;
تازه ها

بازسازی چهره فرعون دوران حضرت موسی با کمک هوش مصنوعی!

بازسازی چهره فرعون : تمدن مصر یکی از بزرگترین تمدن های تاریخ باستان بوده است. بسیار قبل تر دیگر نقاط جهان. بنا بر آنچه در تاریخ آمده است، تمدن مصر دارای جامعه ای پیچیده بوده است. برخی از اختراعات آنها چیزهایی هستند که ما هنوز از آنها استفاده می کنیم، مانند کفش های پاشنه بلند، ابزار جراحی، خمیر دندان، و تقویم 365 روزه. در این مطلب از سری مطالب تازه ها، به بررسی واقعیت ها و دستاوردهای تمدن مصر پرداخته شده است. با چشمک همراه باشید.

در کنار بین النهرینی ها، مصریان یکی از اولین تمدن هایی بودند که خواندن و نوشتن را اختراع کردند. آنها از 6000 سال قبل از میلاد شروع به استفاده از پیکتوگرام کردند و در نهایت عناصر دیگری مانند حروف الفبا را برای نشان دادن صداهای خاص اضافه کردند. هیروگلیف های مصری را می توان در بسیاری از سازه های باستانی این کشور یافت.

شاید بپسندید: آیا می دانستید بزرگترین دیوار دفاعی جهان پس از دیوار چین در ایران قرار دارد!

فرعون

واژه فِرعَون لقبی است که در دوره متأخر برای نام بردن از فرمانروایان سلسله‌های مصر باستان به‌کار می‌رود. هر چند، از نظر تاریخی، فرعون فقط در طی پادشاهی نوین مصر، به ویژه در میانه دودمان هجدهم مصر، پس از سلطنت حتچپسوت به عنوان لقبی برای پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت. فرعون مدیر ارشد، رئیس ارتش، و فرمانروای کل مصر تلقی می‌شده‌است.

او همچنین پسر رع به‌شمار می‌آمده. واژه فرعون از ریشه قبطی «پِرآ» به معنای «خانهٔ بزرگ» است؛ اشاره‌ای به این واقعیت که فرعون‌ها خود را پناهگاه مردم می‌دانستند و برای خود کاخ‌های بزرگ پادشاهی داشتند.[۱] با آنکه در واقع این واژه اشاره به کاخ پادشاهی فرمانروا می‌کرد، تا هنگام توتمس سوم (۱۴۲۵–۱۴۷۹ پ. م) در پادشاهی نوین، دیگر به عنوان نامی برای شخص فرمانروا به کار گرفته می‌شد.

شاید بپسندید: ۱۴ کاربرد جوش شیرین در شستشو و نظافت خانه که باورتان نمی شود!

نخستین شخصی که در تاریخ مصر باستان به نام فرعون مشهور است، شخصی است به نام پادشاه عقرب که نام اصلی وی مشخص نیست؛ ولی در نقشی که از او روی یک گرز سنگی وجود دارد، عقربی روبروی صورت او دیده می‌شود و به این دلیل او را به این نام می‌خوانند. از فراعنهٔ مشهور مصر می‌توان خوفو، خفرع، منکورع، شهبانو حتچپسوت، آمنهوتپ سوم، آخناتون، توت‌آنخ‌آمون، توتمس سوم، هرمهب و رامسس دوم را نام برد.

احتمالاً بپسندید: 11 کشوری که نام خود را تغییر داده اند!

رازهای جدید اهرام مصر

در میان تمامی این فراعنه، خوفو، خفرع و منکورع به خاطر ساختن اهرام ثلاثه، توتمس سوم، آمنهوتپ سوم و رامسس دوم به خاطر قدرت بیش از حد در اداره کشور و کشورگشایی، شهبانو حتچپسوت بخاطر اصلاحات بسیار وسیع و بخاطر این که (او نخستین کسی است که مکان مقبره خود را از هرم به دره پادشاهان تغییر داد)، آخناتون به خاطر مخالفت و ضدیت با تمام عقاید فراعنه گذشته و ساختن شهر آخن آتون (افق آتون) به همین منظور، توت‌آنخ‌آمون به خاطر مرگ عجیبش در سن هیجده سالگی و گنجینه دست‌نخوردهٔ مقبره خود و هرمهب به خاطر بازگشت به آمون‌پرستی پس از آخناتون بیش از بقیه فراعنه شهرت دارند.

احتمالاً بپسندید: تعبیر خواب مار: دیدن مار در خواب، واقعاً چه معنایی دارد؟

فرعون در قرآن

در قرآن از فرمانروای زمان موسی در مصر، با عنوان فرعون یاد شده‌است؛ ولی از فرمانروای زمان یوسف در مصر، با عنوان پادشاه (مَلِک) یاد شده‌است. بسیاری از مورخان اسلامی باور دارند که رامسس دوم فرعون هم‌عصر موسی بوده‌است. بعضی هم گفته‌اند پسر او فرعون منفتاح فرعون هم عصر موسی بوده‌است. پژوهش در مورد رامسس دوم

از جمله محمد بیومی مهران، استاد برجسته دانشگاه اسکندریه، در مقاله‌اش پس از بررسی نظرات و دلایل پژوهشگران مختلف، «رامسس دوم» را یکی از فرعون‌های معاصر موسی می‌داند. در زمان ابراهیم نبی نیز ابراهیم به فرعون مصر برخورد کرد که در احادیث عهد عتیق و اسلامی نیز آمده. همچنین آورده‌اند پیامبر اسلام به فرعون مصری نامه داد.

احتمالاً بپسندید: معرفی زیباترین و محبوب ترین پرنسس های دیزنی+تصاویر

بازسازی چهره فرعون

هوش مصنوعی تصویر این فرعون را بازسازی نموده است.

شاید بپسندید: تهیه لیمو عمانی یا لیمو خشک با طعم واقعی بدون تلخی در منزل به شیوه ای آسان و کاربردی!

بازسازی چهره فرعون

اختمالاً بپسندید

۵ ویژگی فیزیکی خاص که درصد کمی از مردم جهان دارند؛ شما هم جزو آن‌ها هستید؟

برایتان جالب خواهد بود: ۱۷ خواص و فواید خوردن انار برای بدن + عوارض

احتمالاً بپسندید: ۹ خواص آفتاب پاییز و رازی که نمی دانستید!

 زیباترین عکس های پرتره سال 2023

شاید بپسندید: اگه مجردی بخون: چرا افراد جذاب مجرد می مانند!؟

احتمالاً بپسندید: آدم های بی ادب بیشتر متولد چه ماهی هستن؟

شاید بپسندید: چه اندازه بدن سالمی دارید!؟ | این تست ساده را انجام دهید!

بیشتر بخوانید: خواب زن چپه: چرا می گن خواب زن چپه + داستان واقعی

احتمالا بپسندید: متولدین این ماه ها خیلی خسیس هستند و اصلا پول خرج نمی کنند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا