مکرر و جدایی خواهد انجامید. برای جلوگیری از این مشکل، باید هنگام تصمیم گیری درباره ی مسائل مهم، نظر شریک عاطفی خود را هم در نظر بگیرید، چرا که این تصمیمات احتمالاً زندگی هر دوی شما را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

۵. خودداری از حدس زدن

سعی نکنید وقتی شریک عاطفی تان چیز خنثی یا خوبی به شما می گوید، حرف دل و منظور واقعی اش را حدس بزنید. این کار باعث ایجاد مشکلی می شود که در واقع وجود ندارد، یا مشکلی که تنها در ذهن شما وجود دارد. از حدس زدن خودداری کنید و به جایش، مستقیم از شریک عاطفی تان بپرسید که منظور واقعی اش چیست.

۶. قدرشناسی

از هر فرصتی که به دست آمد استفاده کنید تا به شریک عاطفی تان بگویید که چقدر قدرش را می دانید. شاید باورتان نشود، اما این کار معجزه می کند. شریک عاطفی تان احساس می کند که مفید است و شما به او نیاز دارید و متوجه می شود که این نظر واقعی شما است. و احتمالاً خودتان هم بیشتر کلمه ی «ممنونم» را خواهید شنید، نه فقط برای چیزهای بزرگ، بلکه هم برای چیزهای معمولی.

دوام رابطه عاشقانه

۷. خودداری از داشتن نگاه طلبکارانه

دوام رابطه عاشقانه، هر رابطه ای به مرزبندی، چارچوب و مسئولیت پذیری نیاز دارد. و شما نباید در رابطه ی خود به همه چیز نگاه طلبکارانه داشته باشید.

برای آنکه هر دو طرف رابطه احساس رضایت کنند، باید روی رابطه ی خود کار کنند، یاد بگیرند که با یکدیگر صحبت کنند و مشکلات را حل کنند و با هم سازش و مدارا کنند. فکر نکنید که هر چه شریک عاطفی تان به زبان می آورد یا انجام می دهد، چیزی بدیهی و وظیفه ی او است و نباید قدردانش باشید. با این رفتار، او هم چنین نگرشی نسبت به شما پیدا خواهد کرد.

احتمالاً بپسندید: کی پشت سرت حرف می زنه + ۵ نشانه برای تشخیص فرد غیبت کننده!

۸. خودداری از بدگویی

هرگز بدگویی شریک عاطفی تان را به دیگران نکنید. نه فقط به این خاطر که به احتمال زیاد به گوشش خواهد رسید و بسیار از دست تان خواهد رنجید. بلکه به این دلیل که احتمالاً دیر یا زود مشکل را حل خواهید کرد، اما خانواده یا دوستان تان که پیش آن ها از شریک عاطفی تان گله کردید، حرف هایتان را به خاطر خواهند سپرد. و بیایید صادق باشیم؛ شما صرفاً برای جلب حمایت آن ها این حرف ها را زدید و آن لحظه برایتان مهم نبود که واقعاً درست بودند یا نه.

دوام رابطه عاشقانه، عاقلانه تر عمل کنید. درباره ی مشکلات رابطه تان با شریک عاطفی تان صحبت کنید. اگر بحث تان بالا گرفت، از صحبت درباره ی عیب های همدیگر خودداری کنید و این کار را به زمانی که آرام بودید موکول کنید.

بیشتر بخوانید: باید و نبایدهای مهم شب اول عروسی که هر خانم و آقایی باید بدانند!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. ممنون از سایت چشمک که همیشه مطالب مفید در این زمینه ها میذاره چون برای داشتن یه زندگی خوب و پایدار بلد بودن این نکته ها از هرچیزی ضروری تر
    بازم از این مطالب زیبا خصوصا برای اینکه بتوانیم به مردی که دوستش داریم برسیم بذارید
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =

دکمه بازگشت به بالا