;
تازه ها

تنها وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد و ترک دنیا کرد + عکس

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد: قرار بود وقتی دوانشی سنگوی هشت‌ساله بزرگ شد شرکت بزرگ چندین میلیارد دلاری تجارت الماس را اداره کند. اما دختر تاجر الماس ثروتمند حالا زندگی راهبانه‌ای در پیش گرفته است و ساری سفید زمخت و درشتباف  می‌پوشد و پابرهنه  در‌به‌در به درخواست صدقه و خیرات می‌رود.

دوانشی، دختر بزرگ دانش و آمی سنگوی ترک ‌دنیا  کرد و راهبه شد. خانوادهٔ سنگوی از ۴،۵ میلیون پیروان جینیسم در هند هستند که یکی از دیرین‌ترین ادیان جهان است که بیش از ۲۵۰۰ سال پیش در هند به‌وجود آمده است.

پژوهشگران دینی می‌گویند تعداد پیروان آئین جین که تصمیم به پشت‌پا زدن به مادیات و ترک دنیا می‌کنند در سال‌های اخیر به شدت روبه‌افزایش  است هر‌چند در این میان مواردی به سن‌و‌سال دوانشی کمتر به‌چشم می‌خورد.

در مراسم ژانویه امسال در شهر سورات واقع در ایالت گجرات هند، دوانشی در برابر راهب ارشد جین و با حضور ده‌ها هزار نفر مراسم سوگند ترک دنیا یا دیکشا را به‌جا آورد.

او که  همراه مادر‌و‌پدرش در این مراسم شرکت کرده بود لباس ابریشمی زربفت بر تن و تاج الماس‌نشان بر سر داشت.

شاید بپسندید: افراد دارای این ویژگی ها هرگز نباید با هم ازدواج کنند!

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

پس از پایان مراسم او در میان راهبان دیگر ایستاده بود با ساری سفید درشت‌بافی که روی موهای تراشیدهٔ سرش را هم می‌پوشاند. در تصاویر او را دیدیم که جارویی در دست دارد، او باید جلوی پای خود را مدام جارو کند مبادا ناخواسته پایش را بر حشره‌ای بگذارد و باعث مرگ آن شود.

کرتی شاه، تاجر الماس اهل شهر سورات که دوست خانوادگی آنها و از سیاستمداران محلی طرفدار حزب بهاراتیا جاناتا، حزب مردم هند است، می‌گوید: «او دیگر نمی‌تواند در خانه بماند، مادر و پدرش دیگر مادر و پدر او نیستند او حالا راهب یا سدهوی است. زندگی راهبانه خیلی سخت است. حالا باید همه‌جا پیاده برود، حق ندارد از هیچ وسیله نقلیه استفاده کند. روی ملافهٔ سفیدی که بر زمین می‌اندازند می‌خوابند و پس از غروب آفتاب نباید چیزی بخورند.

خانوادهٔ سنگوی به تنها گروه جین‌ها تعلق دارند که کودکان راهب را می‌پذیرند، سه شاخه دیگر این دین فقط راهبان بزرگسال را می‌پذیرد. والدین دوانشی «به‌شدت معتقد» هستند و رسانه‌های هندی به نقل از دوستان و خانواده می‌گویند مادر و پدر او از زمانی که نوپا بود او را به باور‌های معنوی و دینی ترغیب می‌کردند.

شاید بپسندید: فیلم سر کار گذاشتن ببر توسط میمون (خیلی باحاله)

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

احتمالاً بپسندید: نشانه های تخم مرغ سالم: تخم مرغ رو بشوریم یا نه ؟

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

تایمز هند نوشته است: دوانشی هرگز تلویزیون و فیلم تماشا نکرده و به رستوران و خرید نرفته است. از دوران کودکی دوانشی سه بار در روز عبادت می‌کرده و حتی از دو‌سالگی روزه می‌گرفته است.

یک روز پیش از مراسم تارک دنیا شدن، خانوادهٔ او جشن باشکوهی برای مشایعت دخترشان در انتخاب این مسیر برگزار کردند.

هزاران نفر به تماشای نمایش پر‌شکوه رفته بودند، شتر‌ها، اسب‌ها، ارابه‌ها و گاو‌های شاخ‌‌بلند و طبل‌نوازان و مردان دستار‌به‌سری که چتر‌های رنگین و تاج‌مانندی در دست گرفته بودند و در خیابان‌های شهر همراه با رقصندگان و بازیگران  برنامه‌های شاد و سرگرم‌کننده اجرا می‌کردند.

دوانشی و خانواده‌اش بر کجاوه‌ای نشسته بودند که بر پشت فیل حمل می‌شد و جمعیت گلبرگ‌های گل در راه آنها می‌ریختند.

احتمالاً بپسندید: حقایق جالب درباره خون و گروه های خونی!

مراسم جشن در  شهر مومبای هند و آنتورپ بلژیک، محل تجارت و کسب‌و‌کار خانواده سنگوی هم برگزار شده است.

هر‌چند چنین عملی مورد حمایت باورمندان به آئین جین است اما کناره‌گیری دوانشی از دنیا و راهبه شدن او باعث بحث و گفتگو‌هایی حتی در میان معتقدان این آئین شده است، آنها می‌گویند چرا خانواده صبر نکرده است تا او بزرگ شود و خودش برای چنین کار مهمی تصمیم بگیرد.

آقای شاه که به مراسم دیکشا دعوت شده بود اما از شرکت در مراسم خودداری کرده است چون تارک دنیا شدن یک کودک را نمی‌توانسته است بپذیرد، معتقد است. هیچ دین و باوری نباید اجازه  رهبانیت به کودکان بدهد و بگذارد کودکان تارک دنیا شوند.

او می‌پرسد: او هنوز کودک است، چه تصوری از همه این ماجرا‌ها دارد؟ بچه‌ها حتی نمی‌توانند پیش از ۱۶ سالگی تصمیم بگیرند چه رشته‌ای انتخاب کنند، چطور می‌توانیم اجازه دهیم در مورد موضوعی تصمیم بگیرند که بر کل زندگی آنها تأثیر می‌گذارد؟

شاید بپسندید: اگه زانو درد میشی، احتمالا این ویتامین رو کم داری!

وقتی کودکی از دنیا چشم می‌پوشد و اطرافیان و مردم جشن می‌گیرند از نگاه او مهمانی و شادی بزرگی است اما پروفسور نیلیما مهتا، مشاور حمایت از کودکان در مومبای می‌گوید، مشقت‌ها و رنج‌ها و محرومیت‌هایی که کودک تحمل خواهد کرد طاقت‌سوز است.

احتمالاً بپسندید: عوارض هنذفری: ۵ خطر استفاده طولانی مدت از هندزفری!

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

احتمالاً بپسندید: چرا تصویرمان در عکس و آینه با هم تفاوت دارد!؟

او می‌گوید: زندگی  ریاضت‌کشانه به عنوان راهب جین بسیار دشوار است. بسیاری از افراد دیگر جامعه هم ناراحتی و تأثر خود را از جدایی  کودک در این سن از خانواده‌اش ابراز کرده‌اند.

با انتشار این خبر، خانوادهٔ این کودک در شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته و متهم به زیر‌پا گذاشتن حقوق کودک در مورد فرزندشان شدند. آقای شاه می‌گوید دولت باید در این مورد وارد عمل شود و جلوی تارک دنیا شدن کودکان را بگیرد.

بعید است که چنین اقدامی صورت بگیرد. با دفتر پریانک کانونگو، مدیر انجمن ملی حفاظت از حقوق کودکان تماس گرفتم تا بپرسم آیا دولت در مورد ماجرای دوانشی اقدامی خواهد کرد. دفتر او پاسخ داد که مایل نیست در این مورد اظهارنظر کند چون «موضوع حساس» است.

احتمالاً بپسندید: چگونه یک زن باکلاس و خاص باشم؟ + ۱۶ تکنیک ساده

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

فعالان حقوق کودک معتقدند حقوق دوانشی در این ماجرا زیر‌پا گذاشته شده است. پروفسور مهتا در پاسخ افرادی که می‌گویند کودک زندگی ریاضت‌کشانه را با میل و ارادهٔ خودش انتخاب کرده است» می‌گوید مطابق قانون رضایتِ کودک رضایت قانونی تلقی نمی‌شود.

مطابق قانون ۱۸‌سالگی  سنی است که فرد می‌تواند تصمیم مستقل بگیرد. تا آن زمان بزرگ‌تر‌ها به جای او تصمیم می‌گیرند، مانند مادر و پدر این دختر که باید در نظر بگیرند این تصمیم تا چه حد به‌نفع فرزند آنها خواهد بود. اگر این تصمیم مانعی در راه تحصیل و یادگیری و شکوفایی کودک باشد در این صورت حقوق کودک نقض شده است.

اما دکتر بیپین دوشی که در دانشگاه بمبئی فلسفهٔ جین تدریس می‌کند، می‌گوید: «در دنیای معنویات نمی‌توان از ضوابط قانونی سخن گفت. گروهی معتقدند کودک هنوز به سنی نرسیده است که بتواند چنین تصمیماتی بگیرد اما کودکانی با توانایی‌های ذهنی و هوشی هستند که با‌وجود کم‌سن بودند بیش از بزرگسالان  در‌می‌یابند. هم‌چنین کودکانی هستند که گرایش‌ها و زمینه‌های معنوی دارند چه اشکالی دارد که بتوانند راهب شوند؟»

دکتر دوشی تأکید می‌کند که این مسیر هیچ صدمه و آسیبی به دوانشی نخواهد زد.

شاید او از سرگرمی‌های مرسوم دنیا محروم بماند اما آیا چنین سرگرمی‌هایی برای همه ضروری است؟ من قبول ندارم که او از عشق و توجه و یادگیری محروم می‌شود. او از راهنمای خود عشق و توجه دریافت می‌کند و بی‌پیرایگی و عدم تعلق و رهایی از وابستگی‌ها را می‌آموزد. چنین آموزه‌هایی بهتر نیست.

دکتر دوشی می‌گوید در مورد دوانشی باید بگویم هر زمان او فکر کند که تصمیم اشتباهی گرفته است یا تحت‌تأثیر راهنمایش چنین راهی را برگزیده است می‌تواند به دنیا بازگردد.

احتمالاً بپسندید: 11 کشوری که نام خود را تغییر داده اند!

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد، پروفسور مهتا می‌پرسد پس چرا نگذاریم خودش وقتی بزرگ شد چنین تصمیمی بگیرد. ذهن کودکان و نوجوانان تأثیر‌پذیر است و ممکن است پس از چند سال دریابد که خواهان چنین زندگی نبوده است، موارد متعددی بوده است که زنان پس از بزرگسالی تصمیم و نظرشان تغییر کرده است.

پروفسور مهتا می‌گوید چند سال پیش او درگیر ماجرای راهب جوان جین بوده است که از دیر و صومعه راهبان گریخته بود و به‌شدت دچار آسیب‌های ماندگار روحی شده بود.

وارث ۸ ساله تاجر بزرگ الماس راهبه شد، دختر دیگری که در ۹‌سالگی ریاضت‌کشی و رهبانیت را برگزیده بود در سال ۲۰۰۹ وقتی ۲۱ ساله شد فرار کرد و با دوست ‌پسرش ازدواج کرد. پیش از این تومار‌هایی امضا و دادخواست‌هایی در دادگاه مطرح شده بود اما پروفسور مهتا می‌گوید هرگونه دگرگونی و اصلاح اجتماعی به دلیل حساسیت موضوع  چالش دشواری خواهد بود.

پروفسور مهتا می‌گوید: موضوع فقط به آئین جین مربوط نمی‌شود، دختران هندو هم با خدایان ازدواج می‌کنند و دیوداسی (زنان خدمتگزار خدایان) می‌شوند (هر‌چند این رسم در سال ۱۹۴۷ برچیده شد) و پسر‌بچه‌ها  به اکهارا (عبادتگاه و مرکز مذهبی‌) می‌پیوندند و در آئین بودایی هم کودکان را به‌عنوان راهب به صومعه‌ها می‌فرستند. کودکان در همه ادیان در معرض رنج و عذاب قرار دارند اما هر‌گونه مقابله و مبارزه با آن کفر‌گویی و توهین به مقدسات تلقی می‌شود. خانواده‌ و جامعه باید به این آگاهی برسد که کودک دارایی آنها نیست.

بیشتر بخوانید:

همه چیز چین عجیبه، حتی میوه هاش! | عمراً اگه این میوه های چینی را تا حالا دیده باشی!

صاحب واقعی اینترنت کیه و این همه پول تو جیب کی میره؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا