;
تفریح و سرگرمی

بار کج هیچ گاه به مقصد نمی رسد: داستان الاغ سخت کوش  و بز حسود

داستان و حکایات آموزنده، همواره مسیری را برای ما نشان می دهند. مسیری که در آن بر زیاده خواهی، حسادت، دروغ گویی و … خط بطلان می کشد. در داستان الاغ سخت کوش و بز حسود نیز با یک ویژگی بد که ممکن است در وجود هر کدام از ما باشد روبرو هستیم. حسادت آفت اخلاق است.

بیشتر بخوانید: حکایت: ملا نصرالدین و دیگی که فرزند به دنیا آورد!

داستان الاغ سخت کوش  و بز حسود

روزی روزگاری یک الاغ و یک بز در انبار یک کشاورز زندگی می کردند. بز خیلی حسود بود.

بز یک روز با خودش گفت:

‒ احتمالا کشاورز و خانواده اش، خر را بیشتر از من دوست دارند، چرا که بهتر از من به او غذا می دهند. الاغ همیشه به بیرون می رود و … او برای اینکه جایگاه الاغ را تضعیف کند به فکر حیله ای افتاد.

لذا رو کرد به الاغ و گفت:

‒ خیلی برایت متاسفم. دلم برایت می سوزد.

الاغ متحیر شد. می دانست که بز خیلی از او خوشش نمی آید، اما حالا چرا دلش برای من سوخته، به همین خاطر از بز پرسید:

‒ چرا دلت برای من می سوزد؟

بز گفت:

‒ چگونه غمگین نباشم برادر، تو سنگین ترین کارها را انجام می دهی، تو را به سنگ آسیاب می بندند، صبح تا غروب با بار بر پشت، این سو و آن سو می روی و …. شما هم حق دارید آرامش داشته باشید. گوشهای مثل من بنشینی و فقط مشغول علف خوردن و جست و خیز باشی. سعی کن هر چه زودتر از این وضعیت خودت را خلاص کنی.

الاغ کمی فکر کرد،. بعد با خود گفت که عجب! بز راست می گوید.

ادامه داستان

لذا الاغ رو به بز کرد و پرسید: به نظر تو چه کار کنم؟

بز گفت:

فردا از کنار یکی از چاله هایی که رد می شوی، خودت را به داخل گودال بغلتان و وانمود کن که پایت شکسته است. احتمال می دهم که کشاورز بعد از این اتفاق بگوید که چقدر من از این الاغ کار کشیدم! لذا خیلی خسته شده است. بهتر است به او استراحتی بدهم. حتی ممکن است الاغ دیگری بخرد و کارهای تو بعد از آن خیلی کمتر شود.

الاغ آنچه را که از دهان بز شنیده بود، پسندید و باور کرد. یک روز صبح در حالی که باری را حمل می کرد، پای خود را به عمد در یکی از چاله های جاده، انداخت.این کار باعث شد تا پای الاغ بشکند و همه جایش کبود شود. کشاورز با دیدن وضعیت الاغ بسیار ناراحت شد. بلافاصله دامپزشکی را برای درمان او آورد. کشاورز به دامپزشک گفت که تمام زندگی اش با الاغ می چرخد و بدون الاغ او اوضاعش بهم می ریزد. از طرفی پولی هم ندارد که الاغی جدید بخرد. دامپزشک الاغ را معاینه کرد و گفت:

‒ الاغ بیچاره چنان افتاده که با دارو درمان نمی شود. با این حال ااگر آنچه را که به شما می گویم انجام دهید، الاغ شما بهتر می شود.

کشاورز از دامپزشک پرسید:

‒ بگو برای شفای الاغ چه کار کنم. الاغ دست و پای من شده و بدون او نمی توانم کارم را تمام کنم.

دامپزشک گفت:

‒ باید جگر بزی پیدا کنی تا الاغت شفا پیدا کند. جگر بز را بجوشانی و آب آن را به الاغ بنوشانی. خیلی زود خوب خواهد شد.

به این ترتیب کشاورز بز خود را در انبار سلاخی کرد تا الاغ خود را شفا دهد.

همیشه گفته اند که بار کج هیچ گاه به مقصد نمی رسد!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

لینک های مرتبط:

تست شخصیت: آنچه می بینید،شخصیت شما را در یک رابطه فاش می کند!

سوالات هوش: با این چند سوال هوش، مهارت های منطقی خود را تست کنید!

تست شخصیت: با کمک این تست، پنهان ترین کابوس خود در عشق را بشناسید!

سوالات هوش: 7 سوال هوش جذاب که می تواند قدرت مغز شما را افزایش دهد!

تست تصویری بررسی قدرت ذهن: یافتن تصاویر پنهان برای آزمایش بینایی شما!

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. راستش من تو زندگی ام از خیلی آدم ها ضربه های بدی خوردم اونا سالمن و الان سور و مور و گنده به زندگیشون آدامه میدن و برای آدم های مظلوم دیگه دام پهن میکنن . امیدوارم واقعا خدا خودش یه کاری کنه

    1. خدا فرصت زیاد میده به ظالمین، وقتی عبرت نگیرند در چاهی می افتند که دیگر نمی توانند نفس بکشند ،صبر خدا زیاد است ،چوب خدا صدا ندارد ، خدایی که با این نظم بدن ما را آفریده ! نمی تواند آدم ظالم را سر جای خودش بنشاند،قطعا میتواند اما فرصت میدهد شاید راه ش را از راه شیطان جدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا