;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن!

داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن: هر ضرب المثلی که در هر فرهنگی استفاده می شود، ریشه ای قدیمی و جالب دارد که کمتر کسی با آن آشناست. در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی دیگر از ضرب المثل های رایج با عنوان داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن را برایتان بازگو کنیم.

داستان ها و حکایات ادبیات فارسی، زیباترین و عالی ترین نکات اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهند. این داستان ها سرشار از پند و اندرز و توصیه های اخلاقی است.معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن، یعنی شخصی که ادعا می‌کند بار علمی و اطلاعات زیادی دارد، در حالی که وقتی در جمع حرفی می‌زند و دیگران از او سوال می‌کنند، نمی‌تواند جوابشان را بدهد و آن‌ها می گویند که این شخص چیزی در چنته اش ندارد. تا آخر مطلب داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن با ما همراه باشید.

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل شاخ و شانه کشیدن!

داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

در زمان‌های قدیم مردم معمولا از کلمه چنته بسیار استفاده می‌کردند، چرا که قصد آن‌ها مخفف کردن کلمه بود چند تا یا چندتایی یعنی همان چنته است. وسیله‌ای مانند یک خورجین از جنس قالیچه‌های کوچک یا بزرگ ساخته می‌شد و دری برای بسته شدن آن می‌گذاشتند و جاهای مختلف برای جادار بودن و گذاشتن وسایل بیشتر در کنار و بالای آن از جنس چرمی می‌دوختند.

شاید بپسندید: قدرت دیدت خوب باشد، در 10 ثانیه تفاوت های دو تصویر سگ بامزه را پیدا می کنی!

داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

شاید بپسندید: آدم خودخواه هستی یا متواضع و نوع دوست؟ | یکی از منظره ها را انتخاب کن تا بهت بگم!

مثلا اگر مسافران سواره بودند این چنته ها را به شکاف زین و یا جلوی پالان اسب یا قاطر می‌بستند. قلیان کش‌ها هر تنباکویی را نمی‌کشیدند و به داشتن چنته علاقه خاصی داشتند و لوازم قلیان کشی را به همراه چنته با خود می‌بردند. فردی به نام جامی وقتی جوان بود در دوران شاهرخ در سفر خود با افرادی مثل سعدالدین کاشغری و علی قوشچی که از مشاهیر علامه و محقق بود ملاقات کرد.

می‌گویند قوشچی در حالی که به رسم ترکان چنته‌ای حمل می‌کرد به محضر جامی آمد و چند مسئله که برایش مشکل بود از او سوال کرد؛ با اینکه جواب دادن به آن سوالات بسیاری وقت می‌برد اما جامی تمام سوالات را بدون تأمل جواب می‌داد و قوشچی از آن همه فضل جامی متحیر مانده و سکوت اختیار کرد.

جامی وقتی سکوت قوشچی را دید اشاره به چنته‌اش کرد و در قالب طنز گفت: مولانا دیگر چیزی در چنته ندارند. از آن پس چون از زبان جامی این حرف بیان شد به مرور زمان بر سر زبان‌ها افتاد و مردم از آن به عنوان ضرب المثل استفاده می‌کردند.

شاید بپسندید: تست شخصیت: آیا فردی سخت کوش هستید!؟

مفهوم ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

خیلی‌ها با چندتا کتاب خواندن و فیلم دیدن خود را از نظر اطلاعات کامل می بینند و فکر می کنند اگر ثروت داشته باشند همه چیزشان درست است و همه چیز دارند. در صورتی که با شخصیت و روشن فکر بودن از مادیات و پولدار بودن خیلی بهتر است. چرا که پول، چیزی به اطلاعات فرد اضافه نمی‌کند و به قول ضرب المثل طرف باید چیزی در چنته‌اش داشته باشد.

اگر از نظر اطلاعات چیزی کم دارید می توانید کتاب بخوانید و فیلم ببینید. در جامعه امروزی به دلیل شرایط بد اقتصادی خیلی از افراد فقیر و تنگ‌دست هستند و زندگی کردن برایشان سخت است و شخصی که زندگی آن‌ها را می‌بیند، می گوید این‌ها چیزی در چنته شان ندارند و در وضع مالی خوبی به سر نمی برند.

شاید بپسندید: اگه تو 10 ثانیه جواب معادله آخر را پیدا کنی، آخر نابغه هایی!

معنی و کاربرد ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

  1. معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن، یعنی شخصی که ادعا می‌کند بار علمی و اطلاعات زیادی دارد، در حالی که وقتی در جمع حرفی می‌زند و دیگران از او سوال می‌کنند، نمی‌تواند جوابشان را بدهد و آن‌ها می گویند که این شخص چیزی در چنته اش ندارد.
  2. معنی چنته: یعنی توبره یا کیسه چرمی ای که بر دوش انداخته و ابزار و آلات کار را در آن می ریختند.
  3. وقتی به کسی می گویند: چیزی در چنته اش ندارد، با توجه به موقعیت سخن می توان معنی این کنایه را فهمید:
  4. هنگامی که کسی همه اخبار را به گوش دیگران رسانده و حالا از سوالات جدیدی که می پرسند اطلاعی ندارد، وقتی این کنایه را به او می گویند یعنی او دیگر بی اطلاع است.
  5. اگر به کسی که از لحاظ مادی در وضع سختی به سر می برد بگویند یعنی چیزی در بساطش نیست و تنگدست است.
  6. اگر دارایی های دیگری همچون علم و خرد و فهم عمیق و … نداشته باشد، گفتن این کنایه، اشاره به محروم بودن شخص از این نعمت های معنوی است. حتی اگر خیلی هم پولدار باشد ولی بی سواد باشد می گویند: فلانی از این مسائل سر در نمی آورد. چیزی در چنته اش نیست. بیش از این از او مپرس که فایده ای برایت نخواهد داشت!

شاید بپسندید: داستان ضرب المثل سر کسی کلاه گذاشتن!

داستان ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

شاید بپسندید: اگر چشمات مثل عقاب باشه 3 تفاوت تصویر جوجه تیغی را در 10 ثانیه پیدا می کنی!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالا بپسندید:دقیقاً چند خرگوش در این تصویر پنهان شده است؟ 10 ثانیه فرصت دارید تا بفهمید!

 

 

 

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید: برای اینکه بفهمی درونگرایی یا برون گرا، کافیه یکی از پروانه ها را انتخاب کنی!

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: بگو اول چی دیدی تا بهت بگم دقیقاً چه جور آدمی هستی!

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

شاید بپسندید: با دلیل منطقی بگو کدومیکی از افراد تصویر مدیر یه شرکته!؟

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

شاید بپسندید: با پیدا کردن پلنگ مخفی تصویر ثابت کن که چشات مثل شاهین تیزه!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: داستان کوتاه تاریخی گرگ طمعکار!

 

 

برایتان جالب خواهد بود

داستان ضرب المثل خوشی زیر دلش زده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا