;
ریپورتاژ آگهی

جراحی کاهش وزن: آیا واقعاً مزایای آن بیشتر از خطرات آن است؟

چاقی خطر بیماری قلبی، دیابت و سایر بیماری ها را افزایش می دهد. برای برخی از افراد مبتلا به چاقی، رژیم غذایی و ورزش آنها را قادر به رسیدن به وزن مناسب نمی کند. برای این افراد، مزایای جراحی کاهش وزن می تواند از خطرات آن بیشتر باشد.

شیوع چاقی بالاترین میزانی است که تاکنون داشته است. شکی نیست که چاقی عامل اصلی تعدادی از بیماری های جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است.

جراح چاقی

این وضعیت می تواند منجر به دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سکته مغزی شود و همچنین با برخی از سرطان ها از جمله سرطان سینه و سرطان روده بزرگ مرتبط است. در یک مطالعه که اخیرا منتشر شده است حتی ارتباط بین چاقی و سرطان پانکراس را نشان می دهد.

علاوه بر این، این وضعیت می‌تواند به شدت به کیفیت زندگی افراد آسیب برساند، او را بی‌حرکت می‌گذارد و اغلب باعث ایجاد افسردگی می‌شود.

بر اساس این عوامل، درک اینکه چرا افراد دارای اضافه وزن بیش از حد به روشهای کاهش وزن مختلف برای مبارزه با چاقی خود نگاه می کنند، دشوار نیست. و جراحی کاهش وزن که به عنوان جراحی چاقی نیز شناخته می شود، اکنون یکی از رایج ترین روشهایی است که افراد چاق به آن روی می آورند.

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی به مجموعه‌ای از روش‌های کاهش وزن اطلاق می‌شود که افراد چاق می‌توانند به منظور کاهش مصرف غذا و در نتیجه باعث کاهش وزن شوند.

اگر شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 30 باشد، فردی دارای چاقی طبقه بندی می شود.

سه روش اصلی جراحی چاقی وجود دارد که به طور گسترده استفاده می شود. اینها بای پس معده، باندینگ معده و اسلیو گاسترکتومی هستند.

جراح اسلیو

بای پس معده رایج ترین روش چاقی در سراسر جهان است. این روش شامل مسیریابی مجدد سیستم گوارش از معده به منظور تقویت سیری و سرکوب گرسنگی است.

روش باند معده شامل قرار دادن یک نوار بادی در اطراف قسمت بالای معده است. این یک کیسه معده کوچکتر ایجاد می کند، به این معنی که خوردن کمتر باعث می شود فرد احساس سیری کند و گرسنگی خود را برطرف کند.

با گاسترکتومی اسلیو، حدود 80 درصد معده برداشته می شود تا کیسه معده کوچکتری ایجاد شود. این باعث کاهش مقدار غذایی که می توان مصرف کرد، می شود.

زمان نقاهت از این روش ها در بیماران مختلف متفاوت است. اما ممکن است ماه ها طول بکشد تا یک بیمار پس از جراحی به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهد و بسیاری از آنها باید رژیم غذایی مایعات را دنبال کنند و غذاهای معمولی را به آرامی معرفی کنند.

“موثرترین گزینه” برای بیماران مبتلا به چاقی

جراحی چاقی در گذشته نتایج مثبتی را نشان داده است. اخیراً مطالعه ای منتشر شده است که نشان می دهد جراحی کاهش وزن در مقایسه با روش های غیرجراحی به طور قابل توجهی مؤثرتر است.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که جراحی کاهش وزن با حوادث قلبی عروقی کمتری مانند حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است و حتی پیشنهاد شده است که این روش با بهبود میل جنسی در بیماران مرتبط است.

دکتر پدرام طالبیان خاطرنشان می کند که به دلیل مطالعات مختلف که اثرات مثبت جراحی چاقی را نشان می دهد، پذیرش این روش بسیار افزایش یافته است.

مثبت ها «بیشتر» از منفی هاست

روش های چاقی خود مجموعه ای از عوارض احتمالی را به همراه دارند.

به عنوان مثال، دکتر طالبیان اشاره می کند که اگر بیمار بیش از حد غذا بخورد، یک عارضه جانبی ممکن است شامل گشاد شدن مری (لوله غذا) باشد. این بدان معنی است که بیماران باید تا پایان عمر خود به یک رژیم غذایی سخت پایبند باشند و به طور منظم ویزیت های بعدی بعد از عمل داشته باشند.

روش های بای پس معده نیز معایب خود را دارد. این جراحی می‌تواند منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی طولانی‌مدت شود و در نتیجه بیماران باید مکمل مادام‌العمر داشته باشند.

بیماران برای تصمیم گیری به مشاوره بهتری نیاز دارند

اما دکتر پدرام طالبیان، جراح چاقی ، می گوید که او معتقد است که ارتباط بهتری بین پزشکان و بیماران مبتلا به چاقی لازم است تا اطمینان حاصل شود که بیماران در مورد خطرات مرتبط با جراحی چاقی و اینکه آیا این روش برای آنها مناسب است یا خیر، آگاه هستند.

دکتر پدرام طالبیان

جراحی چاقی و متابولیک یک تصمیم مهم است و بیماران به زمان نیاز دارند تا آن را در نظر بگیرند و گزینه های خود را بررسی کنند. با این حال، اگر بیمار بیش از حد طولانی در پیشرفت بیماری خود صبر کند، مزایای جراحی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

در این زمینه و برای تصمیم گیری بسیار درست و منطقی برای انجام جراحی چاقی باید حتما به متخصص جراحی چاقی مراجعه شود. اما چه کسی؟

دکتر پدرام طالبیان فوق تخصص و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی و عضو انجمن جراحان چاقی ایران از بهترین پزشکان در انجام عمل جراحی چاقی در ایران هستند و با انجام بیش از 1000 عمل جراحی چاقی یکی از زبده ترین و ماهرترین افراد در بین پزشکان محسوب می شوند.

از نقاط بسیار بارز ایشان اخلاق بسیار خوب و روی گشاده و همچنین پیگیری های بعد از عمل جراحی می باشد که در بین متخصصان این رشته از پزشکان دلسوز و پیگیر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا