;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ!

داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ، داستان جذابی دارد و به عروسی مربوط می‌شود که طرز تهیه‌ی پختن برنج را بلد نیست، ولی ادعا می‌کند در طبخ آن وارد است. ضرب المثل باعث می شود که در کمترین زمان، منظور را با استفاده از تعداد کمی از کلمات به طرف مقابل برسانیم. از طرفی خیلی از حرف‌ها را نمی توان به صورت رک و مستقیم زد. ضرب المثل‌ها باعث می شوند که بتوانیم به راحتی با استفاده از دو پهلو حرف زدن حرف خود را بزنیم.

بسیاری از ضرب المثل‌ها معنای دقیقی ندارند و وقتی با یک نفر صحبت کنیم، می‌توانیم به عنوان تمام کننده بحث از ضرب المثل استفاده کرده تا طرف مقابل به معنی آن فکر و از ادامه بحث خودداری کرد. به هر روی باید گفت که برای توصیف یک موضوع هیچ چیزی بهتر از ضرب المثل نیست. همچنین از مواردی که سبب جذاب شدن سخنان می شود به ضرب المثل نیز در کنار شعر اشاره کرد. در این بخش معنی و ریشه ضرب‌المثل یک خشت هم بزار در دیگ را با شما دوستان گرامی به اشتراک خواهیم گذاشت.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل دو قورت و نیمش باقی مانده!

داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ

آورده‌اند که در گذشته، دختری را به عقد پسری در آوردند. این دختر بسیار مغرور و خودشیفته بود و در خانه‌ی مادر شوهرش زندگی می‌کرد. روزی وی  مهمانی ترتیب داد و همه‌ی اقوام را دعوت کرد، اما نحوه‌ی پخت برنج را خوب بلد نبود.

شاید بپسندید: تست هوش: اگه خیلی باهوشی، سریع بگو عدد وسط دایره چی میشه!؟

داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ

شاید بپسندید:با پیدا کردن پلنگ مخفی تصویر ثابت کن که چشات مثل شاهین تیزه!

آن روز از شانس بدش، مادر شوهرش مریض شد. عروس مغرور به تنهایی تمام کارهای مهمانی را انجام داد، ولی هنگامی که خواست برنج را طبخ کند به مشکل خورد. با خودش گفت: باید به بهانه‌ای از مادر شوهرم بپرسم که پلو چطور درست می‌شود وگرنه آبرویم پیش مهمانان می‌رود. سپس نزد او رفت و گفت مادرجان به نظرتان چند عدد پیمانه برنج بپزم که برای همه‌ی مهمان‌ها کافی باشد؟مادر شوهرش گفت: مگر نمی‌توانی تشخیص بدهی که چقدر برنج نیاز است؟! عروس که بسیار خود‌خواه بود به مادر شوهرش گفت من مهارت بالایی در پختن غذا دارم، ولی خواستم از شما هم راهنمایی بگیرم که برنج خیلی خوب طبخ کنم.

سپس مادر شوهرش به او گفت: برای اینکه برنج خوبی بپزی ابتدا آن را داخل ظرفی بریز و با آب ولرم چند بار بدون اينکه زياد چنگ بزنی بشور تا اینکه آب برنج شفاف شود. سپس آب برنج را خالی کن. عروس خودخواه گفت این نکات را می‌دانم. مادر شوهرش گفت بعد از اینکه آب برنج را خالی کردی، برنج را در ظرفی بریز و به آن آب اضافه کن تا جایی که سطح آب یک مقدار از برنج بالاتر برود و بلافاصله نمک هم اضافه کن و بگذار که به مدت ۳ ساعت کاملا خیس بخورد. عروس مغرور در بین صحبت‌های مادر شوهرش، سرش را به نشانه‌ی تایید تکان می‌داد و می‌گفت همه‌ی این اصول را می‌دانم.

مادر شوهرش گفت بعد از این مراحل، یک قابلمه را پر از آب می‌کنی و روی گاز  می‌گذاری تا به جوش بیاد و بعد از اینکه آب به جوش آمد، آب ظرف برنج را خالی کن و برنج را داخل قابلمه‌ی آب جوش بریز و بعد از چند دقیقه به آرامی برنج را هم بزن و سپس هنگامی که مطمئن شدی برنج نرم شده است، قابلمه‌ی برنج را بر‌می‌داری و آن را روی آبکش می‌ریزی تا آب به طور کامل جدا شود.

احتمالاً بپسندید: با دلیل منطقی بگو کدومیکی از افراد تصویر مدیر یه شرکته!؟

در نهایت قابلمه را روی گاز قرار می‌دهی و مخلوطی از ۲ قاشق غذاخوری ماست، ۲ پيمانه برنج و يک قاشق غذاخوری روغن مايع درست کرده و داخل قابلمه می‌ریزی و در آخر برنج را از آبکش به قابلمه انتقال می‌دهی و درب آن را با پارچه‌ای تمیز می‌پیچی و روی قابلمه می‌گذاری و شعله‌ی گاز را بسیار کم می‌کنی تا برنج دم بکشد. عروس خودپسند بعد از اینکه همه‌ی اصول را شنید به مادر شوهرش گفت ممنونم ولی من همه‌ی اینها را می‌دانستم.

مادر شوهرش از غرور و دروغ‌گویی عروسش به شدت ناراحت شد و با خود گفت باید این دختر را ادب کنم. بعد گفت: هنگامی که تمام این کارها را انجام دادی، یک کلوخ ﮔلی را روی دیگ قرار بده تا برنج به خوبی عمل بیاید.

عروس بعد از اینکه صحبت‌های مادر همسرش تمام شد از او تشکر کرد و آماده‌ی طبخ برنج شد. وی مراحل به ترتیب انجام داد و در پایان خشتی را روی در دیگ گذاشت و از آشپزخانه بیرون رفت. عروس خودخواه وسایل سفره را آماده کرد و برای کشیدن برنج به آشپزخانه رفت و متوجه شد که بر اثر حرارت، کلوخ خورد شده و داخل قابلمه رخته شده است. او به شدت عصبانی شد و به شوهرش گفت:  مادرت به من گفت چطور برنج بپزم و من هم طبق حرف‌های او عمل کردم. اما ببین برنج کاملا خراب شده است.

در همان لحظه مادر شوهرش وارد آشپزخانه شد و لبخندی زد و رو به عروسش کرد و گفت: من اگر گفتم که روی قابلمه خشت بگذاری، به خاطر دروغ‌هایی بود که به من گفتی و مجبور شدم برای اینکه غرور و خودخواهی‌ات را کنار بگذاری به تو دروغ بگویم. عروس بسیار پشیمان بود و گفت: من به دلیل اینکه شما مرا مسخره نکنید، دروغ گفتم. مادر شوهر دست عروسش را گرفت و گفت: اگر کسی به دروغ ادعای دانستن چیزی را بکند، باید سرزنش شود و هیچ کس در این دنیا وجود ندارد که از ابتدا همه چیز را آموخته باشد. بعد او را بوسید و گفت نگران هیچی نباش، چون من از قبل برای این مهمانی برنج آماده کرده‌ام.

شاید بپسندید: اگه تو 10 ثانیه تفاوت های دو کدوی هالووین را پیدا کنی، دقت ات عالیه!

داستان ضرب المثل یک خشت هم بزار در دیگ

احتمالاً بپسندید: افسانه های مغرب زمین: داستان دختر آسیابان که پوشال کاه را به طلا تبدیل می کرد!

کاربرد ضرب‌المثل یک خشت هم بزار در دیگ

از آن دوران تا به امروز، اگر شخصی به دروغ ادعا کند که فلان کار را بلد است، ضرب‌المثل زیر را برایش به‌کار می‌برند: یک خشت هم بزار در دیگ!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

شاید بپسندید: چیستان: کدام خوراکی است که سه حرف اولش نپخته است!؟

 

 

 

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

برایتان جالب خواهد بود: داستان جالب و شنیدنی ضرب المثل ماست​ ها را کیسه کردن!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: چیستان: از آسمان به زمین می آید و اگه حرف اولش رو برداریم اسم یک حیوان می شود!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

احتمالاً بپسندید: داستان جالب و شنیدنی مرد سنگ تراش!

برایتان جالب خواهد بود

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا