;
تازه هاترفندهای زندگی

خانم های خانه دار درباره تخم مرغ بدانند که …

نکاتی درباره تخم مرغ: تخم مرغ، یکی از پر مصرف ترین مواد غذایی است که خواص بیشماری برای سلامتی همه افراد دارد به همین دلیل بسیاری از ما به تنهایی آن را در یک وعده غذایی مصرف می کنیم و یا به عنوان مواد اولیه غذاهای مختلف در برنامه غذایی به کار می بریم.

تخم مرغ مثل هر ماده غذایی دیگر نیازمند دقت و توجه در خرید و نگهداری است تا منجر به بروز مشکلات سلامتی نشود. در این مطلب ترفندهای زندگی، ما شما را با آنچه درباره پخت ، نگهداری و فریز کردن و… انواع تخم مرغ نمی دانید، آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: خواص پوست تخم مرغ و فواید آن برای زیبایی پوست و مو

طریقه نگهداری تخم مرغ

تخم مرغ را در یخچال نگهداری کنید تا از فساد آن جلوگیری شود پس در فصول گرم سال از مغازه هایی خرید کنید که تخم مرغ را در یخچال نگهداری می کنند.
تخم مرغ را درون بسته بندی در پوش دار یا ظروف دربسته بگذارید.
پوسته تخم مرغ خام نباید شکسته شود زیرا میکروب و آلودگی از طریق منافذ موجود روی پوسته به آن راه می یابد.
اگر پوسته تخم مرغ به خون یا مدفوع مرغ آغشته بود آن را بشویید و سریع مصرف کنید.
تخم مرغ را در مجاورت غذاهایی با بو و طعم تند مانند سیر، پیاز، پنیر و گوشت نگذارید زیرا بوی مواد مختلف موجود در یخچال را از راه منافذ پوست به خود جذب می کند.
اگر تخم مرغی شکست یا ترک برداشت، محتویات آن را در یک ظرف تمیز دردار ریخته و در یخچال قرار دهید و در اسرع وقت استفاده کنید.
تخم مرغ را در بدنه اصلی یخچال که دمای ثابت و خنک است ، نگه دارید.
تخم مرغ خام باید در ظروف هوادهی قرار داده شده و بلافاصله در یخچال نگهداری شوند.

شاید بپسندید: برش زدن صحیح انبه | یک عمر اشتباهی انبه رو برش زدیم+ویدئو

همیشه تخم مرغ را در کارتن خودش نگه دارید

نکاتی درباره تخم مرغ، خیلی از مردم دوست دارند وقتی به خانه می رسند، کارتن تخم مرغ را بیرون بیندازند و آنها را در کاسه و ظرفی دیگر در یخچال نگهداری کنند.این ممکن است زیبا به نظر برسد، اما توصیه می کنیم که همیشه تخم مرغ ها را در کارتن اولیه خودشان نگهداری کنید. چرا؟ در درجه اول، کارتن از تخم مرغ محافظت می کند و از جذب بوهای قوی و طعم های مختلف دیگر در یخچال شما از طریق هزاران منافذ ریز در پوسته تخم مرغ جلوگیری می کند.

دوم، بهترین زمان مصرفشان همیشه برای شما قابل رویت است، بنابراین این گونه می توانید تازگی آنها را تضمین کنید. در نهایت، تخم مرغ باید همیشه با قسمت انتهایی بزرگش، به همان روشی که در کارتن بسته بندی می شوند، ذخیره شود. این کار به زرده کمک می کند تا در مرکز قرار بگیرد.

احتمالا بپسندید: گیاه ماه تولد، خوش‌شانسی و ثروت را به شما جذب می کند! + عکس گیاه مخصوص شما!

نکاتی درباره تخم مرغ

مدت زمان نگهداری انواع تخم مرغ

تخم مرغ تازه، با بهترین حالت تا زمان تاریخ انقضا سالم می ماند

زرده یا سفیده تخم مرغ ، ظرف 2 تا 4 روز
تخم مرغ آبپز شده، در عرض یک هفته
غذاهای با تخم مرغ، ظرف 3 تا 4 روز
تخم مرغ یخ زده (مخلوط شده)، ظرف چهار ماه

شاید بپسندید: برق انداختن اجاق گاز با مواد طبیعی پاک کننده با این روش ساده!

نحوه فریز کردن تخم مرغ:

آیا می دانستید که می توانید تخم مرغ را منجمد کنید؟ انواع تخم مرغ های خام و آماده را می توانید به راحتی طبق دستورالعمل های زیر منجمد کنید :

تخم مرغ کامل:

تخم مرغ را خوب مخلوط کنید، در ظروف فریزر بریزید و به خوبی هم بزنید. برچسبی را روی ظرف بزنید و تعداد تخم مرغ ها را تاریخ نویسی کنید.

شاید بپسندید: تهیه شوینده خانگی قوی برای برق انداختن ظروف آشپزی تا شیر و سینک ظرفشویی+فیلم

سفیده ها:

تخم مرغ ها را بشکنید و زرده و سفیده را جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که زرده با سفیده مخلوط نشود. آن ها را در ظروف فریزری بریزید، محکم ببندید، برچسبی را روی ظرف بزنید و تعداد تخم مرغ ها و تاریخ را بنویسید و منجمد کنید. برای آب شدن سریع تر و اندازه گیری آسان تر، ابتدا هر سفیده را در یک مکعب ظرف یخ منجمد کنید و سپس به ظرف فریزر منتقل کنید.

زرده ها:

زرده تخم مرغ به نگهداری ویژه ای نیاز دارد. خاصیت ژلاتینی زرده باعث ضخیم شدن و یا ژلی شدنش در هنگام یخ زدن می شود.اگر زرده منجمد شود به حدی ژلاتینی می شود که استفاده از آن غیر ممکن است اما با دستورالعمل زیر می توان زرده تخم مرغ فریز کرد و از آن استفاده کرد.

در بخش آشپزخونه ی نمناک گفته بودیم که برای کند کردن ژلاتینی شدن زرده , یک سوم قاشق چایخوری (0.5 میل) نمک یا 1 و نیم قاشق چایخوری (7 میلی لیتر) شکر یا شربت ذرت را در هر یک چهارم فنجان (50 میلی لیتر) زرده تخم مرغ (4 زرده) بریزید. برچسبی را روی ظرف بزنید و تعداد تخم مرغ ها و تاریخ و اینکه آیا نمک اضافه کرده اید (برای پخت غذای اصلی) یا شیرین کننده (برای پخت یا دسرهای مختلف) را هم بنویسید.

آب پز شده:

نکاتی درباره تخم مرغ، زرده تخم مرغ آب پز را می توان منجمد کرد، تا بعدها برای گارنیش از آن استفاده کرد.

به دقت زرده را در یک لایه در یک ماهی تابه بریزید و به اندازه کافی آب اضافه کنید، تا حداقل 1 سانت بالاتر از زرده ها باشد، در آن را بگذارید و به سرعت بجوشانید.
از روی شعله بردارید و در آب گرم قرار دهید تا حدود 15 دقیقه بماند.
آن ها را با یک الک بردارید، خوب آبش را بگیرید و برای فریز کردن، آنها را منجمد کنید.

پخت و پز با تخم مرغ منجمد شده

برای استفاده از تخم مرغ منجمد برای پخت و پز یا آشپزی، آن ها را یک شب در یخچال و یا در زیر آب سرد قرار دهید. وقتی تخم مرغ ها ذوب شدند ، از آنها استفاده کنید.

نکاتی درباره تخم مرغ

ذخیره تخم مرغ پخته شده در یخچال

نکاتی درباره تخم مرغ، برای جلوگیری از خشک شدن زرده ها، آن ها را با کمی آب سرد بپوشانید و قبل از استفاده، آب را تخلیه کنید. هنگام ذخیره تخم مرغ آبپز شده کامل، ممکن است بوی “گسی” در یخچال شما بوجود آید.این بو توسط سولفید هیدروژن ایجاد می شود و زمانی که تخم مرغ پخته می شود، شکل می گیرد.این کاملا بی ضرر بوده و معمولاً در عرض چند ساعت از بین می رود.

پخت تخم مرغ آبپز سریع و آسان

ابتدا یک قاشق سوپ خوری سرکه را به آب جوش اضافه کنید.
سپس، دمای جوش آب را کاهش دهید. سپس از یک کاسه برای پایین آوردن دمای تخم مرغ در آب استفاده کنید، آن را فقط برای یک لحظه نگه دارید.
این کار باعث می شود که تخم مرغ قبل از رسیدن به نقطه جوش، بپزد.
برای راحت تر کندن پوست تخم مرغ آبپز شده موقع کندن تخم مرغ را در آب سرد قرار بدهید ، این کار سبب می شود که پوست تخم مرغ به سفیده نچسبد و خوب جدا شود.

زمانی که برای درست کردن غذا چند تخم مرغ نیاز دارید، آنها را در یک کاسه جدا بشکنید تا اطمینان یابید که همه آنها سالم هستند و سپس آنها را به بقیه مواد اضافه کنید.
برای پختن تخم مرغی که پوسته آن ترک دارد، به محل ترک لیمو ترش بمالید و آن را در آب گرمی که جوش نیامده قرار دهید.
برای پختن تخم مرغی که پوسته آن ترک دارد، تخم مرغ را درون فویل آلومینیونی قرار دهید و بعد آبپز کنید.
برای پختن تخم مرغی که پوسته آن ترک دارد، درآب کمی سرکه بریزید زیرا سرکه باعث می شود که سفیده از لای ترک بیرون نزند.
برای تغییر رنگ ندادن تخم مرغ پخته بعد از پخت آنها را درون ظرف آب سرد قرار دهید.

بیشتر بخوانید: پوست تخم مرغ: دیگر پوسته های تخم مرغ را دور نریزید + ۹ کاربرد جالب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا