;
تازه هاترفندهای زندگی

۸ گیاهی که پشه‌ها را از حیاط شما دور می‌کند

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند: هیچ چیز آزاردهنده‌تر از تجمع پشه‌ها در اطراف خانه و حیاط شما نیست. پشه‌ها نه تنها می‌توانند به فضای زندگی ما هجوم بیاورند، بلکه می‌توانند آثار گزش بدی روی پوست ما بگذارند و باعث تورم، خارش و التهاب شوند. در موارد شدید این حشرات می‌توانند بیماری‌های کشنده‌ای مانند مالاریا و تب دنگی را هنگام نیش زدن منتقل کنند. به همین دلیل باید به سرعت این حشرات را از بین ببرید. در این مطلب ترفندهای زندگی نحوه‌ی دور کردن پشه‌ها با استفاده از چند گیاه را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: ۸  گیاه آپارتمانی زیبا مخصوص حمام و دستشویی که در رطوبت رشد می‌کنند

۱. رزماری

رزماری خاصیت‌های زیادی دارد. از روغن رزماری می‌توان برای تحریک رشد مو استفاده کرد. این گیاه در بیشتر محصولات پوستی یافت می‌شود. همچنین در پخت غذا بسیار کاربرد دارد و عطر خوبی به غذا‌ها می‌دهد. پشه‌ها این گیاه را دوست ندارند و از نزدیک شدن به این گیاه خودداری می‌کنند. در واقع رزماری می‌تواند انواع مگس‌ها و همچنین مورچه‌ها را دور کند.

شاید بپسندید: 4 روش موثر برای بهبود حافظه و تقویت مغز

رزماری

بنابراین برای دور کردن پشه‌ها و حشرات می‌توانید این گیاه را در اطراف خانه و باغچه‌ی خود بکارید. با شرایط مناسب می‌توان رزماری را در خارج از خانه یا در گلدان پرورش داد. هوای گرم و نور خورشید برای این گیاه بهتر است. بنابراین نباید آن را برای مدت طولانی در سایه نگه داشت. برای رشد این گیاه به خاک شنی با زهکشی خوب و آبیاری منظم نیاز است. از آنجایی که رزماری برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی نیست، نگهداری آن در خانه حتی اگر حیوان خانگی دارید بی‌خطر است.

شاید بپسندید: اگر این کاربردهای چای کیسه ای استفاده شده را می دانستید، آن را دور نمی انداختید!

۲. علف لیمو

علف لیمو برای دور کردن پشه‌ها بسیار عالی است. این گیاه حاوی روغن سیترونلا است که می‌توان آن را از برگ و ساقه این گیاه استخراج کرد. این روغن عطر بی‌نظیر لیمویی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود حشرات و حتی موش‌ها دور شوند. از روغن سیترونلا می‌توان برای پوست نیز استفاده کرد. علف لیمو به عنوان یک گیاه گرمسیری محیطی گرم با آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد و دمای آن هرگز نباید کمتر از ۵ درجه سانتی گراد است.

بنابراین این گیاه را از سرما دور کنید. می‌توانید از برگ‌های این گیاه برای طعم دادن به سوپ‌ و سالاد‌ استفاده کنید. اگر حیوان خانگی دارید مراقب باشید، زیرا برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی است.

شاید بپسندید: سعید اسماعیلی کشتی‌گیر ایرانی در 2 ثانیه‌ پایانی مسابقه مشغول خوشحالی شد….و از فینال باز ماند+ویدیو

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

۳. گل همیشه بهار

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند، گیاه بعدی که پشه‌ها را دفع می‌کند گل همیشه بهار است. شکوفه‌های نارنجی و زرد این گیاه می‌تواند مشکلات آفات باغچه را کاهش دهد. گل همیشه بهار حاوی یک ترکیب طبیعی است که در مواد دافع حشرات یافت می‌شود که به لیمونن معروف است. این گیاه بویی را تولید می‌کند که پشه‌ها نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

بیشتر بپسندید: با کمک این ترفندهای ساده، لکه های مبل را در خانه تمیز کنید+فیلم آموزشی

جالب خواهد بود: باد کولر آبی اینطوری هم زیاد میشه هم خنک

گل همیشه بهار

بنابراین این آفات به طور فعال از بین ‌می‌روند. گل همیشه بهار معمولا در فضای باز پرورش داده می‌شود، اما همچنان می‌تواند پشه‌ها را از خانه شما دور نگه دارد. سعی کنید گل همیشه بهار را در نزدیکی در‌ها و پنجره‌های خانه پرورش دهید، زیرا این باعث ایجاد یک مانع خارجی می‌شود. گل همیشه بهار باید در آفتاب کامل کاشته شود و به طور منظم آبیاری شود. این گل برای گربه‌ها و سگ‌ها نیز غیر سمی است.

شاید بپسندید: شیوه ی صحیح فریز غذاهای پخته + مدت ماندگاری

۴. اسطوخودوس

رایحه‌ی محبوب اسطوخودوس در صابون‌ها، شمع‌ها و مواد شوینده وجود دارد. همچنین روغن اسطوخودوس برای بدن فواید زیادی دارد و به خواب بهتر و کاهش استرس کمک می‌کند. هر چقدر که ما بوی اسطوخودوس را دوست داریم پشه‌ها این بو را دوست ندارند. در واقع بوی اسطوخودوس چه تاز و چه خشک برای دور کردن پشه‌ها موثر است. اسطوخودوس همچنین مورچه‌ها و حتی جوندگان را نیز دور می‌کند.

شما می‌توانید اسطوخودوس را در خارج یا داخل خانه به راحتی پرورش دهید. این گیاه مقاوم است و هوای گرم و آفتابی را ترجیح می‌دهد و در شرایط خشک نیز رشد می‌کند. در واقع این گیاه مقاوم به خشکی می‌تواند برای مدت طولانی بدون آب دوام بیاورد و در یخبندان نیز زنده بماند. اگر جای کاشت این گیاه را ندارید می‌توانید از روغن اسطوخودوس یا اسطوخودوس خشک شده استفاده کنید. این گیاه برای گربه و سگ سمی است.

شاید بپسندید: بیوگرافی کریستیانو رونالدو و همسرش+عکس زندگی شخصی

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

۵. گل ابری یا فلوس

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند، گل فلوس با گل‌های بنفش زیبا علاوه بر زیبایی می‌تواند نجات دهنده‌ی باغچه شما باشد. این گل حاوی کومارین یک ماده‌ی شیمیایی که گاهی در حشره کش‌ها به دلیل خاصیت دفع حشرات یافت می‌شود، است. پشه‌ها نمی‌توانند بوی این ماده‌ی شیمیایی را تحمل کنند. از طرف دیگر پروانه‌ها و زنبور‌ها به این بو حساس نیستند.

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

حتی مرغ مگس خوار نیز این گل‌ها را دوست دارند. گل‌های فلوس معمولا در فضای باز رشد می‌کنند و در آفتاب کامل با آبیاری منظم شکوفا می‌شوند. خاک این گیاه باید مرطوب باشد و زهکشی خوبی داشته باشد، در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند. شما می‌توانید برای دور کردن پشه‌ها از این گیاه استفاده کنید. اگرچه برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی است.

۶. گیاه کت نیپ

گیاه کت نیپ از خانواده‌ی نعنا است. پشه‌ها بوی این گیاه را دوست ندارند و از آن دوری کنند. این گیاه حاوی نپتا کاتاریا است. ماده‌ای که حشرات از جمله مگس‌ها و سوسک‌ها آن را دوست ندارند. گیاه کت نیپ را می‌توان به راحتی در خارج از منزل یا در داخل خانه پرورش داد و با آفتاب و آب معمولی رشد می‌کند. این گیاه بسیار مقاوم است و سرما را تحمل می‌کند و به سرعت رشد می‌کند. این گیاه اگر بیش از حد مصرف شود سمی است، بنابراین حیوانات خانگی خود را از این گیاه دور نگه دارید.

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

۷. مریم گلی

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند، مریم گلی در کره، سس و همچنین گوشت و سبزیجات استفاده می‌شود و طعم خوبی به غذا‌ها می‌دهد. این گیاه پشه‌ها و مگس‌ها را نیز دفع می‌کند، به ویژه هنگامی که برگ‌های مریم گلی خشک شده و می‌سوزند و روغن گیاه به صورت بخار آزاد می‌شود حشرات را به سرعت دفع می‌کند. مریم گلی به راحتی رشد می‌کند و می‌توان آن را در داخل خانه یا بیرون کاشت. این گل دوستدار نور و آبیاری منظم است. برگ‌ها را قبل از گلدهی گیاه برای عطر و بوی بهتر برداشت کنید. مریم گلی برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی نیست.

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

۸. ریحان

ریحان یکی دیگر از گیاهان معطر است که پشه‌ها را دفع می‌کند. ریحان میخک گیاهی است که بوی تند و میخک مانندی دارد که پشه‌ها از آن متنفرند. گیاه ریحان می‌تواند تا ۱۸۰ سانتی متر رشد کند و عطر قوی‌تری در هوا منتشر می‌کند. به راحتی می‌توانید مریم گلی و ریحان تازه را در باغچه یا گلدان بکارید. برای دور کردن پشه‌ها همچنین می‌توانید از روغن ریحان نیز استفاده کنید.

گیاهی که پشه ها را از حیاط دور می کند

بیشتر بخوانید: اگر خواص شگفت انگیز این سبزی معطر را بدانی از مصرفش غافل نمیشی!

 

 

 

 

برایتان جالب خواهد بود

شاید بپسندید: ایده های خلاقانه برای ساخت وسایل تزئینی زیبا از وسایلی که دیگر قابل استفاده نیستند+عکس های آموزشی

بیشتر بخوانید: ارزش نات کوین به روایت موسس تلگرام: نات کوین حالا یکی از ۵ ارز دیجیتال پرمعامله جهان است!

جالب خواهد بود: چگونه با مواد دم دستی یک دئودورانت طبیعی برای روزهای گرم تابستان بسازیم+ نحوه ساخت!

احتمالا بپسندید: نگهداری برنج پخته به مدت طولانی | درباره ماندگاری برنج پخته چه می دانید!؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 16 =

دکمه بازگشت به بالا