;
تناسب اندام و تغذیه

با کمک این ادویه ها کاهش وزن غیرقابل بازگشت داشته باشید+نحوه مصرف

کاهش وزن با دمنوش های گیاهی: موفقیت در کاهش وزن رمز و راز پیچیده‌ای ندارد و همه می‌دانند آن چه در بشقاب خود می‌ریزند نقش اساسی در کاهش وزن خواهد داشت. اما گیاهان دارویی و ادویه‌هایی که در خانه نگهداری می‌کنید هم می‌توانند به همان اندازه مهم باشند. شواهد نشان می‌دهند بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه‌ها می‌توانند با اشتهای زیاد مقابله کنند، چربی‌سوزی را افزایش دهند و برای کاهش وزن مفید باشند.

در ادامه این مطلب بخش سلامت و تناسب اندام و تغذیه مجله خبری چشمک در مجموعه خواص گیاهان دارویی با تعدادی از گیاهان دارویی و ادویه‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و تأثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشند. با مطلب کاهش وزن با دمنوش های گیاهی همراه باشید.

شاید بپسندید: بهترین خوردنی برای آب کردن شکم و پهلو…

احتمالا بپسندید: رژیم غذایی ناسالم، نقش اصلی در افزایش وزن دارد! | علائم رژیم غذایی ناسالم چیست؟

جالب خواهد بود: ۶ خوراکی سیر کننده برای کسانی که رژیم لاغری دارن

کاهش وزن با دمنوش های گیاهی

این روزها افراد بسیاری علاقمند استفاده از طب سنتی و روش‌های آن برای درمان بیماری‌ها یا کمک به بهبود سلامت خود شده‌اند. یکی از حوزه‌هایی که طب سنتی به کمک ما آمده‌ است، کاهش وزن و چربی سوزی است. انواع روش‌ های گیاهی و سالم، می‌توانند جایگزین قرص‌ها شوند و نه‌تنها ما را به هدف خود، که همان تناسب اندام است، برسانند؛ بلکه برای حفظ سلامتی نیز به ما کمک می‌کنند.

همان طور که اشاره شد در ادامه با کاهش وزن با دمنوش های گیاهی و آشنایی با ادویه جات مختلف همراه باشید.

شاید بپسندید: ۱۰ بهترین ناهار رژیمی حاوی گوشت برای لاغری سریع و سالم!

احتمالا بپسندید: لاغر شوید: با کمک این روش ها، کاهش وزن با سبزیجات را تجربه کنید!

شنبلیله

شنبلیله گیاهی از تیره‌ باقلاییان است که معمولاً به عنوان ادویه از آن استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند از آن‌جا که شنبلیله می‌تواند اشتها را کاهش دهد، باعث می‌شود فرد در هر وعده غذای کمتری مصرف کند و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند.

در واقع، فیبر موجود در شنبلیله باعث افزایش احساس سیری و کاهش اشتها می‌شود که نتیجه‌ی آن کمتر غذا خوردن است. حتی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف عصاره‌‌ی دانه‌های شنبلیله باعث می‌شود فرد چربی کمتری جذب کند و از این طریق در کاهش کالری دریافتی مؤثر است.

فلفل قرمز کاین

فلفل قرمز کاین نوعی فلفل تند است که معمولاً به عنوان ادویه از آن استفاده می‌شود. فلفل‌های تند حاوی ترکیبی شیمیایی به نام کپسایسین هستند که دلیل تند بودن این فلفل‌ها است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کپسایسین می‌تواند تا اندازه‌ای به بهبود سوخت‌وساز در بدن کمک کند و کالری‌سوزی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: لاغر شوید: با کمک این روش ها، کاهش وزن با سبزیجات را تجربه کنید!

جالب خواهد بود: استفاده از خیار برای لاغری و کاهش وزن با این روش

فلفل قرمز

از دیگر تأثیرات کپسایسین این است که می‌تواند احساس گرسنگی را در فرد کاهش دهد و از این طریق به کاهش وزن کمک کند. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف غذاهای حاوی کپسایسین ترشح هورمون گرلین را کاهش می‌دهد و گرلین هورمونی است که ترشح آن باعث ایجاد احساس گرسنگی می‌شود. در نتیجه‌ی کاهش غلظت گرلین، فرد غذای کمتری می‌خورد و کالری کمتری دریافت می‌کند.

زنجبیل

زنجبیل نام ادویه‌ای است که از زمین‌ساقه یا ریزوم گیاهی گل‌دار به همین نام تهیه می‌شود. در طب سنتی از زنجبیل برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود و امروزه شواهد نشان می‌دهند که زنجبیل می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

در بعضی پژوهش‌ها مشخص شد مصرف مکمل‌های حاوی زنجبیل به میزان قابل توجهی وزن بدن و چربی‌های ناحیه‌ی شکم را کاهش می‌دهد. زنجبیل به طور هم‌زمان سوخت‌وساز و چربی‌سوزی را افزایش و اشتها و جذب چربی را کاهش می‌دهد و با این تأثیرات به کاهش وزن کمک می‌کند.

پونه‌ کوهی

پونه‌ی کوهی که برخی آن را با نام مرزنگوش می‌شناسند گیاهی پایا از تیره‌ی نعناعیان است. گیاهانی مانند نعناع، ریحان، آویشن، رزماری و مریم‌گلی از همین تیره هستند. پونه‌ کوهی حاوی ترکیب شیمیایی قدرتمندی به نام کارواکرول است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

پژوهش روی موش‌ها نشان داد موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند اما کارواکرول دریافت می‌کردند، افزایش وزن و چربی بدن در آن‌ها به میزان قابل توجهی کمتر از موش‌هایی بود که رژیم غذایی پرچرب داشتند اما کارواکرول دریافت نمی‌کردند. در بدن ژن‌ها و پروتئین‌های ویژه‌ای وجود دارند که فرایند سوخت‌وساز چربی را کنترل می‌کنند. پژوهش روی موش‌ها نشان داد مصرف مکمل‌های حاوی کارواکرول تأثیر مستقیمی روی عملکرد این ژن‌ها و پروتئین‌ها دارد.

زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای است که خواص دارویی، رنگ و طعمی که دارد باعث شده‌ است جایگاه ویژه‌ای در بین ادویه‌ها داشته باشد. زردچوبه حاوی ترکیبی شیمیایی به نام کورکومین است که با بیشتر فواید زردچوبه برای سلامتی ارتباط دارد و به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف روزانه‌ی کورکومین به افراد مبتلا به چاقی کمک می‌کند تا وزن و چربی بدنشان را بیشتر کاهش دهند.

شاید بپسندید: ۶ خوراکی سیر کننده برای کسانی که رژیم لاغری دارن

احتمالا بپسندید:  ۴ عصاره‌ مفید برای کاهش وزن سالم

بیشتر بخوانید:  ۷ تاثیر منفی که حذف کردن وعده‌های غذایی روی ما می‌گذارد

کاهش وزن با دمنوش های گیاهی

فلفل سیاه

فلفل سیاه ادویه‌ای پرکاربرد است که در همه‌ی آشپزخانه‌ها می‌توانید مقداری از آن را پیدا کنید. این ادویه از میوه‌ی خشک شده‌ی گیاه فلفل (با نام علمی Piper nigrum) تهیه می‌شود. این گیاه رونده و گل‌دار بومی هند است.

فلفل سیاه حاوی ترکیب شیمیایی قدرتمندی به نام پیپرین است که علاوه بر طعم تندی که به فلفل سیاه می‌دهد، برای کاهش وزن هم مفید است. پژوهش روی موش‌ها نشان داد مصرف مکمل‌های حاوی پیپرین در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، حتی بدون تغییر در رژیم غذایی هم به کاهش وزن آن‌ها کمک کرد. همچنین بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند پیپرین به شکل مؤثری از تشکیل سلول‌های چربی جلوگیری می‌کند.

دارچین

دارچین ادویه‌ای خوشبو است که از پوست داخلی گونه‌های مختلف درخت دارچین تهیه می‌شود. دارچین سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند دارچین می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین دارچین به طور ویژه در تنظیم قند خون مؤثر است و تنظیم قند خون می‌تواند به فرد کمک کند تا کمتر احساس گرسنگی کند و اشتهای کمتری داشته باشد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند ترکیب شیمیایی ویژه‌ای که در دارچین وجود دارد می‌تواند مشابه انسولین عمل کند و به انتقال قند از جریان خون به سلول‌ها کمک کند. سلول‌ها از این قند به عنوان منبعی برای تأمین انرژی استفاده می‌کنند. همچنین دارچین می‌تواند ترشح بعضی از آنزیم‌های گوارشی را کاهش دهد تا تجزیه‌ی کربوهیدرات‌ها آهسته‌تر انجام شود. نتیجه‌ی این تأثیرات کاهش اشتها است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

زیره‌ سبز

ادویه‌ای است که از دانه‌های خشک‌شده‌ی گیاهی با نام علمی L. Cuminum cyminum تهیه می‌شود که گیاهی گل‌دار و از تیره‌ی چتریان است. زیره‌ی سبز عطر و طعم ویژه‌ای دارد و ادویه‌ای بسیار مفید است. افرادی که به دنبال کاهش وزن و چربی‌سوزی هستند، می‌توانند با مصرف زیره‌ی سبز سریع‌تر به این هدف برسند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف زیره‌ی سبز می‌تواند به افراد کمک کند تا وزن بیشتری کم کنند و چربی بیشتری بسوزانند. یکی از بهترین روش‌ها برای مصرف زیره‌ی سبز، اضافه کردن مقداری زیره‌ی سبز آسیاب‌شده به ماست و مصرف آن در کنار وعده‌ی غذایی است.

هل

هل ادویه‌ای گران‌قیمت است که از دانه‌های گیاهی از تیره‌ی زنجبیلیان تهیه می‌شود و مردم سرتاسر جهان از آن در آشپزی استفاده می‌کنند. هل می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

پژوهش روی موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات داشتند نشان داد مصرف پودر هل می‌تواند به کاهش چربی ناحیه‌ی شکم در آن‌ها کمک کند. در این پژوهش‌ها مشخص شد هل سیاه تأثیر بیشتری در کاهش چربی بدن و به ویژه چربی ناحیه‌ی شکم دارد.

جینسنگ

جینسنگ گیاهی دارویی است که فواید زیادی دارد و در طب سنتی چینی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. جینسنگ گونه‌های مختلفی دارد از جمله کره‌ای، چینی و آمریکایی که همه‌ی این گونه‌ها متعلق به سرده‌ی جینسنگ یا آدم‌گیاه هستند.

کاهش وزن با دمنوش های گیاهی

بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده‌اند این گیاه دارویی قدرتمند می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مصرف منظم جینسنگ کاهش قابل اندازه‌گیری وزن بدن را به دنبال دارد و ترکیب فلور میکروبی دستگاه گوارش را تغییر می‌دهد. همچنین پژوهش روی حیوانات نشان می‌دهد جینسنگ می‌تواند از طریق تغییر در الگوی تشکیل توده‌ی چربی و به تأخیر انداختن جذب چربی در روده با چاقی مقابله کند.

عصاره‌ قهوه سبز

معمولاً بسیاری از مکمل‌های کاهش وزن حاوی عصاره‌ی قهوه‌ی سبز هستند. عصاره‌ی قهوه‌ی سبز از دانه‌های خام قهوه که هنوز بوداده نشده‌اند تهیه‌ می‌شود و حاوی مقدار زیادی کلروژنیک اسید است. بر اساس نظریه‌های موجود، کلروژنیک اسید می‌تواند در کاهش وزن مؤثر باشد.

بعضی پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف قهوه‌ی سبز باعث کاهش شاخص توده‌ی بدنی (BMI) و همچنین کاهش چربی‌های ناحیه‌ی شکم می‌شود. نکته‌ی جالب این است که این تأثیر بدون تغییر در کالری دریافتی مشاهده شده است. حتی در بررسی نتایج پژوهش‌ها مواردی مشاهده شده است که مصرف عصاره‌ی قهوه‌ی سبز وزن بدن را تا ۲/۵ کیلوگرم کاهش داده است.

نکاتی درباره‌ استفاده‌ درست از گیاهان دارویی و ادویه‌ها

هنگامی که از گیاهان دارویی و ادویه‌های معرفی‌شده در این مقاله به عنوان چاشنی غذا استفاده می‌کنید، در حالی از فواید آن‌ها بهره‌مند می‌شوید که احتمال بروز عوارض جانبی آن‌ها بسیار کم می‌شود. البته نباید در مصرف این گیاهان دارویی و ادویه‌ها زیاده‌روی کنید و نباید در یک روز بیشتر از یک قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) از آن‌ها مصرف کنید. اگر می‌خواهید تأثیر این گیاهان دارویی و ادویه‌ها در کاهش وزن بیشتر شود، باید آن‌ها را به غذاهای سالم و مغذی اضافه کنید.

اگر از مکمل‌های حاوی گیاهان دارویی استفاده می‌کنید، بر اساس مقدار توصیه‌شده روی بسته‌بندی محصولات مکمل‌ها را مصرف کنید تا دچار عوارض جانبی نشوید. علاوه بر این، اگر بیماری زمینه‌ای دارید یا دارو مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از شروع مصرف این مکمل‌ها با پزشک مشورت کنید. همچنین با مشاهده‌ هر گونه عارضه‌ی جانبی یا علائم حساسیت غذایی، فوراً مصرف را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه‌ها علاوه بر افزودن عطر و طعم به غذاها، به بهبود سوخت‌وساز در بدن کمک می‌کنند، چربی‌سوزی را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند تا برای مدت بیشتری احساس سیری کنید. اگر می‌خواهید تلاش‌های شما برای کاهش وزن بهتر و سریع‌تر به نتیجه برسد، کمی تنوع بخشیدن به گیاهان دارویی و ادویه‌های موجود در آشپزخانه می‌تواند راهکاری آسان و مؤثر باشد.

مصرف این گیاهان دارویی و ادویه‌ها در کنار رژیم غذایی کامل و متعادل و سبک زندگی سالم باعث می‌شود تا کاهش وزن بیشترین فواید را برای شما به همراه داشته باشد.

 

 

برایتان جالب خواهد بود

شاید بپسندید: این مواد غذایی برای چربی سوزی و لاغری معجزه می کنند!

احتمالا بپسندید: برای کاهش وزن، خوردن چه میوه هایی توصیه می شود!؟

بیشتر بخوانید: بعد از ورزش چه بخوریم تا سریعتر لاغر شویم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا