;
تفریح و سرگرمیحکایت

داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن!

داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن: در گذشته ها ریش و سبیل خیلی حرمت داشت و حتی مردها به ریششان قسم می خوردند واین نشانه جوانمردی بود. در ادامه با داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن همراه باشید.

مثل «ریش گرو گذاشتن » در مواردی به کار می رود که کسی ضامن کاری شود یا قول دهد تا کاری را انجام دهد و چون اعتبار و شهرت خوبی دارد، قول و قسمش را قبول می کنند. در ارتباط با این ضرب المثل، یک مثل دیگر هم هست که می گویند: «آن یک تار مو، غیر از این یک کپه مو است. » و در مورد کسانی به کار می رود که قول و قسم شان و «ریش گرو گذاشتنشان » اعتبار نداشته باشد. اما داستان این دو مثل: مثل همیشه در زمان های قدیم، دوره ای بود که ریش و سبیل خیلی حرمت داشت و حتی مردها به ریششان قسم می خوردند. در هندوستان هم  مانند ایران برای تعهد پرداخت بدهی های خود ریش گرو می گذاشته اند.

شاید بپسندید: حکایت ضرب المثل آدم گرسنه سنگ را هم می خورد!

داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن

در روزگاران قدیم تاجر جوان که تجارت پیشه بود همراه کاروانی می رفت که راهزنان به آن ها حمله کرده اند و هر آنچه داشتند و نداشتند را بردند، وقتی که کاروان به شهر رسید جوان حتی سکه برای جرعه ی آب نداشت .

روز در شهر سرگردان بود تا این که به او نشانی تاجر بزرگ شهر را که آدم خیری بود، دادند.مرد با خجالت به سراغ تاجررفت و تقاضا کرد تا به او کمک کند.

شاید بپسندید:چیستان: چیزی است که هم در آشپزخانه وجود دارد هم اتومبیل!

داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن

شاید بپسندید: چیستان: دو نفر در خیابان به همدیگر می رسند اولی پسر دومی است در حالی که دومی پدر اولی نیست. این دو چه نسبتی با هم دارند!؟

تاجرنگاهی به مردجوان کرد و بعد چند سکه ی نقره بهاو داد. جوان با ناراحتی به سکه ها نگاه کرد و گفت:اما من صدقه نمی خواهم. آمده ام از شما بخواهم تا پانصد سکه ی طلا بهمن قرض بدهید تا کسب و کاری راه بیندازم. تاجر با تعجب به او نگاه کرد و پرسید:آشنا و خوشاوندی در این شهر داری که ضمانتت را بکند؟ جوان گفت:نه!من در این شهر غریب هستم. تاجر دوباره پرسید:انگشتری، جواهری؛ حوالهای داری تا گرو بگذاری؟

جوان سرش را پایین انداخت و گفت:نه! هرچه داشتم، راهزنان بردند.

تاجربا تعجب پرسید:پس روی چه حسابی می خواهی به تو اعتماد کنم و پانصد سکه به تو بدهم؟

جوان کمی این پا و آن پا کرد و گفت:ریشش را گرو گذاردم تاجر که پیرمرد دنیا دیده ای بود، لبخندی زد و گفت:خوب بگذار ببینم به چه روشی گرو می گذاری !

جوان با ناراحتی به اطرافش نگاه کرد و رنگ به رنگ شد. و وقتی مطمئن شد که کسی متوجه نیست، با احتیاط یک تار مو از ریشش را کند و بعد انگار که کوه کنده باشد، عرق را از پیشانی اش پاک کرد و تار مو را لای دستمالی گذاشت و دو دستی تقدم تاجر کرد. تاجر نگاهی به چهره ی جوان که از شرم سرخ شده بود، انداخت و سپس به سراغ گنجهاش دسمال را در گنجه گذاشت و پانصد سکه به جوان داد.

یک هفته بعد جوان با کاروانی دیگر آماده سفر بود که یکی از همسفرانش را که کاسبی خرده فروش بود دید ، مرد کاسب با تعجب به ردیف شترهایی که بر پتشان پارچه های ابریشمی بود نگاه کرد وگفت:” فکر می کردم که دارو ندارت را راهزنان برده اند.”

جوان گفت: بله! اما توانستم از تاجر بزرگ شهر پولی قرض کنم و دوباره به تجارت مشغول شوم. اما این دفعه می خواهم از راهی بروم که اگرچه دور و ناهموار است ولی در عوض، امن است.

شاید بپسندید: آدم عملگرا هستی یا گوشه گیر و منزوی، یکی از سایه ها را انتخاب کن تا بفهمی!

حیله مرد خرده فروش

مرد خرده فروش که می دانست جوان در این شهر غریب است، انقدر اصرار کرد تا فهمید او با ریش گرو گذاشتن این پول ها را قرض کرده است.
پس با خوشحالی تصمیم گرفت که به سراغ تاجربرود و با دروغ پانصد سکه از او قرض کند و دیگربه این شهر برنگردد. او با این فکربه نزد تاجررفت و با آه و ناله داستانش را برای او تعرف کرد و گفت: من هم مثل آن جوانی که شما به او سرمایه داده اید، به کار تجارت مشغول هستم و کسب و کار بزرگی در شهر خودمان دارم. اما این جا غریب هستم و آمده ام خواهش کنم تا به من هم انصد سکه قرض دهید تا دوباره مشغول کار شوم.

تاجر با دقت نگاهی به مرد خرده فروش کرد و گفت:چه ضمانتی می دهی که پولم را برگردانی؟ مرد دستی به ریشش کشید و گفت:ریش گرو می گذارم. تاجر گفت:خوب بگذار! مرد با خوشحالی چنگی به ریشش زد و چند تار مو کند و ریخت روی میزی که جلوی تاجر بود. تاجر لحظه ای به تار موها نگاه کرد و بعد اخمی کرد و گفت: متأسفم! نمی توانم به تو پول قرض بدهم. باید ضامن بیاوری. مرد گفت:کسی در این شهرمرا نمی شناسد که بخواهم ضامن من شود. تاجربا بی حوصله گفت:شرط من همین است.

مرد با ناراحتی گفت:چطور وقتی همسفر من ریش گرو گذاشت؛ شما قبول کردد ولی ازمن ضامن می خواهید؟ تاجر پوزخندی زد و گفت:«آخه که آن تارمو، غیراز این کپه مو بود.»

شاید بپسندید:اگه چشات مثل شاهینه، در یک نگاه جغد متفاوت تصویر را پیدا می کنی!

داستان ضرب المثل ریش گرو گذاشتن

بیشتر بخوانید: تو تصویر ابتدا چی دیدی تا بگم آدم جاه طلبی یا حساس و گوشه گیر!؟

اصطلاح ریش گرو گذاشتن کنایه از چیست؟

۱- ریش یا سبیل گرو گذاشتن یعنی از آبرو و اعتبار خود برای حل مشکل و گرفتاری کسی مایه گذاشتن.

۲- در قدیم الایام وقتی کسی مشکلی داشت مثلا به کسی قرض بود و از طلبکارش مهلت می خواست، شخص آبرومندی را واسطه قرار می داد تا او ضامنش شود. آن شخص بزرگوار نیز موی ریش خود را که نشانه اعتبار و مردانگی اش بود، گرو می گذاشت.

بعدها این کار به صورت ضرب المثل گسترش یافت و هرگاه کسی بخواهد ضامن دیگری شود، می گویند ریش گرو گذاشته است هرچند درواقع هم ریشی گرو نگذاشته باشد اما همان معنای قدیمی به ذهن متبادر می شود.

مثلا: در مدرسه دعوای شدیدی بین شما و دوستتان رخ داده که مدیر مدرسه به پدران شما زنگ می زند تا به مدرسه بیایند. پدرتان با مدیر صحبت می کند و قول می دهد که دیگر این اتفاق هرگز تکرار نمی شود. بعدا که پدرتان با شما صحبت می کند می گوید: پیش مدیر مدرسه ریش گرو گذاشتم که دیگر دعوا راه نیندازید. حواست را بیشتر جمع کن!

۳- امروزه یعنی ضامن کسی شدن.

۴- از جایگاه اجتماعی خود به نفع کسی استفاده کردن.

شاید بپسندید: حکایت دو همسایه و ترس شان از مرگ!

شما می توانید داستان ها، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش تفریح و سرگرمی چشمک مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند. ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک دنبال کرده و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید.

احتمالاً بپسندید: قابل توجه با هوشا: عدد گم شده را در 10 ثانیه پیدا کن!

 

 

 

 

 

معماها برای مغز مفید هستند؟

به باور محققان معماها و سوالات هوش، منطق و استدلال شما را تقویت می کنند پازل ها برای تمرین مغز ساخته می شوند. جدول کلمات متقاطع، معماها، جستجوی کلمات و مسائل منطقی همگی می توانند بخش های مختلف مغز شما را فعال کنند و به شما کمک کنند تا مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را تقویت کنید.

شاید بپسندید: اگه باهوشی سریع بگو کدوم یکی ادای نقاشا رو در میاره!

اهمیت بازی های فکری

به گفته Psychology Today، ورزش منظم مغز می تواند حافظه، تمرکز و توانایی های تفکر جانبی را بهبود بخشد. باور نکردنی است که چگونه یک سرگرمی دلپذیر مانند حل پازل یا جدول کلمات متقاطع ممکن است چنین مزایای عظیمی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

(ویدیو)تهیه بستنی جلو چشم مشتری با میوه‌های تازه، خیلی هم بهداشتی و خوشمزه!

مزایای بازی فکری

تفریح و سرگرم شدن تنها یکی از فواید بازی های فکری می باشد، بازی فکری و سلامت روان رابطه ی مستقیمی باهم دارند. همچنین تاثیر بسزای بازیط فکری بر مهارت های شناختی و عملکرد ذهن را نباید از یاد برد. از جمله مزایای بازی های فکری می توان موارد زیر را نام برد.

شاید بپسندید: اگه تو یه نگاه گربه ای که داره نگات می کنه رو پیدا کنی، چشات مثل شاهینه!

اهمیت این آزمون های تصویری برای افزایش تمرکز

تصاویری شبیه تصویر فوق می توانند قدرت تمرکز و دقت شما را افزایش دهند. شما با حل مرتب معماها و سوالات هوش و تصاویر این چنین، مغز خود را به فعالیت وادار می کنید. این مسئله به افزایش تمرکز، دقت و جزئی نگری شما خواهد افزود.برای حل سوالات هوش و تصاویر پازلی، دقت کردن حرف اول برای موفقیت است. اکنون نیز به دقت به تصویر نگاه کنید.

شاید بپسندید:چیستان: یک واژه بگوید که همه حروف در آن باشد!؟

دلایل عدم تمرکز چیست؟

می تواند علل روانی، محیطی و فیزیولوژیکی داشته باشد. نکته مهم این است که سعی کنیم اثرات این علل را به حداقل برسانیم. اعتیاد به فناوری نیز یکی از عواملی است که اخیراً باعث عدم تمرکز می شود.

شاید بپسندید: فیل دومی کجای تصویره!؟ | بینایی ات مشکلی نداشته باشه پیداش می کنی

تمرکز و عدم تمرکز چیست؟

تمرکز، توانایی ایجاد دقت بر روی یک کار بدون تأثیر محرک های داخلی و خارجی است. به طور خلاصه، تمرکز به معنای کنترل ذهن است. تمرکز به عنوان یکی از پیش نیازهای موفقیت پذیرفته شده است. اما عدم تمرکز به معنای کنترل ذهن توسط محرک های درونی و بیرونی است. به این ترتیب عدم تمرکز و کمبود آن، امکان یادگیری و کار با کیفیت را با خلل ایجاد می کند.

احتمالاً بپسندید: اگه راه بلدی، مسیر رو به دو عاشق دلداده که از هم دور افتادن نشون بده!

آلزایمر و فعالیت مغز و  بازی های فکری

محققان دریافته اند که بخشی از اختلالات مغزی و رشد بیماری هایی همچون فراموش و آلزایمر با کاهش فعالیت های مغزی در ارتباط است. لذا برای جلوگیری و یا احمالا رشد این بیماری ها، باید تحرک مغز را افزایش داد. سوالات ریاضی شبیه سوال هوش ریاضی جاضر می تواند سبب افزایش عملکرد مغز شود. حل صحیح این سوال، نیازمند تمرکز و دقت است. در واقع تنها راه حل پاسخ به این سوالات نیز همین نکته است. بر همین اساس سوالاتی از این دست در کنار ایجاد سرگرمی برای سلامت مغز بسیار مفید هستند.

احتمالاً بپسندید: با پیدا کردن پلنگ برفی تصویر ثابت کن که چشات مثل عقاب تیزه!

اهمیت سوالات هوش

این سوالات به شما کمک می کنند که عملکرد مغز شما افزایش پیدا کند. در دنیای کنونی که فعالیت بدنی و مغزی کاهش پیدا کرده است این سوالات هوش می تواند دقت، تمرکز و جزئی نگری شما را افزایش دهد. این مسئله از بیماری های مختلف مغزی نیر الزایمر و … می تواند جلوگیری کند.

شاید بپسندید: باهوشا می تونن کوچکترین عدد ممکن رو با جابجایی دو چوب کبریت بدست بیارن!

لینک های مرتبط

حکایت ضرب المثل از ریش به سبیل پیوند زدن!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا