;
بیماری ها

12 مهمترین عوامل تهوع بعد از غذا خوردن و راه درمان

عوامل تهوع بعد از غذا خوردن: لذت بخش تر از غذا خوردن، آن هم در حالت گرسنگی نیست. اما هیچ کس نمی خواهد پس از غذا خوردن حالت تهوع داشته باشد. به خصوص بعد از یک وعده غذایی خوب. با این حال، اگر در عرض چند دقیقه یا چند ساعت پس از صرف غذا احساس تهوع کردید، ممکن است برخی مشکلات اساسی وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: تهوع بارداری: ۷ درمان طبیعی برای حالت تهوع دوران بارداری

عوامل تهوع بعد از غذا خوردن چیست؟

تعیین علت واقعی تهوع،  ممکن است دشوار باشد، زیرا ممکن است شرایط زیادی وجود داشته باشد که باعث تهوع شود. اما برخی علل شایع، مواردی مانند استرس، آلرژی های غذایی، عوارض جانبی ناخواسته داروها، مصرف بیش از حد مکمل ها یا ویتامین ها یا بارداری است. بیماری‌های کیسه صفرا، کبد یا لوزالمعده یا دیابت و اختلالات تیروئید نیز می‌توانند بعد از غذا خوردن، حالت تهوع را ایجاد کنند.

در این مطلب از سری مطالب بیماری ها بخش سلامت چشمک به بررسی مهترین عوامل تهوع بعد از غذا خوردن می پردازیم. این علائم عبارتند از:

عفونت ویروسی یا باکتریایی

آیا قبلا در مورد آنفولانزای معده چیزی شنیده اید؟ اگر عفونت ویروسی یا باکتریایی داشته باشید، کل بدن شما تحت تاثیر قرار می گیرد. در این حالت، ممکن است بلافاصله بعد از غذا احساس تهوع داشته باشید و به مدت 24 تا 48 روز به حالت تهوع ادامه دهید. اما در صورت سرماخوردگی معده علائمی مانند تب، درد عضلانی و درد مفاصل نیز مشاهده می شود. آنفولانزای معده، بیماری است که تمام بدن را درگیر می کند، به طور ناگهانی رخ می دهد و معمولاً خود به خود ناپدید می شود.

مطلب مرتبط:

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی از دیگر عوامل تهوع بعد از غذا خوردن است. ممکن است نسبت به غذاهای فاسد واکنش فیزیکی داشته باشید. اگر موادی مانند گوشت و لبنیات را برای مدت طولانی کنار بگذارید، یا اگر دست شخصی که غذا را تهیه می کند کثیف باشد، ممکن است دچار مسمومیت غذایی شوید. شروع ناگهانی مسمومیت غذایی می تواند باعث تهوع شود، اما معمولاً یک وضعیت خود محدود شونده است. استفراغ و اسهال همیشه برای مسمومیت غذایی بد نیستند. با این روش‌ها، بدن از شر عفونت‌ها، سموم و موارد دیگر بدون جذب آن‌ها خلاص می‌شود.

حساسیت غذایی

آلرژی های غذایی به طرق مختلف روی همه افراد تاثیر می گذارد. هنگامی که برای اولین بار دچار آلرژی غذایی می شوید، علائم شما ممکن است خفیف باشد. با این حال، پس از آن، هر بار که با آن غذا روبرو می شوید، واکنش های سریع تر و شدیدتری نشان می دهید. با آلرژی غذایی، علاوه بر تورم در گلو، ممکن است علائمی مانند کهیر، احساس سرما، افت فشار خون، افزایش ضربان قلب، تورم در یکی از چشمان خود و حالت تهوع را تجربه کنید.

داروها

مصرف برخی از داروها نیز از عوامل تهوع بعد از غذا خوردن است. برخی داروها مانند داروهای اعصاب، داروهای ضد تشنج و داروهای تغییر خلق و خو می توانند بر اشتها تأثیر بگذارند و باعث تهوع شوند. سایر داروهایی که باعث تهوع می شوند ممکن است شامل مواد مخدر مبتنی بر مواد افیونی و سایر داروهای مسکن باشد.

عوامل تهوع بعد از غذا خوردن

استرس و اضطراب

استرس نیز از عوامل تهوع بعد از غذا خوردن است. حتی اگر استرس و اضطراب شما برای مدتی ادامه داشته باشد، بدن شما ممکن است از نظر فیزیکی به آنها واکنش نشان دهد. دلیل اینکه علائم فیزیکی مانند حالت تهوع را تجربه می کنید این است که مغز شما پاسخ “جنگ یا گریز” را فعال می کند. با این پاسخ بدن شما شروع به ترشح هورمون های مختلف می کند.

آستانه استرس و اضطراب هر کس متفاوت است. مثلاً فرض کنید دو نفر در حال تماشای یک فیلم هستند. در حالی که یکی از آنها فیلم های ترسناک را دوست دارد، دیگری می ترسد. هورمون استرس ترشح شده توسط این دو نفر با یکدیگر متفاوت خواهد بود. یکی شاهد افزایش ضربان قلب و سایر تغییرات فیزیکی خواهد بود، در حالی که دیگری از فیلم لذت خواهد برد.

مطلب مرتبط: ۱۲ درمان خانگی موثر برای درمان فوری نفخ معده و روده

رفلاکس

ممکن است سوزش سر دل را تجربه کنید، به خصوص مدت کوتاهی پس از خوردن غذاهای تند، چرب و سنگین. این احساس سوزش می تواند به قفسه سینه و گلو نیز برسد و باعث تهوع شود. رفلاکس در نتیجه خروج اسید اضافی معده به گلو و ماندن در آن رخ می دهد. بیشتر اوقات این طبیعی است. اما به دلیل بیماری ریفلاکس معده، مری می تواند آسیب ببیند و منجر به تحریک مزمن، التهاب، زخم و غیره شود.

مطلب مرتبط: رفلاکس معده: اگر سوزش سردل دارید به این ۷ مواد غذایی لب نزنید

سندرم روده تحریک‌پذیر

روده ها گاهی آنطور که باید حرکت نمی کنند. اگر سندرم روده تحریک پذیر دارید، ممکن است در حرکت مدفوع به داخل روده مشکل داشته باشید. حتی اگر روده شما از نظر ساختاری طبیعی است، مدفوع ممکن است خیلی آهسته یا خیلی سریع در روده حرکت کند.

سندرم روده تحریک پذیر می تواند باعث شود مدفوع در روده بماند و نتواند پایین بیاید و باعث بدتر شدن تدریجی حالت تهوع شود. برای اینکه بفهمید آیا سندرم روده تحریک پذیر دارید یا نه، باید بدانید که درد از کجا می آید. اگر درد به سینه یا گلو شما برسد، ممکن است رفلاکس داشته باشید. اما اگر به ناف شما برخورد کند، ممکن است مشکل در روده شما باشد.

مطلب مرتبط: درمان خانگی ورم معده: ۸ درمان طبیعی با اثر فوری

پرخوری

هنگامی که معده شما بیش از حد پر است و در حالی که غذا هنوز در معده شما است به خوردن ادامه می دهید، ممکن است حالت تهوع را تجربه کنید. پرخوری زمانی رخ می دهد که حوصله تان سر می رود. ممکن است در هنگام گرسنگی به جای اینکه غذا بخورید، از روی عادت تنقلات بخورید و زمانی که مشغول کارهای زیادی هستید یا حوصله دارید، یک میان وعده بخورید.

از آنجایی که حواس‌پرتی‌های زیادی در زندگی ما وجود دارد، ما بیشتر و بیشتر تنقلات می‌خوریم و از آنچه می‌خوریم یا چقدر می‌خوریم آگاه نیستیم. می توانید برای خود برنامه ای تنظیم کنید که پرخوری نکنید و سعی کنید تا حد امکان به طور منظم غذا بخورید. همچنین می‌توانید با بردن غذا در بشقاب به جای خوردن مستقیم از قابلمه، کنترل وعده‌ها را فراهم کنید.

مطلب مرتبط: اگر هر روز صبح، آب با معده خالی بنوشید….

دیابت

قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین نیز می تواند باعث تهوع شود. با این حال، اگر برای مدت طولانی دیابت داشته اید و آن را تحت کنترل نگه دارید، ممکن است گاستروپارزی مرتبط با دیابت را تجربه کنید. در این صورت معده شما آنطور که باید کار نمی کند و غذا دیرتر هضم می شود.

مطلب مرتبط: رژیم قلیایی: ۲۵ موادغذایی قلیایی که باید برای تعادل طبیعی بدن مصرف کنید

بیماری کیسه صفرا

شما می توانید از کیسه صفرا خود تشکر کنید که می توانید غذاهای چربی را که دوست دارید بخورید. صفرای ایجاد شده توسط کبد شما در کیسه صفرا ذخیره می شود. سپس کیسه صفرا شما این صفرا را برای تجزیه غذاهای چرب آزاد می کند. هنگامی که شما به بیماری کیسه صفرا مبتلا هستید، این فرآیند مهم می تواند مختل شود و باعث تهوع و سایر علائم شود.

عوامل تهوع

در صورت ابتلا به بیماری کیسه صفرا، ممکن است 15 تا 20 دقیقه پس از صرف غذا حالت تهوع داشته باشید. حالت تهوع ممکن است با درد شکم، اسهال، تغییر رنگ مدفوع و گاهی کاهش وزن غیرقابل توضیح همراه باشد.

پانکراتیت

پانکراتیت می تواند به دلیل سنگ کیسه صفرا، مصرف الکل، اختلالات خودایمنی و علل دیگر رخ دهد. وقتی چیزی می خورید، لوزالمعده شروع به تولید آنزیم هایی برای تجزیه غذا می کند. با این حال، اگر پانکراس شما ملتهب یا آسیب دیده باشد، ممکن است آنزیم کافی تولید نکند.

اختلالات پانکراس می تواند باعث درد شکمی، حالت تهوع، اسهال و کاهش وزن غیرقابل توجیه شود.

ایسکمی مزمنتر

ایسکمی مزانتریک زمانی رخ می دهد که جریان خون به اندام های گوارشی مختل شود. این می تواند ناشی از تشکیل پلاک یا سخت شدن شریان ها و همچنین فشار خون پایین طولانی مدت، تصلب شرایین و موارد دیگر باشد.

به طور کلی، افرادی که سیگار می کشند، کلسترول بالا دارند یا بیماری های عروقی مانند بیماری عروق کرونر یا بیماری عروق محیطی دارند در معرض خطر بیشتری هستند.

چگونه حالت تهوع بعد از غذا را درمان کنیم؟

چیزهایی مانند خوردن چوب شور، خوردن مقدار کمی زنجبیل و استراحت می تواند به رفع حالت تهوع کمک کند. اما برای درمان خود نباید زیاد تلاش کنید. با این حال، کارهای کوچکی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که هیدراته بمانید و استراحت کنید. همچنین می‌توانید علت تهوع، مدت زمان طولانی بودن آن و احساس بهتری را پیگیری کنید. به لطف این موارد، پزشک می تواند بعد از آن بهتر به شما کمک کند.

اگر حالت تهوع شما عود کند و خود به خود برطرف نشود، طبیعی نیست. حالت تهوع مکرر و مداوم ممکن است به دلایل زمینه ای باشد. بنابراین، اگر حالت تهوع شما برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا