;
دانش

عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد: این عوامل سبب می شود که رنگ چشمان نوزاد رنگی شود!

عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد: هر پدر و مادری دوست دارد تا نوزادش زیبا و با هوش باشد. به خصوص رنگ چشم نوزاد یکی از مسائلی است که مادرها بیشتر به آن فکر می کنند. بسیاری از مادران ترجیح می دهند تا چشم نوزادش رنگی باشد. در مطلب امروز مجموعه دانش در بخش تازه ها مجله خبری چشمک، بررسی کرده ایم که چه چیزی بر رنگی شدن چشمان نوزاد تاثیر می گذارد و چگونه چشم جنین رنگی می شود. با چشمک و عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد  همراه باشید.

شاید بپسندید: شیوه ی صحیح فریز غذاهای پخته + مدت ماندگاری

عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد

همانطور که اشاره شد در این مطلب عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد مورد بررسی قرار گرفته است. برخای از مهمترین عوامل بر رنگ چشم نوزاد عبارتند از:

تاثیر ژن رنگ تیره

رنگ چشم نوزاد، ژن رنگ تیره بر رنگ روشن همیشه غالب است. ژن قهوه ای بر ژن سبز و آبی غالب است؛ سبز بر آبی غالب است و آبی نهفته است.

به دلیل غالب بودن رنگ چشم قهوه ای ، اگر فردی دارای دو ژن قهو ه ای و یا یک ژن قهوه ای ، یک ژن آبی باشد ، رنگ چشم او قهوه ای می شود. در صورتی رنگ چشم کودک آبی می شود که پدر و مادر هر دو دارای چشم آبی باشند و کودک ژن رنگ چشم آبی را از هر دو والد دریافت کند. رنگ چشم کودک سبز خواهد بود اگر کودک ژن رنگ چشم سبز را از هر دو والد بگیرد یا یک ژن آبی و یک ژن سبز دریافت کند.

شاید بپسندید: برق انداختن اجاق گاز با مواد طبیعی پاک کننده با این روش ساده!

ژنتیک و وراثت

رنگ چشم در کودکان مختلف متفاوت است برخی از کودکان دارای رنگ چشم آبی یا سبز و برخی دیگر دارای رنگ چشم قهوه ای هستند. با این حال عامل اصلی تعیین رنگ چشم در نوزادان ژنتیک و وراثت است و رنگ چشم نوزاد ، به رنگ چشم هر دو والدین بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: نشانه های قویترین زنان: 9 ویژگی زنان آلفا که آنان را قدرتمند ترین زنان بشر کرده است!

عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد

رنگ چشم نوزاد، رنگ چشم یک ویژگی فیزیکی است که توسط جفت شدن ژن های پدر و مادر مشخص می شود و هر کودک از هر یک از والدین اش ۵۰ درصد مواد ژنتیکی رنگ چشم را به ارث می برد. دو ژن گرفته شده از پدر و مادر می توانند به هم شبیه یا از هم متفاوت باشند.

راههای رنگی شدن چشم جنین

رنگ چشم کودک شما تا حد زیادی تحت تأثیر ژن‌های غالب قرار دارد و هیچ روشی برای تغییر دادن این ژن‌ها وجود ندارد. اما به هر حال در کنار ژن‌های غالب، ژن‌ها مغلوب نیز در بدن ما وجود دارند که شاید تأثیرشان به اندازه ژن‌ها غالب نباشد، اما می‌توانند روی ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری کودک مؤثر باشند. در حقیقت ما نقش زیادی در تعیین رنگ چشم نوزاد نداریم و این ژن‌ها هستند که میزان تولید ملانین را تعیین می‌کنند و رنگ چشم نوزاد را مشخص می‌کنند. بهتر است به جای این که به دنبال راه‌های رنگی شدن چشم جنین باشید، روش‌هایی برای سلامت چشم و رشد بهتر جنین را پیدا کنید.

احتمالا بپسندید: ادویه مفید برای گیاهان آپارتمانی؛ تقویت کننده و آفت کش

چگونه چشم جنین رنگی می شود

در چشم بافت پوششی به نام عنبیه وجود دارد که دارای رنگدانه های مشکی و کوچکی به نام ملانین است . رنگ چشم به وجود و پراکندگی ملانین بستگی دارد به صورتی که اگر این رنگدانه ها پراکنده باشند رنگ چشم تیره و اگر پراکندگی رنگدانه ها کم باشد چشم روشن می شود.

رنگ چشم نوزاد، چند ژن تعیین کننده رنگ چشم هستند که برخی از آنها تاثیر گذار تر از بقیه می باشند. یکی از ژن های اصلی تعیین کننده رنگ چشم ژن OCAZ است که با رمز گذاری پروتئینی با عنوان P ملانین تولید می کند و موجب رنگی شدن چشم می شود.

تاثیر گذاری این ژن بر رنگ چشم ۷۴ درصد است. تحقیقات جدید نشان داده جهشی کوچک در OCAZ تولید ملانین عنبیه را محدود می کند وسبب می شود رنگ چشم آبی شود اما اگر فعالیت این ژن کاملا محدود گردد رنگ چشم فرد قرمز می شود و فرد دچاربیماری زالی می گردد.

نقش وراثت در تعیین رنگ چشم جنین

از ژن های فرعی دیگری که تاثیر کمتری در تعیین رنگ چشم دارند ژن های Eycl1، Eycl2 و Eycl3 هستند که موجب بروزرنگ های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه ای، بلوطی و … در افراد می شوند.

بیشتر بخوانید: علامت خراب شدن ادویه + تاریخ انقضا ادویه ها

دو چشم با دو رنگ متفاوت

رنگ چشم نوزاد، شاید شما نیز افرادی را دیده باشید که رنگ چشم هایشان با یکدیگر متفاوت است ، برخی از این افراد خاص بودن رنگ چشم هایشان را دوست دارند ولی برخی دیگر این حالت را نمی پسندند و به همین علت از لنز استفاده می کنند.

چرا رنگ دو چشم برخی از افراد متفاوت است

این اختلال در انسان ها نادر است و به علت جهش ژن و متفاوت بودن میزان ملانین موجود در هر یک از عنبیه ها است . این اختلال می تواند ارثی و یا به علت مصرف برخی داروهای خاص که مقدار رنگدانه در هر یک از چشم ها افزایش یا کاهش می دهند ؛ باشد. این اختلال متفاوت بودن رنگ چشم ها با یکدیگر ،در حیوانات رواج بسیاری دارد.

عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد

آیا رنگ چشم جنین تغییر می کند؟

رنگ چشم نوزاد، اکثر نوزادان با چشم های آبی متولد می شوند به این دلیل که کمی زمان برای تولید ملانین رنگدانه لازم است و شما نمی توانید دقیق رنگ چشم های کودک را تا شش ماهگی تعیین کنید. زیرا در این مدت مقدار ملانین کاهش یا افزایش می یابد.

رنگ چشم جنین چه زمانی ثابت می شود

درجهان رنگ چشم های متفاوتی وجود دارد اما در برخی نقاط جهان برخی رنگ چشم ها نسبت به بقیه بیشترند مثلا در اروپا رنگ بلوطی یا خرمایی بیشتر است و در کشورهای آمریکایی ، هند و ترکیه رنگ های چشم روشن مانند سبز، آبی و طوسی فراوانی بیشتری دارند اما رنگ غالب در سراسر جهان رنگ قهوه ای مایل به مشکی است.

نحوه بروز تغییرات در رنگ چشم جنین

رنگ چشم نوزاد، اگروالدین هر دو دارای چشم قهوه ای باشند، ۷۵٪ احتمال دارد که کودکشان چشم قهوه ای شود.

اگروالدین هر دو دارای چشم آبی باشند، ۹۹٪ احتمال دارد که کودکشان چشم آبی شود.

اگروالدین هر دو دارای چشم سبز باشند، ۹۹٪احتمال دارد که کودکشان چشم سبز شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خوب بود ولی چون مامان بابام هردو چشم قهوه ای هستن منو داداشمم چشمامون قهوه ایه ممنون از دانشمندای خوبمون مطلب جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا