;
تازه ها

موجودی که مردمک های چشمش مستطیلی است! (+عکس)

مردمک چشم مستطیلی: مردمک سوراخی است که در وسط عنبیه چشم قرار دارد. مردمک ورودی مسیر نور به داخل چشم است. در بسیاری از جانوران (حتی تعداد کمی از ماهی ها ) اندازهٔ مردمک توسط ماهیچه های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می شود و شکل مردمک در گونه های مختلف جانوران متفاوت است:دایره ای، هلالی،….؛ مردمک چشم بز به شکل مستطیل افقی با گوشه های محدب است.

بزها فقط به حدود ۵ ساعت خواب نیاز دارند و اغلب در طول روز چند چرت کوتاه می زنند. اگر به اندازه کافی گرم باشد، در شب وقتی گرسنه شوند، در تمام طول شب حرکت می کنند و چرا می کنند.

در مورد شاید همه چیز را در مورد عادات غذایی بز ها و نحوه حفظ سلامت آنها یاد گرفته باشید، اما آیا تا به حال در مورد نحوه دید بزها فکر کرده اید؟بزها حیوانات شکاری هستند و چشمان آنها طوری طراحی شده است که به آنها اجازه می دهد شکارچیان را به راحتی در هر زمانی از روز تشخیص دهند. شکارچیان اغلب دوست دارند از پنهان شدن تاریکی برای شکار طعمه خود استفاده کنند، بنابراین مهم است که بزها بتوانند آنها را نه تنها در طول روز، بلکه در شب نیز شناسایی کنند.

شاید بپسندید: چرا پشه ها فقط شب ها میان سراغ ما!

آیا بزها می توانند در تاریکی ببینند؟

بزها به لطف طراحی مردمک هایشان در تاریکی می توانند ببینند. در حالی که برخی از حیوانات مردمک های گرد یا عمودی دارند، مردمک چشمان بزی افقی و به شکل مستطیل است. این وضعیت به بز اجازه می دهد تا طیف وسیعی از محیط اطراف خود را ببیند. تصور می شود که بزها می توانند میدان بینایی تقریباً ۳۶۰ درجه را ببینند.

شاید بپسندید: چه کسی اولین بار از تلفن همراه در ایران استفاده کرد!؟ + تصویر اولین تلفن همراه در ایران

مردمک چشم مستطیلی

شاید بپسندید: عکس های دیده نشده از جوانی ناصرالدین شاه با ژست های خاص!

آنها همچنین می توانند میزان نوری را که وارد چشمشان می شود کنترل کنند. حتی به آن‌ها امکان می‌دهد در تاریکی ببینند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند در روشن‌ترین بخش روز در معرض نور خورشید قرار نگیرند. حتی آنها قادر به تشخیص یک شکارچی در میدان دید بزرگ خود باشند، مردمک های کشیده آنها همچنین به آنها اجازه می دهد تا ببینند کجا می دوند تا از برخورد با چیزها یا رفتن در جهت اشتباه جلوگیری کنند.

بزها به لطف مردمک های مستطیل شکل خود و اینکه مردمک به صورت افقی در چشمانشان می نشیند قادر به دید نسبتا خوب در تاریکی هستند.

مردمک مستطیل شکل مکانیزمی است که به چشمان آنها اجازه می دهد تا نور اضافی را در تاریکی به داخل برسانند. این چیزی است که باعث می شود آنها در شب بسیار خوب ببینند، بسیار بهتر از ما!

مسلماً، بزها در تاریکی نمی توانند به خوبی در طول روز ببینند. آنها می توانند به اندازه ای ببینند که اطراف خود را بشناسند، با خیال راحت حرکت کنند و در طول شب هر طور که می خواهند چرا کنند. آنها همچنین می توانند حرکاتی را در محیط خود تشخیص دهند و شکارچیان احتمالی را حتی در تاریکی شناسایی کنند.

شاید بپسندید:  18 تصویر بازسازی شده از شخصیت سیمپسون ها توسط هوش مصنوعی!

چرا چشم بز می چرخد؟

چشمان بز در حالی که سرشان را پایین می‌آورند می‌چرخند تا مردمک‌هایشان موازی با زمین باقی بماند. این به بزها اجازه می دهد به جای تمرکز بر روی زمین، زمانی که سر خود را به سمت پایین خم می کنند، محیط اطراف را کامل ببینند.

این مکانیسم دفاعی به ویژه در شب مفید است، زمانی که شکارچیان می‌توانند از پوشش تاریکی برای شکار بز استفاده کنند. مردمک‌های چرخان بز به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر گونه حرکتی را که می‌تواند شکارچی باشد، در محیط اطراف خود، حتی در حالی که در حال چرا هستند را ببینند.

شاید بپسندید: جمهوری اسلوجمستان؛ آیا نام این کشور را شنیده بودید!؟

مردمک چشم بز

شاید بپسندید: هزینه عروسی محمدرضا گلزار چقدر بوده + اولین عکس عروسی

چرا نحوه دید بزها عجیب به نظر می رسد؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شکل و اندازه مردمک در چشم حیوان نقش بسیار زیادی در بقا و تکامل گونه ها دارد. به همین دلیل، شکل عجیب چشم بز، نشانه ای از موقعیت آن در زنجیره غذایی طبیعی است.

شاید بپسندید: تغییر جنسیت “ایلان ماسک” به روایت هوش مصنوعی+تصاویر

بزها یکی از حیوانات خوش شانسی هستند که توسط مردمک های افقی و مستطیلی شکل تکامل یافته و با محیط اطراف خود سازگار شده اند. این چشمان عجیب و غریب ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما این گونه است که بزها در طبیعت زنده می مانند. این به بزها کمک می کند دید بهتر و محتاطانه تری برای دفاع از خود و سازگاری با زیستگاه طبیعی خود داشته باشند.

شاید بپسندید: تصاویر شبیه سازی شده از نقاشی ها و مجسمه های قدیمی با کمک هوش مصنوعی!

شاید بپسندید:

حقایق جالب درباره سیب زمینی که قطعاً تاکنون نشنیده اید!

۱۱ ترفند ساده برای از بین بردن حشره برنج و حبوبات!

شاید بپسندید: شخصیت های دیزنی از جاسمین تا آریل در نژادی دیگر چگونه به نظر می رسند!؟

احتمالاً بپسندید: تصاویر دیدنی از پیری ستارگان فوتبال با کمک هوش مصنوعی!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا